Рішення № 1355709, 08.02.2008, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
08.02.2008
Номер справи
24/34-08
Номер документу
1355709
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

05.02.08р.

Справа № 24/34-08

За позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Кривому Розі

до відкритого акціонерного товариства "Криворізький залізорудний комбінат", м.Кривий Ріг, вул.Симбірцева, 1, р/р 2600301279 в КФ КБ "Приватбанк", ЄДРПОУ 00191307

про стягнення 38 764,57грн.

Суддя Калиниченко Л.М.

При секретарі Моцній Л.М.

Представники:

від позивача: не з’явився

від відповідача: Шаніна І.В. –дор. № 5302/4 від 03.01.07 –начальник бюро юр. відділу

Суть спору:

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Кривому Розі звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою про стягнення з відкритого акціонерного товариства "Криворізький залізорудний комбінат", м.Кривий Ріг, перерахунку страхових виплат у сумі 38 764,57грн.

Позивач у судове засідання не з’явився, хоча про час та місце розгляду даної справи був належним чином повідомлений.

Відповідач, позовні вимоги не визнає, представив суду відзив на позовну заяву, тобто, документи, які підтверджують заперечення проти позову,

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника відповідача, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд

встановив:

Як свідчить з матеріалів справи, документів, наданих позивачем, рішенням Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу за позовом Яценко Василя Яковича до Відкритого акціонерного товариства "Криворізький залізорудний комбінат" до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві (надалі-ВВД ФСС від НВВ) в м. Кривому Розі "Про зміну розміру відшкодування шкоди, спричиненої ушкодженням здоров'я, пов'язаним із виконанням трудових обов'язків", було стягнуто з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві в м .Кривому Розі на користь гр. Яценко В.Я. в рахунок не нарахованих та не виплачених сум втраченого заробітку в розмірі 38 764,57 грн.

Судом було встановлено вину підприємства в недостовірному перерахунку

потерпілому на виробництві сум відшкодування шкоди згідно діючого законодавства, оскільки роботодавець несе повну відповідальність (в т. ч. й кримінальну), за достовірність даних, відображених за підписом посадових осіб, в наданих до ВВД ФСС від НВВ) документів про суму виплат потерпілому. Тобто судом було визначено інший розмір відшкодування шкоди потерпілому, ніж наданий підприємством в момент приймання - передачі особової справи потерпілого.

Відповідно до ч.2 ст. 4 Закону України «Про охорону праці»в редакції від 21

листопада 2002 року № 229- IV державна політика в галузі охорони праці базується,

зокрема, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності

роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці, соціального захисту працівників, повного відшкодування шкоди особам, які потерпіли від нещасних випадків

на виробництві та професійних захворювань.

Згідно з ч.1 ст. 9 Закону України «Про охорону праці»відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я, або у разі смерті працівника, здійснюється Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання в Україні відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»(надалі-Закон).

Ст. 2 Закону зазначає, що сфера дії цього Закону поширюється на осіб, які працюють на умовах трудового договору на підприємствах, а також на осіб, право яких на отримання на відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання , пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків.

Згідно розділу XI, п.3 Прикінцевих положень Закону відшкодування шкоди провадиться Фондом соціального страхування від нещасних. випадків особам, які потерпіли до набрання чинності Закону та мали право на страхові виплати та соціальні послуги; уся заборгованість потерпілим на виробництві яким до набрання чинності Закону, підприємство не відшкодувало матеріальну і моральну (немайнову) шкоду - виплачується підприємством, а в разі його ліквідації без правонаступника - Фондом соціального страхування від нещасних випадків.

Зазначені Закони України, по-перше, спрямовані на соціальний захист працівників, які внаслідок нещасного випадку чи професійного захворювання отримали ушкодження, що призвели до втрати професійної працездатності, і по-друге, передбачають відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків шкоди шляхом надання потерпілим соціальних послуг та виплат.

Ст.ст. 1, 5 підпункту «в»пункту 1 ст. 21. ч.1 ст. 25, ст. 28, 34 Закону на страховика, яким згідно з ч.4 ст. 6 Закону є Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, покладено обов'язок повного та своєчасного відшкодування шкоди у разі настання страхового випадку та проведення" усіх видів страхових виплат і соціальних послуг.

З метою виконання зазначеного обов'язку Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України відповідно до ч. 1ст. 46 Закону України провадить збір та акумулювання страхових внесків, мас автономну, незалежну від будь-якої іншої, систему фінансування.

Одним із джерел фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України є внески роботодавців (ч.2 ст. 46 Закону). Відповідно до ч. З ст. 46 Закону, кошти на здійснення страхування від нещасного випадку не включаються до складу Державного бюджету України, а спрямовуються для відшкодування шкоди, застрахованим особам та членам їх сімей, тобто державі не заподіюється шкода, так як страхові виплати здійснюються Фондом за рахунок роботодавців.

Розмір страхового внеску для кожного підприємства обчислюється Фондом у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, на інші заохочувальні і компенсаційні виплати. Також розмір страхового внеску залежить від класу професійного ризику виробництва, до якого віднесено підприємство. Розрахунок розміру страхового внеску для кожного підприємства провадиться Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідно до Порядку визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій на загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що затверджується Постановою Кабінету Міністрів України № 1423 від 13.09.2000р. Визначаючи розмір страхового внеску, Фонд розраховує його таким чином, щоб сума страхових внесків страхувальників до Фонду забезпечувала покриття витрат Фонду, пов'язаних із здійсненням соціального страхування від нещасного випадку (ч.2 ст. 47 Закону).

Як свідчить повідомлення Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кривому Розі Дніпропетровської області № 72 для ВАТ «Криворізький залізорудний комбінат»з 01.04.2001р. було встановлено розмір страхового внеску 4,5 % .

В подальшому, з 01.01.2006р. розмір страхового внеску було встановлено 4.3 %, згідно повідомлення (без номеру) відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України в м. Кривому Розі Дніпропетровської області.

Згідно ст. 47 Закону ВАТ «Криворізький залізорудний комбінат»сплатив позивачеві за період з 01.04.2001р. по 31.10.2007р. нижченаведені суми страхових внесків по рокам:

* 2001р. - 1001 867,12 грн.;

* 2002р. - 4065 948,43 грн.;

* 2003р. - 4 648 352,47 грн.;

* 2004р. - 6 072 100,81 грн.;

* 2005р. - 8 477 575.97 грн.;

* 2006р. - 4 520 220,52 грн.;

* 2007р. - 7 788 737,28 грн.

Таким чином, ВАТ «Криворізький залізорудний комбінат»виконує свої обов'язки перед позивачем по сплаті страхових внесків і заборгованості по страховим внескам не має.

Аналіз вищезазначених норм Закону дозволяє зробити висновок про те, що відшкодування шкоди у разі настання страхового випадку є виключно обов'язком Фонду.

Оскільки страхові виплати здійснюються за рахунок внесків роботодавців, Закон не передбачає право Фонду на звернення до страхувальника (роботодавця) з регрес ними вимогами щодо відшкодування сплачених Фондом страхових виплат.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши в судовому засіданні представника відповідача, розглянувши подані документи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають в задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись ст. 9 Закону України "Про охорону праці" ст.ст.1, 2,

5, ч.4 ст.6, 21, ч.1 ст.25, 28, 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", ст.ст.82, 84-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог Відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Кривому Розі до відкритого акціонерного товариства "Криворізький залізорудний комбінат", м.Кривий Ріг, вул.Симбірцева, 1, р/р 2600301279 в КФ КБ "Приватбанк", ЄДРПОУ 00191307 про стягнення суми в розмірі 38 764,57грн. - відмовити повністю.

Суддя Л.М. Калиниченко

Дата підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України –08.02.08р.