Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 квітня 2026 року ЛуцькСправа № 140/1929/26
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
судді Стецика Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі також ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі також ГУ ПФУ в Хмельницькій області, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі також ГУ ПФУ у Волинській області, третя особа) у якому просив:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №032350028200 від 11.02.2026 про відмову у проведенні перерахунку пенсії, яким прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці;
зобов`язати ГУ ПФУ в Хмельницькій області здійснити з 10.07.2024 перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 на підставі довідки Апеляційного суду Волинської області №136/1/2026 від 04.02.2026 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, якою визначено, що суддівська винагорода, яка враховується при перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, складає 208 098 грн, у тому числі: 1. посадовий оклад /2102*50*1,1/ 115610,00 грн; 2. доплата за вислугу /70%/ 80927,00 грн; 3. доплата за науковий ступінь 0 грн; 4. доплата за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці /10%/ 11561,00 грн; 5. щомісячна доплата відповідно до частини шостої статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» 0 грн, з урахуванням раніше проведених виплат.
В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці. На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 29.10.2025 у справі №140/8843/25, яке набрало законної сили, Апеляційним судом Волинської області йому було видано довідку №136/1/2026 від 04.02.2026 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці із зазначенням у ній всіх складових суддівської винагороди.
04.02.2026 він звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Апеляційного суду Волинської області №136/1/2026 від 04.02.2026.
За принципом екстериторіальності вказану заяву розглянуто ГУ ПФУ в Хмельницькій області, рішення якого від 11.02.2026 йому відмовлено у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. Вказане рішення мотивоване тим, що станом на лютий 2026 року розмір посадового окладу працюючого судді для проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання не збільшувався, а сама довідка видана станом не на дату звернення за призначенням щомісячного довічного грошового утримання (липень 2024 року).
Позивач вважає дане рішення ГУ ПФУ в Хмельницької області протиправним.
Наголошує, що попередній розрахунок його щомісячного довічного грошового утримання фактично здійсненний без урахування в складі суддівської винагороди додаткових коефіцієнтів та надбавок, що порушує його право на належне матеріальне забезпечення судді у відставці, гарантоване Конституцією та Законом «Про судоустрій і статус суддів».
Оскільки Апеляційний судом Волинської області йому видана нова довідка про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довідного грошового забезпечення (з врахуванням регіонального коефіцієнту (1,1), надбавки за вислугу років (70%) та за роботу з державною таємницею), позивач вважає, що у органу Пенсійного фонду виник обов`язок здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. При цьому, такий перерахунок довідного грошового забезпечення повинен бути здійснений з моменту первісного призначення утримання (у його випадку з 10.07.2024).
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 18.02.2026 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, доказів у спростування позовних вимог не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив.
Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності судового процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд вважає, що ним створені належні умови учасникам судового процесу для реалізації останніми своїх прав, передбачених КАС України для висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.
Матеріали справи містять достатньо документів, необхідних для вирішення спору по суті та прийняття обґрунтованого рішення.
Дослідивши письмові докази, перевіривши доводи позову, суд встановив такі обставини.
Указом Президента України від 13.08.2002 №712/2002 ОСОБА_1 призначено на посаду судді Камінь-Каширського районного суду Волинської області строком на п`ять років, постановою Верховної Ради України від 10.04.2008 № 261-VІ обрано на посаду судді Камінь-Каширського районного суду Волинської області безстроково.
Постановою Верховної Ради України від 02.12.2010 №2757-VI обраний суддею Апеляційного суду Волинської області безстроково та рішенням Вищої ради правосуддя від 16.02.2021 №359/0/15-21 відряджений до Волинського апеляційного суду для здійснення правосуддя на один рік з 18.02.2021.
У подальшому, рішенням Вищої ради правосуддя від 05.10.2021 № 2054/0/15-21 продовжено строк відрядження до Волинського апеляційного суду для здійснення правосуддя на один рік з 19.02.2022. Окрім цього, рішенням Голови Верховного Суду від 23.11.2022 №537/0/149-22 продовжено на один рік строк відрядження до Волинського апеляційного суду для здійснення правосуддя з 19.02.2023.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 09.07.2024 №2075/0/15-24 позивача звільнено з посади судді Апеляційного суду Волинської області у зв`язку з поданням заяви про відставку та наказом виконувача обов`язків голови ліквідаційної комісії Апеляційного суду Волинської області від 09.07.2024 №1.5/2 ОСОБА_1 відраховано зі штату суду (а.с.10-12).
Рішенням ГУ ПФУ України у Полтавській області від 22.08.2024 №032350028200 ОСОБА_1 призначено щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 52 відсотків суддівської винагороди, починаючи з 10.07.2024 (а.с.14).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 29.10.2025 у справі №140/8843/25, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії Апеляційного суду Волинської області щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, обчисленої з розрахунку прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, встановленого статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» в розмірі 2 102,00 грн. Зобов`язано Апеляційний суд Волинської області видати ОСОБА_1 довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці із зазначенням розміру суддівської винагороди судді, виходячи з базового розміру посадового окладу судді апеляційного суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого визначено статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» станом на 01.01.2024 в розмірі 2102 грн, регіонального коефіцієнту - 1.1, надбавки за вислугу років 70 % та за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 29.10.2025 у справі №140/8843/25 Апеляційним судом Волинської області видано довідку №1.36/1/2026 від 04.02.2026 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, якою визначено, що суддівська винагорода, яка враховується при перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, складає 208 098 грн, у тому числі: посадовий оклад 115 610,00 грн /2102х50х1,1/; доплата за вислугу /70%/ 80 927,00 грн; доплата за науковий ступінь 0 грн; доплата за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці /10%/ - 11 561,00 грн; щомісячна доплата відповідно до частини шостої статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» 0 грн (а.с.39).
04.02.2026 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці до якої долучив: паспорт, довідку №136/1/2026 від 04.02.2026 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного утримання судді у відставці, рішення Волинського окружного адміністративного суду від 29.10.2025 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.02.2026 у справі № 140/8843/25 (а.с.40-41).
За принципом екстериторіальності заяву ОСОБА_1 від 04.02.2026 розглянуто ГУ ПФУ в Хмельницькій області, рішенням якого №032350028200 від 11.02.2026 позивачу відмовлено у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (а.с.42).
Обґрунтовуючи таке рішення, пенсійний орган зазначив, що « ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримує довічне грошове утримання, розмір якого обчислено з посадового окладу судді 105100 станом на липень 2024 року. До заяви на проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_1 надав довідку про суддівську винагороду від 04.02.2026 №136/1/2026, видану Апеляційним судом Волинської області станом на 04.02.2026. Оскільки, станом на лютий 2026 доку розмір посадового окладу працюючого судді для проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання не збільшувався та оскільки довідка видана станом не на дату звернення за призначенням щомісячного довічного грошового утримання (липень 2024 року) тому підстави для проведення перерахунку на підставі довідки про суддівську винагороду від 04.02.2026 № 136/1/2026, відсутні. Крім того, відсутні підстави для врахування довідки про суддівську винагороду від 04.02.2026 №136/1/2026, оскільки підставою видачі є рішення Волинського окружного адміністративного суду від 29.10.2025 справа №140/8843/25, постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.02.2026. Зазначеним рішенням Волинського окружного адміністративного суду не покладено на органи пенсійного фонду жодних зобов`язань щодо врахування довідки про суддівську винагороду від 04.02.2026 №136/1/2026».
Вважаючи рішення ГУ ПФУ в Хмельницькій області №032350028200 від 11.02.2026 протиправним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Предметом спору у даній справі є рішення відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку та виплаті щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Апеляційного суду Волинської області №1.36/1/2026 від 04.02.2026 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналіз даної норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, який побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб`єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.
Вчинення ж державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.
Приписами ст. 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який визначає організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд, є Закон України від 02.06.2016 №1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон №1402-VIII).
За змістом частини третьою та четвертої статті 142 Закону №1402-VIII, щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді. У разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Пунктами 6-9 розділу IV Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці територіальними органами Пенсійного фонду України, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 12.03.2008 №3-1 (далі - Порядок №3-1) передбачено, що перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться відповідно до частини четвертої статті 142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», частини другої статті 27 Закону України «Про Конституційний Суд України» органами, що призначають щомісячне довічне грошове утримання.
Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, на підставі довідки про суддівську винагороду/довідки про винагороду судці Конституційного Суду України, надісланої відповідним органом (без звернення судді у відставці, судді Конституційного Суду України), або за зверненням судді у відставці, судді Конституційного Суду України.
Звернення судді за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання здійснюється шляхом подання до органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та довідки про суддівську винагороду судді у відставці / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України, в тому числі через веб-портал або засобами Порталу Дія з використанням суддею електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), або надсилання поштою.
Заява про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання приймається органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, за наявності в судді всіх необхідних документів та оформляється відповідно до вимог розділу III цього Порядку.
Днем звернення за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання вважається день прийняття органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та довідки про суддівську винагороду / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України.
У разі надсилання заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання і документів для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання поштою днем звернення за перерахунком вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення цієї заяви (у разі подання заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання через веб-портал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації цієї заяви на веб-порталі або засобами Порталу Дія разом із сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення тексту документа та його реквізитів).
Документи про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання розглядає орган, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання.
Орган, що приймає рішення про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, не пізніше 10 днів після винесення рішення інформує особу про перегляд щомісячного довічного грошового утримання із зазначенням його розміру або про відмову в перегляді щомісячного довічного грошового утримання із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться з дня виникнення права на відповідний перерахунок.
Судом встановлено, що рішенням ГУ ПФУ України у Полтавській області від 22.08.2024 №032350028200 ОСОБА_1 призначено щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 52 відсотків суддівської винагороди (54 652,00 грн), починаючи з 10.07.2024 (а.с.14).
При цьому, обрахунок довічного грошового утримання позивача проведено на підставі довідки Апеляційного суду Волинської області №1.63/2/2024 від 10.07.2024, якою визначено, що суддівська винагорода, яка враховується при призначенні щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці складає 105 100, 00 грн, у тому числі: посадовий оклад 105 100,00 грн; доплата за вислугу років 0,00 грн; доплата за науковий ступінь 0,00 грн; доплата за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 0,00 грн; щомісячна доплата відповідно до частини шостої статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» - 0,00 грн (а.с.13).
Не погоджуючись із зазначеними у вказаній довідці складових суддівської винагороди, яка враховується при призначенні щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, ОСОБА_1 неодноразово звертався до Волинського окружного адміністративного суду.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 29.10.2025 у справі №140/8843/25, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії Апеляційного суду Волинської області щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, обчисленої з розрахунку прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, встановленого статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» в розмірі 2 102,00 грн. Зобов`язано Апеляційний суд Волинської області видати ОСОБА_1 довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці із зазначенням розміру суддівської винагороди судді, виходячи з базового розміру посадового окладу судді апеляційного суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого визначено статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» станом на 01.01.2024 в розмірі 2102 грн, регіонального коефіцієнту - 1.1, надбавки за вислугу років 70 % та за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 29.10.2025 у справі №140/8843/25 Апеляційним судом Волинської області видано довідку №1.36/1/2026 від 04.02.2026 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, якою визначено, що суддівська винагорода, яка враховується при перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, складає 208 098 грн, у тому числі: посадовий оклад 115 610,00 грн /2102х50х1,1/; доплата за вислугу /70%/ 80 927,00 грн; доплата за науковий ступінь 0 грн; доплата за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці /10%/ - 11 561,00 грн; щомісячна доплата відповідно до частини шостої статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» 0 грн (а.с.39).
04.02.2026 позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі зазначеної довідки, проте відповідач відмовив йому у такому перерахунку.
Аналізуючи доводи позовної заяви щодо наявності підстав для здійснення перерахунку призначеного позивачу щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Апеляційного суду Волинської області №1.36/1/2026 від 04.02.2026, суд виходить з наступного.
Положеннями частини другою статі 130 Конституції України передбачено, що розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.
Частиною першою статті 135 Закону №1402-VIII встановлено, що суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини другої статті 135 Закону №1402-VIII суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
Згідно з пунктом 2 частини третьої статті 135 Закону №1402-VIII базовий розмір посадового окладу судді апеляційного суду складає 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Частинами п`ятою-восьмою статті 135 Закону №1402-VIII встановлено умови виплати та розмір щомісячних доплат суддям, розмір яких встановлюється у процентному відношенні до посадового окладу.
Аналіз наведених положень Закону №1402-VIII свідчить про те, що розмір посадового окладу судді, який є складовою суддівської винагороди, прямо залежить від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня календарного року. Всі інші складові суддівської винагороди, у тому числі доплата за вислугу років, доплата за науковий ступінь, доплата за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, а також допомога на оздоровлення розраховуються із посадового окладу судді.
На виконання згадуваного вище рішення Волинського окружного адміністративного суду у справі №140/8843/25, Апеляційним судом Волинської області видана довідка №1.36/1/2026 від 04.02.2026, яка містить правильний розрахунок розміру суддівської винагороди ОСОБА_1 .
Зважаючи на те, що оскільки рішенням суду, яке набрало законної сили, встановлено право позивача на отримання довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці виходячи з базового розміру посадового окладу судді апеляційного суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого визначено статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» станом на 01.01.2024 в розмірі 2102 грн, регіонального коефіцієнту - 1.1, надбавки за вислугу років 70 % та за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, звернення ОСОБА_1 до органу Пенсійного фонду із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі нової довідки Апеляційного суду Волинської області обумовлене необхідністю відновлення його порушених прав на отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у належному розмірі, що сталося з вини органу, який видав довідку з помилковим визначенням складових суддівської винагороди.
Суд зазначає, що законодавство прямо не передбачає спеціального порядку перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у зв`язку з протиправністю первинного оформлення необхідних документів.
Разом з тим, з урахуванням дії принципу верховенства права, застосуванню підлягають наявні положення Порядку №3-1.
Згідно з положеннями Порядку №3-1, підставою для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці є відповідна заява судді та довідка суду про суддівську винагороду.
Органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, а здійснюють його нарахування на підставі наданих їм відповідними органами або позивачем довідок про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Позивачем дотриманий порядок звернення до органу Пенсійного фонду для здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та подано органу Пенсійного фонду відповідну заяву та нову довідку про суддівську винагороду.
У той же час, ГУ ПФУ в Хмельницькій області при прийнятті спірного рішення від 11.02.2026 не враховано усіх обставин, що мають значення для його прийняття, що призвело до протиправної відмови у здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та порушення права позивача на належне матеріальне забезпечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 20.10.2011 у справі «Рисовський проти України» (заява №29979/04) наголосив, що на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і якість їхніх дій, мінімізують ризик помилки. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків (див. також рішення у справі «Лелас проти Хорватії», заява №55555/08, пункт 74).
Особа не повинна зазнавати негативних наслідків та в такої особи не повинні виникати нові додаткові зобов`язання через помилки, допущені суб`єктами владних повноважень.
Зазначеної позиції також притримується Велика Палата Верховного Суду, зокрема, у постанові від 27.06.2024 у справі №990/305/23.
Конституційний Суд України у рішенні від 11.10.2005 №8-рп/2005 зазначив, що право судді, який перебуває у відставці, на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів. Щомісячне довічне грошове утримання - це особлива форма соціального забезпечення суддів, зміст якої полягає у гарантованій державою щомісячній звільненій від сплати податків грошовій виплаті, що слугує забезпеченню їх належного матеріального утримання, в тому числі після звільнення від виконання обов`язків судді. Надання судді матеріального захисту є гарантією забезпечення його незалежності. Разом з тим, будь-яке зниження рівня гарантій незалежності суддів суперечить конституційній вимозі неухильного забезпечення незалежного правосуддя.
Також в рішенні Конституційного Суду України від 03.06.2013 №3-рп/2013 (у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 2, абз. 2 розділу 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (справа щодо змін умов виплати пенсій і щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці) зазначено, що визначені Конституцією та законами України гарантії незалежності суддів є невід`ємним елементом їх статусу, поширюються на всіх суддів України та є необхідною умовою здійснення правосуддя неупередженим, безстороннім і справедливим судом. Такими гарантіями є надання їм за рахунок держави матеріального забезпечення (суддівська винагорода, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання тощо).
Частиною 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість свого рішення про відмову у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Апеляційного суду Волинської області №1.36/1/2026 від 04.02.2026, виданої на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 29.10.2025 у справі №140/8843/25.
З огляду на викладене, а також з метою ефективного захисту порушеного права позивача, за захистом якого він звернувся до суду, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову у перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці та зобов`язати відповідача здійснити з 10.07.2024 перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 на підставі довідки Апеляційного суду Волинської області №136/1/2026 від 04.02.2026 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю виконання рішення суду шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, суд зазначає про відсутність підстав для його задоволення з огляду на таке.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, за приписами вказаної норми покладення таких зобов`язань на суб`єкта владних повноважень є правом, а не обов`язком суду.
Суд не вбачає підстав для застосування зазначеної форми контролю за виконанням судового рішення, оскільки не вважає, що відповідачем після набрання рішенням суду законної сили не будуть добровільно вживатися заходи з метою виконання даного судового рішення.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Приписами ч. 1 ст. 139 КАС України регламентовано, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За подання до суду вказаного позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1 064,96 грн (одна вимога немайнового характеру з урахуванням коефіцієнту пониження ставки судового збору за подання позову через електронний суд) (а.с.9).
Отже, понесені позивачем документально підтверджені судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 1 064, 96 грн підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Хмельницькій області.
Керуючись ст. 2, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №032350028200 від 11.02.2026 про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 10.07.2024 перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 на підставі довідки Апеляційного суду Волинської області №136/1/2026 від 04.02.2026 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, якою визначено, що суддівська винагорода, яка враховується при перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, складає 208 098 грн, у тому числі: посадовий оклад /2 102 х 50 х 1,1/ 115 610,00 грн; доплата за вислугу /70%/ 80 927,00 грн; доплата за науковий ступінь 0 грн; доплата за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці /10%/ 11 561,00 грн; щомісячна доплата відповідно до частини шостої статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» 0 грн, з урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області судовий збір у розмірі 1 064, 96 грн (одна тисяча шістдесят чотири гривні 96 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано судом 08 квітня 2026 року.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (29000, Хмельницький область, м. Хмельницький, вул. Чекірди Гната, 10; код ЄДРПОУ 21318350).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, м. Луцьк, Київський майдан, 6; код ЄДРПОУ 13358826).
Суддя Н. В. Стецик