Єдиний державний реєстр судових рішень Єдиний унікальний номер справи 175/3715/26
Номер провадження 3/175/1524/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 квітня 2026 року селище Слобожанське
Суддя Дніпровського районного суду Дніпропетровської області Качаленко Є.В., за участю секретаря Савченко О.О., представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвоката Гусарова В.О., розглянув матеріал, що надійшов з Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с. Пашково Барвінківського району Харківської області, громадянка України, працює продавцем торгівельної точки «ВЕЙТ МІ», зареєстрована та проживає: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст. 156 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
17.01.2026 о 09:50 ОСОБА_1 , знаходячись в торгівельному приміщенні за адресою: м.Краматорськ, вул. Шеймана,1, здійснила продаж електронного засобу для куріння ELF BAR не позначеного маркою акцизного податку за ціною 450 грн ОСОБА_2 , чим порушила ч.9 ст. 65 ЗУ від 18.06.2024 № 3817-IX " Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального".
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явилася.
В судовому засіданні представник ОСОБА_1 - адвокат Гусаров В.О. просив закрити провадження у справі за відсутністю в діях ОСОБА_1 події і складу передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП адміністративного правопорушення. Зазначив, що фабула адміністративного правопорушення викладена в протоколі не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення. ОСОБА_1 не є ні виробником, ні імпортером, ні іншою особою відповідальною за нанесення маркування на алкогольні напої, тютюнові вироби або рідини, що використовуються в електронних сигаретах, тому вона і не повинна була здійснювати жодного їх маркування марками акцизного збору. В протоколі не вказано виду товару з переліку передбаченого у ч.1 ст. 156 КУпАП. А саме в протоколі не вказані ні алкогольні напої, ні тютюнові вироби, ні рідини, що використовуються в електронних сигаретах. Електронний засіб для куріння не є предметом правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 156 КУпАП.
Заслухавши представника ОСОБА_1 - адвоката Гусарова В.О., дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Незважаючи на захисну позицію ОСОБА_1 , її вина підтверджується достатніми, належними та допустимими доказами по справі, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №842388 від 17.01.2026, рапортом, письмовими поясненнями ОСОБА_2 , протоколом огляду речей від 17.01.2026 з фотознімками, квитанцією про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення №447 від 17.01.2026. Вказані докази досліджені судом та долучені до матеріалів справи.
Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 156 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Відповідно до ч. 9 ст. 65 ЗУ від 18.06.2024 № 3817-IX " Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, які виробляються в Україні, а також ті, що ввозяться на митну територію України, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законами України.
У пункті 85 ч.1 ст.1 цього Закону вказано, що до тютюнових виробів відносяться сигарети з фільтром або без фільтра, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників, інші відмінні від рідин, що використовуються в електронних сигаретах, нікотиновмісні продукти, їх замінники для куріння, нюхання, смоктання, жування чи вдихання без горіння шляхом нагрівання.
Згідно з абз.1 ч.2 ст.1 Закону визначено, що термін «рідини, що використовуються в електронних сигаретах» вживається у значенні, наведеному у Податковому кодексі України.
У пункті 14.1.56-4 ст.14 Податкового кодексу України під рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, розуміються рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин, використовуються для створення пари в електронних сигаретах та містяться, зокрема, в картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях.
Відповідно до п.226.1, п.226.9 ст.226 Податкового кодексу України, у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов`язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.
Згідно з п.п.14.1.109 п.14.1 ст.14 ПК України, маркування тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - наклеювання марки акцизного податку на пачку (упаковку) тютюнового виробу чи ємність (упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.
За правилами п.п.14.1.107 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, марка акцизного податку спеціальний знак для маркування тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Вважаються такими, що немарковані: тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, з підробленими марками акцизного податку; тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції.
Таким чином, рідини, що використовуються в електронних сигаретах та рідина, яка містить нікотин, відносяться до товарів, що позначаються марками акцизного податку, а тому вони є предметом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП.
Доводи сторони захисту, що електронні сигарети не підпадають під склад правопорушення за ч.1 ст. 156 КУпАП безпідставні.
Оскільки ОСОБА_1 порушила правила роздрібної торгівлі тютюновими виробами, що підтверджується доказами, які містяться в матеріалах справи, суд доходить висновку, що вона винна у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП.
При визначені виду та міри стягнення, суддя враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь провини ОСОБА_1 , а саме, що вона працює, протягом року до адміністративної відповідальності не притягалася.
З урахуванням обставин справи та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд вважає необхідним застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальних межах санкції статті, з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі, що буде достатнім і необхідним для виправлення особи та запобігання вчинення нею нових правопорушень.
Згідно зі ст.40-1 КУпАП слід стягнути судовий збір.
Керуючись ст.ст. 276-280, 307 КУпАП,-
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 200 (двісті) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
Предмети торгівлі, вилучені згідно протоколу огляду від 17.01.2026, - конфіскувати в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 коп.
Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів: ГУК у Дн-кiй обл/ТГсмтСлобож/ ЄДРПОУ: 37988155; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA098999980313060106000004457; код класифікації доходів бюджету: 21081100; призначення: "Адміністративні штрафи та інші санкції".
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача - UА908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
У разі несплати штрафу протягом п`ятнадцять днів з дня вручення копії постанови, постанова надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Суддя Є.В.Качаленко