Ухвала суду № 13549813, 16.12.2010, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2010
Номер справи
2-а-10797/09/1570
Номер документу
13549813
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВІДОКРЕМЛЕНИЙ СТРУКТУРНИЙ ПІДРОЗДІЛ ЗНАМ"ЯНСЬКА ДИСТАНЦІЯ КОЛІЇ № 10 ОДЕСЬКОЇ ЗАЛІЗНИЦІ
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 грудня 2010 р.Справа № 2-а-10797/09/1570 Категорія:2.11.4Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І.В. Одеській апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

доповідача судді - Турецької І.О.

суддів Стас Л.В., Косцової І.П.

за участю секретаря Скоріної Т.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції у Кіровоградській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2009 року по справі за позовом Одеської залізниці до Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції у Кіровоградській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2009 року Одеська залізниця (далі ОД, позивач) звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції у Кіровоградській області (далі Знам'янська ОДПІ у Кіровоградській області, відповідач) та просила скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 14 квітня 2009 року № 0002111700/0 (від 08.05.2009 року №0002111700/1) про визначення Знам'янській дистанції колії №10 Одеської залізниці податкового зобов'язання зі сплати податку з доходів фізичних осіб в розмірі 3228,05 гривень та штрафної (фінансової) санкції в розмірі 6456,10 гривень, а всього 9684,15 гривень.

В обґрунтування позивач зазначив, що відповідно до пп. «д»пп. 4.4.2 п. 4.4. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(далі - Закон) він не може бути притягнутий до відповідальності, так як діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення. Позивач також вказує, що у оскаржуваному рішенні відповідач притягує до відповідальності Знам'янську дистанцію колії №10 Одеської залізниці, яка є структурним підрозділом Одеської залізниці без права юридичної особи, що, на думку позивача, є порушенням ст.ст. 2, 55, 216 ГК України, так як відповідно до вказаних статей учасниками відносин у сфері господарювання є суб'єкти господарювання (юридичні особи, фізичні особи-підприємці).

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2009 року позовні вимоги задоволено.

Скасовано рішення податкове повідомлення-рішення Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції у Кіровоградській області від 14 квітня 2009 року № 0002111700/0.

Задовольняючи позов суд виходив з того, що оскільки позивач діяв відповідно до умов колективного договору, Положення про порядок і умови відшкодування витрат працівникам залізничного транспорту та наданого йому податкового роз'яснення, Знам'янська дистанція колії №10 Одеської залізниці, з урахуванням положень п.п. «д»п.п. 4.4.2 п. 4.4. ст. 4 Закону, не може нести відповідальність за те, що остання в період з квітня по серпень 2007 року не нараховувала та не перераховувала до бюджету податок з доходів фізичніх осіб із сум надбавок за роз'їзний характер робіт в розмірі 3228,05 гривень.

В апеляційній скарзі Знам'янської ОДПІ у Кіровоградській області ставиться питання про скасування судового рішення в звязку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також у звязку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.

Представник апелянта в суді апеляційної інстанції не зявився, про дату, час та місце слухання справи був сповіщений належним чином.

Представник позивача просив у задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Зясувавши обставини справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню на наступних підставах.

Судом першої інстанції було встановлено, що в період з 16 березня 2009 року по 27 березня 2009 року було проведено планову перевірку Знам'янської дистанції колії №10 Одеської залізниці щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 квітня 2007 року по 31 грудня 2008 року, за результатами якої був складений акт №84/23-10/01072131 від 01 квітня 2009 року. Перевірка проведена на підставі направлення № 67 від 16 березня 2009 року, виданого начальником Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції у Кіровоградській області на проведення перевірки.

Перевіркою встановлено, що при нарахуванні та виплаті надбавок до тарифних ставок і посадових окладів працівникам, направлених на виконання монтажних, налагоджувальних ремонтних і будівельних робіт, та працівників, робота яких виконується вахтовим методом постійно проводиться в дорозі або має роз'їзний (пересувний) характер роботи, у розмірах визначених законодавством, Знам'янська дистанція колія №10 Одеської залізниці не відносила та не включала суми таких надбавок до загального місячного оподаткованого доходу і не оподатковувала податком з доходів фізичних осіб за період з квітня по серпень 2007 року включно. Відповідно до висновку акту, позивачем порушено п.п. 4.2.1 п. 4.2 ст. 4, п.п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», у результаті чого встановлено заниження податкового зобов'язання та неперерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб у сумі 3228,05 грн.

На підставі складеного акту відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення від 14 квітня 2009 року №0002111700/0, якими позивачу визначено суму податкового зобов'язання за основним платежем у розмірі 3228,05 гривень та за штрафними санкціями у сумі 6456,10 грн.

Згідно з вимогами ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Суд апеляційної інстанції вважає, що Одеським окружним адміністративним судом винесено обґрунтоване рішення, виходячи із наступного.

Відповідно до п.п. 4.3.2 п. 4.3 ст. 4 Закону до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються суми коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт, з урахуванням норм п. 9.10 ст. 9 даного Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1999 року №490 «Про надбавки (польове забезпечення) до тарифних ставок і посадових окладів працівників, направлених для виконання монтажних, налагоджувальних, ремонтних і будівельних робіт, та працівників, робота яких виконується вахтовим методом, постійно проводиться в дорозі або має роз'їзний (пересувний) характер»встановлено, що підприємства, установи, організації самостійно встановлюють набавки (польове забезпечення) до тарифних ставок і посадових окладів працівників, направлених для виконання монтажних, налагоджувальних, ремонтних і будівельних робіт, та працівників, робота яких виконується вахтовим методом, постійно проводиться в дорозі або має роз'їзний (пересувний) характер, у розмірах, передбачених колективними договорами або за погодженням із замовником. Граничні розміри надбавок (польового забезпечення) працівникам за день не можуть перевищувати граничні норми витрат, установлені постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 1999 року №663 «Про норми відшкодування витрат на відрядження в межах України та за кордон».

Згідно із абзацами першим та другим загальних положень Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 13 березня 1998 року №59 службовим відрядженням вважається поїздка працівника за розпорядженням керівника підприємства, об'єднання, установи, організації на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи. Службові поїздки працівників, постійна робота яких проходить в дорозі або має роз'їзний (пересувний) характер, не вважаються відрядженнями, якщо інше не передбачене законодавством, колективним договором, трудовим договором (контрактом) між працівником і власником (або уповноваженою особою). Службові поїздки працівників, постійна робота яких проходить в дорозі або має роз'їзний (пересувний) характер, не вважаються відрядженнями якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором, трудовим договором (контрактом) між працівником і власником (або уповноваженою ним особою).

Відповідно до п. 3.16 Інструкції зі статистики заробітної плати, надбавки (польове забезпечення) до тарифних ставок і посадових окладів працівників, направлених для виконання монтажних, налагоджувальних, ремонтних і будівельних робіт, та працівників, робота яких виконується вахтовим методом, постійно проводиться в дорозі або має роз'їзний (пересувний) характер, у розмірах, визначених законодавством, відносяться до інших виплат, що не належить до фонду оплати праці.

Статтею 13 Кодексу законів про працю України передбачено, що у колективному договорі встановлюються взаємні зобов'язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема, нормування і оплати праці, встановлення форм, системи, розмірів заробітної плати та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій та ін.)

Пунктом. 4.6 колективного договору між адміністрацією та дорожнім профспілковим комітетом Знам'янської дистанції колії №10 Одеської залізниці на 2006-2010 роки встановлено, що службові поїздки залізничників, постійна робота яких проходить в дорозі або має роз'їзний характер вважаються відрядженнями, при цьому зберігається діючий порядок обліку виплат за роз'їзний характер робіт. Підтвердженням фактичного знаходження працівників у таких відрядженнях є відомості обліку роз'їзних за формою ФРУ-12, в яких проставляються відповідні відмітки.

Підставами для виплат надбавки, згідно Положення про порядок і умови відшкодування витрат працівникам залізничного транспорту, робота яких постійно проходить в дорозі або має роз'їзний характер, а також при службових поїздках в межах обслуговуваних дільниць, в тому числі при роз'їздах за межі України, затверджене наказом Укрзалізниці від 10 червня 2002 року №285-Ц, являються відомість обліку роз'їздів (ФРУ-12), маршрутні листки, плани-графіки, журнали обліку тощо.

Знам'янською дистанцією колії №10 Одеської залізниці для обліку роз'їздів використовувалась відомість за формою ФРУ-12.

Крім того, згідно відповіді ДПА України від 14 липня 2006 року №7759/6/17-0716, яка відповідно до п.п. «г»п.п. 4.4.2 п. 4.4 ст. 4 Закону є податковим роз'ясненням, за умови визначення у колективному договорі, трудовому договорі (контракті) службових поїздок працівників, робота яких проходить в дорозі або має роз'їзний (пересувний) характер, відрядженням, надбавки до тарифних ставок і посадових окладів таких працівників, що виплачуються у розмірах, передбачених колективними договорами або за погодженням із замовником, але не вище граничних норм витрат, понесених у зв'язку з відрядженням (зокрема, добових витрат), встановлених Постановою КМУ №663 та Інструкцією №59, не є об'єктом оподаткування податком з доходів фізичних осіб.

Враховуючи все вищенаведене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що оскільки позивач діяв відповідно до умов колективного договору, Положення про порядок і умови відшкодування витрат працівникам залізничного транспорту... та наданого йому податкового роз'яснення, то, з урахуванням положень п.п. «д»п.п. 4.4.2 п. 4.4. ст. 4 Закону, не може нести відповідальність за те, що в період з квітня по серпень 2007 року не нараховував та не перераховував до бюджету податок з доходів фізичніх осіб із сум надбавок за роз'їзний характер робіт в розмірі 3228,05 гривень.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 195,196, ч. 1 п. 1 ст. 198, ст. 200, ч. 1 п.1 ст. 205, 206, 254 КАС України, склад колегії суддів, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції у Кіровоградській області - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2009 року по справі за позовом Одеської залізниці до Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції у Кіровоградській області про скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяті днів з дня складання її в повному обсязі.

Доповідач-суддя І.О. Турецька

суддяЛ.В. Стас

суддяІ.П. Косцова