Рішення № 135465835, 03.04.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2026
Номер справи
160/31072/24
Номер документу
135465835
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2026 рокуСправа №160/31072/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турової О.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРНОР» до Державної податкової служби України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, про визнання протиправним та скасування наказу в частині, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРНОР» (далі ТОВ «УКРНОР», позивач) до Державної податкової служби України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (третя особа-1), Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (третя особа-2), в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ №753 від 22.10.2024 року Державної податкової служби України в частині включення ТОВ «УКРНОР» до Реєстру великих платників податків на 2025 рік.

В обґрунтування позовних вимог зазначається, що оскаржуваним наказом Державної податкової служби України №753 від 22.10.2024 року ТОВ «УКРНОР» безпідставно та в порушення приписів абз.2 п.5 розділу ІІ Порядку формування Реєстру великих платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.10.2015р. №911 (далі Порядок №911), яким передбачено, що до Реєстру ВПП на наступний календарний рік не включаються, зокрема, платники, стосовно яких прийнято рішення про припинення до дати затвердження Реєстру ВПП наказом ДПС на відповідний рік, було включено до Реєстру великих платників податків на 2025 рік, в той час як 13.09.2024р. єдиним учасником ТОВ «УКРНОР» - ОСОБА_1 , було прийнято рішення №1309 про припинення ТОВ «УКРНОР» шляхом перетворення його на товариство з додатковою відповідальністю (ТДВ), про що в той же день відповідна інформація була внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, де вона відображалась як на момент ухвалення спірного наказу, так і відображається станом на час звернення до суду з цим позовом, тобто, на момент формування переліків великих платників податків ТОВ «УКРНОР» було в стані припинення та не могло бути включено до переліку Реєстру великих платників податків (далі Реєстр ВПП), оскільки це суперечить приписам абз.2 п.5 розділу ІІ Порядку №911. Також позивачем зауважено, що відповідачем було порушено строки направлення позивачеві повідомлення про включення платника податків до Реєстру ВПП, визначені у п.1 розділу III Порядку №911, оскільки таке повідомлення датоване 02.11.2024 року, тобто вже після 01.11.2024 року.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРНОР» залишено без руху та встановлено позивачу строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позову шляхом подання до суду оригінал квитанції про сплату судового збору у розмірі 2422,40грн.

28.11.2024 року до суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРНОР» про забезпечення позову.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.11.2024р. заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРНОР» про забезпечення позову у справі №160/31072/24 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРНОР» до Державної податкової служби України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, про визнання протиправним та скасування наказу задоволено у повному обсязі, зупинено дію наказу Державної податкової служби України від 22.10.2024р. №753 «Про затвердження Реєстру ВПП на 2025 рік» в частині включення Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРНОР» до Реєстру великих платників податків до набрання законної сили судовим рішенням у справі №160/31072/24; заборонено Державній податковій службі України вчиняти будь-які дії та приймати рішення щодо зміни місця податкового обліку Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРНОР» до набрання законної сили судовим рішенням у справі №160/31072/24; заборонено Східному міжрегіональному управлінням ДПС України по роботі з великими платниками податків вчиняти будь-які дії щодо взяття на облік ТОВ УКРНОР до набрання законної сили судовим рішенням у справі №160/31072/24; заборонено Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області вчиняти будь-які дії щодо зняття з податкового обліку ТОВ «УКРНОР» до набрання законної сили судовим рішенням у справі №160/31072/24.

28.11.2024 року до суду надійшло клопотання ТОВ «УКРНОР» про долучення доказів, у якому представник позивача просить долучити до матеріалів справи платіжну інструкцію №9801 від 14.11.2024р. про сплату судового збору у сумі 3028,00грн. на виконання вимог ухвали суду про залишення позову без руху.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.12.2024р. прийнято позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРНОР» до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/31072/24 за цією позовною заявою, задоволено клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) з 03.01.2025 року, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.

Крім того, ухвалою суду від 03.12.2024р. задоволено клопотання позивача про залучення до участі у справі третіх осіб та залучено до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків та Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.

13.12.2024 року до суду надійшло клопотання Державної податкової служби України про скасування заходів забезпечення позову, вжитих ухвалою суду від 29.11.2024 у справі №160/31072/24.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.12.2024р. клопотання Державної податкової служби України про скасування заходів забезпечення позову, вжитих ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.11.2024р. в адміністративній справі №160/31072/24 повернуто заявнику.

24.12.2024 року до суду надійшли пояснення третьої особи-2 - Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на позовну заяву, в яких зазначалося, що ТОВ «УКРНОР» включено до Реєстру ВПП відповідно до наказу ДПС України від 22.10.2024 року №753 «Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2025 рік». Відносно ТОВ «УКРНОР» державним реєстратором 13.09.2024 року внесено інформацію про внесення рiшення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її реорганiзацiї шляхом перетворення. Відповідно до п.6 розділу III Порядку №911 у разі реорганізації великого платника податків шляхом злиття, приєднання, перетворення новоутворений платник податків (правонаступник) зобов`язаний стати на облік у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків, за основним місцем обліку великого платника податків, який був реорганізований. Відносно ТОВ «УКРНОР» станом на 19.12.2024 року відповідними структурними підрозділами ГУ ДПС у Дніпропетровській області підписаний обхідний лист та завершені всі заходи, пов`язанні з реорганізацією вищезазначеного платника податків, а саме: 18.11.2024 року до Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради сформовані та направлені повідомлення про відкликання заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи за ф.28-ОПП та ф.6-ЄСВ. Проте, станом на 19.12.2024 року ТОВ «УКРНОР» для завершення своєї процедури перетворення до державного реєстратора не звернулось.

26.12.2024 року до суду надійшов відзив Державної податкової службу України на позовну заяву, в якому відповідач пред`явлений позов не визнав та заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що відповідно до даних з інформаційної системи органів ДПС за результатами господарської діяльності ТОВ «УКРНОР» сумарні обсяги доходів від усіх видів діяльності за період друге півріччя 2023 року та перше півріччя 2024 року (підпункт 1.1 пункту 1 розділу II Порядку №911) перевищує еквівалент 50 млн євро (2 044 405 900 гривень), тобто більше 2 мільярдів. Відповідно до даних з інформаційної системи органів ДПС з 13.09.2024 року ТОВ «УКРНОР» прийнято рішення про перетворення. Відповідно до пункту 6 розділу III Порядку №911 у разі реорганізації великого платника податків шляхом злиття, приєднання, перетворення новоутворений платник податків (правонаступник) зобов`язаний стати на облік у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків, за основним місцем обліку великого платника податків, який був реорганізований. Враховуючи вищевикладене, наказом ДПС від 22.10.2024 року №753 «Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2025 рік» ТОВ «УКРНОР» включено до Реєстру великих платників податків на 2025 рік та закріплено за Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків, так як платник відповідав критеріям великого платника податків відповідно до підпункт 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 ПК України. Також згідно з даними звітності з податку на прибуток підприємств за І півріччя 2024 року дохід від будь-якої діяльності ТОВ «УКРНОР» складає 5 989 208,4 тис. грн. При цьому у ТОВ «УКРНОР» спостерігається тенденція щодо збільшення обсягу постачання товарів/послуг на митній території України. Так обсяг постачання товарів/послуг на митній території України за 10 місяців 2024 року становить 10 550 298 700 грн, у т. ч. за липень 2024 року - 769 119 600 грн, за серпень 2024 року - 674 140 700 грн, за вересень 2024 року 666 377,8 тис. грн, заGBalticжирный Курсивий?Roman CEжирный Курсивноевропейский?Roman CYRжирный Курсивеский?Roman Greekжирный КурсивйТакож у відзиві відповідачем викладено клопотання про здійснення розгляду цієї справи за правилами загального позовного провадження, однак, жодних обґрунтувань у відзиві щодо такого клопотання не наведено.

30.12.2024 року до суду надійшло клопотання Державної податкової служби України про скасування заходів забезпечення позову, вжитих ухвалою суду від 29.11.2024 у справі №160/31072/24.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.01.2025р. клопотання Державної податкової служби України від 30.12.2024р. про скасування заходів забезпечення позову, вжитих ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.11.2024р. в адміністративній справі №160/31072/24 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРНОР» до Державної податкової служби України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, про визнання протиправним та скасування наказу в частині повернуто заявнику.

03.01.2025 року до суду від позивача надійшла відповідь на письмові пояснення третьої особи -2 - Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в яких позивачем висловлено позицію, аналогічну викладеній у позовній заяві, та додатково зауважено, що третя особа -2 помилково застосовує до ТОВ «УКРНОР» норму п. 6 Розділу III Порядку №911, стосовно того, що у разі реорганізації великого платника податків шляхом перетворення новоутворений платник податків (правонаступник) зобов`язаний стати на облік у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків, за основним місцем обліку великого платника податків, який був реорганізований, оскільки станом на 20.09.2024 року ТОВ «УКРНОР» не було віднесено до Реєстру великих платників податків на 2024 р. та ТОВ «УКРНОР» тільки 13.09.2024 року було прийнято рішення щодо припинення юридичної особи шляхом перетворення. Таким чином, вищезазначена норма не може бути застосована до ТОВ «УКРНОР», що також підтверджує протиправність оскаржуваного наказу відповідача.

06.01.2025 року до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивачем висловлено позицію, аналогічну викладеній у позовній заяві, та додатково зауважено, що доводи відповідача стосовно відсутності підстав у позивача для прийняття рішення про припинення юридичної особи в результаті її реорганізації (перетворення), оскільки у ТОВ «УКРНОР» була присутня тенденція щодо збільшення обсягу постачання товарів/послуг на митній території України є надуманими та помилковими враховуючи той факт, що діючим законодавством України жодним чином не обмежена можливість проведення реорганізації компанії шляхом перетворення в будь-який час діяльності компанії.

13.01.2025 року до суду надійшло клопотання Державної податкової служби України про скасування заходів забезпечення позову, вжитих ухвалою суду від 29.11.2024 у справі №160/31072/24, в якій представник відповідача просив скасувати заходи забезпечення позову ТОВ «УКРНОР» відповідно до ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі №160/31072/24.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.01.2025р. призначено клопотання Державної податкової служби України про скасування заходів забезпечення позову, вжитих ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.11.2024р. в адміністративній справі №160/31072/24 до розгляду у судовому засіданні на 24.01.2025р. о 13:30год.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.01.2025р. клопотання Державної податкової служби України про здійснення розгляду справи за правилами загального позовного провадження в адміністративній справі №160/31072/24 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРНОР» до Державної податкової служби України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, про визнання протиправним та скасування наказу - повернуто заявнику без розгляду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.01.2025р. у задоволенні клопотання Державної податкової служби України про скасування заходів забезпечення позову, вжитих ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.11.2024р. в адміністративній справі №160/31072/24 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРНОР» до Державної податкової служби України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, про визнання протиправним та скасування наказу відмовлено у повному обсязі.

Третя особа-1 Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, правом на подання пояснень на позовну заяву станом на час розгляду справи не скористалася.

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі, з огляду на таке.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРНОР» (код ЄДРПОУ 45088078) є юридичною особою, зареєстрованою в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, номер запису 1002241020000101654, та з 13.12.2022 року перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області, є платником податку на додану вартість, що підтверджується витягом з Реєстру платників ПДВ №2304624500026 від 27.01.2023 року.

Відповідно до рішення №1309 єдиного учасника Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРНОР» від 13.09.2024 року, посвідченого приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Дніпропетровської області Іванютіним-Сандомирським Л.О. 13.09.2024р. та зареєстрованим в реєстрі за №1879, вирішено розпочати процедуру реорганізації Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРНОР» шляхом його перетворення на Товариство з додатковою відповідальністю з 13.09.2024 року.

Згідно з Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 15.11.2024 року № 34060998 до цього Реєстру 13.09.2024 року внесено запис №1002241270003101654 про внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи ТОВ «УКРНОР» в результаті її реорганізації та ТОВ «УКРНОР» перебуває в стані припинення.

Наказом Державної податкової служби України від 22.10.2024р. №753 «Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2025 рік» відповідно до п.64.7 ст.64 Податкового кодексу України затверджено Реєстр ВПП на 2025 рік та включено до нього, зокрема, Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРНОР» у зв`язку із досягненням критеріїв, визначених підпунктом 14.1.24 пункту 14.1. статті 14 Розділу I Податкового кодексу України.

02.11.2024 року Державною податковою службою надіслано повідомлення ТОВ «УКРНОР» про включення його до Реєстру ВПП за №46250254935202, а також про зобов`язання позивача до 01 грудня поточного року подати заяву за формою №1-ОПП про взяття на облік до міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків - Східного міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків.

Не погоджуючись із вищевказаним наказом Державної податкової служби України від 22.10.2024р. №753 «Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2025 рік» в частині включення ТОВ «УКРНОР» до Реєстру ВПП на 2025 рік, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (п.п.1.1 ст.1 ПК України).

Абзацом 1 пункту 63.3 статті 63 ПК України встановлено, що з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об`єктів оподаткування або об`єктів, які пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

Згідно з абз.2 п.63.3 ст.63 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, може прийняти рішення про зміну основного та неосновного місця обліку великого платника податків, у тому числі визначити, що облік такого платника податків здійснює територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який здійснює супроводження великих платників податків, та його структурні підрозділи в разі створення.

Абзацом 1 пункту 64.1 статті 64 ПК України передбачено, що взяття на облік за основним місцем обліку юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів, відокремлених підрозділів юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства іноземної держави, у тому числі постійних представництв, як платників податків та зборів у контролюючих органах здійснюється на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, наданих згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", у день отримання зазначених відомостей контролюючими органами.

За приписами абз.1 п.64.7 ст.64 ПК України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, визначає порядок обліку платників податків у контролюючих органах та порядок формування Реєстру великих платників податків на відповідний рік з урахуванням критеріїв, визначених цим Кодексом для великих платників податків.

Згідно з абз.2-3 п.64.7 ст.64 ПК України у разі включення платника податків до Реєстру великих платників податків на нього поширюються особливості, визначені цим Кодексом для великих платників податків. Після включення платника податків до Реєстру великих платників податків та отримання повідомлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, про таке включення платник податків зобов`язаний стати на облік за основним місцем обліку в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який здійснює супроводження великих платників податків, з початку податкового періоду (календарного року), на який сформовано Реєстр, та за неосновним місцем обліку в такому територіальному органі центрального органу виконавчої влади або його структурних підрозділах щодо наявних у межах населеного пункту за місцезнаходженням територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який здійснює супроводження великих платників податків, об`єктів оподаткування або об`єктів, які пов`язані з оподаткуванням за переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, або через які провадиться діяльність такого великого платника податків.

Абзацом 4 пункту 64.7 статті 64 ПК України встановлено, що щодо великих платників податків, які самостійно не стали на облік у територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який здійснює супроводження великих платників податків, або його структурних підрозділах, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, приймає рішення про зміну основного та неосновного місця обліку таких великих платників податків та переведення їх на облік у територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який здійснює супроводження великих платників податків, або його структурні підрозділи.

Відповідно до абз.6 п.64.7 ст.64 ПК України у разі прийняття рішення про переведення великого платника податків на облік у територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган, відповідні контролюючі органи зобов`язані протягом 20 календарних днів після прийняття такого рішення здійснити взяття на облік/зняття з обліку такого платника податків.

Алгоритм відбору великих платників податків для включення до Реєстру великих платників податків визначається Порядком формування Реєстру великих платників податків, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 21.10.2015 року №911, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 09.11.2015 року за № 1395/27840 (далі Порядок №911).

Пунктом 1 розділу І Порядку №911 передбачено, що формування та затвердження Реєстру ВПП (далі - Реєстр ВПП) здійснюються Державною податковою службою України (далі - ДПС) щороку.

Згідно з п.2 розділу І Порядку №911 до Реєстру ВПП включаються платники податків, які відповідають критеріям великого платника податків, визначеним підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 розділу I Податкового кодексу України (далі - Кодекс).

При цьому підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 розділу I Податкового кодексу України визначено, що великий платник податків - юридична особа або постійне представництво нерезидента на території України, у якої обсяг доходу від усіх видів діяльності за останні чотири послідовні податкові (звітні) квартали перевищує еквівалент 50 мільйонів євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Національного банку України за той самий період, або загальна сума податків, зборів, платежів, сплачених до Державного бюджету України, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, крім митних платежів, за такий самий період перевищує еквівалент 1,5 мільйона євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Національного банку України за той самий період.

Відповідно до п.1 розділу ІІ Порядку №911 відбір платників податків для включення до Реєстру ВПП на наступний календарний рік здійснюється структурним підрозділом ДПС, за яким закріплено функцію супроводження Реєстру ВПП, на підставі аналізу інформації:

1) про сумарні обсяги доходів від усіх видів діяльності платника податків за останні чотири послідовні податкові (звітні) квартали (надається структурним підрозділом ДПС, за яким закріплена як за співвиконавцем процедура з організації проведення відбору підприємств, які відповідно до встановлених критеріїв належать до категорії великих платників податків, та формування Реєстру ВПП податків на відповідний рік, підтримання його в актуальному стані);

2) про суми сплачених до Державного бюджету України податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на податкові органи, крім єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за друге півріччя попереднього року та перше півріччя поточного року (надається структурним підрозділом ДПС, за яким закріплена як за співвиконавцем процедура з організації проведення відбору підприємств, які відповідно до встановлених критеріїв належать до категорії великих платників податків, та формування Реєстру ВПП на відповідний рік, підтримання його в актуальному стані).

Пунктом 2 розділу ІІ Порядку №911 встановлено, що інформація, визначена у підпунктах 1, 2 пункту 1 цього розділу, надається структурному підрозділу ДПС, за яким закріплено функцію супроводження Реєстру ВПП, до 10 вересня поточного року.

Пунктом 3 розділу II Порядку №911 передбачено, що за результатами аналізу структурний підрозділ ДПС, за яким закріплено функцію супроводження Реєстру ВПП, формує переліки великих платників податків (крім платників податків, стосовно яких прийнято рішення про припинення), які до 20 вересня поточного року направляються до головних управлінь ДПС в областях, місті Києві (далі - ГУ ДПС в областях, м. Києві) та міжрегіональні управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - МУ ДПС по роботі з ВПП).

Згідно з п.4 розділу ІІ Порядку №911 головні управління ДПС в областях, місті Києві та міжрегіональні управління ДПС по роботі з великими платниками податків аналізують отримані переліки великих платників податків та до 27 вересня поточного року подають до структурного підрозділу ДПС, за яким закріплено функцію супроводження Реєстру ВПП, засобами електронного зв`язку обґрунтовані пропозиції щодо включення/виключення до/з переліків великих платників податків та пропозиції щодо основного місця обліку із закріплення за МУ ДПС по роботі з ВПП.

Відповідно до абз.1 п.5 розділу ІІ Порядку №911 структурний підрозділ ДПС, за яким закріплено функцію супроводження Реєстру ВПП, розглядає надані пропозиції та формує Реєстр ВПП на наступний календарний рік із закріпленням за основним місцем обліку за територіальним органом ДПС, що здійснює податкове супроводження великих платників податків за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

При цьому абзацом 2 пункту 5 розділу ІІ Порядку №911 встановлено, що до Реєстру ВПП на наступний календарний рік не включаються бюджетні установи та платники, стосовно яких прийнято рішення про припинення або щодо яких до Єдиного державного реєстру внесено відомості про відкриття провадження у справі про банкрутство юридичної особи до дати затвердження Реєстру ВПП наказом ДПС на відповідний рік.

Згідно з п.6 розділу ІІ Порядку №911 Реєстр ВПП на наступний календарний рік із закріпленням за основним місцем обліку за територіальним органом ДПС, що здійснює податкове супроводження великих платників податків, до 22 жовтня поточного року затверджується наказом ДПС, який надсилається до ГУ ДПС в областях, м. Києві, МУ ДПС по роботі з ВПП та оприлюднюється на офіційному порталі ДПС з дотриманням вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації».

З аналізу наведених приписів ПК України та Порядку №911 слідує, що платники податків, які відповідають критеріям великого платника податків, визначеним підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПК України, відібрані структурним підрозділом ДПС, за яким закріплено функцію супроводження Реєстру ВПП, на підставі аналізу відповідної податкової інформації включаються до Реєстру ВПП на наступний календарний рік, за виключенням бюджетних установ та платників, стосовно яких прийнято рішення про припинення або щодо яких до Єдиного державного реєстру внесено відомості про відкриття провадження у справі про банкрутство юридичної особи до дати затвердження Реєстру ВПП наказом ДПС на відповідний рік.

При цьому частиною 1 статті 104 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.

Відповідно до ч.1 ст.105 Цивільного кодексу України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов`язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.

За приписами ч.1 ст.48 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» товариство припиняється внаслідок передання всього свого майна, всіх прав та обов`язків іншим господарським товариствам - правонаступникам шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення або в результаті ліквідації.

Згідно з ч.1 ст.52 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» перетворенням є зміна організаційно-правової форми товариства з його подальшим припиненням та переданням усього майна, всіх прав і обов`язків новому господарському товариству - правонаступнику.

Повертаючись до обставин цієї справи, суд зазначає, що обставини відповідності ТОВ «УКРНОР» критеріям великого платника податків, визначеним підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПК України, не є спірними у цій справі та сторонами не заперечуються ті обставини, що, як вказано у відзиві ДПС України на позовну заяву, відповідно до даних з інформаційної системи органів ДПС за результатами господарської діяльності ТОВ «УКРНОР» сумарні обсяги доходів від усіх видів діяльності за період друге півріччя 2023 року та перше півріччя 2024 року перевищує еквівалент 50 млн євро (2 044 405 900 гривень), тобто більше 2 мільярдів.

При цьому судом встановлено, що відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань TOВ «УКРНОР» знаходиться в стані припинення з 13.09.2024 року у зв`язку із прийняттям рішення єдиного учасника цього товариства №1309 від 13.09.2024 року про реорганізацію (припинення) Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРНОР» шляхом його перетворення на Товариство з додатковою відповідальністю з 13.09.2024 року, що підтверджено відповідним Витягом з Реєстру.

Факт перебування ТОВ «УКРНОР» у стані припинення з 13.09.2024 року також не заперечується і відповідачем, позаяк останнім самостійно вказано у поданому відзиві на позовну заяву, що відповідно до даних з інформаційної системи органів ДПС з 13.09.2024 року ТОВ «УКРНОР» прийнято рішення про перетворення.

Як слідує з наведеного вище змісту ч.1 ст.104 Цивільного кодексу України, припинення юридичної особи відбувається, зокрема, в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення).

Таким чином, з урахуванням вищевказаних приписів абзацу 2 пункту 5 розділу ІІ Порядку №911, ТОВ «УКРНОР», навіть у разі відповідності критеріям великого платника податків, визначеним підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПК України, не підлягало включенню до Реєстру ВПП на 2025 рік, як платник, стосовно якого прийнято рішення про припинення до дати затвердження Реєстру ВПП наказом ДПС на відповідний рік, бо рішення про припинення позивача прийняте 13.09.2024 року, а Реєстр ВПП на 2025 рік затверджено наказом ДПС від 22.10.2024р., тобто пізніше рішення про припинення.

Посилання третьої особи-2 на приписи п.6 розділу III Порядку №911, якими передбачено, що у разі реорганізації великого платника податків шляхом злиття, приєднання, перетворення новоутворений платник податків (правонаступник) зобов`язаний стати на облік у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків, за основним місцем обліку великого платника податків, який був реорганізований, є безпідставними, бо розділом ІІІ Порядку №911 визначено дії контролюючих органів та платників податків після затвердження Реєстру ВПП і, відповідно, приписи п.6 розділу III Порядку №911 встановлюють алгоритм дій у разі реорганізації для великого платника податків, який вже перебуває у Реєстрі ВПП на момент його реорганізації, в той час, як позивач на час його реорганізації у Реєстрі ВПП не перебував, тож положення п.6 розділу III Порядку №911 не підлягають застосуванню у розглядуваному випадку.

Також безпідставними є посилання відповідача на те, що у ТОВ «УКРНОР» спостерігається тенденція щодо збільшення обсягу постачання товарів/послуг на митній території України, що, на думку ДПС України, не свідчить про припинення діяльності юридичної особи, оскільки відповідачем не доведено, що припинення позивача в результаті його реорганізації шляхом перетворення не відбувалося і є фіктивним, а сам факт наявності тенденції щодо збільшення у позивача обсягу постачання товарів/послуг на митній території України жодним чином не впливає на встановлену абзацом 2 пункту 5 розділу ІІ Порядку №911 заборону включення до Реєстру ВПП на наступний календарний рік платників, стосовно яких прийнято рішення про припинення до дати затвердження Реєстру ВПП наказом ДПС на відповідний рік.

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що оскаржуваним наказом Державної податкової служби України від 22.10.2024р. №753 «Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2025 рік» Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРНОР» безпідставно та в порушення приписів абзацу 2 пункту 5 розділу ІІ Порядку №911 включено до Реєстру великих платників податків на 2025 рік, відтак, спірний наказ підлягає визнанню протиправним та скасуванню в цій частині, а позовні вимоги ТОВ «УКРНОР», відповідно, - задоволенню у повному обсязі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зважає на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Згідно з абзацом 1 частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як слідує з матеріалів справи, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3028,00грн., про що свідчить платіжна інструкція №9801 від 14.11.2024 року.

Водночас, як слідує з ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року, якою позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРНОР» було залишено без руху та встановлено позивачу строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позову шляхом подання до суду оригінал квитанції про сплату судового збору, судовий збір за подання цієї позовної заяви мав бути сплачений у розмірі 2422,40грн.

Так, згідно з ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до положень статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 року у розмірі 3028 гривень.

Приписами пп. 1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем встановлено ставку судового збору - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028,00грн.).

Водночас, згідно з ч.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Таким чином, за подання до адміністративного суду адміністративного позову з вимогою немайнового характеру, поданою в електронній формі через підсистему «Електронний суд», юридичною особою справляється судовий збір у розмірі 2422,40грн. (3028грн. х 0,8).

Зважаючи на те, що позивачем заявлено одну позовну вимогу немайнового характеру, а саму позовну заяву подано в електронній формі через підсистему «Електронний суд», позивачем за подання цієї позовної заяви мав бути сплачений судовий збір у розмірі 2422,40грн.

Отже, безпосередньо саме ця сума судових витрат у вигляді сплати судового збору у розмірі 2422,40грн. і має бути відшкодована позивачу шляхом стягнення такої суми коштів на користь позивача з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань останнього.

Відносно розподілу іншої частини судових витрат, понесених позивачем у вигляді надмірно сплаченої суми судового збору, суд зазначає, що питання про повернення цих судових витрат вирішується відповідно до ст.7 Закону України «Про судовий збір» на підставі відповідного клопотання особи, яка надмірно сплатила судовий збір, проте станом на час розгляду справи таке клопотання від позивача не надходило, тому на теперішній час повернення таких витрат не здійснюється.

Отже, зважаючи на задоволення позовних вимог у повному обсязі, судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем при зверненні до суду з цією позовною заявою у розмірі 2422,40грн. підлягають відшкодуванню на користь останнього шляхом стягнення цієї суми коштів з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань відповідно до абз.1 ч.1 ст.139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 139, 242-244, 246, 258, 262 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРНОР» (код ЄДРПОУ 45088078, місцезнаходження: пр. Гагаріна, буд.74, офіс 316, м. Дніпро, 49107) до Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, місцезнаходження: Львівська площа, буд.8, м. Київ, 04053), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 43968079, місцезнаходження: пр. О. Поля, 57, м. Дніпро, 49600), Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658, юридична адреса: 49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17А), про визнання протиправним та скасування наказу в частині - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державної податкової служби України від 22.10.2024р. №753 «Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2025 рік» в частині включення до Реєстру великих платників податків на 2025 рік Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРНОР» (код ЄДРПОУ 45088078, місцезнаходження: пр. Гагаріна, буд.74, офіс 316, м. Дніпро, 49107).

Стягнути з Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, юридична адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРНОР» (код ЄДРПОУ 45088078, місцезнаходження: пр. Гагаріна, буд.74, офіс 316, м. Дніпро, 49107) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 2422,40грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.М. Турова