Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 січня 2011 р. справа № 2а-28840/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12.33
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Бєломєстнова О. Ю.
при секретаріАнохіної Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Донецьку по вул. 50-ї Гвардійської Дивізії, 17 адміністративну справу
за позовом Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області
до Державного підприємства «Донецька залізниця»
про зобовязання виконати не вчинені дії
за участі представника позивача Жукова В.В.
представника відповідача не зявився
ВСТАНОВИВ:
Контрольно-ревізійне управління в Донецькій області звернулося до суду з позовом до Державного підприємства «Донецька залізниця»» про зобовязання виконати не вчинені дії, зазначені у листі вимозі КРУ в Донецькій області від 04.09.2008р. № 10-10/3012, а саме: відшкодувати витрати по розрахунках з ТОВ «НВК «Планета-рейл» шляхом повернення зайво сплачених державних коштів за невиконані роботи по репрофілюванню рейок або коригуванням поточних взаєморозрахунків з підрядною організацією.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що Контрольно-ревізійним управлінням в Донецькій області були проведені позапланові ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Донецька залізниця» за період з 01.07.2006р. по 01.01.2008р. За результатами ревізії було складено акт від 25.07.2008р. б/н, який підписаний начальником ДП «Донецька залізниця» -М.І. Сергієнко та начальником відділу фінансово-економічної служби Глубокою Г.О., із запереченнями. На підставі акту відповідачу направлено вимогу від 04.09.2008 року № 10-10/3012 про усунення порушень, виявлених ревізією.
В ході ревізії були виявлені порушення діючого законодавства України з фінансових питань, які станом на теперішній час залишаються не відшкодованими.
До теперішнього часу порушення не усунуті, що свідчить про невиконання та порушення вимог ч.2 ст.15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», що законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються чи перевіряються.
Просить зобовязати Державне підприємство «Донецька залізниця» виконати вимогу від 04.09.2008 року № 10-10/3012 в частині виконання не вчинених дій, а саме: відшкодувати витрати по розрахунках з ТОВ «НВК «Планета-рейл» шляхом повернення зайво сплачених державних коштів за невиконані роботи по ре профілюванню рейок або коригуванням поточних взаєморозрахунків з підрядною організацією.
Представник позивача в судове засідання зявився, позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити з підстав, які викладені у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи. Через канцелярію суду надав клопотання про перенесення розгляду справи у звязку з участю представника у іншій справі, яка розглядається господарським судом Житомирської області. Ця причина неявки у судове засідання не є поважною, оскільки залежить від волевиявлення відповідача. Так, відповідач вправі видати довіреність на представництво інтересів кільком особам з метою представництва інтересів у різних судах. Крім того, як вбачається з наданої відповідачем копії ухвали судове засідання у господарському суді Житомирської області призначене на 25.01.2011 року, що не перешкоджає явці представника відповідача у судове засідання 24.01.2011 року до Донецького окружного адміністративного суду. Зважаючи на повторну неявку представника відповідача у судове засідання відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України розгляд справи не відкладається та справу вирішується на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Згідно зі статтею 2 Закону України Закону України «Про контрольно-ревізійну службу в Україні» головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів. розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудиту та інспектування.
Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про контрольно-ревізійну службу в Україні» Позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:
·підконтрольною установою подано у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державної контрольно-ревізійної служби під час проведення планової чи позапланової виїзної ревізії, в якій міститься вимога про повне або часткове скасування результатів відповідної ревізії;
·у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з підконтрольною установою, якщо підконтрольна установа не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної контрольно-ревізійної служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
· проводиться реорганізація (ліквідація) підконтрольної установи;
·у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, державної податкової служби, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державної контрольно-ревізійної служби;
· у разі, коли вищестоящий орган державної контрольно-ревізійної служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної контрольно-ревізійної служби здійснив перевірку актів ревізії, складених нижчестоящим органом державної контрольно-ревізійної служби, та виявив їх невідповідність вимогам законів. Позапланова виїзна ревізія в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної контрольно-ревізійної служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної контрольно-ревізійної служби, які проводили планову або позапланову виїзну ревізію зазначеної підконтрольної установи, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу.
Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.
Судом встановлено, що відповідно до постанов Апеляційного суду Донецької області від 19.06.2008, від 17.07.2008р., листів Управління Служби безпеки України в Донецькій області від 20.06.2008р. № 56/6/5-2004нт, від 17.07.2008 № 56/6/5-22754 нт та на підставі направлень від 01.07.2008 №№1898,1899,1900 позивачем було проведено позапланову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Донецька залізниця» щодо правильності укладання договорів та виконання робіт з репрофілювання старопридатних рейок по Службі колійного господарства за період з 01.01.2006 по 01.01.2008 роки.
За результатами ревізії був складений акт від 2507.2008р. без номеру, яким були встановлені порушення на загальну суму 3240,21 тис. грн.., в тому числі:
·145,18 тис. грн. сплачено підряднику ТОВ «НВК «Планета-рейл» (м. Малин, Житомирської області, код за ЄДОРПОУ 33719440) без отримання послуг по репрофілюванню рейок, чим порушено п. 15 П(С)БО 16 «Витрати», затвердженого наказом МФУ України від 31.12.1999 №318 та п. 1,5,8 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»;
·3063,62 тис. грн.. занижена в обліку вартість активів внаслідок не збільшення вартості старопридатних запасів на суму їх ремонту, що є порушенням вимог розділу 2.4.5 Методичних рекомендацій з ведення бухгалтерського обліку в структурних підрозділах колійного господарства, затвердженого наказом Укрзалізниці від 30.06.2005 № 268-ЦЗ, п. 3, 5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні»;
·30,44 тис. грн. - за наслідками проведеної інвентаризації встановлено заниження в обліку вартості запасів (рейок) у Красноліманській колійній машинній станції (КМС-10) ДП «Донецька залізниця», чим порушено п. 3.5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні», п.п 2.14,2.15, 3.4 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затвердженого наказом Мінфіну України від 24.05.95 №88;
·0,97 тис. грн.. недобір в ціні після проведеного заліку пересортиці за результатами проведеної інвентаризації рейок у КМС -10.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про контрольно-ревізійну службу в Україні» головне контрольно-ревізійне управління України, контрольно-ревізійні управління в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі виконують такі функції, зокрема, проводять у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності; здійснюють контроль за усуненням недоліків і порушень, виявлених під час проведення державного фінансового контролю.
Для виконання функцій, визначених у статті 7, згідно зі статтею 10 Закону України «Про контрольно-ревізійну службу в Україні» головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право:
-перевіряти у підконтрольних установах грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (грошових сум, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо);
-пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства;
-у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства.
Пунктом 10 статті 7 Закону України «Про контрольно-ревізійну службу в Україні» Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Керуючись п. 7 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», контрольно-ревізійним управлінням в Донецькій області була направлена вимога на ім'я начальника ДП «Донецька залізниця» -Сергієнко М.І. від 04.09.2008 р. № 10-10/3012 щодо усунення виявлених ревізією порушень, зокрема вимагалося відшкодувати витрати по розрахунках з ТОВ «НВК «Планета-рейл» шляхом повернення зайво сплачених державних коштів за невиконані роботи по ре профілюванню рейок або коригуванням поточних взаєморозрахунків з підрядною організацією. Строк повідомлення про усунення порушень був встановлений до 17.09.2008р.
Відповідно до частини 2 статті 15 Закону України «Про контрольно-ревізійну службу в Україні», законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами, що ревізуються.
Відповідачем була оскаржена вказана вимога. Так, постановою Донецького окружного адміністративного суду 30 серпня 2010 р. у справі 2а-14274/09/0570 позовні вимоги Державного підприємства «Донецька залізниця» до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «НВК «Планета-рейл» позовні вимоги про визнання вимоги від 04.09.2008р. № 10-10/3012 недійсною були задоволені частково, а саме: визнано недійсною вимогу Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області від 04.09.2008 року № 10-10/3021 про усунення порушень частині усунення порушень на суму 3063624,56 грн. У задоволенні інших вимог відмовлено.
Постанова набрала законної сили 22.10.2010 року, тому правомірність прийняття контролюючим органом вимоги у частині зобовязання відшкодувати витрати по розрахунках з ТОВ «НВК «Планета-рейл» шляхом повернення зайво сплачених державних коштів за невиконані роботи по репрофілюванню рейок або коригуванням поточних взаєморозрахунків з підрядною організацією не може бути поставлена під сумнів.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Оскільки постанова Донецького окружного адміністративного суду від 30.08.2010р. по адміністративній справі за позовом Державного підприємства «Донецька залізниця» до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «НВК «Планета-рейл» про визнання вимоги від 04.09.2008р. № 10-10/3012 недійсною в частині вимог про відшкодування витрат по розрахунках з ТОВ «НВК «Планета-рейл» шляхом повернення зайво сплачених державних коштів за невиконані роботи по репрофілюванню рейок або коригуванням поточних взаєморозрахунків з підрядною організацією набрала законної сили, зазначена вимога є чинною та підлягає виконанню у вказані у неї строки.
Відповідачем на виконання ст. 71 КАС України та пропозицію суду, що викладена в ухвалі від 22.12.2010року доказів виконання наведеної частини вимоги не надано.
З огляду на викладене, суд вважає обгрунтованими позовні вимоги Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області до Державного підприємства «Донецька залізниця» про зобовязання виконати не вчинені дії, зазначені у листі вимозі КРУ в Донецькій області від 04.09.2008р. № 10-10/3012, а саме: відшкодувати витрати по розрахунках з ТОВ «НВК «Планета-рейл» шляхом повернення зайво сплачених державних коштів за невиконані роботи по репрофілюванню рейок або коригуванням поточних взаєморозрахунків з підрядною організацією.
Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.
На підставі викладеного та керуючись, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області до Державного підприємства «Донецька залізниця» про зобовязання виконати не вчинені дії задовольнити.
Зобовязати керівника Державного підприємства «Донецька залізниця» виконати не вчинені дії, які зазначені в листі вимозі КРУ в Донецькій області від 04.09.2008 № 10-10/3012, а саме: відшкодувати витрати по розрахунках з ТОВ «НВК «Планета-рейл» шляхом повернення зайво сплачених державних коштів за невиконані роботи по репрофілюванню рейок або коригуванням поточних взаєморозрахунків з підрядною організацією.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Вступна та резолютивна частина рішення проголошена у судовому засіданні 24 січня 2011р. Постанова складена у повному обсязі 28 січня 2011р.
Суддя Бєломєстнов О. Ю.