Єдиний державний реєстр судових рішень
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 квітня 2026 року Справа № 480/443/26
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/443/26
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якій просить:
-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 08.12.2025 № 182950004991 щодо відмови у переведенні позивача на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу", з урахуванням пунктів 10, 12 Прикінцевих іа перехідних положень Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-УШ "Про державну службу", з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 7.24-22-02/13/177 та № 7.24-22-02/13/178 від 12.12.2024, виданих Сумською митницею Державної митної служби України.
-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві призначити позивачу з 27 грудня 2024 року пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу", пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-УІІІ "Про державну службу", з урахування довідок про складові заробітної плати за № 7.24-22-02/13/177 від 12 грудня 2024 року та № 7.24-22-02/13/178 від 12.12.2024, виданих Сумською митницею Державної митної служби України.
В обгрунтування позовних вимог зазначено, що 27.12.2024 року позивач звернувся із заявою до територіального управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просив здійснити переведення його на пенсію за віком на умовах, визначених п.10,12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу"№ 889-УІІІ від 10.12.2015 року.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 03.01.2025 року о/р № НОМЕР_1 відмовлено у такому переведенні.
Не погодившись з відмовою, позивач звернувся до суду.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 року у справі № 480/683/25, яке 21.11.2025 року було залишено без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду, визнано протиправним та скасоване рішення відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії, зобов`язано відповідача зарахувати до стажу державної служби період роботи в митних органах з 06.06.1995 року по 30.04.2016 року (включно) та перевести позивача на пенсію за віком відповідно ст. 37 Закону України "Про державну службу".
На виконання вищезазначеного рішення суду, рішенням № 182950004991 від 08.12.2025 року знову відмовлено у переведенні позивача на пенсію державного службовця. Свою відмову відповідач обгрунував тим, що на виконання рішення суду ним зараховано до спеціального стажу державного службовця періоди роботи з 06.06.1995 року по 30.04.2016 року, проте, переведення на пенсію за нормами Закону Про державну службу, є недоцільним, оскільки розмір пенсії з 27.12.2024 року зменшується до 2361,00 грн. В рішенні суду відсутні зобов`язання щодо проведення перерахунку пенсії на підставі довідок про заробітну плату, тому обрахунок пенсії проведено без їх врахування.
Не погоджуюсь з таким рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 28.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Також залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області у якості співвідповідача до участі у справі.
Відповідачам копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано до електронного кабінету через систему "Електронний суд", документ доставлено до їх електронних кабінетів 27.01.2026 (а.с. 24, 25).
У встановлений судом строк відповідачі відзивів на позовну заяву не надали.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області до суду надійшло клопотання про долучення доказів, де також зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в управлінні з 11.04.2021 і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України №1058-IV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі- Закон України №1058).
27.12.2024 ОСОБА_1 надав заяву про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України Про державну службу №889-VIII (далі- Закон №889-VIII).
Відповідно до записів трудової книжки заявник з 06.06.1995 працював на посаді старшого інспектора сектору дізнання та провадження у справах про порушення митних правил в Конотопській митниці де 22.06.1995 прийняв присягу державного службовця.
З 07.02.2001 присвоєно чергове персональне звання інспектора митної служби І рангу.
З 01.06.2013 по 14.01.2014 присвоєно 12 ранг державного службовця в межах штатної категорії посад державних службовців.
З 15.01.2014 присвоєно спеціальне звання Радник податкової та митної справи ІІІ рангу.
Посади вищезазначеної інспекції не належать до посад віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII.
Згідно рішення Сумського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2025 року та постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2025 року по справі № 480/683/25 до спеціального стажу державного службовця зарахований період роботи з 06.06.1995 по 30.04.2016 (включно), таким чином стаж державної служби ОСОБА_1 становить 20 років 10 місяців 28 днів.
Обчислення пенсії проведено без врахування довідок про складові заробітної плати від 12.12.2024 №7.24-22-02/13/177 та №7.24-22-02/13/178, виданих Сумською митницею Державної митної служби України, оскільки судом не вказано зобов`язання щодо довідок про заробітну плату та вони не належать до зарплати державного службовця, отже після виконання рішення суду розмір пенсії становитиме: з 27.12.2024 - 2361,00 грн.
Враховуючи вищезазначене, підстав для призначення ОСОБА_1 з 27 грудня 2024 року пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ "Про державну службу", пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-УІІІ "Про державну службу", з урахуванням довідок про складові заробітної плати за № 7.24-22-02/13/177 від 12 грудня 2024 року та № 7.24-22-02/13/178 від 12.12.2024, виданих Сумською митницею Державної митної служби України немає (а.с. 27-28).
Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 11.04.2021(а.с. 5).
27.12.2024 ОСОБА_1 звернувся із заявою до територіального управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просив здійснити переведення на пенсію за віком на умовах, визначених Законом України "Про державну службу" (а.с. 50).
Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві визначено органом, уповноваженим розглянути заяву позивача.
За результатами розгляду заяви позивача 03.01.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві прийнято рішення № 182950004991 про відмову в перерахунку пенсії (а.с. 48).
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 року по справі № 480/683/25 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 03.01.2025 року о/р № НОМЕР_1 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перевести ОСОБА_1 з 27.12.2024 на пенсію за віком відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII, зарахувавши періоди його роботи з 06.06.1995 по 30.04.2016 (включно) у митних органах України до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, що дає право на пенсію, згідно із Законом України Про державну службу. У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено (а.с. 6-12).
21.11.2025 року постановою Другого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві залишено без задоволення, а рішення Сумського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 року по справі № 480/683/25 без змін.
На виконання зазначеного рішення суду, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві № 182950004991 від 08.12.2025 року відмовлено у переведенні ОСОБА_1 на пенсію державного службовця, оскільки при виконанні цього рішення суду, переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України Про державну службу є недоцільним, оскільки розмір пенсії зменшується до 2361 грн. з 27.12.2024(а.с. 13).
У рішенні також вказано, що обчислення пенсії проведено без урахування заробітної плати, оскільки судом не вказано зобов`язання щодо довідок про заробітну плату, з яких призначати пенсію державного службовця, отже після виконання рішення суду розмір пенсії становитиме: з 27.12.2024-2361,00 грн.
Враховуючи вищезазначене, гр. ОСОБА_1 відмовлено у переведенні на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу № 3723-ХІІ від 16.12.1993 з 27.12.2024 у зв`язку зі зменшенням розміру пенсії.
Не погоджуючись з відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ).
01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №889-VIII), який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до ст. 90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Згідно із пунктом 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Так, за змістом п. 10 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного закону, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 попереднього Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до п. 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно ч. 1 ст. 37 Закону №3723-XI на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стаж державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як - 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, після 01.05.2016 зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України №3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII, та мають передбачені вік та страховий стаж. Такі висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №822/524/18.
За своїм змістом, спірні правовідносини у цій справі виникли з приводу не врахування ГУ ПФУ в м.Києві довідок, виданих позивачу № 7.24-22-02/13/177 від 12 грудня 2024 року та № 7.24-22-02/13/178 від 12.12.2024, виданих Сумською митницею Державної митної служби України під час переведення позивача на пенсію за віком відповідно до Закону №3723-XII за умов, визначених у Законі №889-VIII.
Суд з матеріалів справи встановив, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві № 182950004991 від 08.12.2025 року відмовлено у переведенні ОСОБА_1 на пенсію державного службовця, оскільки при виконанні цього рішення суду, переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України Про державну службу є недоцільним, оскільки розмір пенсії зменшується до 2361 грн. з 27.12.2024 (а.с. 13).
У рішенні також вказано, що обчислення пенсії проведено без урахування заробітної плати, оскільки судом не вказано зобов`язання щодо довідок про заробітну плату, з яких призначати пенсію державного службовця, отже після виконання рішення суду розмір пенсії становитиме: з 27.12.2024-2361,00 грн.
Як стверджує позивач, та слідує зі змісту оскаржуваного рішення ГУ ПФУ в м.Києві № 182950004991 від 08.12.2025 року, позивачем надано до пенсійного органу довідки видані Сумською митницею про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 7.24-22-02/13/177 від 12 грудня 2024 року та № 7.24-22-02/13/178 від 12.12.2024, та які не враховані відповідачем-1 з огляду на відсутність зобов`язань у рішенні Сумського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 року по справі № 480/683/25 щодо врахування таких довідок про складові заробітної плати державного службовця № 7.24-22-02/13/177 від 12 грудня 2024 року та № 7.24-22-02/13/178 від 12.12.2024 при повторному розгляді заяви позивача від 27.12.2024.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону №3723-ХІІ, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Згідно із ч. 8 ст. 37 Закону №3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України постановою від 14.09.2016 №622 затвердив Порядок призначення пенсії деяким категоріям осіб (далі - Порядок №622).
Пунктом 4 Порядку №622 встановлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Пунктом 5 Порядку № 622 встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Постановою Правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" від 17.01.2017 №1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048, затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII, що додаються: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Таким чином, до заробітку для обчислення пенсії включаються посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років, а й інші виплати, з яких був сплачений єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією.
Суд зауважує, що право позивача на призначення пенсії відповідно до Закону №889-VIII сторонами не оспорюється, а тому ця обставина доведення не потребує, окрім того це право вже визначене за позивачем на підставі рішення Сумського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 року по справі № 480/683/25.
Досліджуючи зміст долучених до матеріалів справи довідок суд встановив, що Сумською митницею 12.12.2024 позивачу видано довідку №7.24-22-02/13/177 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 01 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, щшо не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), зазначено, що така довідка видана ОСОБА_1 про те, що він працював у Сумській митниці на посаді головного державного інспектора, заробітна плата станом на грудень 2024 становить: посадовий оклад - 12300,00 грн; надбавка за спеціальне звання - 500,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) - 6150,00 грн; усього 18950,00 грн. (а.с.15).
На всі види оплати праці, включені до довідки, нарахований єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків за серпень 2024 року.
У довідці Сумської митниці № 7.24-22-02/13/178 від 12.12.2024про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, зазначено, що така довідка видана ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктом 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" про те, що середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень місяць 2024 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії становили: надбавка за виконання особливо важливої роботи 24477,00 грн, премія місячна 3690 грн., а разом 28167,00 грн.
У довідці також зазначено, що на всі види оплати праці, які включені до довідки, нарахований єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків за грудень 2024 року.
Таким чином, суд встановив, що форма наведених довідок та відомості цих довідок відповідають вимогам постанови Правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" від 17.01.2017 №1-3, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048, та пункту 5 Порядку №622.
01.01.2024 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України "Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році" від 29.12.2023 №1409, якою затверджено такі, що додаються: схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році; перелік типових посад державної служби в межах рівнів посад.
Пунктом 4 цієї Постанови установлено, що: схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році та Положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 Питання оплати праці працівників державних органів, не застосовуються до державних службовців державних органів, що провели класифікацію посад державної служби; під час переведення державних службовців на інші посади державної служби застосовується перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних підкатегорій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15 Питання оплати праці працівників державних органів , для визначення підкатегорії посади державної служби, необхідної для встановлення рівнозначності посади. Згідно із пунктом 4 Постанови ця постанова набирає чинності з 01.01.2024.
У оскаржуваному рішенні Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві області повідомило позивача, що судом не покладено зобов`язань щодо врахування довідок про заробітну плату державного службовця № 7.24-22-02/13/177 від 12 грудня 2024 року та № 7.24-22-02/13/178 від 12.12.2024, та у разі виконання рішення суду від 25.05.2025 у справі №480/683/25 розмір пенсії зменшується та складатиме 2361,00 грн.
Разом з тим суд вважає, що довідки Сумської митниці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 7.24-22-02/13/177 від 12 грудня 2024 року та № 7.24-22-02/13/178 від 12.12.2024 є такими, які необхідно врахувати відповідачу-1 при обрахунку пенсії позивача відповідно до Закону №889-VIII із часу їх подання до пенсійного органу 27.12.2024.
Зважаючи на наведене, суд дійшов висновку про протиправність прийнятого відповідачем-1 рішення щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії державного службовця, з урахуванням довідок Сумської митниці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 7.24-22-02/13/177 від 12 грудня 2024 року та № 7.24-22-02/13/178 від 12.12.2024.
Також суд звертає увагу на те, що за змістом рішення Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у зразковій справі №822/524/18 належним способом захисту прав позивача є зобов`язання пенсійного органу призначити та здійснити нарахування і виплату позивачу пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону «Про державну службу №3723-ХІІ у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного у відповідній довідці.
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки, щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.
Суд також враховує позицію Верховного Суду, висловлену в постанові від 08.02.2024 у справі №500/1216/23, згідно з якою дії зобов`язального характеру щодо зарахування стажу, призначення пенсії має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, яким у цьому випадку є Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві.
Враховуючи встановлені судом у цій справі і описані вище фактичні обставини, відповідні їм правовідносини, застосовані до них судом норми права і висновки Верховного суду про їх застосування, суд дійшов до висновку, що оскаржуване рішення від 08.12.2025 № 182950004991 прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в в м.Києві не на підставі, не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а також без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому це рішення є протиправним та підлягає скасуванню, а порушене право підлягає судовому захисту шляхом зобов`язання відповідача-1 перевести з 27.12.2024 позивача на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, пунктів 10, 12 розділу XI «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІ, з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №7.24-22-02/13/177 від 12 грудня 2024 року та № 7.24-22-02/13/178 від 12.12.2024, виданих Сумською митницею Державної митної служби України.
При цьому, таке рішення суду не призведе до втручання у дискреційні повноваження відповідача, оскільки дискреційні повноваження не є необмеженими (абсолютними) та закінчуються з прийняттям таким органом Пенсійного фонду певного рішення, яке свідчить про те, що він скористався наданим йому правом свободи дій для його винесення (дискреційними повноваженнями), чим виключив можливість прийняття іншого рішення.
Така позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 21.03.2019 у справі № 817/498/17 (№ К/9901/44445/18), які є обов`язковими для врахування судами в силу вимог ч. 5 ст. 242 КАС України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем всупереч вимогам КАС України, не доведено правомірності вчинення оскаржуваних дій, а тому позов підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач сплатив судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 1331,20 грн., що документально підтверджується квитанцією про сплату від 21.01.2026 (а.с.19).
Враховуючи зазначене, судовий збір у розмірі 1331,20 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, як суб`єкта, що прийняв оскаржуване рішення.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 08.12.2025 № 182950004991.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368) перевести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) з 27.12.2024 на пенсію за віком відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII, з урахування довідок про складові заробітної плати №7.24-22-02/13/177 від 12 грудня 2024 року та № 7.24-22-02/13/178 від 12.12.2024, виданих Сумською митницею Державної митної служби України.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368) суму судового збору в розмірі 1331 грн. 20 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук