ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
26.01.11 Справа №2а-16200/10/1/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Дубініній А.В., за участю представника відповідача-Анісової А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції в Булогірському районі АР Крим
до Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Білогірська»
про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулася з позовом Державна податкова інспекція в Білогірському районі АР Кримдо Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Білогірська» про стягнення податкової заборгованості у розмірі 440796,99 гривень.
В позовній заяві позивач вказує, що станом на 01.11.2010 року у відповідача Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Білогірська» залишилася непогашеною сума податкового боргу в розмірі 440796,99 гривень, у тому числі з податку на додану вартість у розмірі 390402,21 гривень, з податкових зобовязань по збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за використання водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту в сумі 50394,78 гривень. Позивач просить суд стягнути податкову заборгованість у розмірі 440796,99 гривень з відповідача.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 17.12.2010 року було відкрите провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 17.12.2010 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Під час розгляду справи позивач відкликав позовні вимоги в частині стягнення податку на додану вартість в сумі 55705,05 гривень та ухвалою Окружного адміністративного суду АРКрим від 26.01.2011 року в цій частині позовні вимоги залишені без розгляду.
У судове засідання представник позивача не зявився, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності та підтримання уточненого позову в повному обсязі
У судове засідання зявився відповідач, позов визнав частково, а саме стосовно податку на додану вартість в сумі 262191,41 гривень, стосовно збору в повному обсязі на суму 50394,78 гривень.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для зясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу у відсутності позивача.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що уточнені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 5 частини 2 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1,3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”№ 2191-ІІІ від 21.12.2000 року (що діяв станом на день розгляду справи) податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків.
Отже, органи державної податкової служби у відносинах з субєктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються субєктами владних повноважень.
Таким чином, судом встановлено, що ДПІ в Білогірському районі АР Крим є органом виконавчої влади та субєктом владних повноважень.
Відповідно до ст.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”№ 3813 від 24.12.1993 року головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів (далі - податків, інших платежів) і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України.
Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція в Білогірському районі АР Крим уповноважена здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України субєктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обовязків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобовязаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються субєктами господарювання.
Судом встановлено, що КРП «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Білогірська» являється юридичною особою, зареєстроване як субєкт підприємницької діяльності Білогірською районною державною адміністрацією АРК 26.08.1994 року з ідентифікаційним кодом юридичної особи 03332518, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО № 569675 та довідкою з ЄДРПОУ № 191840.
Видом діяльності КРП «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Білогірська» за КВЕД є збирання, очищення та розподілення води.
Судом встановленно, що відповідач зареєстрований у якості платника податків у Державній податковій інспекція в Білогірському районі АР Крим.
Таким чином, судом встановлено, що КРП «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Білогірська» являється субєктом господарювання, юридичною особою, платником податків, зобовязане виконувати обовязки, покладені на нього законами у звязку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.
КРП «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Білогірська» зареєстровано у якості платника ПДВ за № 00604293 від 16.07.1997 року.
КРП «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Білогірська» також є платником у тому числі таких податків як збір за спеціальне використання водних ресурсів та збору за використання водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Порядок, підстави та строки сплати податку на додану вартість, надання податкової звітності встановлений Законом України “Про податок на додану вартість”від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР.
Відповідно до п. 7.8. статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість”від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР податковим періодом є один календарний місяць.
Судом встановлено, що податковий період для КРП «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Білогірська» дорівнює місяцю, тому воно зобовязано щомісячно протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного податкового місяця, подавати до ДПІ в Білогірському районі АРК декларації з податку на додану вартість.
Відповідно до п. 5.1. статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п. п. 5.3.1 п.5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Судом встановлено, що КРП «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Білогірська» у податковій декларації з ПДВ за березень 2010 року самостійно визначено податкове зобовязання зі сплати податку на додану вартість в розмірі 54,214 гривень,
за квітень 2010 року 45133,00 гривень,
за травень 2010 року 39212,00 гривень,
за червень 2010 року 58444,00 гривень,
за липень 2010 року 44309,00 гривень,
за серпень 2010 року 40242,00 гривень,
за вересень 2010 року 38468,00 гривень.
Загальна сума зобовязання зі сплати податку на додану вартість за березень-вересень 2010 року складає 320022,00 гривень.
Під час розгляду справи судом встановлено, що відповідачем вказані податкові забовязання були частково погашені, а саме:
За березень 210 року податкове забовязання в розмірі 54214 гривень погашено на суму 27090,00 гривень (платіжне доручення № 40278 на суму 1000 гривень; № 53483 на суму 9900 гривень; № 53279 на суму 8090 гривень; № 130 на суму 8100 гривень). Непогашена заборгованість, що підлягає стягненню 27124 гривень.
За квітень 2010 року податкове забовязання в розмірі 45133 гривень погашено в сумі 725,75 гривень згідно платіжного доручення № 218. Непогашена заборгованість в розмірі 44407,25 гривень.
За травень 2010 року податкове забовязання в розмірі 39212 гривень погашено на суму 15000 гривень (платіжне доручення № 272 в сумі 3950 гривень, № 281 на суму 2120 гривень, № 279 на суму 2000 гривень, № 40603 на суму 6930 гривень). Непогашена сума боргу складає 24212 гривень.
За червень 2010 року заборгованість в розмірі 58444 гривень, погашено на суму 5940 гривень (платіжне доручення № 55508). Непогашена заборгованість складає 52504 гривень.
За липень 2010 року заборгованість в розмірі 44309 гривень не погашена відповідачем в повному обсязі.
За серпень 2010 року податкове забовязання в сумі 40242 гривень погашено частково в розмірі 11210 гривень (платіжне доручення № 47555 на суму 6210 гривень, № 443 на суму 3000 гривень, № 437 на суму 2000 гривень). Непогашена заборгованість складає 29032 гривень.
За вересень 2010 року податкова заборгованість в розмірі 38468 гривень погашено частково на суму 12540 гривень (платіжне доручення № 55295 на суму 7540 гривень, № 511 на суму 5000 гривень). Непогашена заборгованість складає 25928 гривень.
Судом дослідженні всі зазначені платіжні документи, в яких відповідачем чітко визначено призначення платежу, а тому вони є належними доказами погашення відповідачем податкового боргу та мають бути враховані судом при визначенні питання про стягнення боргу з відповідача.
З урахуванням зазначених платіжних доручень, які також повністю відображені в особовому рахунку відповідача, суд вважає, що в судовому засіданні позовні вимоги щодо стягнення боргу за деклараціями за березень-вересень 2010 роуц знайшли часткове підтвердження на суму 247516,25 гривень.
Посадовою особою податкових органів Лабоніною О.В. було складено акт про результати невиїзної документальної перевірки з питань дотримання граничних термінів сплати податку на додану вартість КРП «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Білогірська» (код ЄДРПОУ 03332518) від 23.03.10 року № 574/15-02/03332518, в якому вказано, що 23.03.2010 року проводилася невиїзна документальна перевірка КРП «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Білогірська» , в результаті якої встановлена несвоєчасна сплата податку на додану вартість у 2010 році, сума боргу складає 390402,21 гривень, в результаті чого було порушено п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”від 21 грудня 2000 року N 2181-III.
За результатами акту про результати невиїзної документальної перевірки було складено податкове повідомлення-рішення від 25 березня 2010 року № 0000091502/0, в якому вказано, що на підставі акту перевірки від 23.03.2010 року № 574/15-02/03332518 встановлено порушення п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”від 21 грудня 2000 року N 2181-III, за що на КРП «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Білогірська» було накладено штраф у розмірі 55705,05 гривень, який підлягає сплаті у десятиденний термін з дня отримання цього податкового повідомлення-рішення.
Це податкове повідомлення-рішення було вручено Кузьменко Є.А. 25.03.2010 року, що підтверджується його підписом на корінці податкового повідомлення-рішення.
Враховуючи, що позивачем відкликані позовні вимоги в частині стягнення боргу за вказаним податковим повідомленням рішенням суд не вирішує питання щодо його стягнення.
Відповідно до п.п. 16.1.1. п.16.1 статті 16 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Пунктом п.1.4 ст.1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено, що пеня це плата у вигляді процентів, нарахованих на сум у податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.
Згідно з пп.16.1.2 п.16.1 ст. 16 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;
б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.
У відповідності до п. 16.1.2. статті 16 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”позивачем нарахована пеня за несвоєчасну сплату податку на додану вартість за період з 01.01.2010 року до 01.11.2010 року в розмірі 14675,16 гривень, яка станом на день розгляду справи є непогашеною.
Таким чином податковий борг з податку на додану вартість КРП «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Білогірська» складає 262191,41 гривень, у тому числі зобовязання з ПДВ 247516,25 гривень та пеня в розмірі 14675,16 гривень , яка відповідачем не погашена.
Порядок, строки та підстави сплати збору за спеціальне використання водних ресурсів визначені Порядком справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 1494 від 16.08.1999 року.
Пунтками 14, 14-1 Порядку передбачено, що збір за спеціальне використання водних ресурсів та збір за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту обчислюється платниками самостійно.
Розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації.
Збір сплачується водокористувачами протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору за місцем податкової реєстрації.
Пунктом 2.1 Інструкції про порядок обчислення і справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту, затвердженої наказом Міністерства фінансів України № 231/539/118/219 від 01.10.1999 року, передбачено, що платниками збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту є підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також громадяни субєкти підприємницької діяльності, які використовують водні ресурси та користуються водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту.
Таким чином, платниками збору за спеціальне використання водних ресурсів є підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також громадяни субєкти підприємницької діяльності, які використовують водні ресурси, зокрема, здійснюють забір води з водних обєктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні обєкти для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб на підставі спеціального дозволу.
Таким чином, КРП «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Білогірська» зобовязано, подавати до Білогірської ОДПІ в АРК декларації (розрахунки) по збору за спеціальне використання водних ресурсів та сплачувати зазначені податки до бюджету.
КРП «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Білогірська» відповідно до розрахунку збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики від 26.07.2010 року самостійно нарахувало суму збору за користування водами для потреб гідроенергетики за період з 30.04.2010 року до 30.06.2010 року в розмірі 26445,61 гривень.
Відповідно до розрахунку збору за геологорозвідувальні роботи ППВКХ м. Білогірська визначило суму збору за користування водами для потреб гідроенергетики від 23.07.2010 року за період з 01.01.2010 року до 29.04.2010 року в розмірі 23949,17 гривень.
Згідно відомостей особового рахунку відповідачем заборгованість зі збору за спеціальне використання водних ресурсів за І та ІІ квартали 2010 року в розмірі 50394,78 (26445,61гривень +23949,17гривень) не погашена в повному обсязі.
На підставі викладеного, суд вважає, що факт несплати КРП «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Білогірська» у передбачені Законом України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”строки узгодженої суми податкового боргу з ПДВ в розмірі 262191,41 гривень та збор за спеціальне використання водних ресурсів в розмрі 50394,78 гривень є повністю доведеними позивачем та підтверджується доказами, дослідженими у судовому засіданні.
Приймаючи до уваги, що зазначена сума заборгованості відповідачем станом на день розгляду справи не сплачена, вона підлягає стягненню з КРП «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Білогірська», тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
В судовому засіданні позовні вимоги про стягнення з відповідача ПДВ за деклараціями з березня до вересня 2010 року в сумі 72505,75 гривень на знайшли свого підтвердження, а тому в цій частині позовні вмоги не підлягають задоволеню.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
У звязку зі складністю справи судом 26 січня 2011 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 28 січня 2011 року постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Уточненні позовні вимоги задовольнити частково.
2. Стягнути з Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Білогірська» (ідентифікаційний код 03332518) податок на додану вартість у сумі 262191,41 гривень на р/р 31115029700067 в ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополя МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Білогірська, ЕДРПУ 34740761; збір за спеціальне використання водних ресурсів в розмірі 50394,78 гривень, а саме 26683,68 гривень на р/р 31413504700068 ОКПО 34740761 в ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополя МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Білогірська, МФО 824026; 23711,10 гривень на р/р 31412505700068 в ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополя , одержувач: Держбюджет м. Білогірська, ОКПО 34740761.
3. В іншій частині позову відмовити.
4. Копію постанови надіслати сторонам.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Трещова О.Р.