Рішення № 135449935, 06.04.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2026
Номер справи
215/4239/25
Номер документу
135449935
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2026 рокуСправа №215/4239/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, в якому просить суд встановити наявність компетенції (повноважень) Управління праці та соціального захисту населення виконавчего комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради при отриманні заяви від 18.02.2022 року вх.№116, створювати штучні перешкоди для потреби ОСОБА_1 в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі та визнати такі перешкоди протиправною бездіяльністю, а таку процедуру протиправною діяльністю та зобов`язати не створювати такі перешкоди.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 18.02.2022 року вона звернулася до відповідача із заявою за вх.№116, якою просила на підставі ст.3, 8, 22, 46, 48, 55, 144 Конституції України, Постанови КМУ від 06.10.2021 року №1040 організувати роботу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради таким чином, щоб надати сину, ОСОБА_2 направлення для перепідготовки з основ догляду на професійній основі, оскільки відчуває потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі. У зв`язку з тим, що відповідач після отримання поданої заяви не надіслав заявнику письмове повідомлення про прийняте рішення та вважаючи, що відповідач порушив приписи постанов КМУ від 06.10.2021 року №1040, норми Закону України «Про соціальні послуги» та ст. 1, 6, 8, 9, 21, 22, 34, 46, 48, 68, 92, 144 Конституції України, не надавши вмотивовану відмову причин ненадання направлення на перепідготовку з основ догляду на професійній основі особі з інвалідністю її сину, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 27.05.2025 року адміністративну справу № 215/4239/25 передано за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.06.2025 року адміністративна справа №215/4239/25 передана для розгляду судді Серьогіній О.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 року адміністративний позов ОСОБА_1 було залишено без руху та надано десятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали суду для усунення недоліків.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.10.2025 року позовну заяву повернуто позивачу.

Не погодившись із вказаною ухвалою суду позивач звернулася до суду із апеляційною скаргою.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 11.12.2025 року апеляційну скаргу задоволено, ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.10.2025 року скасовано і направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.02.2026 року відкрито провадження у даній справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами з 13.03.2026 року.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.

20.02.2026 року на адресу суду через підсистему «Електронний суд» та 04.03.2026 року на поштову адресу суду від Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради надійшли однакові за змістом письмові відзиви на позов, в яких відповідач заперечує проти адміністративного позову позивача у повному обсязі та не визнає його з наступних підстав. 18.02.2022 року ОСОБА_3 надав до приймальні управління заяву ОСОБА_1 з низки питань, іменована «про потребу в наданні соціальних послуг» від 18.02.2022 року, зареєстрована управлінням за вх.№116. При розгляді заяви управління у своїй діяльності керувалося Конституцією України, законами України «Про звернення громадян», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про соціальні послуги» та постановами Кабінету Міністрів України від 06.10.2021 року №1040 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі», від 01.06.2020 року № 430 «Про затвердження Порядку підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності», та від 23.09.2020 року № 859 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі». Заява позивача від 18.02.2022 року за вх. № 116 була розглянута управлінням в межах повноважень. В заяві позивач не зазначала про бажання бути присутньою при розгляді заяви, тому розгляд заяви проводився без її присутності. Позивачу була підготовлена письмова відповідь від 01.03.2022 року за вих. № 699 з вичерпними роз`ясненнями щодо порушених позивачем у зверненні питань з посиланням на нормативно-правові акти та направлена рекомендованим листом на поштову адресу: АДРЕСА_1 . 04.01.2022 року ОСОБА_2 звернувся до начальника управління з заявою в довільній формі про включення його до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі без здійснення підприємницької діяльності. Разом із заявою він надав копії паспорта та реєстраційного номера облікової картки платника податків. В заяві ОСОБА_2 зазначив адресу проживання: АДРЕСА_2 , а в паспорті зазначена реєстрація місця проживання: АДРЕСА_3 . При перевірці відомостей реєстру територіальної громади міста Кривого Рогу про зареєстроване місце проживання було встановлено, що по АДРЕСА_3 , гр. ОСОБА_2 знятий з реєстрації місця проживання 08.11.2013 року, за адресою АДРЕСА_2 не зареєстрований. 11.01.2022 року управлінням за вих. № 102 ОСОБА_2 було підготовлено письмову відповідь та направлено поштою за адресою: АДРЕСА_2 в якій рекомендовано надати документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання для можливості отримання направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі. З даного питання ОСОБА_2 неодноразово надавались відповіді на його звернення до різних організацій. Станом на 01.03.2022 року ОСОБА_2 не було надано документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання, що унеможливлює видати направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі для отримання компенсації. Таким чином, заява позивача була розглянута повно та всебічно, у порядку та спосіб, передбачений законодавством України, під час розгляду не було порушено права заявника відповідно до ст.3,4 Конституції України, відповіді підготовлені з роз`ясненням усіх порушених питань, з детальним посиланням на норми законодавства. Враховуючи викладене, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

27.02.2026 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від ОСОБА_1 надійшла заява про відвід судді Серьогіної О.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.03.2026 року визнано заяву ОСОБА_1 про відвід судді Серьогіної О.В. по справі №215/4239/25 необґрунтованою та постановлено передати матеріали адміністративної справи №215/4239/25 для визначення складу суду в порядку, встановленому частиною першою статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України, для вирішення питання про відвід судді.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.03.2026 року (суддя Рябчук О.С.) в задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід головуючого судді Серьогіної Олени Василівни від розгляду справи №215/4239/25 відмовлено та постановлено адміністративну справу передати для продовження розгляду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.03.2026 року у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи за правилами загального позовного провадження справи відмовлено.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.03.2026 року клопотання ОСОБА_1 про продовження строку для надання відповіді на відзив у даній справі задоволено та продовжено ОСОБА_1 строк для надання відповіді на відзив протягом п`яти днів з моменту отримання цієї ухвали суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.03.2026 року у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про повернення відповідно до ч. 2 ст. 167 КАС України відзиву на позов у даній справі відмовлено.

Слід зазначити, що суддя Серьогіна Олена Василівна в період з 05.03.2026 року по 20.03.2026 року, з 23.03.2026 року по 27.03.2026 року та з 30.03.2026 року по 03.04.2026 року перебувала у щорічній відпустці, що підтверджується довідкою начальника відділу управління персоналом від 18.03.2026 року №85.

У зв`язку з перебуванням судді Серьогіної О.В. у відпустці, рішення суду ухвалене в перший робочий день судді.

Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.

Судом встановлено, що 18.02.2022 року син позивача - ОСОБА_3 надав до приймальні управління заяву ОСОБА_1 про потребу в наданні соціальних послуг, зареєстрована управлінням за вх.№116.

В даній заяві позивач зазначила, що постановою КМУ від 06.10.2021 року №1040 був змінений Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі і ОСОБА_1 ці послуги потрібні. Рішень на заяву від 07.02.2022 року вх. 92 ОСОБА_1 не отримала в строк зазначеній в постанові.

Таким чином в поданій заяві ОСОБА_1 просила:

1. включити сина ОСОБА_2 до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі особі з інвалідністю, який вже надає послуги з догляду на не професійній основі і Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради має акт обстеження побутових умов;

2. надати належно завірені дві копії цієї заяви ОСОБА_1 від 18.02.2022 року з реєстраційними номерами.

При розгляді заяви управління у своїй діяльності керувалося Конституцією України, законами України «Про звернення громадян», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про соціальні послуги» та постановами Кабінету Міністрів України від 06.10.2021 року №1040 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі», від 01.06.2020 року № 430 «Про затвердження Порядку підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності», та від 23.09.2020 року № 859 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі».

Заява позивача від 18.02.2022 року за вх. № 116 була розглянута управлінням в межах повноважень.

Листом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради від 01.03.2022 року №699 ОСОБА_1 надано відповідь та направлено поштою за адресою: АДРЕСА_2 , в якій рекомендовано надати документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання для можливості отримання направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі. Позивачу була підготовлена письмова відповідь від 01.03.2022 року за вих. № 699 з вичерпними роз`ясненнями щодо порушених позивачем у зверненні питань з посиланням на нормативно-правові акти та направлена рекомендованим листом на поштову адресу: АДРЕСА_1 . 04.01.2022 року ОСОБА_2 звернувся до начальника управління з заявою в довільній формі про включення його до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі без здійснення підприємницької діяльності. Разом із заявою він надав копії паспорта та реєстраційного номера облікової картки платника податків. В заяві ОСОБА_2 зазначив адресу проживання: АДРЕСА_2 , а в паспорті зазначена реєстрація місця проживання: АДРЕСА_3 . При перевірці відомостей реєстру територіальної громади міста Кривого Рогу про зареєстроване місце проживання було встановлено, що по АДРЕСА_3 , гр. ОСОБА_2 знятий з реєстрації місця проживання 08.11.2013 року, за адресою АДРЕСА_2 не зареєстрований. 11.01.2022 року управлінням за вих. № 102 ОСОБА_2 було підготовлено письмову відповідь та направлено поштою за адресою: АДРЕСА_2 , в якій рекомендовано надати документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання для можливості отримання направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі. З даного питання ОСОБА_2 неодноразово надавались відповіді на його звернення до різних організацій. Станом на 01.03.2022 року ОСОБА_2 не було надано документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання, що унеможливлює видати направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі для отримання компенсації.

Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною щодо не отримання відповіді за наслідками розгляду заяви від 18.02.2022 року вх. 116, позивач просить суд встановити наявність компетенції (повноважень) Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради при отриманні заяви від 18.02.2022 року вх. 116 створювати штучні перешкоди для прийняття ненормативного правового акту та визнати такі перешкоди протиправною бездіяльністю, а таку процедуру протиправною діяльністю та зобов`язати не створювати такі перешкоди, у зв`язку із чим звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.10.2021 року №1040 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі» затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі (далі - Порядок 1040). Даним Порядком 1040 в редакції станом на 01.03.2022 року передбачено наступне.

П.1.Порядку встановлює механізм призначення і виплати компенсації за догляд, що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, пройшла підготовку та перепідготовку з основ догляду, особам, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися.

Відповідно до п.5 Порядку 1040 особи або законні представники осіб, які потребують надання соціальних послуг з догляду на професійній основі, можуть обрати фізичну особу, яка надає соціальні послуги з догляду на професійній основі, із переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, який веде управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради (далі - управління).

Особа або законний представник особи, яка потребує надання соціальних послуг з догляду на професійній основі, подають до управління заяву про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі (далі - заява про потребу в наданні соціальних послуг).

Під час подання заяви про потребу в наданні соціальних послуг особою або законним представником особи, яка потребує надання соціальних послуг з догляду на професійній основі, пред`являються:

- паспорт громадянина України;

- документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (картка платника податків), або дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, внесені до паспорта громадянина України.

До заяви про потребу в наданні соціальних послуг додаються:

- висновок про стан здоров`я особи, яка через порушення функцій організму не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребує надання соціальних послуг з догляду, за формою, затвердженою МОЗ;

- копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (для осіб з інвалідністю).

Відповідно до Порядку підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності, затвердженого постановою КМУ від 01.06.2020 року №430 «Про затвердження Порядку підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності» (далі - Постанова № 430) існує процедура внесення інформації до переліку фізичних осіб, а саме:

П.6. Фізичні особи звертаються за місцем проживання/перебування до управління із заявою в довільній формі про включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі. Разом із заявою фізична особа, яка планує надавати послуги з догляду, повинна подати копії документа, що посвідчує особу, реєстраційного номера облікової картки платника податків та документа, що підтверджує реєстрацію місця проживання.

П.7. Управління приймає документи та надає фізичній особі перелік організацій, які здійснюють навчання фізичних осіб. Фізичні особи вибирають організацію з наданого переліку та отримують направлення на навчання.

Якщо протягом шести календарних місяців після подання заяви фізичною особою не подано копію довідки про проходження навчання, уповноважений орган відмовляє фізичній особі у включенні до переліку.

П.8. Фізичні особи, які мають документ про медичну освіту, вважаються такими, що пройшли навчання і можуть надавати соціальні послуги з догляду. Такі особи додатково подають копію документа про медичну освіту.

Надавати послуги з догляду без проходження навчання, але склавши в організації, яка здійснює навчання фізичних осіб, іспит з основ догляду, може:непрацююча фізична особа, яка протягом не менше ніж три місяці до дня звернення із заявою, постійно надавала соціальні послуги.

П.9. Після проходження навчання та/або складення іспиту в організації, яка здійснює навчання фізичних осіб, фізичні особи отримують довідку.

Після отримання довідки про проходження навчання/перенавчання фізичні особи протягом п`яти робочих днів надсилають копію такої довідки до управління для включення такої особи до переліку.

10. Управління веде облік фізичних осіб, які надають послуги з догляду та мають довідку про проходження навчання та/або складення іспиту, для подальшого залучення їх до надання послуг з догляду.

Враховуючи вищезазначене, включення особи до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі передбачено Постановою № 430.

04.01.2022 року син позивача ОСОБА_2 звернувся до начальника управління з заявою в довільній формі про включення його до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі без здійснення підприємницької діяльності. Разом із заявою він надав копії паспорта та реєстраційного номера облікової картки платника податків.

В заяві ОСОБА_2 зазначив адресу проживання: АДРЕСА_2 , а в паспорті зазначена реєстрація місця проживання: АДРЕСА_3 .

З 1 грудня 2021 року набрав чинності Закон України №1871 - IX від 05.11.2021 року «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» (далі Закон), який встановив новий порядок реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб.

Серед основних змін - відмінено проставлення штампу про реєстрацію місця проживання фізичної особи до документів.

Відповідно до розділу VI Закону для підтвердження інформації про місце проживання (перебування), зареєстроване до набрання чинності цим Законом, особа може подавати відомості про місце проживання, що були внесені до:

1) паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки;

2) паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у формі е-паспорта або е-паспорта для виїзду за кордон;

3) витягу з реєстру територіальної громади.

У разі необхідності підтвердження відомостей про зареєстроване місце проживання органи державної влади, органи місцевого самоврядування з дня запровадження доступу до відомчої інформаційної системи зобов`язані здійснювати перевірку таких відомостей, що внесені до паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки. Управління має можливість отримувати інформацію щодо місця реєстрації безпосередньо з інформаційної системи «Реєстр територіальної громади міста Кривого Рогу».

При перевірці відомостей реєстру територіальної громади міста Кривого Рогу про зареєстроване місце проживання було встановлено, що по АДРЕСА_3 , ОСОБА_2 знятий з реєстрації місця проживання 08.11.2013 року, за адресою АДРЕСА_2 не зареєстрований (копії відомостей з Реєстру територіальної громади від 04.01.2022 року №22, від 04.01.2022 року №34 містяться в матеріалах даної справи).

Згідно п.6 Порядку фізичні особи звертаються за місцем проживання/перебування до управління із заявою в довільній формі про включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі. Разом із заявою фізична особа, яка планує надавати послуги з догляду, повинна подати копії документа, що посвідчує особу, реєстраційного номера облікової картки платника податків та документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання.

11.01.2022 року управлінням за вих. № 102 гр. ОСОБА_2 було підготовлено письмову відповідь та направлено поштою за адресою: АДРЕСА_2 в якій рекомендовано надати документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання для можливості отримання направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі.

З даного питання сину позивача ОСОБА_2 неодноразово надавались відповіді на його звернення до різних організацій, а саме :

- 23.12.2021 року, 26.01.2022 року, 27.01.2022 року, 18.02.2022 року, 12.04.2022 року до начальника управління;

- 31.12.2021 року, 04.01.2022 року, 10.01.2022 року, 12.01.2022 року, 03.02.2022 року до контакт-центру «Гаряча лінія голови облдержадміністрації»;

- 31.12.2021 року, 10.01.2022 року, 11.01.2022 року, 20.01.2022 року, 28.01.2022 року до державної установи «Урядова гаряча лінія» ;

- 05.01.2022 року до департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації;

- 17.01.2022 року до контакт - центру м. Кривого Рогу.

Станом на 01.03.2022 року сином позивача ОСОБА_2 не було надано документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання, що унеможливлює видати направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі для отримання компенсації.

Таким чином, Порядком 1040 не передбачено вибір особи, яка надає соціальні послуги з догляду на професійній основі, поза переліком фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, який веде управління (скріншот переліку зі сторінки проекту «Соціальна громада» ДП «ЮЦ Мінсоцполітики України» станом на 01.03.2022 року міститься в матеріалах даної справи).

Отже, позивач не могла обрати фізичну особу, яку не включено до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, в управління не було законних підстав для «надсилання письмового повідомлення ОСОБА_2 про вибір позивача його для надання соціальних послуг з догляду на професійній основі».

Відповідно до статті 2 Закону 1871 реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування)особи.

Відповідно статті 3 Закону 1871 реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюється з метою:

1) створення умов для реалізації прав особи, зокрема виборчих прав, права на участь у місцевому самоврядуванні, на отримання соціальних, публічних послуг, у випадках, передбачених законом;

2) ведення офіційного листування та здійснення інших комунікацій з особою;

3) використання знеособлених даних реєстрів територіальних громад для обґрунтованого розроблення органами державної влади та органами місцевого самоврядування програм економічного і соціального розвитку адміністративно-територіальних одиниць, визначення правомочності зборів жителів територіальної громади, для статистичних, наукових та інших потреб у визначених законом та актами Кабінету Міністрів України випадках.

Відповідно статті 5 Закону 1871 громадянин України, який проживає на території України, а також іноземець чи особа без громадянства, який на законних підставах постійно або тимчасово проживає на території У країни, зобов`язані протягом 30 календарних днів після прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати або зареєструвати його.

Тобто, законодавством визначений певний порядок та умови реалізації своїх прав громадянами, та саме не виконання ОСОБА_2 вимог законодавства щодо обов`язку реєстрації місця проживання заважає у створенні умов для реалізації його права.

Суд зазначає, що вирішення питання про реєстрацію місця проживання сприятиме дотриманню відповідного законодавства та дозволить ОСОБА_2 адресно, своєчасно та не порушуючи законодавства, яке регулює питання підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності, отримати направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включенням до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі.

Суд під час прийняття рішення по справі також враховує, що згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради від 17.02.2026 року №424 ОСОБА_2 є отримувачем компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за ОСОБА_1 з 01.01.2020 року по 31.12.2025 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» від 23.09.2020 року № 859 (далі - Постанова № 859).

Позивачу було роз`яснено, що відповідно до п. 14 Постанови № 859 для підтвердження факту спільного проживання з особою, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та догляду за нею складається акт про проведення обстеження сім`ї фахівцями управління. Форма акта про проведення обстеження сім`ї затверджена наказом Міністерства соціальної політики України 29 січня 2021 року № 37.

В особовій справі ОСОБА_2 міститься акт проведення обстеження сім`ї від 06.01.2022 року № 3, який відповідно до законодавства України не являється документом, що підтверджує реєстрацію місця проживання.

Таким чином, заява позивача була розглянута повно та всебічно, у порядку та спосіб, передбачений законодавством України, під час розгляду не було порушено права заявника відповідно до ст.3,4 Конституції України, відповіді підготовлені з роз`ясненням усіх порушених питань, з детальним посиланням на норми законодавства.

Щодо надання копій заяви позивачеві при зверненні 18.02.2022 року до управління, суд враховує наступне.

18.02.2022 року Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг при подачі заяви ОСОБА_2 було проставлено штамп управління, дата надходження, вхідний номер та особисто надано на руки ОСОБА_2 .

На прохання заявника ОСОБА_1 було надано дві ксерокопії заяви від 18.02.2022 року за вх.№116.

Відтак, в ході розгляду справи не знайшли підтвердження обставини створення відповідачем перешкод у розгляді заяви позивача про потребу в наданні соціальних послуг та прийнятті рішення за результатами її розгляду.

Щодо вимоги позивача про встановлення наявності компетенції, суд зазначає наступне.

Компетенцію органу чи посадової особи становлять їхні повноваження, визначені законом. Спори, визначені у п.3 частини першої ст.19 КАС України, можуть виникати внаслідок різного тлумачення суб`єктами владних повноважень законодавства щодо їхньої компетенції на вирішення певних питань у сфері управління. Також спори з приводу компетенції виникають у разі виявлення привласнення повноважень іншого суб`єкта владних повноважень або перевищення власних повноважень.

Під компетенційними спорами розуміються спори між суб`єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління (публічної адміністрації), у тому числі делегованих повноважень.

Компетенцію державного органу чи посадової особи становлять їхні повноваження, визначені законом. Внаслідок різного тлумачення законодавства компетенція суб`єктів владних повноважень може перетинатися, внаслідок чого виникає компетенційний спір.

Завданням суду у компетенційних спорах, з урахуванням загального завдання адміністративного судочинства є розв`язання законодавчої колізії, а також, усунення наслідків дублювання повноважень.

При цьому, позивачем у компетенційних спорах є суб`єкт владних повноважень, якщо він вважає, що інший суб`єкт владних повноважень, відповідач, своїм рішенням або діями втрутився у його компетенцію або у випадку, коли прийняття такого рішення чи вчинення дій є його прерогативою.

Означеної позиції дотримується Верховний Суд у постанові від 05.07.2019 у справі №802/833/17-а.

З огляду на викладене та враховуючи, що позивач у даних правовідносинах не здійснює жодних управлінських функцій та не є суб`єктом владних повноважень у розумінні п.7 ч.1 ст.4 КАС України, суд вважає, що вимоги позивача про встановлення наявності компетенції суб`єкта владних повноважень у спірних правовідносинах не відповідають завданням Кодексу адміністративного судочинства України та адміністративному судочинству в цілому.

Щодо посилань відповідача на пропуск строку звернення до суду із даною позовною заявою, оскільки відповідь за результатами розгляду заяви позивача від 18.02.2022 року вх. №116 (вих.№699 від 01.03.2022 року) було направлено рекомендованим листом позивачу 09.03.2022 року, що підтверджується фіскальним чеком АТ «Укрпошта» та датою на відбитку поштового календарного штемпеля на реєстрі поштового відправлення судом відхиляються, оскільки в матеріалах справи відсутнє підтвердження отримання позивачем такої відповіді.

Щодо посилань відповідача на зловживання процесуальними правами позивачем, оскільки заява позивача від 18.02.2022 року вх. №116 вже була предметом розгляду у справах №215/247/23 та №160/8575/25 то такі теж судом до уваги не беруться з огляду на наступне.

Так, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.12.2025 року у справі №215/247/23 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дій відмовлено повністю.

У справі №215/247/23 позивач звернулася до суду із позовною заявою до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни, в якій просила суд:

- встановити наявність компетенції (повноважень) у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 18.02.22 р. вх.116, забезпечити право на соціальні послуги з догляду на професійній основі особі з інвалідністю в межах гарантій ст.ст.46,92 Конституції України чим сприяти виконанню методики Постанови КМУ від 06.10.21 №1040 і визнати відмову від такої процедури протиправною діяльністю та зобов`язати таку процедуру виконати;

- встановити наявність компетенції (повноважень) у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 18.02.22 р. вх.116, дати направлення до організацій, які здійснюють навчання для надання соціальної послуги з догляду на професійній основі під час війни згідно правової позиції Постанови КМУ від 06.10.21 №1040 і визнати відмову від такої процедури протиправною діяльністю та зобов`язати виконати таку процедуру і призначити дату, час підписання типового договору за формами, затвердженими Мінсоцполітики.

Судом враховується, що заява позивача від 18.02.2022 року вх. 116 вже досліджувалась судом у справі №215/247/23.

В той же час, відповідачем у даній справі є Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради, а предметом позову є встановлення наявності компетенції (повноважень) Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради при отриманні заяви від 18.02.2022 року вх. 116 створювати штучні перешкоди для прийняття ненормативного правового акту та визнати такі перешкоди протиправною бездіяльністю, а таку процедуру протиправною діяльністю та зобов`язати повторно розглянути заяву.

Тобто предмет позову у даній справі не є тотожним предмету позову у справі №215/247/23, та відповідачі є зовсім різні.

Також рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.02.2026 року у справі №215/8575/25 у задоволенні позовної заяви заявою ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради про встановлення наявності компетенції (повноважень), визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії відмовлено повністю.

У справі №215/8575/25 позивач звернулася до суду із позовною заявою до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни, в якій просила суд:

- встановити наявність компетенції (повноважень) Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради при отриманні заяви від 18.02.2022 року вх. 116 створювати штучні перешкоди для прийняття ненормативного правового акту та визнати такі перешкоди протиправною бездіяльністю, а таку процедуру протиправною діяльністю та зобов`язати повторно розглянути заяву

Судом враховується, що заява позивача від 18.02.2022 року вх. 116 також досліджувалась судом у справі №215/8575/25.

В той же час, предметом позову в справі, що розглядається, є встановлення наявності компетенції (повноважень) Управління праці та соціального захисту населення виконавчего комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради при отриманні заяви від 18.02.2022 року вх.№116, створювати штучні перешкоди для потреби ОСОБА_1 в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі та визнати такі перешкоди протиправною бездіяльністю, а таку процедуру протиправною діяльністю та зобов`язати не створювати такі перешкоди.

Тобто, позивач в даній справі в позовній заяві просить, зокрема, зобов`язати відповідача не створювати відповідні перешкоди, тоді як у справі №215/8575/25 позивач просила, зокрема, зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, а отже, задоволенню не підлягають.

У зв`язку зі звільненням ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір та з огляду на відмову у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.

Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради (50083, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Пляжна, буд. 23, код ЄДРПОУ 03192359) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.В. Серьогіна