Єдиний державний реєстр судових рішень Копія Справа № 2а-1135/10/1170
Категорія статобліку - 6.9
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 серпня 2010 року м. Кіровоград
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Флоренка О.Ю.
при секретарі Галушко О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області до Олександрійської районної спілки споживчих товариств про стягнення економічних санкцій в сумі 630, 42 грн., -
ВСТАНОВИВ:
01 квітня 2010 року Державна інспекція з контролю за цінами в Кіровоградській області звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Олександрійської районної спілки споживчих товариств (далі - Олександрійська райспоживспілка), в якій просила стягнути з відповідача 630, 42 грн. економічних санкцій.
У судове засідання зявився представник позивача Куницький В.В., який підтримав позовні вимоги повністю, пославшись на обставини, викладені в позовній заяві та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання повторно не зявився. Про дату, час і місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином, підтвердженням чому є зворотнє поштове повідомлення (а.с. 48).
За таких умов, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши у судовому засіданні подані суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Згідно ч. 1,2 ст. 13 Закону України „Про ціни і ціноутворення”, державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Відповідно до пункту 3 „Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року №1819, основними завданнями держінспекції цін є організація та здійснення контрольно наглядових функцій з питань додержання органами виконавчої влади, підприємствами, установами та оргіназаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»та п.п. 5, п.5 «Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами», Держінспекція цін має право приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необгрунтовано одержавної підприємством, установою, організацією виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також звертатись з позовами до судів про стягнення з підприємств, установ та організацій зазначених сум у разі невиканання ними рішень державних інспекцій з контролю за цінами.
Судом встановлено, що 21 січня 2010 року головним державним інспектором позивача на підставі посвідчення від 30 грудня 2009 року №1078 проведено планову перевірку відповідача, розташованого за адресою: Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Айвазовського, 42. Перевірка проводилася в присутності головного бухгалтера відповідача Дивляш Тетяни Іванівни та завідуючої складом Зайцевої Лариси Валентинівни. Перевірка проводилася на предмет дотримання державної дисципліни цін при формуванні роздрібних цін на основні продовольчі товари та алкогольні напої. Перевіркою встановлено порушення: при формуванні роздрібних цін на основні продовольчі товари, на які запроваджено державне регулювання цін, відповідачем протягом 2009 р. торгівельні надбавки встановлювалися по цінам посередників в розмірах, що перевищують затверджені граничні розмірі (а.с.13-14).
У відповідності до ст. 6, 7, 8 Закону України „Про ціни і ціноутворення”, в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни. Вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін. Державне регулювання цін здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін; граничних рівнів цін або граничних відхилень від державних фіксованих цін. Урядом України можуть вводитись інші методи державного регулювання цін і тарифів.
Відповідно до п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року №1548 «Про встановлення повноважень органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)», Рада міністрів Автономної Республіки Крим, області, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації регулюють (встановлюють), зокрема: граничні торговельні (постачальницько збутові) надбавки до оптової ціни виробника (митної вартості) хліб, макаронні вироби, крупи, цукор, масло вершкове, олію сояшникову, не вище 15 відсотків без урахування витрат з їх транспортування у міжміському сполученні.
Згідно п.1 розпорядження голови обласної державної адміністрації "Про регулювання цін на основні продовольчі товари» від 18 червня 2008 року №520 р. (зареєстровано в Головному управлінні юстиції у Кіровоградській області 23 червня 2008 року за №24/1462,) встановлено граничний рівень торговельної надбавки до оптової ціни виробника (митної вартості): на макароні вироби, крупи, цукор, масло вершкове, олію сояшникову, не вище 15 відсотків без урахування витрат з їх транспортування у міжміському сполученні; на хліб, не вище 10 відсотків без урахування витрат з їх транспортування у міжміському сполученні.
З акта перевірки від 21 січня 2010 року вбачається, що відповідачем при реалізації товарів, а саме, хліба, макаронних виробів, крупи, цукру піску, олії сояшникової та масла вершкового, за період з лютого по грудень 2009 року, не було дотримано вимог нормативно правових актів. При формуванні цін на вказані продовольчі товари, субєктом господарювання застосовано торгівельну надбавку у розмірі від 10,7 % до 10,9% (розмір торговельної надбавки на хліб) та 15,2% до 30,5% (розмір торговельної надбавки на макаронні вироби, крупи, цукор, масло вершкове, олію сояшникову), замість встановленого розпорядження голови обласної державної адміністрації від 18 червня 2008 року №520 р. граничного рівня торговельних надбавок до оптових цін виробників (митної вартості) 10 та 15 відсотків відповідно, що підтверджується додатком до акта перевірки (а.с.14). За період з січня по грудень 2009 року, відповідачем було отримано необґрунтовану виручку по продуктам харчування: олія соняшникова «Розумниця»- 95 грн.; олія соняшникова рафінована «Сонячна країна»- 44,01 грн.; хліб «Домашній»- 13,20 грн.; хліб «Домашній»упакований 14,78 грн.; крупа гречана 6,40 грн.; вермішель 0,5 кг. 3,50 грн.; вермішель 0,4 кг 0,10 грн.; вермішель 0,45 кг 0,05 грн; масло вершкове «Ажур крестьянское»- 3,40 грн.; цукор «Солнышко»900 грм. 21,60 грн. Загальна сума необґрунтованої виручки складає 210,14 грн.
У відповідності до ч. 1 ст. 14 Закону України „Про ціни і ціноутворення”, за порушення державної дисципліни цін передбачена відповідальність у вигляді вилучення в доход відповідного бюджету, залежно від підпорядкованості, всієї необгрунтовано одержаної підприємством, організацією суми виручки в результаті порушення державної дисципліни цін. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Порядок застосування економічних санкцій, крім зазначеного закону, регулюється „Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами”, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України від 03.12.2001 року №298/519, згідно пунктів 1.4, 1.6, 2.1 якої, підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання субєктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства, зокрема, застосування цін і тарифів з порушенням порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема, застосування торговельних і постачальницько збутових надбавок (націнок) понад установлений граничний розмір. Необґрунтовано одержана субєктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється: при порушенні порядку встановлення і застосування цін, що регулюються уповноваженими органами, - як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції та її вартістю за цінами, сформованими згідно з вимогами законодавства.
У відповідності до вказаних положень законодавства заступником начальника Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області прийнято рішення від 27 січня 2010 року №8 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в розмірі 630,42 грн. із них сума порушення 210,14 грн., сума штрафу 420,28 грн. (а.с.11).
27 січня 2010 р. за № 196-05, відповідачеві була надіслана претензія позивача про добровільну сплату боргу, що підтверджується фіксальним чеком (а.с.12).
Станом на день винесення постанови суду, сума економічних (фінансових) санкцій до бюджету не сплачена.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що факт наявності заборгованості Олександрійської райспоживспілки зі сплати економічних санкцій в сумі 630,42 грн. є підтвердженим, а тому ця сума підлягає стягненню в судовому порядку.
Згідно частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 94, 99, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Олександрійської районної спілки споживчих товариств (Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Айвазовського, 42, р/р 260071811638001 в КФ КБ «Приватбанк», м. Олександрія, МФО 323583, код ЗКПО 01755545, код ЄДРПОУ 01755545) на користь держави в особі Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області (25022, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 53/35, код ЄДРПОУ 23092298) в дохід Державного бюджету України на р/р 31118106700006, одержувач коштів Олександрійське УДК, код одержувача 24146085, код бюджетної класифікації 21081100, банк одержувача ГУДК к Кіровоградській області, МФО 823016, економічні санкції за порушення державної дисципліни цін в загальній сумі 630,42 грн., застосовані на підставі рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 27.01.2010 р. №8.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду, апеляційної скарги через Кіровоградській окружний адміністративний суд, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 09.08.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 13.08.2010 р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Суддя (підпис)О.Ю. Флоренко
Згідно з оригіналом:
Суддя О.Ю. Флоренко