Рішення № 135404360, 18.03.2026, Ленінський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
18.03.2026
Номер справи
205/6616/25
Номер документу
135404360
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Єдиний унікальний номер 205/6616/25

Номер провадження2-а/205/59/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2026 року м. Дніпро

Новокодацький районний суд міста Дніпра в складі:

головуючого судді Костромітіної О.О.

за участю секретаря судового засідання Михайленко Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє адвокат Єпік Сергій Олександрович, до Південно-східного міжрегіонального управління державної служби з питань праці, про визнання протиправною та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє адвокат Єпік С.О., звернувся до суду з вищевказаним позовом. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що постановою № ПС/ДН/12034/0386/ПТ/ПС від 17.04.2015 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.188-6 КУпАП. Проте, ОСОБА_1 не є належною особою, яка може бути притягнута до адміністративної відповідальності за порушення, які були вчинені в проміжок часу грудень 2024-04.02.2025, та які зазначені інспекторами Південно-східного міжрегіонального управління державної служби з питань праці в протоколі № ПС/ДН/12034/0386/ПТ від 10.04.2025, оскільки розпорядженням міського голови Самарівської міської ради № 66-К від 03.02.2025 ОСОБА_1 призначено на посаду начальника управління по роботі з активами Самарівської міської ради з 05.02.2015, тому в зазначений проміжок часу останній не був керівником-начальником управління по роботі з активами Самарівської міської ради.

ОСОБА_1 був повідомлений про місце, дату та час розгляду протоколу та прибув своєчасно разом з адвокатом. Однак, всупереч ст.268 КУпАП, головним державним інспектором відділу з питань праці Свіцею Ю.А. було позбавлено ОСОБА_1 , який притягається до адміністративної відповідальності, права давати усні пояснення та подавати докази під час розгляду справи, заявляти клопотання, подавати заяви, а також при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката. Оскаржувана постанова № ПС/ДН/12034/0386/ПТ/ПС від 17.04.2015 про притягнення останнього до адміністративної відповідальності була виготовлена завчасно та у зазначений час, а саме 17.04.2025 о 11-00 години була вручена. Дана постанова прийнята без врахування та неприйняття до уваги письмових заперечень щодо протоколу та акту, не надано їм оцінку, що підтверджується не зазначенням їх змісту в оскаржуваній постанові. Відтак, відповідачем порушені права позивача про притягнення його до адміністративної відповідальності, не дотримано процедуру накладення адміністративного стягнення, що з урахуванням приписів частини другої ст.19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, дає підстави для висновку про протиправність дій відповідача в питанні притягнення позивача до адміністративної відповідальності, що в свою чергу, вказує на протиправність постанови № ПС/ДН/12034/0386/ПТ/ПС від 17.04.2015 в справі про адміністративне правопорушення. Просив суд визнати протиправною та скасувати постанову головного державного інспектора відділу з питань праці східного регіону управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Свіци Ю.А. № ПС/ДН/12034/0386/ПТ/ПС від 17.04.2015 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , а провадження по справі про адміністративне правопорушення закрити.

Представник відповідача Південно-східного міжрегіонального управління державної служби з питань праці надав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволені позову, посилаючись на наступне.

Згідно з постановою по справі про адміністративне правопорушення № ПС/ ДН/120034/0386/ПТ/ПС від 17.04.2025 року, ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення статті 188-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 901 (дев`ятсот одна) гривня 00 копійок. Зазначена сума штрафу підлягає перерахуванню до Державного бюджету.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 188-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.

Підпунктом 5 пункту 6 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96 встановлено, що Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об`єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.

Підпунктом 6 пункту 6 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96 встановлено, що Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право одержувати від роботодавців і посадових осіб письмові чи усні пояснення, висновки про результати проведення експертних обстежень, лабораторних досліджень умов праці, аудитів, матеріали та інформацію з відповідних питань, звіти про рівень і стан виконання профілактичної роботи, причини порушень законодавства та про вжиття заходів для їх усунення.

Відповідно до пункту 7 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Кабінетом Міністрів України згідно пункту 1 постанови від 12.01.2022 року № 14 «Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці» постановлено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань праці, зокрема, Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області, та утворити як юридичні особи публічного права міжрегіональні територіальні органи Державної служби з питань праці.

Підпунктом 1 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2022 року № 14 «Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці» визначено, що територіальні органи Державної служби з питань праці, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, продовжують здійснювати повноваження та функції, покладені на зазначені органи, до завершення здійснення заходів, пов`язаних з утворенням міжрегіональних органів Державної служби з питань праці і прийняттям рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державної службою з питань праці після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань даних про міжрегіональні територіальні органи Державної служби з питань праці, що утворені згідно пунктом 2 цієї постанови, затвердження положень про них, структуру, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.

Підпунктом 3 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2022 року № 14 «Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці» установлено, що міжрегіональні територіальні органи Державної служби з питань праці, що утворюються згідно з пунктом 2 цієї постанови, виконують завдання і функції територіальних органів Державної служби з питань праці, які ліквідуються згідно з пунктом 1, а саме: Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці - завдання і функції Управління Держпраці у Кіровоградській області, Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, Головного управління Держпраці у Запорізькій області.

Отже, повноваження та функції Головного управління Державної служби з питань праці за постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2022 року № 14 передані Південно-Східному міжрегіональному управлінню Державної служби України з питань праці.

Крім того, відповідно до пункту 1 Положення про Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці, затвердженого Наказом Державної служби з питань праці від 23.09.2022 року № 167, Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці (далі - Міжрегіональне управління) є територіальним органом Державної служби з питань праці (далі - Держпраці), що їй підпорядковується.

Повноваження Міжрегіонального управління поширюються на територію Кіровоградської, Дніпропетровської та Запорізької областей.

Таким чином, Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці є уповноваженим суб`єктом здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням суб`єктами господарювання законодавства про працю.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України від 05.04.2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877-V, державний нагляд (контроль) - це, зокрема, діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання.

Згідно з частиною 1 статті 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877-V, орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом; надавати (надсилати) суб`єктам господарювання обов`язкові для

виконання приписи про усунення порушень і недоліків; застосовувати санкції до суб`єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.

Відповідно до статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877-V суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.

Відповідно до статті 3 Кодексу законів про працю України законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.

Згідно зі статтею 4 Кодексу законів про працю України законодавство про працю складається з Кодексу законів про працю України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу законів про працю України заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно з частиною 3 статті 94 Кодексу законів про працю України питання державного і договірного регулювання оплати праці, прав працівників на оплату праці та їх захисту визначається цим Кодексом, Законом України «Про оплату праці» та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з:

Основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов`язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Статтею 115 Кодексу законів про працю України встановлено, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Відповідно до частини 1 статті 24 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Згідно з частинами 1, 2 статті 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором.

Роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати.

Відповідно до частини 1 статті 24 Закону України «Про відпустки» у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки

Статтею 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» встановлено, що у разі звільнення працівника у період дії воєнного стану йому виплачується грошова компенсація відповідно до статті 24 Закону України «Про відпустки».

Згідно зі статтею 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» основні державні соціальні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень.

До числа основних державних соціальних гарантій включаються: мінімальний розмір заробітної плати; мінімальний розмір пенсії за віком; неоподатковуваний мінімум доходів громадян; розміри державної соціальної допомоги та інших соціальних виплат.

Основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Стаття 12 Закону України «Про оплату праці» встановлює інші норми і гарантії в оплаті праці, а саме: норми оплати праці (за роботу в надурочний час; у святкові, неробочі та вихідні дні; у нічний час; за час простою, який мав місце не з вини працівника; при виготовленні продукції, що виявилася браком не з вини працівника; працівників молодше вісімнадцяти років, при скороченій тривалості їх щоденної роботи тощо) і гарантії для працівників (оплата щорічних відпусток; за час виконання державних обов`язків; для тих, які направляються для підвищення кваліфікації, на обстеження в медичний заклад; для переведених за станом здоров`я на легшу нижче оплачувану роботу; переведених тимчасово на іншу роботу у зв`язку з виробничою необхідністю; для вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, переведених на легшу роботу; при різних формах виробничого навчання, перекваліфікації або навчання інших спеціальностей; для донорів тощо), а також гарантії та компенсації працівникам в разі переїзду на роботу до іншої місцевості, службових відряджень, роботи у польових умовах тощо встановлюються Кодексом законів про працю України та іншими актами законодавства України.

Норми і гарантії в оплаті праці, передбачені частиною першою цієї статті та Кодексом законів про працю України, є мінімальними державними гарантіями.

Згідно зі статтею 30 Закону України «Про оплату праці» при кожній виплаті заробітної плати роботодавець повинен повідомити працівника про такі дані, що належать до періоду, за який провадиться оплата праці: а) загальна сума заробітної плати з розшифровкою за видами виплат; б) розміри і підстави відрахувань із заробітної плати; в) сума заробітної плати, що належить до виплати.

Роботодавець зобов`язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку, крім випадків, передбачених законом.

Статтею 11 Закону України «Про відпустки» встановлено, що у разі перенесення щорічної відпустки новий термін її надання встановлюється за згодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом. Якщо причини, що зумовили перенесення відпустки на інший період, настали під час її використання, то невикористана частина щорічної відпустки надається після закінчення дії причин, які її перервали, або за згодою сторін переноситься на інший період з додержанням вимог статті 12 цього Закону.

Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» у період дії воєнного стану порядок організації діловодства з питань трудових відносин, оформлення і ведення трудових книжок та архівного зберігання відповідних документів у районах активних бойових дій визначається роботодавцем самостійно, за умови забезпечення ведення достовірного обліку виконуваної працівником роботи та обліку витрат на оплату праці.

В управлінні по роботі з активами Самарівської міської ради (код ЄДРПОУ 45171801) не забезпечено ведення достовірного обліку виконувано працівником роботи та обліку витрат на оплату праці; заробітна плата працівнику на умовах, визначених трудовим договором не виплачена; у разі звільнення працівника у період дії воєнного стану йому виплачено грошову компенсацію з порушенням статті 24 Закону України «Про відпустки».

Таким чином, начальник управління по роботі з активами Самарівської міської ради Легостаєв І.М. не виконав вимоги припису про усунення виявлених порушень законодавства про працю № ПС/ДН/5855/0386/П від 25.02.2025 року.

Звертає увагу суду, що відповідно до припису про усунення виявлених порушень законодавства про працю № ПС/ДН/5855/0386/П від 25.02.2025 року, зобов`язано начальника управління по роботі з активами Самарівської міської ради Легостаєва Івана Миколайовича усунути порушення частини 1 статті 7 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (роботодавцем не забезпечено ведення достовірного обліку виконуваної працівником роботи та обліку витрат на оплату праці); частини 1 статті 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (заробітну плату не виплачено працівнику на умовах, визначених трудовим договором); абзацу 4 частини 1 статті 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (у разі звільнення працівника у період дії воєнного стану йому виплачено грошову компенсацію з порушенням статті 24 Закону України «Про відпустки») та забезпечити додержання норм законодавства про працю у строк до 11.03.2025 року.

Таким чином, ОСОБА_1 начальник управління по роботі з активами Самарівської міської ради не виконав законні вимоги посадової особи Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці щодо усунення порушень законодавства про працю, виявлені в ході проведення перевірки та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене статтею 188-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім того, звертає увагу суду, що припис про усунення виявлених порушень законодавства про працю № ПС/ДН/5855/0386/П від 25.02.2025 року позивачем не оскаржувався.

Таким чином, посадовою особою Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці доведено в установленому порядку факт скоєння позивачем правопорушення, про яке зазначено в оскаржуваній постанові, а саме: невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, або його територіальних органів, що свідчить про обґрунтованість та законність постанови по справі про адміністративне правопорушення № ПС/ДН/12034/0386/ПТ/ПС від 17.04.2025 року.

Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Вищезазначені норми означають, що з метою гарантування правового порядку в Україні кожен суб`єкт зобов`язаний добросовісно виконувати свої обов`язки, передбачені законодавством, а у випадку невиконання відповідних приписів - зазнавати встановлених законодавством негативних наслідків.

Щодо тверджень представника позивача, що ОСОБА_1 не є належною особою, яка може бути притягнена до адміністративної відповідальності, то вважає, що вищезазначені твердження представника позивача є помилковими.

Як вбачається з матеріалів справи № 205/6616/25, провадження № 2-а/205/161/25 ОСОБА_1 призначений на посаду начальника управління по роботі з активами Самарівської міської ради за основним місцем роботи з 05.02.2025 року на період дії воєнного стану, без конкурсного відбору, з посадовим окладом згідно штатного розпису (копія розпорядження Самарівського міського голови № 66- К від 03.02.2025 року знаходиться в матеріалах справи).

У диспозиції статті 188-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення зазначено про невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, щодо усунення порушень законодавства про працю та загальнообов`язкове державне соціальне страхування або створення перешкод для діяльності цього органу.

Відповідно до припису про усунення виявлених порушень законодавства про працю № ПС/ДН/5855/0386/П від 25.02.2025 року, зобов`язано саме ОСОБА_1 начальника управління по роботі з активами Самарівської міської ради усунути порушення законодавства про працю та забезпечити додержання норм законодавства про працю та саме ОСОБА_1 - начальник управління по роботі з активами Самарівської міської ради повинен був виконати вимоги припису про усунення виявлених порушень законодавства про працю № ПС/ДН/5855/0386/П від 25.02.2025 року, оскільки є посадовою особою та має відповідні повноваження.

Таким чином, ОСОБА_1 є належною особою, яка повинна бути притягнена до відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене статтею 188-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Щодо тверджень представника позивача про те, що головний державний інспектор відділу з питань праці східного регіону управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Свіца Ю.А. діяла упереджено та з метою підвищення показників ефективності роботи. Вважає, що вищезазначені твердження представника позивача є необґрунтованими та не припустимими, оскільки представник позивача не надав до суду жодного доказу на підтвердження своїх тверджень.

Навпаки, в матеріалах справи № 205/6616/25, провадження № 2-а/205/161/25 містяться докази, що головний державний інспектор відділу з питань праці східного регіону управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Південно - Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Свіца Ю.А. під час проведення перевірок управління по роботі з активами Самарівської міської ради (код ЄДРПОУ 45171801) діяла добросовісно та не порушувала прав інших осіб, а саме: в поясненнях на виконання припису та запереченнях щодо акту № ПС/ДН/5855/0386/П/ПТ від 25.02.2025 (копія знаходиться в матеріалах справи) міститься напис: «отримала Свіца Ю.А. 10.03.2025» та міститься підпис Свіци Ю.А.; в запереченнях щодо акту № ПС/ДН/12034/0386 від 10.04.2025 та протоколу № ПС/ ДН/12034/0386/ПТ від 10.04.2025 (копія знаходиться в матеріалах справи) міститься напис: «головний державний інспектор Свіца Ю.А. отримала 17.04.2025 о 10:55» та міститься підпис Свіци Ю.А . Таким чином, головний державний інспектор відділу з питань праці східного регіону управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Свіца Ю.А. під час проведення перевірок управління по роботі з активами Самарівської міської ради (код ЄДРПОУ 45171801) та під час розгляду справи про адміністративне правопорушення діяла неупереджено та відповідно до вимог чинного законодавства України. На підставі викладеного, просив суд відмовити у задоволені позову.

Ухвалою суду від 05 травня 2025 року прийнято адміністративний позов ОСОБА_1 до Південно-східного міжрегіонального управління державної служби з питань праці, про визнання протиправною та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, до розгляду та відкрито провадження у даній адміністративній справі № 205/6616/25.

Представник позивача ОСОБА_1 адвокат Єпік С.О. надав суду заяву про розгляд справи без участі позивача та прийняти рішення по суті за наявними документами. Вимоги позовної заяви підтримує у повному обсязі, просить їх задовольнити.

Представник відповідача Південно-східного міжрегіонального управління державної служби з питань праці підтримала позицію викладену у відзиві на позовну заяву, просила провести судове засідання без фіксації технічними засобами.

Суд, відповідно до ст. 229 КАСУ, провів судовий розгляд даної адміністративної справи без фіксації технічними засобами.

Вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що постановою по справі про адміністративне правопорушення № ПС/ ДН/120034/0386/ПТ/ПС від 17.04.2025 року, ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення статті 188-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 901 (дев`ятсот одна) гривня 00 копійок. Зазначена сума штрафу підлягає перерахуванню до Державного бюджету.

ОСОБА_1 призначений на посаду начальника управління по роботі з активами Самарівської міської ради за основним місцем роботи з 05.02.2025 року на період дії воєнного стану, без конкурсного відбору, з посадовим окладом згідно штатного розпису, що підтверджується копією розпорядження Самарівського міського голови № 66- К від 03.02.2025 року, яка знаходиться в матеріалах справи.

Відповідальність за ст. 188-6 КУпАП передбачена за невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, щодо усунення порушень законодавства про працю та загальнообов`язкове державне соціальне страхування або створення перешкод для діяльності цього органу.

Відповідно до припису про усунення виявлених порушень законодавства про працю № ПС/ДН/5855/0386/П від 25.02.2025 року, зобов`язано Легостаєва І. М. начальника управління по роботі з активами Самарівської міської ради усунути порушення законодавства про працю та забезпечити додержання норм законодавства про працю. Даний припис винесено за результатами проведення позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) у формі перевірки у період з 24.02.2025 року по 25.02.2025 року в управлінні по роботі з активами Самарівської міської ради.

Так, 21.02.2025 року Південно-Східним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці, відповідно до абзацу 5 частини 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877-V, пунктів 1, 9 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 459, пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96, підпункту 5 пункту 4 Положення про Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 23.09.2022 року № 167, пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» від 13.03.2022 року № 303, наказу Міністерства економіки України «Про здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) протягом періоду воєнного стану» від 16.06.2023 року № 5782, на підставі звернення фізичної особи про порушення, що спричинили шкоду їхнім правам від 28.01.2025 року, надісланого листом Департаменту з питань праці Державної служби України з питань праці № ЦА-482/2.3/2.6-25а від 28.01.2025 року, за погодженням Державної служби України з питань праці від 11.02.2025 року № ЦА-739/1.3/2.4.2-25а, видано наказ № 148/ПС-ЗК від 21.02.2025 року Про проведення позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) у формі перевірки у період з 24.02.2025 року по 25.02.2025 року в управлінні по роботі з активами Самарівської міської ради, код ЄДРПОУ 45171801, місцезнаходження: 51200, Дніпропетровська область, Самарівський район, місто Самар, вулиця Українська, будинок 12 з питань оплати праці в частині нарахування та виплати заробітної плати на умовах, визначених трудовим договором, з питань виплати грошової компенсації відповідно до статті 24 Закону України «Про відпустки» у разі звільнення.

На виконання наказу Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці № 148/ПС-ЗК від 21.02.2025 року сформовано направлення Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) № ПС/1/3709-25 від 21.02.2025 року, яким уповноважено начальника відділу з питань праці східного регіону управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці (Ламанова А.В.), головного державного інспектора відділу з питань праці східного регіону управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Свіца Ю.А., головного державного інспектора відділу з питань праці східного регіону управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Ялинна В.В. на проведення позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) у формі перевірки на предмет - з питань оплати праці в частині нарахування та виплати заробітної плати на умовах, визначених трудовим договором, та з питань виплати грошової компенсації відповідно до статті 24 Закону України «Про відпустки» у разі звільнення в управлінні по роботі з активами Самарівської міської ради код ЄДРПОУ 45171801 в період з 24.02.2025 року по 25.02.2025 року.

24.02.2025 року, на виконання вищезазначених рішень, державним інспектором праці Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Свіца Ю.А. вручена начальнику управління по роботі з активами Самарівської міської ради Легостаєву І.М. вимога про надання документів № 1 від 24.02.2025 року, якою начальника управління по роботі з активами Самарівської міської ради Легостаєва Івана Миколайовича зобов`язано у строк до 16 години 00 хвилини 24.02.2025 року надати для проведення заходу державного контролю документи.

За результатами проведеного позапланового заходу у формі перевірки, був складений акт № ПС/ДН/5855/0386 від 25.02.2025, яким встановлено порушення управлінням по роботі з активами Самарівської міської ради трудового законодавства, а саме частини 1 статті 7, частини 1 статті 10, абзацу 4 частини 1 статі 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 року № 2136-IX, вимог статей 47, 116 КЗПП України, роботодавцем не забезпечено ведення достовірного обліку виконуваної працівником роботи та обліку витрат на оплату праці.

25.02.2025 року інспектором праці Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Свіца Ю.В був винесений припис про усунення виявлених порушень законодавства про працю № ПС/ДН/5855/0386/П .

Відповідно до вищезазначеного припису про усунення виявлених порушень законодавства про працю № ПС/ДН/5855/0386/П від 25.02.2025 року, зобов`язано начальника управління по роботі з активами Самарівської міської ради Івана Миколайовича Легостаєва усунути порушення частини 1 статті 7 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (роботодавцем не забезпечено ведення достовірного обліку виконуваної працівником роботи та обліку витрат на оплату праці); частини 1 статті 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (заробітну плату не виплачено працівнику на умовах, визначених трудовим договором); абзацу 4 частини 1 статті 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (у разі звільнення працівника у період дії воєнного стану йому виплачено грошову компенсацію з порушенням статті 24 Закону України «Про відпустки») та забезпечити додержання норм законодавства про працю у строк до 11.03.2025 року.

07.04.2025 року Південно-Східним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці, відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877-V, пунктів 1, 9 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 459 (із змінами), пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96 (із змінами), підпункту 5 пункту 4 Положення про Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 23.09.2022 року № 167, пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» від 13.03.2022 року № 303, наказу Міністерства економіки України «Про здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) протягом періоду воєнного стану» від 16.06.2023 року № 5782 зі змінами, внесеними наказом Міністерства економіки України від 07.03.2024 року № 6233 «Про внесення зміни до наказу Міністерства економіки України від 16.06.2023 року № 5782», з метою перевірки виконання суб`єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю) видано наказ № 243/ ПС-ЗК від 07.04.2025 року Про проведення позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) у формі перевірки у період з 09.04.2025 року по 10.04.2025 року в управлінні по роботі з активами Самарівської міської ради з питань виконання припису про усунення виявлених порушень законодавства про працю від 25.02.2025 року № ПС/ДН/5855/0386/П.

На виконання наказу Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці № 243/ПС-ЗК від 07.04.2025 року сформовано направлення Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) № ПС/3.1/6766-25 від 08.04.2025 року, яким уповноважено начальника відділу з питань праці східного регіону управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Ламанова А.В., заступника начальника відділу з питань праці східного регіону управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Старікова Н.П., головного державного інспектора відділу з питань праці східного регіону управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Свіца Ю.А. на проведення позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) у формі перевірки на предмет - з питань виконання припису про усунення виявлених порушень законодавства про працю від 25.02.2025 року № ПС/ДН/5855/0386/П в управлінні по роботі з активами Самарівської міської ради, код ЄДРПОУ 45171801 в період з 09.04.2025 року по 10.04.2025 року.

09.04.2025 року, на виконання вищезазначених рішень, державним інспектором праці Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Свіца Ю.А. вручена начальнику управління по роботі з активами Самарівської міської ради Легостаєву І.М. вимога про надання документів № 1 від 09.04.2025 року, якою начальника управління по роботі з активами Самарівської міської ради (код ЄДРПОУ 45171801) Легостаєва Івана Миколайовича зобов`язано у строк до 12 години 00 хвилини 09.09.2025 року надати для проведення заходу державного контролю документи.

За результатами проведеного позапланового заходу у формі перевірки, був складений акт № ПС/ДН/12034/0386 від 10.04.2025 року, яким встановлено порушення трудового законодавства, а саме: Пунктом 1 припису про усунення виявлених порушень законодавства про працю від 25.02.2025 року № ПС/ДН/5855/0386/П було описане порушення частини 1 статті 7 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 року № 2136-ІХ - роботодавцем не забезпечено ведення достовірного обліку виконуваної працівником роботи та обліку витрат на оплату праці.

Пунктом 2 припису про усунення виявлених порушень законодавства про працю від 25.02.2025 року № ПС/ДН/5855/0386/П було описане порушення частини 1 статті 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 року № 2136-ІХ - заробітну плату не виплачено працівнику на умовах, визначених трудовим договором.

Пунктом 3 припису про усунення виявлених порушень законодавства про працю від 25.02.2025 року № ПС/ДН/5855/0386/П було описане порушення абзацу 4 частини 1 статті 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 року № 2136-ІХ - у разі звільнення працівника у період дії воєнного стану йому виплачено компенсацію з порушенням статті 24 Закону України «Про відпустки».

Управління по роботі з активами Самарівської міської ради на вимогу про надання документів № 1 від 09.04.2025 року надало наступні документи:

- Накази про звільнення працівників, заяви до них, а також інші документи, що стали підставою для звільнення за лютий-квітень 2025 року;

- Табелі обліку використання робочого часу за лютий-березень 2025 року;

- Відомості нарахування заробітної плати за лютий-квітень 2025 року;

- Розрахунки компенсації за дні невикористаної щорічної відпустки лютий-квітень 2025 року;

- Розрахунки при звільненні за лютий-квітень 2025 року;

- Відомості виплати заробітної плати за лютий-квітень 2025 року.

Так ОСОБА_3 звільнена з посади головного спеціаліста відділу земельних відносин управління по роботі з активами Самарівської ради з 21.02.2025 року згідно з наказом від 21.02.2025 року № 8-К «Про звільнення ОСОБА_3 ».

Суми належні до виплати при звільненні виплачені ОСОБА_3 26.02.2025 року згідно з відомістю розподілу виплат ОМС УПРАВЛІННЯ ПО РОБОТІ З АКТИВАМИ СМР від 26.02.2025 року.

ОСОБА_4 звільнена з посади начальника відділу містобудування, архітектури та реклами - головного архітектора управління по роботі з активами Самарівської міської ради з 03.02.2025 року згідно з наказом від 03.02.2025 року № 7-К «Про звільнення ОСОБА_4 ».

Суми належні до виплати при звільненні виплачені ОСОБА_4 15.02.2025 року згідно з відомістю розподілу виплат ОМС УПРАВЛІННЯ ПО РОБОТІ З АКТИВАМИ СМР від 15.02.2025 року.

Зазначені факти свідчать про порушення частини 1 статті 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 року № 2136-IX, якою передбачено, що заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором.

За період роботи ОСОБА_4 набула право на 37 календарних днів щорічної основної відпустки, 24 з них їй було надано впродовж роботи.

Таким чином, при звільненні необхідно було виплатити компенсацію за 13 днів невикористаної відпустки.

При цьому їй було виплачено компенсацію за 11 днів, що суперечить вимогам абзацу 4 частини 1 статті 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 року № 2136-IX яким встановлено, що у разі звільнення працівника у період дії воєнного стану йому виплачується грошова компенсація відповідно до статті 24 Закону України «Про відпустки».

Таким чином, пункти 1, 2, 3 припису про усунення виявлених порушень законодавства про працю від 25.02.2025 року № ПС/ДН/5855/0386/П начальником управління по роботі з активами Самарівської міської ради (код ЄДРПОУ 45171801) ОСОБА_1 не виконано.

10.04.2025 року о 14 годині 30 хвилин, головним державним інспектором відділу з питань праці східного регіону управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Свіца Ю.А. складено протокол про адміністративне правопорушення № ПС/ДН/12034/0386/ПТ від 10.04.2025 року про вчинення ОСОБА_1 , начальником управління по роботі з активами Самарівської міської ради адміністративного правопорушення, відповідальність за яке встановлена статтею 188-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

17.04.2025 року, головним державним інспектором відділу з питань праці східного регіону управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Південно Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Свіца Ю.А. винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення № ПС/ДН/12034/0386/ПТ/ПС від 17.04.2025 року.

Відповідно до постанови по справі про адміністративне правопорушення № ПС/ДН/12034/0386/ПТ/ПС від 17.04.2025 року, ОСОБА_1 , начальник управління по роботі з активами Самарівської міської ради вчинив невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та його територіальних органів.

Згідно з постановою по справі про адміністративне правопорушення № ПС/ ДН/120034/0386/ПТ/ПС від 17.04.2025 року, ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення статті 188-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 901 (дев`ятсот одна) гривня 00 копійок. Зазначена сума штрафу підлягає перерахуванню до Державного бюджету.

Статтею 188-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.

Підпунктом 5 пункту 6 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96 встановлено, що Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об`єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.

Підпунктом 6 пункту 6 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96 встановлено, що Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право одержувати від роботодавців і посадових осіб письмові чи усні пояснення, висновки про результати проведення експертних обстежень, лабораторних досліджень умов праці, аудитів, матеріали та інформацію з відповідних питань, звіти про рівень і стан виконання профілактичної роботи, причини порушень законодавства та про вжиття заходів для їх усунення.

Відповідно до пункту 7 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Кабінетом Міністрів України згідно пункту 1 постанови від 12.01.2022 року № 14 «Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці» постановлено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань праці, зокрема, Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області, та утворити як юридичні особи публічного права міжрегіональні територіальні органи Державної служби з питань праці.

Підпунктом 1 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2022 року № 14 «Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці» визначено, що територіальні органи Державної служби з питань праці, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, продовжують здійснювати повноваження та функції, покладені на зазначені органи, до завершення здійснення заходів, пов`язаних з утворенням міжрегіональних органів Державної служби з питань праці і прийняттям рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державної службою з питань праці після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань даних про міжрегіональні територіальні органи Державної служби з питань праці, що утворені згідно пунктом 2 цієї постанови, затвердження положень про них, структуру, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.

Підпунктом 3 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2022 року № 14 «Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці» установлено, що міжрегіональні територіальні органи Державної служби з питань праці, що утворюються згідно з пунктом 2 цієї постанови, виконують завдання і функції територіальних органів Державної служби з питань праці, які ліквідуються згідно з пунктом 1, а саме: Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці - завдання і функції Управління Держпраці у Кіровоградській області, Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, Головного управління Держпраці у Запорізькій області.

Отже, повноваження та функції Головного управління Державної служби з питань праці за постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2022 року № 14 передані Південно-Східному міжрегіональному управлінню Державної служби України з питань праці.

Крім того, відповідно до пункту 1 Положення про Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці, затвердженого Наказом Державної служби з питань праці від 23.09.2022 року № 167, Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці є територіальним органом Державної служби з питань праці, що їй підпорядковується.

Повноваження Міжрегіонального управління поширюються на територію Кіровоградської, Дніпропетровської та Запорізької областей.

Таким чином, Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці є уповноваженим суб`єктом здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням суб`єктами господарювання законодавства про працю.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України від 05.04.2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877-V, державний нагляд (контроль) - це, зокрема, діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання.

Згідно з частиною 1 статті 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877-V, орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом; надавати (надсилати) суб`єктам господарювання обов`язкові для

виконання приписи про усунення порушень і недоліків; застосовувати санкції до суб`єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.

Відповідно до статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877-V суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.

Відповідно до статті 3 Кодексу законів про працю України законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.

Згідно зі статтею 4 Кодексу законів про працю України законодавство про працю складається з Кодексу законів про працю України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу законів про працю України заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно з частиною 3 статті 94 Кодексу законів про працю України питання державного і договірного регулювання оплати праці, прав працівників на оплату праці та їх захисту визначається цим Кодексом, Законом України «Про оплату праці» та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з:

Основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов`язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Статтею 115 Кодексу законів про працю України встановлено, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Відповідно до частини 1 статті 24 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Згідно з частинами 1, 2 статті 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором.

Роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати.

Відповідно до частини 1 статті 24 Закону України «Про відпустки» у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки

Статтею 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» встановлено, що у разі звільнення працівника у період дії воєнного стану йому виплачується грошова компенсація відповідно до статті 24 Закону України «Про відпустки».

Згідно зі статтею 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» основні державні соціальні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень.

До числа основних державних соціальних гарантій включаються: мінімальний розмір заробітної плати; мінімальний розмір пенсії за віком; неоподатковуваний мінімум доходів громадян; розміри державної соціальної допомоги та інших соціальних виплат.

Основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Стаття 12 Закону України «Про оплату праці» встановлює інші норми і гарантії в оплаті праці, а саме: норми оплати праці (за роботу в надурочний час; у святкові, неробочі та вихідні дні; у нічний час; за час простою, який мав місце не з вини працівника; при виготовленні продукції, що виявилася браком не з вини працівника; працівників молодше вісімнадцяти років, при скороченій тривалості їх щоденної роботи тощо) і гарантії для працівників (оплата щорічних відпусток; за час виконання державних обов`язків; для тих, які направляються для підвищення кваліфікації, на обстеження в медичний заклад; для переведених за станом здоров`я на легшу нижче оплачувану роботу; переведених тимчасово на іншу роботу у зв`язку з виробничою необхідністю; для вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, переведених на легшу роботу; при різних формах виробничого навчання, перекваліфікації або навчання інших спеціальностей; для донорів тощо), а також гарантії та компенсації працівникам в разі переїзду на роботу до іншої місцевості, службових відряджень, роботи у польових умовах тощо встановлюються Кодексом законів про працю України та іншими актами законодавства України.

Норми і гарантії в оплаті праці, передбачені частиною першою цієї статті та Кодексом законів про працю України, є мінімальними державними гарантіями.

Згідно зі статтею 30 Закону України «Про оплату праці» при кожній виплаті заробітної плати роботодавець повинен повідомити працівника про такі дані, що належать до періоду, за який провадиться оплата праці: а) загальна сума заробітної плати з розшифровкою за видами виплат; б) розміри і підстави відрахувань із заробітної плати; в) сума заробітної плати, що належить до виплати.

Роботодавець зобов`язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку, крім випадків, передбачених законом.

Статтею 11 Закону України «Про відпустки» встановлено, що у разі перенесення щорічної відпустки новий термін її надання встановлюється за згодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом. Якщо причини, що зумовили перенесення відпустки на інший період, настали під час її використання, то невикористана частина щорічної відпустки надається після закінчення дії причин, які її перервали, або за згодою сторін переноситься на інший період з додержанням вимог статті 12 цього Закону.

Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» у період дії воєнного стану порядок організації діловодства з питань трудових відносин, оформлення і ведення трудових книжок та архівного зберігання відповідних документів у районах активних бойових дій визначається роботодавцем самостійно, за умови забезпечення ведення достовірного обліку виконуваної працівником роботи та обліку витрат на оплату праці.

Відповідно до припису про усунення виявлених порушень законодавства про працю № ПС/ДН/5855/0386/П від 25.02.2025 року, зобов`язано начальника управління по роботі з активами Самарівської міської ради Легостаєва Івана Миколайовича усунути порушення частини 1 статті 7 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (роботодавцем не забезпечено ведення достовірного обліку виконуваної працівником роботи та обліку витрат на оплату праці); частини 1 статті 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (заробітну плату не виплачено працівнику на умовах, визначених трудовим договором); абзацу 4 частини 1 статті 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (у разі звільнення працівника у період дії воєнного стану йому виплачено грошову компенсацію з порушенням статті 24 Закону України «Про відпустки») та забезпечити додержання норм законодавства про працю у строк до 11.03.2025 року.

Проте, в управлінні по роботі з активами Самарівської міської ради не забезпечено ведення достовірного обліку виконуваної працівником роботи та обліку витрат на оплату праці; заробітна плата працівнику на умовах, визначених трудовим договором не виплачена; у разі звільнення працівника у період дії воєнного стану йому виплачено грошову компенсацію з порушенням статті 24 Закону України «Про відпустки».

Таким чином, суд дійшов висновку, що начальник управління по роботі з активами Самарівської міської ради Легостаєв І.М. не виконав вимоги припису про усунення виявлених порушень законодавства про працю № ПС/ДН/5855/0386/П від 25.02.2025 року та не виконав законні вимоги посадової особи Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці щодо усунення порушень законодавства про працю, виявлені в ході проведення перевірки, та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене статтею 188-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

При цьому суд зауважує, що припис про усунення виявлених порушень законодавства про працю № ПС/ДН/5855/0386/П від 25.02.2025 року позивачем не оскаржувався.

Таким чином, посадовою особою Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці доведено в установленому порядку факт скоєння позивачем правопорушення, про яке зазначено в оскаржуваній постанові, а саме: невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, або його територіальних органів, що свідчить про обґрунтованість та законність постанови по справі про адміністративне правопорушення № ПС/ДН/12034/0386/ПТ/ПС від 17.04.2025 року.

Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Вищезазначені норми означають, що з метою гарантування правового порядку в Україні кожен суб`єкт зобов`язаний добросовісно виконувати свої обов`язки, передбачені законодавством, а у випадку невиконання відповідних приписів - зазнавати встановлених законодавством негативних наслідків.

Щодо тверджень представника позивача, що ОСОБА_1 не є належною особою, яка може бути притягнена до адміністративної відповідальності, то вважає, що вищезазначені твердження представника позивача є помилковими.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 призначений на посаду начальника управління по роботі з активами Самарівської міської ради за основним місцем роботи з 05.02.2025 року на період дії воєнного стану, без конкурсного відбору, з посадовим окладом згідно штатного розпису на підставі розпорядження Самарівського міського голови № 66- К від 03.02.2025 року.

У диспозиції статті 188-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення зазначено про невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, щодо усунення порушень законодавства про працю та загальнообов`язкове державне соціальне страхування або створення перешкод для діяльності цього органу.

Відповідно до припису про усунення виявлених порушень законодавства про працю № ПС/ДН/5855/0386/П від 25.02.2025 року, зобов`язано саме ОСОБА_1 начальника управління по роботі з активами Самарівської міської ради усунути порушення законодавства про працю та забезпечити додержання норм законодавства про працю та саме ОСОБА_1 - начальник управління по роботі з активами Самарівської міської ради повинен був виконати вимоги припису про усунення виявлених порушень законодавства про працю № ПС/ДН/5855/0386/П від 25.02.2025 року, оскільки є посадовою особою та має відповідні повноваження.

Таким чином, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 є належною особою, яка повинна бути притягнена до відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене статтею 188-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Суд, при вирішенні спору по суті відхиляє твердження представника позивача про те, що головний державний інспектор відділу з питань праці східного регіону управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Свіца Ю.А. діяла упереджено та з метою підвищення показників ефективності роботи, оскільки представник позивача не надав до суду жодного доказу на підтвердження своїх тверджень.

Навпаки, в матеріалах справи містяться докази, що головний державний інспектор відділу з питань праці східного регіону управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Південно - Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Свіца Ю.А. під час проведення перевірок управління по роботі з активами Самарівської міської ради діяла добросовісно та не порушувала прав інших осіб, а саме: в поясненнях на виконання припису та запереченнях щодо акту № ПС/ДН/5855/0386/П/ПТ від 25.02.2025 міститься напис: «отримала Свіца Ю.А. 10.03.2025» та міститься підпис Свіци Ю.А.; в запереченнях щодо акту № ПС/ДН/12034/0386 від 10.04.2025 та протоколу № ПС/ ДН/12034/0386/ПТ від 10.04.2025 міститься напис: «головний державний інспектор Свіца Ю.А. отримала 17.04.2025 о 10:55» та міститься підпис Свіци Ю.А . Таким чином, головний державний інспектор відділу з питань праці східного регіону управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Свіца Ю.А. під час проведення перевірок управління по роботі з активами Самарівської міської ради та під час розгляду справи про адміністративне правопорушення діяла неупереджено та відповідно до вимог чинного законодавства України.

Підсумовуючи вищевикладене, враховуючи вищевикладені норми права, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог позивача ОСОБА_1 , внаслідок чого суд відмовляє у задоволенні його позовних вимог до Південно-східного міжрегіонального управління державної служби з питань праці, про визнання протиправною та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ст. 139 КАС України у разі відмови в позові судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 18, 19, 139, 241-246, 286 КАС України,

У Х В А Л И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє адвокат Єпік Сергій Олександрович, до Південно-східного міжрегіонального управління державної служби з питань праці, про визнання протиправною та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності № ПС/ДН/12034/0386/ПТ/ПС від 17.04.2025 року, відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Із повним текстом рішення суду можна ознайомитися у Єдиному державному реєстрі судових рішень за адресою: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Відомості про учасників справи:

позивач ОСОБА_1 тел. НОМЕР_1 адреса АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ;

представник позивача ОСОБА_1 адвокат Єпік Сергій Олександрович, свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю № 21/697 від 15.10.2010 р., 49124, м. Дніпро, вул. Семафорна, 34-в/26;

відповідач Південно-східне міжрегіональне управління державної служби з питань праці, ел. пошта dn@dsp.gov.ua тел. 380567780181 адреса вул. Коксохімічна, 1, м. Дніпро, 9064 ЄДРПОУ 44729283.

Суддя О.О. Костромітіна