Рішення № 135357570, 02.04.2026, Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
02.04.2026
Номер справи
484/1707/26
Номер документу
135357570
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 484/1707/26

Провадження № 2-о/484/85/26

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02.04.2026 р. Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області в складі: головуючого судді Панькова Д.А., секретаря судового засідання Заволенковської Д.П., без участі сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Первомайську цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в особі представника адвоката Болквадзе Бесікі Мерабовича; заінтересована особа: Первомайський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території,

УСТАНОВИВ:

02.04.2026 заявниця звернулася до суду з заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, мотивуючи свої вимоги тим, що матір її чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Нова Каховка, Херсонська область, що підтверджується Свідоцтвом про смерть Серії НОМЕР_1 виданим 12 березня 2026 року, 99500001 Генічеським районним відділом запису актів громадянського стану Управління ЗАГС Херсонської області та Довідкою про смерть № С-00761 від 12 квітня 2026 року.

Для отримання свідоцтва про смерть державного зразка заявниця звернулася до Первомайського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, але їй в усній формі було відмовлено, оскільки для підтвердження факту смерті вона повинна надати документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою.

Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, де неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

У зв`язку з цим заявниця не може зареєструвати смерть ОСОБА_2 та отримати свідоцтво про смерть в позасудовому порядку.

Встановлення факту смерті їй необхідно для отримання свідоцтва про смерть встановленого законодавством України зразку.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , являється невісткою померлої громадянки України, ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 у селі Вікторівка Доманівського району Миколаївської області.

Чоловік заявниці, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є сином ОСОБА_2 , що підтверджується доданим Свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_2 .

ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , про що відділом реєстрації актів цивільного стану по місту Первомайську Первомайського міськрайонного управління юстиції Миколаївської області було складено актовий запис № 434.

Факт перебування у шлюбі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 підтверджується Свідоцтвом про шлюб Серії НОМЕР_3 .

Донька ОСОБА_2 - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 проживає на тимчасово окупованій території України у АДРЕСА_1 .

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за № 380/43786 (з подальшими змінами), Таврійська міська територіальна громада, Каховського району, Херсонської області з 24.02.2022 є територією України, що тимчасово окупована РФ.

Вказаний факт виключає можливість звернення доньки померлої до суду з відповідною заявою. Тому єдиним членом родини (заінтересованою особою) яка може звернутися із заявою є ОСОБА_1 .

Свідоцтво про смерть Серії НОМЕР_1 , видане 12 березня 2026 року, 99500001 Генічеським районним відділом запису актів громадянського стану Управління ЗАГС Херсонської області та Довідка про смерть № С-00761 від 12 березня 2026 року - не можуть бути прийняті відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Зазначені документи про смерть видані органами, які розташовані на непідконтрольній державній владі території України.

Отримані офіційні документи на підтвердження факту смерті є недійсними на території України, оскільки видані незаконно створеними органами на тимчасово окупованій території України, а відомості про смерть особи не внесені до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

З огляду на вказане, зареєструвати факт смерті ОСОБА_2 в органах державної реєстрації актів цивільного стану громадян Міністерства юстиції України заявниця не в змозі, оскільки свідоцтво про смерть видане незаконним органом, а отже, не створює жодних юридичних наслідків. На підставі викладеного, виникла необхідність у зверненні до суду для встановлення факту смерті, що має юридичне значення.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Під час розгляду судами справ про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, вимога щодо отримання письмової відмови органів реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів не ґрунтується на положенні законодавства (лист Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 22.04.2021 № 985/0/208-21 щодо скасування вимоги отримання відмови від органів державної реєстрації актів цивільного стану). Тобто звертатися спочатку до органу державної реєстрації актів цивільного стану в межах території підконтрольній владі України та отримати письмову відмову, не є обов`язковим.

Встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України в судовому порядку необхідно для подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного документу свідоцтва про смерть, згідно чинного законодавства України.

За даних обставин, встановлення та реєстрація факту смерті, породжує для заявниці юридичні наслідки, тобто від нього залежить виникнення її особистих та майнових прав, оформлення спадщини.

В судове засідання учасники справи не викликались, про час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Частиною 1 статті 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , за місцем свого мешкання в м. Нова Каховка Херсонської області, Україна, відповідно до свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_1 , виданого 12 березня 2026 року, 99500001 Генічеським районним відділом запису актів громадянського стану Управління ЗАГС Херсонської області та довідки про смерть № С-00761 від 12 березня 2026 року, виданої цим же органом.

Станом на день смерті, ОСОБА_2 проживала в м. Нова Каховка Херсонської області, яке відноситься до тимчасово окупованої території, у зв`язку з чим отримати медичний документ для здійснення реєстрації смерті не було можливим.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, до якого віднесено, зокрема, м. Нова Каховка Херсонської області.

Факт смерті громадянина України підлягає державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру актів цивільного стану України. Внесення до реєстру запису про смерть та наступна видача свідоцтва про смерть є підставою для настання правових наслід-ків смерті, серед яких вступ у спадщину, що залишилась після померлого, отримання допомоги на поховання та інші правові наслідки.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , являється невісткою померлої, що підтверджується Свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_2 її чоловіка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , Свідоцтвом про смерть її чоловіка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , актовий запис № 434, Свідоцтвом про шлюб Серії НОМЕР_3 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

Донька ОСОБА_2 - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , проживає на тимчасово окупованій території України у АДРЕСА_1 .

Встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України та особливості провадження у цих справах передбачені статтею 317 ЦПК України.

Частиною 1 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено, що державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом МУЮ від 18 жовтня 2000 року № 52/5, встановлено, що підставою для державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), фельдшерської довідки про смерть (форма № 106-1/о), форма яких затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 р. № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024. Також реєстрація смерті особи проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.

Згідно пунктів 1, 2, 3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Свідоцтво про смерть відповідно до інформаційного листа ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ щодо окремих питань застосування Закону України від 04.02.2016 року «Про внесення змін до ЦПК України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території» береться до уваги під час розгляду даної справи, проте відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

За п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час, у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

За ч. 2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Відповідно до ч.1 ст. 18 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим та тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Згідно з ч.ч. 1-2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону, поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Суд приходить до висновку, що заявниця не має можливості отримати документ встановленої форми про смерть свекрухи, оскільки на вказаній території, на момент смерті, не здійснювали повноваження органи влади України, як заклади охорони здоров`я або судово-медичні установи, які б мали можливість встановити факт смерті, так і органи реєстрації актів цивільного стану, які б мали можливість зареєструвати факт смерті та видати належне свідоцтво про смерть.

Частиною 1 статті 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону, державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Згідно роз`яснень, викладених у п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.

Встановлення факту смерті ОСОБА_2 породжує юридичні наслідки для заявниці. При цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.

На підставі викладеного, суд знаходить доведеними заявлені вимоги та такими що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Керуючись Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. ст. 4, 10, 264, 265, 273, 293, 315, 317, 319, п. 8 ч.1 ст. 430 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 ); заінтересована особа: Первомайський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (вул. Грушевського, 1/40, м. Первомайськ, Миколаївська обл., ЄДРПОУ: 33201223) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території - задовольнити.

Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , уродженки села Вікторівка Доманівського району Миколаївської області, Україна, стать жіноча, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Нова Каховка Херсонської області, Україна.

Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя: