Ухвала суду № 135273108, 27.03.2026, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
27.03.2026
Номер справи
344/5890/26
Номер документу
135273108
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 344/5890/26

Провадження № 1-кс/344/2515/26

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2026 року м. Івано-Франківськ

Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчої ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , захисників: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора відділу Івано-Франківської обласної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку дії обов`язків підозрюваного у кримінальному провадженні № 42025090000000069 від 04.07.2025 відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,-

ВСТАНОВИЛА :

Прокурор відділу Івано-Франківської обласної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді із клопотанням про продовження строку дії, покладених обов`язків при застосуванні запобіжного заходу у вигляді застави у межах кримінального провадження, № 42025090000000069 від 04.07.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Вимоги клопотання обґрунтовані тим, що досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 обраний 25.10.2020 на посаду Галицького міського голови, на якій перебуває по теперішній час.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Згідно зі ст. 141 Конституції України до складу сільської, селищної, міської, районної, обласної ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста, району, області на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Закон), посадова особа місцевого самоврядування особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Згідно зі ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 12 зазначеного Закону визначено, що сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста, очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях і на них поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом. Окрім цього, на сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.

За нормами п. 34, п. 34-1, п. 35 та п. 43 ч. 1 ст. 26 указаного Закону, питання регулювання земельних відносин, прийняття рішень щодо здійснення виконавчим органом сільської, селищної, міської ради державного контролю за використанням та охороною земель, затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України, а також затвердження договорів, укладених сільським, селищним, міським головою від імені ради, з питань, віднесених до її виключної компетенції, вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Відповідно до ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження новообраного міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації.

Міський голова у відповідності до ч. 4 ст. 42 Закону: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради; здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів; видає розпорядження у межах своїх повноважень. Водночас п. 14 передбачено, що міський голова представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства;

Зі змісту ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» вбачається, що міський голова, будучи посадовою особою місцевого самоврядування, відноситься до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Згідно зі ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції», особам, на яких поширюється дія цього закону, в тому числі міському голові забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.

Також, відповідно до ст. ст. 23, 24 Закону України «Про запобігання корупції», особам, зазначеним у п. п. 1, 2 ч. 1 ст. 3 вказаного Закону, в тому числі міському голові, забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб, а у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, вони зобов`язані невідкладно вжити таких заходів: відмовитися від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб`єктів у сфері протидії корупції.

Водночас рішенням № 118 виконавчого комітету Галицької міської ради Івано-Франківської області від 20 липня 2021 року затверджено «Кодекс етичної поведінки у Галицькій міській раді та її виконавчих органах», відповідно до п. 2.1 посадові особи міської ради при виконанні посадових обов`язків повинні діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, серед іншого також зазначено, що розпорядження міського голови, прийняті або видані у межах їхніх повноважень, є обов`язковими для виконання всіма посадовими особами міської ради; п. 2.6 передбачено, що посадові особи міської ради зобов`язані виконувати свої посадові обов`язки чесно і неупереджено, незважаючи на особисті політичні, ідеологічні, релігійні або інші погляди, не надавати будь-яких переваг та не виявляти прихильність до окремих фізичних чи юридичних осіб, громадських і релігійних організацій. Також в п. 3.3 зазначено, що посадовим особам міської ради забороняється використовувати свої повноваження або своє службове становище в особистих (приватних) інтересах чи в неправомірних особистих інтересах інших осіб у тому числі використовувати свій статус та інформацію про місце роботи з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб. Окрім цього, п. 4.2. передбачено, що при виконанні своїх посадових обов`язків посадові особи міської ради зобов`язані раціонально і дбайливо використовувати державну і комунальну власність, постійно підвищувати ефективність її використання, уникаючи надмірних і непотрібних витрат, а також не допускати зловживань та використання державного чи комунального майна або коштів у приватних інтересах.

Враховуючи вищевикладене, перебуваючи на посаді голови міської ради, ОСОБА_5 постійно виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, наділений повноваженнями представника влади і згідно з Приміткою 1 до ст. 364 КК України є службовою особою, яка відповідно до Примітки 2 до ст. 368 КК України займає відповідальне становище.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля є об`єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону.

Статтею 14 Конституції України передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Відповідно до ч. 1 ст.1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Земельні відносини це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею (ч. 1 ст. 2 Земельного кодексу України ). Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельного кодексу України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Земля визначається як поверхня суші з ґрунтами, корисними копалинами та іншими природними елементами, що органічно поєднані та функціонують разом з нею (ст. 1 Закону України «Про охорону земель»).

Згідно з ч. 2 ст. 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; в) землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

Відповідно до п. 3 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо розмежування земель державної та комунальної власності», з дня набрання 01.01.2013 чинності цього закону землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються: а) земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій; б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у пп. «а» і «б» п. 4 цього розділу.

У свою чергу пп. а) п.4 Розділу ІІ указаного вище закону передбачено, що у державній власності залишаються розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні державних підприємств. При цьому, відповідно до п. 6 Розділу ІІ у разі якщо відомості про земельні ділянки, зазначені у п.п.3 і 4 цього розділу, не внесені до Державного реєстру земель, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для державної реєстрації таких земельних ділянок, та її затвердження здійснюються відповідною сільською, селищною, міською радою.

Відповідно до ч. 2 ст. 84 Земельного кодексу України право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до Закону.

Також, ст. 116 Земельного кодексу України визначено підстави набуття права на землю, зокрема, придбання права на землю громадянами та юридичними особами, що здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Так, ст. 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішень відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Статтею 125 Земельного кодексу України проголошено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Незважаючи на свою обізнаність з вимогами вищевказаних нормативно-правових актів, ОСОБА_5 використав свої службові повноваження з метою особистого збагачення, вчинив умисний корисливий корупційний злочин за наступних обставин.

Так ОСОБА_5 , маючи владні повноваження, вирішив використати їх на власну користь із метою отримання неправомірної вигоди шляхом організації прийняття протиправних рішень.

У невстановлений досудовим розслідуванням час та в невстановленому місці ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді міського голови м. Галич познайомився з ОСОБА_8 .

У цей же час у ОСОБА_5 виник злочинний умисел, направлений на одержання від ОСОБА_8 неправомірної вигоди для себе та третьої особи за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданої їй влади та службового становища, на користь осіб, які пропонують неправомірну вигоду.

Так, 03.07.2025 в ході однієї з розмов ОСОБА_5 , відповідно до заздалегідь розробленого плану, повідомив ОСОБА_8 про можливість передачі в оренду на тривалий термін земельних ділянок з кадастровими номерами 2621280900:02:001:0026, 2621280900:02:001:0025 та 2621280900:02:001:0027, які знаходяться на території Галицької територіальної громади й перебувають у комунальній власності, а також зміни їх цільового призначення, для чого необхідно буде надати грошові кошти в розмірі 2 000 доларів США, а кінцева сума буде визначена згодом.

В ході розмови ОСОБА_5 запевнив, що зможе як Галицький міський голова забезпечити видачу Галицькою міською радою рішення про передачу в оренду земельних ділянок, зміни їх цільового призначення та виготовлення необхідних документів. Окрім цього ОСОБА_5 зазначив, що організує розміщення міською радою на сайті «https://prozorro.sale/auction» лотів щодо продажу права оренди земельних ділянок комунальної власності з кадастровими номерами 2621280900:02:001:0026, 2621280900:02:001:0025 та 2621280900:02:001:0027, які знаходяться в с. Бринь Галицького району та забезпечить проведення аукціону на користь Приватного підприємства «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД» (ЄДРПОУ 40147360), представником якого є ОСОБА_8 .

У свою чергу ОСОБА_8 , усвідомлюючи, що в разі непогодження на висунуті ОСОБА_5 протиправні вимоги щодо необхідності передачі неправомірної вигоди, він не отримає в оренду земельні ділянки з кадастровими номерами 2621280900:02:001:0026, 2621280900:02:001:0025, 2621280900:02:001:0027 та, не бажаючи у зв`язку з цим настання для себе негативних наслідків, був змушений погодитися на такі умови.

Водночас ОСОБА_8 , розуміючи незаконність зазначених умов та усвідомлюючи, що надання неправомірної вигоди є кримінально-караним діянням, не бажаючи бути притягнутим до кримінальної відповідальності, звернувся 04.07.2025 із заявою до правоохоронних органів та почав діяти під їхнім контролем з метою викриття злочинної діяльності ОСОБА_5 .

Надалі 07.07.2025 ОСОБА_5 , продовжуючи виконання єдиного злочинного умислу, спрямованого на отримання неправомірної вигоди для себе, діючи з корисливих мотивів, використовуючи своє службове становище, під час телефонної розмови вказав ОСОБА_8 на необхідність зустрічі в найкоротші терміни.

Того ж дня, 07.07.2025 о 16 год 12 хв ОСОБА_8 прибув до службового кабінету голови Галицької міської ради, який розташований за адресою м. Галич, площа Волі, буд. 1, де ОСОБА_5 , реалізовуючи свій злочинний умисел, спрямований на одержання неправомірної вигоди, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення, у приміщенні власного службового кабінету запевнив ОСОБА_8 щодо виграшу в аукціоні.

У подальшому 07.07.2025 о 16 год 19 хв ОСОБА_5 , перебуваючи в приміщенні свого службового кабінету, що за адресою м. Галич, площа Волі, буд. 1, під час заздалегідь обумовленої зустрічі отримав від ОСОБА_8 частину неправомірної вигоди у розмірі 2 000 доларів США (що згідно з курсом НБУ становило 83 468, 20 грн) для себе за забезпечення прийняття рішення на сесії Галицької міської ради про передачу в оренду земельних ділянок та зміни їх цільового призначення, забезпечення прийняття рішення про затвердження проектної документації на земельні ділянки з метою передачі в оренду, гарантування виготовлення необхідних документів, а також розміщення міською радою на сайті лотів щодо продажу права оренди земельних ділянок комунальної власності з кадастровими номерами 2621280900:02:001:0026, 2621280900:02:001:0025, 2621280900:02:001:0027 та забезпечення проведення аукціону на користь ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД».

Крім того ОСОБА_5 , продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану одержання неправомірної вигоди від ОСОБА_8 , діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення зазначив про необхідність передачі неправомірної вигоди в подальшому.

Продовжуючи свої протиправні дії ОСОБА_5 , будучи наділеним владними повноваженнями, 10.07.2025 скликав засідання сімдесят третьої сесії восьмого скликання Галицької міської ради Івано-Франківської області.

Як наслідок, за особистої участі та сприяння ОСОБА_5 на вказаній сесії прийнято:

- рішення сімдесят третьої сесії восьмого скликання Галицької міської ради Івано-Франківської області № 181 від 10.07.2025 Про затвердження проекту землеустрою та включення земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер 2621280900:02:001:0025 до переліку земельних ділянок, комунальної власності права оренди, виставленні на земельні торги у формі електронного аукціону окремим лотом та проведення земельних торгів;

- рішення сімдесят третьої сесії восьмого скликання Галицької міської ради Івано-Франківської області № 182 від 10.07.2025 Про затвердження проекту землеустрою та включення земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер 2621280900:02:001:0026 до переліку земельних ділянок, комунальної власності права оренди, виставленні на земельні торги у формі електронного аукціону окремим лотом та проведення земельних торгів;

- рішення сімдесят третьої сесії восьмого скликання Галицької міської ради Івано-Франківської області № 183 від 10.07.2025 Про затвердження проекту землеустрою та включення земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер 2621280900:02:001:0027 до переліку земельних ділянок, комунальної власності права оренди, виставленні на земельні торги у формі електронного аукціону окремим лотом та проведення земельних торгів.

При цьому ОСОБА_5 особисто проголосував за прийняття вищезазначених рішень.

Відповідно до вищезгаданих рішень затверджено проєкти землеустрою щодо відведення земельних ділянок зі зміною цільового призначення із «земель для іншого сільськогосподарського призначення (код КВЦПЗ 01.13)» на «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ 01.01)», включено вищезазначені земельні ділянки сільськогосподарського призначення до переліку земельних ділянок комунальної власності, права оренди виставлені на земельні торги у формі електронного аукціону окремим лотом та проведення земельних торгів у формі електронного аукціону на вищезазначені земельні ділянки.

У подальшому 15.07.2025 у період часу з 10 год 52 хв по 10 год 57 хв, ОСОБА_5 , продовжуючи єдиний злочинний умисел, спрямований на одержання неправомірної вигоди для себе, діючи з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення, використовуючи своє службове становище, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, в ході особистої зустрічі поблизу приміщення Галицької міської ради підтвердив ОСОБА_8 необхідність передачі ще 1 600 доларів США неправомірної вигоди для себе за забезпечення виготовлення необхідних документів, сприяння у прийнятті рішення про затвердження проєктної документації на земельні ділянки з метою передачі їх в оренду, а також розміщення міською радою на сайті лотів щодо продажу права оренди земельних ділянок комунальної власності з кадастровими номерами 2621280900:02:001:0026, 2621280900:02:001:0025, 2621280900:02:001:0027 та забезпечення проведення аукціону на користь ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД».

З метою реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на одержання неправомірної вигоди, ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_8 детальний план надання йому в оренду земельних ділянок, зміни цільового призначення та проведення аукціону.

Того ж дня 15.07.2025 о 15 год 58 хв на автомобільній парковці, що знаходиться поблизу приміщення «Візит-Центр Галич», що за адресою: м. Галич, вул. Гузара, буд 7, в автомобілі під керуванням ОСОБА_5 , марки «Mercedes-Benz», моделі E280 CDI, державний номерний знак НОМЕР_1 , під час заздалегідь обумовленої зустрічі, ОСОБА_5 отримав від ОСОБА_8 частину неправомірної вигоди у розмірі 1 600 доларів США (що згідно курсу НБУ становило 66 936, 80 грн) для себе за прийняття рішення Галицькою міською радою про передачу в оренду земельних ділянок, зміни їх цільового призначення та сприяння у прийнятті рішення про затвердження проектної документації на земельні ділянки з метою передачі в оренду, забезпечення виготовлення необхідних документів, а також розміщення міською радою на сайті лотів щодо продажу права оренди земельних ділянок комунальної власності з кадастровими номерами 2621280900:02:001:0026, 2621280900:02:001:0025, 2621280900:02:001:0027 та забезпечення проведення аукціону на користь ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД».

Після одержання неправомірної вигоди ОСОБА_5 , діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення, за невстановлених досудовим розслідування обставин, забезпечив проведення аукціону шляхом розміщення 16.07.2025 на сайті https://prozorro.sale/auction лоту: «Продаж права оренди земельної ділянки комунальної власності площею 10.0000 га, кадастровий номер 2621280900:02:001:0025 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ: 01.01; категорія земель: землі сільськогосподарського призначення), що розташована в с. Бринь Галицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області» № лоту:1, ID:LRE001-UA-20250716-53561|6877b3d7f1f2f75912d81c4d, та вказав інформацію про організатора: «Галицька міська рада Код ЄДРПОУ 04054263, місцезнаходження: 77100 Україна, Івано-Франківська область, місто Галич, вулиця площа Волі, будинок 1, контактна особа: ОСОБА_9 ».

У подальшому ОСОБА_5 , не припиняючи свою злочинну діяльність, спрямовану на одержання неправомірної вигоди для себе за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданої йому влади та службового становища, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди, під час особистих зустрічей 18.07.2025, 23.07.2025, 14.08.2025 і телефонних розмов. Які відбувались 14.08.2025, 15.08.2025, 16.08.2025, надавав вказівки, поради щодо позитивного рішення про передачу в оренду земельних ділянок та зміни їх цільового призначення, виготовлення необхідних документів, а також розміщення міською радою на сайті лотів щодо продажу права оренди земельних ділянок комунальної власності з кадастровими номерами 2621280900:02:001:0026, 2621280900:02:001:0025, 2621280900:02:001:0027 та забезпечення проведення аукціону на користь ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД», в тому числі реєстрації інших фізичних осіб підприємців, які б створювали штучну конкуренцію на аукціоні (електронних торгах) та надавали можливість досягти бажаних результатів, зокрема ненадання можливостей іншим особам одержати в оренду вказані земельні ділянки, таким чином маючи на меті у подальшому знову одержати неправомірну вигоду та висловивши у такий спосіб рішучість до вчинення злочину.

Окрім цього, 15.08.2025 ОСОБА_5 в ході телефонної розмови на виконання попередніх домовленостей з ОСОБА_8 , з метою одержання неправомірної вигоди для себе відповідно до заздалегідь розробленого плану, повідомив останньому про необхідність залучити фізичну особу ОСОБА_10 задля створення штучної конкуренції при проведенні аукціону (електронних торгів) та одержання бажаних результатів, а саме забезпечення проведення аукціону на ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД».

18.08.2025 ОСОБА_5 , продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану на одержання неправомірної вигоди для себе за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданої йому влади та службового становища, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди, відповідно до заздалегідь розробленого плану, в приміщення Галицької міської ради, яка розташована за адресою м. Галич, площа Волі, 1, забезпечив участь ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД», представником якого є ОСОБА_8 та ОСОБА_10 в аукціоні (електронних торгах).

У подальшому ОСОБА_5 , з метою створення штучної конкуренції задля позитивного проведення аукціону (електронних торгів) та одержання бажаних результатів (на користь ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД»), забезпечив проведення від імені ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД» та ОСОБА_10 ставки на аукціоні (електронних торгах). Водночас, виграти на користь ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД», представником якого являється ОСОБА_8 , лот: «Продаж права оренди земельної ділянки комунальної власності площею 10.0000 га, кадастровий номер 2621280900:02:001:0025 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ: 01.01; категорія земель: землі сільськогосподарського призначення), що розташована в с. Бринь Галицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області» не вдалося з незалежних від ОСОБА_5 причин.

Водночас, у ході проведення аукціону, достовірно розуміючи, що цінова пропозиція орендної плати занадто висока, ОСОБА_5 з метою недопущення виграшу аукціону (електронних торгів) іншими учасниками торгів та не бажаючи передачі їм в оренду земельної ділянки з кадастровим номером 2621280900:02:001:0025, згідно зі заздалегідь розробленим планом, прийняв рішення про встановлення ОСОБА_10 цінової пропозиції в сумі 600 000 грн, достовірно знаючи, що в подальшому договір не буде підписаний, а ОСОБА_10 дискваліфікований та, відповідно, ОСОБА_5 буде мати можливість повторно викласти вказаний вище лот на аукціон.

Так, підтверджуючи намір одержання неправомірної вигоди відповідно до заздалегідь розробленого плану ОСОБА_5 , діючи з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, за невстановлених досудовим розслідування обставин забезпечив проведення аукціону шляхом оголошення 02.09.2025 та розміщення на сайті https://prozorro.sale/auction лоту: «Продаж права оренди земельної ділянки комунальної власності площею 10.0000 га, кадастровий номер 2621280900:02:001:0026 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ: 01.01; категорія земель: землі сільськогосподарського призначення), що розташована в с. Бринь Галицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області» № лоту:1, ID:LRE001-UA-20250902-12459|68b6de5372f009aea36d7646, та вказав інформацію про організатора: «Галицька міська рада Код ЄДРПОУ:04054263, місцезнаходження: 77100 Україна, Івано-Франківська область, місто Галич, вулиця площа Волі, будинок 1, контактна особа: ОСОБА_9 ».

У подальшому, 08.09.2025 ОСОБА_5 , продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану на одержання неправомірної вигоди для себе за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданої їй влади та службового становища, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди, відповідно до заздалегідь розробленого плану, в приміщенні Галицької міської ради, яка розташована за адресою м. Галич, площа Волі, буд. 1, зустрівся з ОСОБА_11 , повідомив останнього щодо проведення наступних аукціонів та передачі в оренду земельних ділянок ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД». При цьому він зазначив, що з метою створення штучної конкуренції, для позитивного проведення аукціону та одержання бажаних результатів, а саме забезпечення проведення аукціону на користь ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД», необхідно створити ще декілька ФОП та 02.10.2025 в ході телефонної розмови наголосив на необхідність особистої зустрічі.

Того ж дня за невстановлених досудовим розслідування обставин ОСОБА_5 забезпечив проведення аукціону шляхом повторного оголошення та розміщення 08.09.2025 на сайті https://prozorro.sale/auction лоту: «Продаж права оренди земельної ділянки комунальної власності площею 10.0000 га, кадастровий номер 2621280900:02:001:0025 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ: 01.01; категорія земель: землі сільськогосподарського призначення), що розташована в с. Бринь Галицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області» № лоту:1, ID:LRE001-UA-20250908-09390|68be981a549b36f234393f59, та вказав інформацію про організатора: «Галицька міська рада Код ЄДРПОУ:04054263, місцезнаходження: 77100 Україна, Івано-Франківська область, місто Галич, вулиця площа Волі, будинок 1, контактна особа: ОСОБА_9 ». Разом з цим, виграти на користь ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД», представником якого являється ОСОБА_8 , вищезазначений лот не вдалося з незалежних від ОСОБА_5 причин.

Продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану на одержання неправомірної вигоди для себе за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданої йому влади та службового становища, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди, ОСОБА_5 відповідно до заздалегідь розробленого плану 03.10.2025 у приміщенні Галицької міської ради, яка розташована за адресою м. Галич, площа Волі, буд. 1, зустрівся з ОСОБА_8 та надав йому вказівки, поради з приводу позитивного рішення про передачу в оренду земельних ділянок і зміни їх цільового призначення, сприяння у прийнятті рішення про затвердження проєктної документації на земельні ділянки з метою передачі в оренду, забезпечення виготовлення необхідних документів, а також забезпечення проведення аукціону, який відбуватиметься 07.10.2025 на користь ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД», а саме придбання лоту щодо продажу права оренди земельних ділянок комунальної власності з кадастровим номером 2621280900:02:001:0026, а також створення фіктивних ФОП, які б створювали штучну конкуренцію на аукціоні (електронних торгах) та надавали можливість досягти бажаних результатів, в тому числі ненадання можливостей іншим особам одержати в оренду вказані земельні ділянки, таким чином маючи на меті у подальшому знову одержати неправомірну вигоду та висловивши у такий спосіб рішучість до вчинення злочину.

У подальшому, 08.10.2025 відповідно до заздалегідь розробленого плану ОСОБА_5 у приміщенні Галицької міської ради, яка розташована за адресою: м. Галич, площа Волі, буд. 1, в ході особистої зустрічі повідомив ОСОБА_8 про перемогу на аукціоні (електронних торгах) та отримання ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД», представником якого є останній, земельної ділянки з кадастровим номером 2621280900:02:001:0026 в оренду, зазначивши при цьому, що потрібно витримати час з укладенням договору для уникнення орендної плати.

Того ж дня ОСОБА_5 , продовжуючи єдиний злочинний умисел спрямований на одержання неправомірної вигоди для себе, діючи з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення, використовуючи своє службове становище, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, поставив вимогу передати йому грошові кошти в сумі 100 000 грн за позитивне прийняття Галицькою міською радою рішення про передачу в оренду земельної ділянки з кадастровим номером 2621280900:02:001:0026 ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД», зміни її цільового призначення та ухилення від орендної плати.

ОСОБА_8 розуміючи, що в разі ненадання необхідної суми коштів він не отримає в оренду вказану земельну ділянку, оскільки Галицькою міською радою не буде підписаний договір оренди вказаної землі та не буде змінено її цільове призначення, що в подальшому унеможливить проведення підприємницької діяльності. Будучи поставленим у такі умови, усвідомлюючи, що в разі ненадання згоди на висунуті ОСОБА_5 протиправні умови щодо необхідності передачі неправомірної вигоди, він не зможе повною мірою реалізувати свої законні права та інтереси, не бажаючи у зв`язку з цим настання для себе негативних наслідків, ОСОБА_8 змушений був погодитись на такі умови.

10.10.2025 ОСОБА_5 , продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану на одержання неправомірної вигоди для себе за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданої йому влади та службового становища, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди, відповідно до заздалегідь розробленого плану в ході особистої зустрічі в приміщенні Галицької міської ради, яка розташована за адресою: м. Галич, площа Волі, буд. 1, діючи з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення висловив ОСОБА_8 вимогу надати йому неправомірну вигоду.

Того ж дня, 10.10.2025 о 17 год 07 хв у приміщенні санвузла Галицької міської ради, що знаходиться за адресою: м. Галич, площа Волі, буд. 1, під час заздалегідь обумовленої зустрічі ОСОБА_12 отримав від ОСОБА_8 частину неправомірної вигоди у розмірі 60 000 грн для себе за позитивне прийняття Галицькою міською радою рішення про передачу в оренду земельної ділянки з кадастровим номером 2621280900:02:001:0026 ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД», зміни її цільового призначення та ухилення від сплати орендної плати, а також подальше розміщення міською радою на сайті лотів щодо продажу права оренди земельних ділянок комунальної власності, які знаходяться в с. Бринь Галицького району та забезпечення проведення аукціону на користь ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД».

16.10.2025 за невстановлених досудовим розслідування обставин ОСОБА_5 забезпечив проведення аукціону шляхом розміщення на сайті лоту: «Продаж права оренди земельної ділянки комунальної власності площею 10.3846 га, кадастровий номер 2621280900:02:001:0027 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ: 01.01; категорія земель: землі сільськогосподарського призначення), що розташована в с. Бринь Галицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області» № лоту: 1, LRE001-UA-20251016-59533|68f0eedefac32d063ac1059d, та вказав інформацію про організатора: «Галицька міська рада Код ЄДРПОУ:04054263, місцезнаходження: 77100 Україна, Івано-Франківська область, місто Галич, вулиця площа Волі, будинок 1, контактна особа: ОСОБА_9 ». Однак, виграти на користь ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД», представником якого являється ОСОБА_8 , вищезазначений лот не вдалося з незалежних від ОСОБА_5 причин.

10.11.2025 ОСОБА_5 , продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану на одержання неправомірної вигоди для себе за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданої йому влади та службового становища, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди, відповідно до заздалегідь розробленого плану, діючи як міський голова м. Галич та представник Галицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області (орендодавець), уклав з ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД» (Орендар) договір оренди землі № 09-03/42 від 10.11.2025.

Відповідно до вказаного договору Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку комунальної власності сільськогосподарського призначення площею 10.0000 га, кадастровий номер 2621280900:02:001:0026, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ:01.01; категорія земель: землі сільськогосподарського призначення), що розташована за межами с. Бринь. Нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 42 294,98. Договір укладено строком на 7 років, тобто до 10.11.2032, розмір орендної плати за земельну ділянку на рік становить 202 000,00 грн.

Продовжуючи свої протиправні дії ОСОБА_5 , будучи наділеним владними повноваженнями, 22.01.2026 скликав засідання вісімдесят першої сесії восьмого скликання Галицької міської ради Івано-Франківської області, на якій за особистої участі та сприяння ОСОБА_5 було прийнято рішення від 22 січня 2026 року №03 «Про надання дозволу на розроблення Детального плану території з метою зміни цільового призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ -01.01) на землі для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язані з користуванням надрами (код КВЦПЗ -11.01) під «Нове будівництво заводу керамічних виробів з допоміжними та складськими будівлями » в адміністративних межах Галицької міської територіальної громади (за межами населеного пункту с. Бринь), Івано-Франківського району Івано-Франківської області». При цьому ОСОБА_5 особисто проголосував за прийняття таких рішень.

23.01.2026 ОСОБА_5 , на виконання свого єдиного злочинного умислу, спрямованого на отримання неправомірної вигоди для себе, діючи з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення, використовуючи своє службове становище, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, поставив вимогу передати йому грошові кошти в сумі 500 доларів США за забезпечення виготовлення документів з метою зміни цільового призначення, в тому числі детального плану території та позитивне прийняття Галицькою міською радою рішення «Про надання дозволу на розроблення детального плану території з метою зміни цільового призначення земельної ділянки для ведення товарно-сільськогосподарського виробництва на землі для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язані з користуванням надрами» (КВПЗЦ 11.01) під нове будівництво заводу керамічних виробів з допоміжними та складськими будівлями в адміністративних межах Галицької міської територіальної громади, за межами населеного пункту с. Бринь Івано-Франківського району Івано-Франківської області.

Так ОСОБА_8 , розуміючи, що у разі ненадання необхідної суми коштів, він не зможе отримати детальний план території та не отримає дозвіл на зміну цільового призначення земельної ділянки, оскільки Галицькою міською радою не буде ухвалено позитивне рішення, що в подальшому унеможливить проведення підприємницької діяльності. Крім цього, ОСОБА_8 усвідомлював, що, в разі ненадання згоди на висунуті ОСОБА_5 протиправні умови щодо необхідності передачі неправомірної вигоди, він не зможе повною мірою реалізувати свої законні права та інтереси.

Того ж дня, 04.02.2026, під час заздалегідь обумовленої зустрічі у приміщенні Галицької міської ради у службовому кабінеті о 09 год 16 хв ОСОБА_12 отримав від ОСОБА_8 частину неправомірної вигоди у розмірі 500 доларів США (що згідно з курсом НБУ становить 21 596,40 грн) для себе за забезпечення виготовлення документів щодо зміни цільового призначення, в тому числі детального плану території, та позитивне прийняття Галицькою міською радою рішення з цього приводу.

Таким чином, ОСОБА_5 у період часу з 07.07.2025 по 04.02.2026 одержав як неправомірну вигоду грошові кошти в загальній сумі 232 001,40 грн, що є значним розміром.

04 лютого 2026 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народження, уродженця с. Залуква Галицького району Івано-Франківської області, українцю, громадянину України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , обіймає посаду міського голови м. Галич Івано-Франківського району Івано-Франківської області, затримано за підозрою у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

05 лютого 2026 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру в учиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

06 лютого 2026 року ухвалою слідчого судді Івано-Франківського міського суду ОСОБА_13 справа № 344/2264/26 до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , застосовано запобіжний захід у виді тримання під вартою до 04 квітня 2026 року включно, та визначено заставу у розмірі 751 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 2 499 328 грн. Окрім цього, у разі внесення застави на підозрюваного ОСОБА_5 покладено обов`язки:

- прибувати до слідчого, прокурора, або суду за першою вимогою;

- не відлучатися із населеного пункту в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора, або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;

- утримуватися від спілкування з усіма свідками у даному кримінальному провадженні в тому числі працівниками виконавчого комітету Галицької міської ради, депутатами Галицької міської ради, ОСОБА_14 та ОСОБА_8 ;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

09 лютого 2026 року внесено заставу та з ДУ «Івано-Франківська установа виконання покарань (№ 12)» ОСОБА_5 звільнено з-під варти та він вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді застави.

Окрім цього, ухвалою Івано-Франківського апеляційного суду від 17.02.2026 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 залишено без змін.

Так, до Івано-Франківського міського суду подано клопотання про продовження строку досудового розслідування на два місяці (до 4-х місяців досудового розслідування), тобто до 04.06.2026.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні вищевказаного кримінального правопорушення ґрунтується на зібраних у ході досудового розслідування доказах, а саме:

- протоколами допитів свідка ОСОБА_8 ;

- протоколами за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій;

- рішення сімдесят третьої сесії восьмого скликання Галицької міської ради Івано-Франківської області № 181 від 10.07.2025 Про затвердження проекту землеустрою та включення земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер 2621280900:02:001:0025 до переліку земельних ділянок, комунальної власності права оренди, виставленні на земельні торги у формі електронного аукціону окремим лотом та проведення земельних торгів;

- рішення сімдесят третьої сесії восьмого скликання Галицької міської ради Івано-Франківської області № 182 від 10.07.2025 Про затвердження проекту землеустрою та включення земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер 2621280900:02:001:0026 до переліку земельних ділянок, комунальної власності права оренди, виставленні на земельні торги у формі електронного аукціону окремим лотом та проведення земельних торгів;

- рішення сімдесят третьої сесії восьмого скликання Галицької міської ради Івано-Франківської області № 183 від 10.07.2025 Про затвердження проекту землеустрою та включення земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер 2621280900:02:001:0027 до переліку земельних ділянок, комунальної власності права оренди, виставленні на земельні торги у формі електронного аукціону окремим лотом та проведення земельних торгів;

- рішенням вісімдесят першої сесії восьмого скликання Галицької міської ради Івано-Франківської області від 22.01.2026 №03 «Про надання дозволу на розроблення Детального плану території з метою зміни цільового призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ -01.01) на землі для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язані з користуванням надрами (код КВЦПЗ -11.01) під «Нове будівництво заводу керамічних виробів з допоміжними та складськими будівлями» в адміністративних межах Галицької міської територіальної громади (за межами населеного пункту с. Бринь), Івано-Франківського району Івано-Франківської області»;

- договором оренди землі № 09-03/42 від 10.11.2025 укладеним між Галицькою міською радою Івано-Франківського району Івано-Франківської області в особі міського голови м. Галич ОСОБА_5 та ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД», ЄДРПОУ 40147360 в особі керівника ОСОБА_15 ;

- іншими матеріалами даного кримінального провадження в їх сукупності.

Відповідно до ст. 12 КК України злочин, передбачений ч. 3 ст. 368 КК України, який згідно ст. 12 КК України відноситься до тяжких злочинів, за вчинення якого відповідно до санкції передбачено покарання у виді у виді позбавлення волі на строк від п`яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.

Відповідно до ст. 177 КПК України метою продовження застосування підозрюваному ОСОБА_5 запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, оскільки ризики продовжують існувати та не зменшились, а також запобігання спробам:

П. 1. Переховуватися від органів досудового розслідування та суду.

Злочин, який інкримінується ОСОБА_5 передбачає можливість призначення покарання у виді позбавлення волі на строк до десяти років, , що вже саме по собі може бути підставою та мотивом для підозрюваного переховуватись від органів досудового розслідування та суду.

ОСОБА_5 , усвідомлюючи тяжкість та невідворотність покарання за вчинення злочину, може переховуватись від органів досудового розслідування та має реальні можливості покинути територію України з цією метою, в тому числі поза межами пунктів пропуску державного кордону України, а також переховуватись на території України.

П. 3. Незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні.

Враховуючи той факт, однією із підстав притягнення ОСОБА_5 до кримінальної відповідальності будуть покази свідків, відповідно є підстави вважати, що він може здійснювати тиск та вплив на останніх.

Крім цього, ОСОБА_5 з урахуванням відомих йому обставин кримінального правопорушення та матеріалів кримінального провадження зможе вступати у поза процесуальні відносини із свідками та схиляти їх до зміни наданої слідству інформації, а також впливати на осіб причетність яких до вчинення кримінальних правопорушень на цей час перевіряється.

Аналогічним чином ОСОБА_5 зможе впливати на ще невстановлених та недопитаних про обставини кримінального провадження свідків.

Це створює загрозу тиску та підбурювання вказаних осіб до дачі неправдивих показань, або відмови від надання таких.

П. 4. Перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Оскільки ОСОБА_5 може приховувати докази його злочинних дій, не з`являтись на виклики до слідчого, прокурора чи суду тим самим затягуючи строки досудового розслідування чи судового розгляду.

Окрім цього, останній може використати свої зв`язки, підшукуючи осіб, що можуть надати вигідні для нього неправдиві показання, виготовити чи видати завідомо неправдиві документи, знищити чи спотворити відомості щодо виконання своїх повноважень в ході проведення технічного нагляду .

П. 5. Вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.

ОСОБА_5 перебуваючи під дією більш м`якого запобіжного заходу може вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити налагоджений ним механізм одержання неправомірної вигоди для себе, поєднаному з вимаганням такої вигоди.

Підставою застосування підозрюваному ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під варту, на думку сторони обвинувачення, є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення та наявність ризиків, які дають підстави вважати, що підозрюваний матиме можливість: переховуватися від слідства та суду, незаконно впливати на свідків, експертів, спеціалістів у кримінальному провадженні, а також перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України.

У даному кримінальному провадженні обґрунтованість продовження вказаного запобіжного заходу обумовлена тим, що, кримінальне правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_5 відноситься до категорії тяжких злочинів, вчинених умисно та з корисливих мотивів, поєднаним з вимаганням та одержанням неправомірної вигоди у значному розмірі.

Окрім цього, виключність випадку пояснюється і тим, що на даний час перевіряються інші факти вчинення кримінальних правопорушень ОСОБА_5 пов`язаних з корупцією.

Відтак, сторона обвинувачення вважає за доцільне продовжити строк дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_5 ухвалою слідчого судді Івано-Франківського міського суду, оскільки жоден інший запобіжний захід не може забезпечити вирішення завдань кримінального процесу та запобігти вказаним ризикам, зазначені ризики продовжують існувати та не зменшились, а тому підстав для зміни чи скасування запобіжного заходу у вигляді застави, в частині покладених обов`язків, немає.

У судовому засіданні прокурор та слідча підтримали заявлене клопотання з підстав та мотивів, що викладені письмово.

Захисники заперечили відносно клопотання, зокрема з підстав, що викладені письмово. Зазначили, що підозра є повністю необґрунтованою. Зокрема, рішення Галицької міської ради про затвердження проектів землеустрою, про включення земельних ділянок до переліку право оренди, виставлені на земельні торги у формі електронного аукціону та всі інші рішення, що стосуються прав на земельні ділянки, не ухвалюються міським головою одноособово. Жодних доказів, що ОСОБА_5 впливав на голосування немає, як і відомостей про те, що при голосуванні депутати Галицької міської ради діяли за вказівками підзахисного.

Також, після перегляду відеозаписів, наданих на клопотання сторони захисту, та співставлення відображених на них подій зі змістом протоколів НСРД, встановлено спотворення даних у протоколах НСРД, які орган досудового розслідування ставить в основу обвинувачення та на яких грунтується підозра, зокрема на відеозаписі не відображено ні факту вимагання ні факту отримання неправомірної вигоди ОСОБА_5 .

Ризики наведені у клопотанні є недоведеними, надуманими. ОСОБА_5 має міцні соціальні зв`язки, перебуває у шлюбі, під час досудового розслідування невідкладно прибував на вимогу прокурора, слідчої. Щодо ризику впливати на свідків: з часу повідомлення ОСОБА_5 про підозру, органом досудового розслідування не встановлено інших свідків крім, уже зазначених у клопотанні про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, ОСОБА_8 , ОСОБА_14 . Сторона захисту не погоджується із вказаним ризиком - перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, оскільки вказаний ризик повністю дублює ризики встановлений п. 1. Також, ризик вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється є надуманим, оскільки ОСОБА_5 до адміністративної чи кримінальної відповідальності раніше не притягався, був обраний громадою м. Галич міським головою.

Щодо обов`язків, які вказані у клопотанні, то такі є неспівмірні, обов`язок не відлучатися з Івано-Франківського району Івано-Франківської області, без дозволу слідчого, прокурора, суду, є невиправданим, оскільки підозрюваний перебуваючи за межами Івано-Франківського району матиме змогу прибути за викликом слідчого, прокурора, чи суду. Також звернули увагу, що до Кантора застосовано запобіжний захід у вигляді застави, а не домашнього арешту.

Обов`язок не спілкуватися з чітко визначеним колом осіб, не може означати не спілкуватись з приводу обставин, викладених у письмовому повідомленні про підозру, обмеження спілкування підозрюваного з іншими людьми, є порушенням його конституційних прав.

Просили клопотання задоволити частково, продовжити строк дії обов`язків покладених на підозрюваного на 60 днів, а саме: прибувати до слідчого, прокурора чи суду за першою вимогою; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання; утримуватися від спілкування із свідками в даному кримінальному провадженні, у тому числі працівниками виконавчого комітету Галицької міської ради, депутатами Галицької міської ради, ОСОБА_14 та ОСОБА_8 щодо обставин викладених у письмовому повідомленні про підозрі.

Підозрюваний підтримав позицію захисників.

Вислухавши пояснення учасників розгляду клопотання, перевіривши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшла наступного висновку :

Відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції України у Івано-Франківській області, за процесуального керівництва Івано-Франківської обласної прокуратури, проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025090000000069 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

04 лютого 2026 року ОСОБА_5 затримано на підставі ч. 4 ст. 208 КПК України за підозрою у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

05 лютого 2026 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру в учиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, а саме в одержанні службовою особою, яка займає відповідальне становище неправомірної вигоди в значному розмірі для себе за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням займаної наданої їй влади, тобто у вчиненні кримінального правопорушення.

06 лютого 2026 року ухвалою слідчого судді Івано-Франківського міського суду, яку залишено без змін ухвалою Івано-Франківського апеляційного суду від 19.02.2026, застосовано щодо підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 04.04.2026 включно, визначено розмір застави у розмірі 751 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

09 лютого 2026 року ухвалою слідчого судді Івано-Франківського міського суду, яку залишено без змін ухвалою Івано-Франківського апеляційного суду від 17.03.2026, відсторонено підозрюваного ОСОБА_5 від займаної посади Галицького міського голови строком до 04.04.2026 включно.

09 лютого 2026 року внесено заставу, та звільнено ОСОБА_5 з під варти.

27 березня 2026 року ухвалою слідчого судді Івано-Франківського міського суду продовжено строк досудового розслідування до чотирьох місяців, тобто до 04 червня 2026 року.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини «розумна підозра у вчиненні кримінального злочину, про яку йдеться у ст 5 § 1 (с) Конвенції, передбачає наявність обставин, або відомостей, які переконали б неупередженого спостерігача в тому, що ця особа можливо вчинила злочин».

Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 інкримінованого йому кримінального правопорушення, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, зокрема: протоколами допитів свідка ОСОБА_8 , протоколом про результати контролю за вчиненням злочину від 07.07.2025, протоколом за результатами проведення негласної слідчої дії аудіо-відеоконтроль особи від 07.07.2025, протоколом про результати контролю за вчиненням злочину від 15.07.2025, протоколом за результатами проведення негласної слідчої дії аудіо-відеоконтроль особи від 15.07.2025, протоколом за результатами проведення негласної слідчої дії спостереження за особою від 05.09.2025, протоколом за результатами проведення негласної слідчої дії аудіо-відеоконтроль особи від 08.09.2025, протоколом за результатами проведення негласної слідчої дії аудіо-відеоконтроль особи від 08.10.2025, протоколом за результатами проведення негласної слідчої дії аудіо-відеоконтроль особи від 10.10.2025, протоколом про результати контролю за вчиненням злочину від 10.10.2025, рішенням сімдесят третьої сесії восьмого скликання Галицької міської ради Івано-Франківської області № 182 від 10.07.2025 Про затвердження проекту землеустрою та включення земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер 2621280900:02:001:0026 до переліку земельних ділянок, комунальної власності права оренди, виставленні на земельні торги у формі електронного аукціону окремим лотом та проведення земельних торгів, договором оренди землі № 09-03/42 від 10.11.2025 укладеним між Галицькою міською радою Івано-Франківського району Івано-Франківської області в особі міського голови м. Галич ОСОБА_5 та ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД», ЄДРПОУ 40147360 в особі керівника ОСОБА_15 , рішенням сімдесят третьої сесії восьмого скликання Галицької міської ради Івано-Франківської області № 181 від 10.07.2025 Про затвердження проекту землеустрою та включення земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер 2621280900:02:001:0025 до переліку земельних ділянок, комунальної власності права оренди, виставленні на земельні торги у формі електронного аукціону окремим лотом та проведення земельних торгів, протоколом обшуку від 04.02.2026.

Злочин, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_5 відповідно до ст. 12 КК України відноситься до категорії тяжких злочинів, санкція статті передбачає максимальне покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п`яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.

Згідно зі змістом ст.ст. 131-132 КПК України, запобіжні заходи є заходами забезпечення кримінального провадження і застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду.

Згідно ч.2 ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу слідчий суддя зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обгрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику, або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Застосування запобіжних заходів вже можливо при наявності ризиків, що становлять собою не визначену подію, яка несе загрозу ймовірності отримання несприятливих для досудового слідства подій чи наслідків, визначених у ч. 1 ст. 177 КПК України.

Слідчий суддя вважає, що прокурором доведено наявність встановлених на досудовому розслідуванні ризиків, передбачених у п. 1, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України. Дані ризики наявні, не зменшилися і не зникли.

Слідчий суддя дійшла висновку, що ризики, передбачені ст. 177 КПК України, не зменшились, оскільки злочин, який інкримінується ОСОБА_5 передбачає можливість призначення покарання у виді позбавлення волі на строк до десяти років, що вже саме по собі може бути підставою та мотивом для підозрюваного переховуватись від органів досудового розслідування та суду.

Також незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні, оскільки ОСОБА_5 з урахуванням відомих йому обставин кримінального правопорушення та матеріалів кримінального провадження зможе вступати у поза процесуальні відносини із свідками та схиляти їх до зміни наданої слідству інформації, а також впливати на осіб причетність яких до вчинення кримінальних правопорушень на цей час перевіряється. Крім того, підозрюваний зможе впливати на ще невстановлених та недопитаних про обставини кримінального провадження свідків.

Зокрема такі були встановлені при застосуванні відповідного запобіжного заходу та продовжують існувати.

Також суд враховую особу підозрюваного, одружений, має трьох дітей, ( зі слів), згідно декларації станом на 2024 рік ОСОБА_5 декларував дружину та одного сина ОСОБА_16 ; має постійне місце проживання.

З огляду на вищенаведене, приймаючи до уваги суспільну небезпеку протиправних дій, у вчиненні яких підозрюється ОСОБА_5 , не продовження покладених на останнього судом обов`язків не зможе запобігти уникненню вищезазначених ризиків з боку підозрюваного та не забезпечать виконання останнім процесуальних обов`язків підозрюваного.

Так, відповідно до ч. 4 ст. 194 КПК України, якщо під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу, не пов`язаного з триманням під вартою, прокурор доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті, слідчий суддя, суд застосовує відповідний запобіжний захід, зобов`язує підозрюваного, обвинуваченого прибувати за кожною вимогою до суду або до іншого визначеного органу державної влади, а також виконувати один або кілька обов`язків, необхідність покладення яких була доведена прокурором, а саме:

1) прибувати до визначеної службової особи із встановленою періодичністю;

2) не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

3) повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

4) утримуватися від спілкування з будь-якою особою, визначеною слідчим суддею, судом, або спілкуватися з нею із дотриманням умов, визначених слідчим суддею, судом;

5) не відвідувати місця, визначені слідчим суддею або судом;

6) пройти курс лікування від наркотичної або алкогольної залежності;

7) докласти зусиль до пошуку роботи або до навчання;

8) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;

9) носити електронний засіб контролю.

Згідно ч.6 ст.194 КПК України, обов`язки, передбачені частиною п`ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому ст. 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.

Враховуючи конкретні обставини кримінального провадження та дані про особу ОСОБА_5 , існує наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, слідчий суддя дійшла висновку, що підозрюваному необхідно продовжити покладені на нього обов`язки з метою забезпечення його належної поведінки під час досудового розслідування.

А саме зобов`язати прибувати за кожною вимогою до суду, слідчого, прокурора, та, у відповідності до ч. 5 ст. 194 КПК України :

- не відлучатися з Івано-Франківського району Івано-Франківської області, в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора, або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;

- утримуватися від спілкування з свідками у даному кримінальному провадженні, в тому числі працівниками виконавчого комітету Галицької міської ради, депутатами Галицької міської ради з приводу обставин даного кримінального провадження, обставин інкримінованого кримінального правопорушення; утриматися від спілкування із : ОСОБА_14 та ОСОБА_8 .

Твердження сторони захисту, що обов`язок не відлучатись із Івано-Франківського району Івано-Франківської області, в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора, або суду, покладає на підозрюваного невиправдане обтяження, не є належно обгрутованим. Зокрема, такий обов`язок, на думку слідчого судді, покликаний на забезпечення контролю за можливою поза процесуальною поведінкою та є виправданим. Більше того, за необхідності покинути межі відповідного району, підозрюваний може отримати відповідний дозвіл.

Той факт, що сторона захисту вказує на відсутність чіткого переліку свідків, то слідчий суддя приймає до уваги, що є ще невстановлені та недопитані свідки, досудове розслідування триває. Відтак, враховуючи встановлений ризик можливості впливу на свідків з урахуванням обмежень, що передбачені п. 4 ч. 5 ст. 194 КПК України, який допускає також обмеження спілкування з будь якою особою, суд вважає за необхідне продовжити такі обмеження у викладеній вище редакції.

На переконання слідчого судді, потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваної, про який йдеться в клопотанні, оскільки існує обґрунтована підозра щодо вчинення нею тяжкого корупційного кримінального правопорушення, досудове розслідування щодо якого не завершене. Також відповідний ступінь втручання є розумним і співмірним із завданнями цього кримінального провадження, та переважає над презумпцією невинуватості на даному етапі.

Керуючись ст.ст. 177, 180, 182, 194, 201, 309, 372, 392, 393, 395 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИЛА:

Клопотання прокурора - задоволити.

Продовжити підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дію обов`язків до 26 травня 2026 року включно, в межах строку проведення досудового розслідування, а саме : зобов`язати прибувати за кожною вимогою до суду, слідчого, прокурора, та, у відповідності до ч. 5 ст. 194 КПК України :

- не відлучатися з Івано-Франківського району Івано-Франківської області, в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора, або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;

- утримуватися від спілкування з свідками у даному кримінальному провадженні, в тому числі працівниками виконавчого комітету Галицької міської ради, депутатами Галицької міської ради з приводу обставин даного кримінального провадження, обставин інкримінованого кримінального правопорушення; утриматися від спілкування із : ОСОБА_14 та ОСОБА_8 .

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення відносно такої можуть бути подані на підготовчому судовому засіданні.

Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду ОСОБА_1