Рішення № 135167468, 25.03.2026, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2026
Номер справи
640/22395/20
Номер документу
135167468
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

25 березня 2026 року м. Ужгород№ 640/22395/20 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луцовича М.М., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у місті Києві (01601, м. Київ, вул. Володимирська, 15, код ЄДРПОУ 08592201), Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС) (вул. Арсенальна, буд. 9/11, м. Київ, 01011, код ЄДРПОУ 43611844) про зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у місті Києві, в якому просив: зобов`язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у місті Києві виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві нову довідку за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 з повною реальною інформацією згідно постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, №1294 від 07.11.2007 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 5200,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням 2400,00 грн, надбавка за стаж служби (30%) 2280,00 грн, надбавка особам, які працюють в умовах режимних обмежень (20%) 1040,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань (63%), надбавка за оперативно-розшукову діяльність (38%), надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю (28%), місячна премія, яка носить постійний характер на день звільнення складала (92%) з 01.01.2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 01.01.2016 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, який надав йому право на перерахунок пенсії з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, включаючи нові надбавки та премії, встановлені для поліцейських. Позивач наполягає, що довідка, яка була надана Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в м. Києві, не містить таких елементів грошового забезпечення, як надбавка за виконання особливо важливих завдань (63%), надбавка за оперативно-розшукову діяльність (38%), надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю (28%) та премія (92%). Позивач вважає, що така бездіяльність відповідача суперечить Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII та Конституції України.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.11.2020 прийнято адміністративну справу до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач 1 у своєму відзиві заперечує проти позову. Вказує, що з 01 квітня 2019 року ліквідаційна комісія Головного управління МВС України в місті Києві не є уповноваженим підрозділом щодо виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ та не має можливості надати будь яку інформацію щодо призначення та перерахунку пенсії.

Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 №2825-IX (далі Закон №2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

На підставі пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2825-IX (в редакції Закону №3863-ІХ) проведений автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженому наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399.

За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, справа №640/22395/20 передана на розгляд та вирішення Закарпатському окружному адміністративному суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Закарпатського окружного адміністративного суду таку передано для розгляду судді Луцович М.М.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 10 березня 2025 року було прийнято до свого провадження адміністративну справу №640/22395/20.

Ухвалою суду від 30 грудня 2025 року залучено Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС) до участі у справі №640/22395/20 в якості другого відповідача.

Відповідачем 2 подано до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого щодо заявлених вимог заперечує у повному обсязі. Представник вказує, що відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (в редакції станом на 01.01.2016) додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Станом на 01.01.2016 року, коли у позивача виникло право на перерахунок пенсії відповідно до постанови № 103 виплата, зокрема надбавки за виконання особливо важливих завдань (63%), надбавки за оперативно-розшукову діяльність (38%), надбавки за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю (28%) Постановою № 988 та Порядком № 260, не передбачено. Крім того, оскільки на ім`я позивача вже була виготовлена довідка про розмір грошового забезпечення № К-8901 від 06.04.2018 станом на 01.01.2016 року відповідно до вимог постанов КМУ від 21.02.2018 № 103, від 11.11.2015 №988, то підстави для виготовлення повторно довідки станом на 01.01.2016 у даній справі, відсутні. РСЦ ГСЦ МВС в м. Києві вважає, що з огляду на наведене, правові підстави для задоволення позову із зазначених в ньому підстав - відсутні.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у місті Києві.

Не погоджуючись із складовими грошового забезпечення, на підставі якого було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016, позивач подав до Департаменту персоналу МВС України заяву від 23.07.2020, в якій просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві нову довідку про розмір мого грошового забезпечення з повною реальною інформацією із зазначенням надбавки за оперативно-розшукову діяльність 38%, надбавки за особливо важливі завдання 63%, надбавки за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю - 28% та премії у розмірі 92%.

У відповідь на вказану заяву Департамент персоналу МВС України листом від 06.08.2020 №С-12639/22 повідомив позивача про те, що на виконання пункту 3 Постанови № 103 Національна поліція України визначила та надала МВС інформацію про фактично виплачені надбавки, доплати, підвищення та середні розміри премії за відповідними посадами поліцейських. Згідно з цією інформацією за січень 2016 року поліцейським була виплачена лише премія. Інші надбавки, які передбачені Постановою № 988, з січня 2016 року не виплачувалися. Надбавки за виконання особливо важливих завдань та оперативно-розшукову діяльність Постановою № 988 для поліцейських не передбачені. З урахуванням зазначеного, ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та місті Києві були підготовлені та надіслані до територіальних органів Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій. Таким чином, розмір грошового забезпечення та його складові, що зазначені в довідці ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року, яка була виготовлена ліквідаційною комісією ГУМВС України в місті Києві, визначено відповідно до вимог законодавства. Підстав для його перегляду немає.

Не погоджуючись із такими діями, позивач звернувся до суду з цим позовом про зобов`язання відповідача вчинити дії.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII, у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії).

Відповідно до приписів ч. 3 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ).

Відповідно до абз. 2 п. 15 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про національну поліцію (зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 №900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Положеннями статті 102 Закону України Про Національну поліцію закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Положеннями ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 (набрала чинності 02.12.2015), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Так, порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок № 45, у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до аб. 7 п. 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Таким чином, оскільки надбавки за особливо-важливі завдання, за оперативно-розшукову роботу. за роботу з таємними виробами та за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, яку отримував позивач на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії, вже не виплачувались станом на 01.01.2016, тому ці надбавки правомірно та обґрунтовано не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, на підставі якої здійснено перерахунок пенсії позивачу.

Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення МВС премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 8,41% замість 92%, з огляду на наступне.

Відповідно до абз. 5 п. 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд враховує правові висновки, у зразковому рішенні Верховного суду від 12.03.2018 у справі 802/2196/17-а, згідно з якими розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Позивач же посилається на відсоток премії, яку йому було враховано на день призначення пенсії у розмірі 92%.

Отже, вказаний відповідачем 1 розмір премії є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абз. 5 п. 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв`язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 92% немає.

Аналогічний правові висновки містяться в постановах Верховного Суду від 15.08.2019 по справі № 821/256/17 та від 09.09.2019 по справі № 202/7622/17.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що видана відповідачем 1 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції та з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 містить усі передбачені чинним на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії грошові складові, які враховуються при перерахунку пенсії, а тому підстави для зобов`язання відповідача включити до неї додаткові виплати, не передбачені законом - відсутні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог та їх обґрунтування, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих позивачем доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Позивач достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, суду не надав.

Таким чином, враховуючи вищевикладене у сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.

Враховуючи статтю 139 КАС України судові витрати не розподіляються.

Керуючись ст. 2, 6, 9, 73-78, 90, 139, 242, 243, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у місті Києві (01601, м. Київ, вул. Володимирська, 15, код ЄДРПОУ 08592201), Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС) (вул. Арсенальна, буд. 9/11, м. Київ, 01011, код ЄДРПОУ 43611844) про зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.

СуддяМ.М. Луцович