Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 195/296/26
Провадження 3/195/149/26
Справа №195/297/26
Провадження № 3/195/150/26
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24.03.2026 року с-ще Томаківка
Дніпропетровської області
Томаківський районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Колодіної Л.В.,
при секретарі Левкович Н.М.,
за участі прокурора Скрипченка О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в с-щі Томаківка Дніпропетровської області адміністративні матеріали, які надійшли з Дніпропетровського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, уродженця смт.Томаківка Дніпропетровської області, який працював на посаді інспектора взводу №2 роти №3 батальйону №3 Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області до 25.09.2024, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності не притягувався, раніше не судимого,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
до Томаківського районного суду Дніпропетровської області 04.03.2026 року з Дніпропетровського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України надійшли два протоколи про адміністративні правопорушення, складені 25 лютого 2026 року про притягнення громадянина ОСОБА_1 до адміністративної відповідальністю за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Громадянин ОСОБА_1 , припинивши діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування у зв`язку зі звільненням 25.09.2024 року з посади інспектора взводу №2 роти №3 батальйону №3 Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції України, в порушення вимог абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно 02.07.2025 року о 21 годині 46 хвилин та без поважних причин подав декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «при звільненні» за період не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Крім того, громадянин ОСОБА_1 , припинивши діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування у зв`язку зі звільненням 25.09.2024 року з посади інспектора взводу №2 роти №3 батальйону №3 Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції України, в порушення вимог абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно 02.07.2025 року о 21 годині 50 хвилин та без поважних причин подав декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2024 рік припинення діяльності, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Наказом ДПП НПУ №598 о/с від 17.08.2020 «По особовому складу» молодшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 призначено на посаду інспектора взводу №2 роти №3 батальйону №3 Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області ДПП НПУ.
На час проходження служби в Національній поліції України, громадянина ОСОБА_1 наділено владними повноваженнями.
26.06.2017 року у порядку ст.64 Закону України «Про Національну поліцію» ОСОБА_1 прийняв Присягу працівника Національної поліції України, яку після складання власноручно підписав.
При цьому, ч.1 ст.61 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що на поліцейських поширюються обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції», цим та іншими законами України.
Згідно п.п. «з» п.1 ч.1 ст.3 «Про запобігання корупції» , поліцейські є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Отже, громадянин ОСОБА_1 , обіймаючи посаду інспектора взводу №2 роти №3 батальйону №3 Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області ДПП НПУ, згідно п.п. «з» п.1 ч.1 ст.3 «Про запобігання корупції» є суб`єктом на якого поширюється дія Закону та відповідно до п.16 ч.1 ст.1 Закону є суб`єктом декларування.
Наказом ДПП НПУ №2084 о/с від 17.09.2024 «По особовому складу» 25.09.2024 року старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 звільнено із займаної посади.
Частиною 1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно з абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування , або іншу діяльність, зазначену у пунктах, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 12 Закону передбачено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено.
Відповідно до абзацу 16 частини 1 статті 1 Закону №1700-УІ1 суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону , інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Наказом Національного агентства «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 08.11.2023 №252/23 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 листопада 2023 р. за №1965/41021) затверджено форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Цей Порядок визначає процедуру заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - декларація) (далі - Закон).
Декларація заповнюється та подається особисто суб`єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі.
Декларація подається незалежно від того, перебуває суб`єкт декларування в Україні чи за її межами.
Суб`єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог:
1)щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.
Суб`єкт декларування, поновлений на роботі за рішенням суду після завершення періоду декларування, до 01 квітня року, наступного за роком, у жому відбулося поновлення, подає щорічну декларацію за рік, у якому відбулось поновлення. Якщо така особа поновлена на роботі до завершення періоду декларування, щорічна декларація подається за минулий рік. Щорічна декларація за час вимушеного прогулу не подається.
Якщо особа, яка припинила здійснення діяльності, до завершення визначеного Законом строку подання щорічної декларації знов починає здійснення діяльності, вона подає щорічну декларацію як особа, яка продовжує здійснювати діяльність. Щорічна декларація (після звільнення) у такому випадку не подається;
2)декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.
Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.
Декларація при звільненні не подається у таких випадках: особа, яка припинила здійснення діяльності на одній посаді, продовжує здійснювати діяльність на іншій посаді; особа, яка припинила здійснення діяльності, упродовж 30 календарних днів з дня припинення діяльності знову розпочала здійснення діяльності.
Втрата статусу суб`єкта декларування у зв`язку із внесенням змін до закону або статусу юридичної особи публічного права не вважається припиненням діяльності та не зобов`язує особу подавати декларацію будь-якого виду;
3)декларація кандидата на посаду - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини третьої статті 45 Закону. Гака декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено законодавством, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Декларація кандидата па посаду подається до призначення або обрання особи на відповідну посаду, якщо інше не передбачено законом.
Якщо особа подала щорічну декларацію за минулий рік, декларація кандидата на посаду' за цей період не подається.
3.Суб`єкт декларування до початку заповнення декларації повинен підтвердити ознайомлення із цим Порядком шляхом проставлення відповідної відмітки.
4.Після заповнення усіх необхідних розділів декларації суб`єкту декларування надається можливість перевірити повноту та достовірність зазначеної ним інформації.
Перед підписанням декларації суб`єкт декларування підтверджує повноту та достовірність даних, вказаних у ній, ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки.
5.Суб`єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.
6.Подання декларації до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб`єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб`єкта декларування.
7.Суб`єкт декларування має право за власною ініціативою подати виправлену декларацію, але не більше трьох разів упродовж семи днів після дня подання первинної декларації, шляхом створення та подання виправленої декларації до Реєстру.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, Законом України «Про захист інтересів суб`єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 3 березня 2022 року № 2115-ІХ було призупинено компанію декларування в Україні.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-ІХ, яким відновлено декларування та функції Національного агентства з питань запобігання корупції.
Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua), встановлено, що ОСОБА_1 , подав декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «при звільненні» за період не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: 02.07.2025 року о 21 год. 46 хв., тобто поза межами строку встановленого законодавством для подання такої декларації.
Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua), встановлено, що ОСОБА_1 , подав декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2024 рік після припинення діяльності, а саме: 02.07.2025 року о 21 год. 50 хв., тобто поза межами строку встановленого законодавством для подання такої декларації.
Згідно з послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 , встановлено, що дії, направлені на подання декларацій останнім було розпочато 02.07.2025.
Поважних причин несвоєчасного подання декларацій під час проведення перевірки не встановлено.
При цьому ОСОБА_1 неодноразово за час проходження служби був ознайомлений з рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб`єктами декларування, про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції», в тому числі при прийнятті на посаду та при звільненні.
Зокрема, 25.09.2024 ОСОБА_1 під розписку було ознайомлено з положеннями ЗУ «Про запобігання корупції», що підтверджується його особистим підписом. Також, останній був ознайомлений під особистий підпис з Рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб`єктами декларування, про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції», що передбачає ознайомлення зі ст. 45 Закону, 25.10.2024.
Загалом за час здійснення діяльності, пов`язаної з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав 10 декларацій, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що безумовно свідчить про його обізнаність з роботою у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України «Про Національну поліцію», у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно - правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.
Враховуючи вищевикладене, громадянин ОСОБА_1 , припинивши діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування у зв`язку зі звільненням 25.09.2024 з посади інспектора взводу №2 роти №3 батальйону №3 УПП в Дніпропетровській області ДІЛІ НПУ, будучи згідно з п. п. «з» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом вказаного закону та відповідно до абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону суб`єктом декларування, у порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно 02.07.2025 року о 21 год. 46 хв. та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «при звільненні» за період не охоплений раніше поданими деклараціями, тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, а також несвоєчасно 02.07.2025 року о 21 год. 50 хв. та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2024 рік після припинення діяльності, тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі таких декларацій, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною 1 статті 1726 КУпАП.
Датою вчинення адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, є 02.07.2025, тобто день несвоєчасного подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Місцем вчинення правопорушення громадянином ОСОБА_1 є місце несвоєчасного подання декларації за місцем мешкання за адресою: АДРЕСА_1 .
Адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, передбачені ч.1 статті 1726 КУпАП, скоєно ОСОБА_1 на території України, зокрема, АДРЕСА_1 (місцем мешкання, а саме подання зазначеної декларації). При цьому, визначаючи місце вчинення даного виду адміністративного правопорушення, слід виходити з того, що вимогу фінансового контролю щодо подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, особа має можливість виконати у будь-якому зручному для неї місці, маючи відповідну технічну можливість доступу до використання ресурсу інтернет-мережі, офіційного веб-сайту НАЗК. Крім того, несвоєчасне подання у встановленому законодавством порядку декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, полягає у вчиненні правопорушення шляхом бездіяльності (не вчинення дій, невиконання вимоги, обов`язку щодо своєчасного подання декларації).
Таким чином, громадянин ОСОБА_1 вчинив правопорушення, пов`язані з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.172-6 КУпАП.
В судове засідання, призначене на 13.03.2026 року громадянин ОСОБА_1 не з`явився, надав суду заяву, в якій просить розглянути справу у його відсутність. Просить суд ухвалити законне та обґрунтоване рішення відповідно до чинного законодавства України.
Як вбачається з положень п. 7 ч. 2 ст. 129 Конституції України, однією з основних конституційних засад судочинства є розумність строків розгляду справи судом.
Розгляд справи протягом розумного строку гарантовано і ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Враховуючи вищезазначені обставини, наявність заяви, суд вважає можливим розглянути матеріали у відсутність громадянина ОСОБА_1 .
В судовому засіданні прокурор Скрипченко О.С. суду пояснив, що зібраними доказами по справі підтверджується вина громадянина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та наполягав на притягнення останнього до відповідальності. Також прокурор вважав за необхідне накласти стягнення в межах санкції статей, застосував при цьому вимоги ст.36 КУпАП.
Суд, заслухав в судовому засіданні висновок прокурора, вивчивши та дослідивши протокол про адміністративне правопорушення №34 від 25.02.2026 року за ч.1 ст.172-6 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення №35 від 25.02.2026 року за ч.1 ст.172-6 КУпАП, письмові докази, приходить наступних висновків.
Відповідно до статті 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 252 КУпАП висновок про наявність чи відсутність в діях особи адміністративного правопорушення має бути зроблений на підставі всебічного, повного і об`єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності.
Диспозицією ч.1 ст.172-6 КУпАП, передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до п.п. "з" п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» поліцейські є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
При цьому ч.1 ст.61 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що на поліцейських поширюються обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції», цим та іншими законами України.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, п.п. «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-ІХ, Законом України «Про захист інтересів суб`єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 03 березня 2022 року №2115-ІХ було призупинено компанію декларування в Україні.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану» №3384-ІХ, яким відновлено декларування та функції Національного агентства з питань запобігання корупції.
Отже, громадянин ОСОБА_1 , обіймаючи посаду поліцейського взводу №2 роти №3 батальйону №3 УПП в Дніпропетровській області ДПП НПУ, згідно п. п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, є суб`єктом на якого поширюється дія Закону та відповідно до п. 16 ч. 1 ст. 1 Закону - є суб`єктом декларування.
Наказом ДПП НПУ № 2084 о/с від 17.09.2024 «По особовому складу» 25.09.2024 старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 звільнено із займаної посади.
Таким чином, громадянин ОСОБА_1 зобов`язаний був подати своєчасно декларацію за типом «при звільненні» за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та за типом «щорічна» за 2024 рік після припинення діяльності.
Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, громадянин ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «при звільненні» за період не охоплений раніше поданими деклараціями - 02.07.2025 року о 21 годині 46 хвилин, а також за типом «щорічна» за 2024 рік після припинення діяльності - 02.07.2025 року о 21 год. 50 хв., тобто несвоєчасно.
Поважні причини щодо несвоєчасного подання декларації громадянина ОСОБА_1 , відсутні.
На підтвердження провини громадянина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП до суду надано наступні докази:
- протокол про адміністративне правопорушення №34 від 25 лютого 2026 року за ч.1 ст.172-6 КУпАП;
- протокол про адміністративне правопорушення №35 від 25 лютого 2026 року за ч.1 ст.172-6 КУпАП;
- копія супровідного листа начальника департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України полковника поліції Олександра Шевчука про розгляд матеріалів НАЗК №47-06/103131-25 від 25.12.2025 (вх.ДВБ НПУ №73360-2025 від 30.12.2025);
- копія запиту керівника Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасність подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_2 , про надання інформації з приводу вжитих заходів щодо несвоєчасного подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування №47-06/103131-25 від 25.12.2025;
- повідомлення т.в.о. начальника відділу запобігання корупції Національного агентства Катерини Черкас про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування №3528/41/46-2025 від 15.04.2025;
- копія наказу №2084 о/с від 17.09.2024 (по особовому складу) т.в.о. начальника департаменту патрульної поліції Національної поліції України полковника поліції Олексія Білошицького про звільнення зі служби в поліції старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 ;
- додаток послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив громадянин ОСОБА_1 за період : 01.01.2025 по 03.07.2025;
- письмовим поясненням оперуповноваженого відділу протидії корупції Дніпропетровського управління ДВБ НП України старшого лейтенанта поліції Альони Полоз;
- копія запиту т.в.о начальника департаменту внутрішньої безпеки Дніпропетровського управління Національної поліції України підполковника поліції Юрія Шварц про надання завірених належним чином відповідних копій документів відносно колишнього інспектора взводу №2 роти №3 батальйону №3 Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області ОСОБА_1 ;
- копія відповіді начальника департаменту патрульної поліції УПП в Дніпропетровській області полковника поліції Андрія Калюжного, на запит з приводу надання інформації за вх.№1736-2026 від 08.01.2026;
- копія Витягу із наказу №598 о/с начальника департаменту патрульної поліції Національної поліції України полковника поліції Євгенія Жукова від 17.08.2020 про призначення молодшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 інспектором взводу №2 роти №3 батальйону №3 Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області;
- копія Витягу із наказу №65 о/с начальника департаменту патрульної поліції Національної поліції України підполковника ОСОБА_3 від 23.02.2017 про прийняття на службу в поліції за конкурсом та призначено ОСОБА_1 інспектором роти №3 батальйону №3 зі спеціальним званням «рядовий поліції»;
- копія Витягу із наказу №2084 о/с т.в.о. начальника департаменту патрульної поліції Національної поліції України полковника поліції Олексія Білошицького про звільнення зі служби в поліції з посади старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 інспектора взводу№2 роти №3 батальйону №3 Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області;
- копія довідки про доходи №56 заступника начальника управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку начальника відділу оплати праці та головного спеціаліста відділу оплати праці управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку відносно ОСОБА_1 інспектора взводу №2 роти №3 батальйону №3 Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області від 14.01.2026;
- копія пам`ятки-ознайомлення поліцейських, державних службовців та працівників Національної поліції України з обмеженнями, пов`язаними зі службою в поліції, та вимогами антикорупційного законодавства, а саме з вимогами Законів України «Про Національну поліцію», «Про запобігання корупції», КК України, та КУпАП 10.11.2019, про що свідчить на відповідній пам`ятці підпис громадянина ОСОБА_1 ;
- копії пам`ятки-застереження, зобов`язання та підписки працівника органів внутрішніх справ України про спеціальні обмеження, передбачені законодавством України, які власноруч підписані ОСОБА_1 03.02.2017 ;
- копія Присяги працівника Національної поліції України, яка підписана особисто ОСОБА_1 26.06.2017 ;
- копії розписки громадянина ОСОБА_1 та рекомендації для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб`єктами декларування, про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції», від 25.09.2024, з якої вбачається, що при звільненні останнього було повідомлено про необхідність подання декларації за типом «при звільненні» протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності;
- копія супровідного листа заступника начальника Департаменту внутрішньої безпеки Дніпропетровського управління Юрія Шварц з приводу надання інформації щодо звернення громадянина ОСОБА_1 до ДУ «Східне ТМО МВС» за медичною допомогою у період 03.09.2024 по 05.09.2024;
- копія відповіді начальника ДУ «Східне ТМО МВС» №33/24-286-26 від 10.02.2026 ОСОБА_4 про те, що громадянин ОСОБА_1 у період 03.09.2024 по 05.09.2024 за медичною допомогою не звертався;
- копія запиту заступника начальника Департаменту внутрішньої безпеки Дніпропетровського управління Юрія Шварц про надання інформації щодо можливої мобілізації до ЗСУ , із зазначенням дати мобілізації , місця проходження служби тощо , стосовно громадянина ОСОБА_1 ;
- копія відповіді на запит заступника начальника-начальника сектору мобілізаційно-оборонної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковника ОСОБА_5 , про те, що громадянин ОСОБА_1 , перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 і підлягає призову на військову службу під час мобілізації до лав ЗСУ;
- копія запиту заступника начальника Департаменту внутрішньої безпеки Дніпропетровського управління Андрія Табунщикова, про те, чи звертався громадянин ОСОБА_1 у період з 25.09.2024 по 25.10.2025 за медичною допомогою до КП «Томаківська ЦРЛ» Томаківської селищної ради;
- копія відповіді на запит директора КП «Томаківська ЦРЛ» Томаківської селищної ради №115 ОСОБА_6 про те, що громадянин ОСОБА_1 у період з 25.09.2024 по 25.10.2025 за медичною допомогою до КП «Томаківська ЦРЛ» Томаківської селищної ради , не звертався, на лікарняному не перебував;
- рапорт оперуповноваженого відділу протидії корупції Дніпропетровського управління ДВБ НП України старшого лейтенанта поліції Альони Полоз на ім`я начальника відділу (протидії корупції) Дніпропетровського управління ДВБ НП України підполковнику поліції ОСОБА_7 про надання дозволу на долучення витягу декларації до матеріалів справи від 09.01.2026;
- копія роздруківки декларації громадянина ОСОБА_1 за типом «при звільненні» за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями (01.01.2024-25.09.2024), яка подана 02.07.2025 о 21:46;
- копія роздруківки декларації громадянина ОСОБА_1 за типом «щорічна» особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює попередній рік) за 2024 рік, яка подана 02.07.2025 о 21:50;
- супровідний лист начальника відділу забезпечення діяльності у сфері запобігання та протидії корупції ОСОБА_8 №17-175вих-26 від 25.02.2026;
- копія листа начальника департаменту внутрішньої безпеки ОСОБА_9 про надання інформації про те, чи має право ДВБ НПУ, як спеціально уповноважений суб`єкт у сфері протидії корупції самостійно виявляти можливі факти вчинення суб`єктами відповідальності адміністративних правопорушень, пов`язних з корупцією шляхом аналізу публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в частині фінансового контролю та розпочати збір доказів за самостійно виявленими можливими фактами порушення вимог фінансового контролю суб`єктами відповідальності;
- копія відповіді керівника управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасність подання декларацій ОСОБА_2 №47-09/52442-25 від 17.06.2025 про те, що відповідно до пп.3,36 ч.1 ст.23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, вживає заходів виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень, припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення. За письмовим запитом в установленому законом порядку безоплатно одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб державної форми власності інформацію, необхідну для виконання визначених цим Законом завдань та повноважень поліції. Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції», органи Національної поліції є спеціально уповноваженими суб`єктами у сфері протидії корупції. Таким чином, посадові органів національної поліції можуть самостійно користуватися засобами публічної частини Реєстру для встановлення ознак правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП в межах збору доказів, передбаченого ст.251 КУпАП та складати відповідні протоколи про адміністративні правопорушення на підставі вказаних відомостей, незалежно від наявності надісланого про факт несвоєчасного подання декларації державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування , а також юридичними особами публічного права в яких працює суб`єкт декларування;
- копія Витягу з положення про Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України.
На переконання суду, надані докази на підтвердження винуватості ОСОБА_1 є належними, допустимими і достовірними, оскільки отримані з передбачених законом джерел, у передбачений законом спосіб, зафіксовані у належній процесуальній формі, узгоджуються між собою як в цілому, так і в деталях, та доповнюють один одного.
Таким чином, вина громадянина ОСОБА_1 доведена та в його діях є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закон) правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини 1 статті 651 Закону за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачено відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Диспозиція статті 172-6 КпАП України є бланкетною адміністративно-правовою нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших норм.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Для кваліфікації діяння, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КпАП України необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом.
Щодо суб`єктивної сторони скоєння правопорушення, то необхідно зазначити, що конструктивною ознакою правопорушення, передбаченого ст. 172-6 КпАП України є несвоєчасне подання декларації без поважних причин. Тобто, за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Суб`єктивна сторона цього правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу. Вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Постанова суду згідно зі ст.283 КУпАП має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.
Аналізуючи вищевказані докази, будь-яких підстав для обґрунтованого сумніву у належності та допустимості наявних у справі доказів під час розгляду справи судом не встановлено.
За таких обставин, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить обґрунтованого та беззаперечного висновку про наявність в даному випадку подій та складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Обставин, що обтяжують відповідальність громадянина ОСОБА_1 , судом не встановлено.
Обставин, що пом`якшують відповідальність громадянина ОСОБА_1 , судом не встановлено.
Згідно ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
На підставі ст.36 КУпАП, суд накладає адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тобто в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП, яка передбачає накладення адміністративного стягнення у виді штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Обираючи вид та міру стягнення, враховуючи відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, та відсутність обставин, що пом`якшують відповідальність, а також характер та ступінь суспільної небезпеки скоєного правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності вперше, суд приходить висновку про необхідність застосування адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п.2.3.44 Положення про автоматизовану систему документообігу раніше визначеному в судовій справі головуючому судді (судді-доповідачу) передаються судові справи про адміністративні правопорушення щодо особи, яка вчинила декілька адміністративних правопорушень.
Відповідно до ст.36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила декілька правопорушень, справи про які розглядаються одночасно, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Таким чином, суд вважає за доцільне з метою процесуальної економії часу об`єднати в одне провадження вищевказані адміністративні справи, присвоївши об`єднаній справі єдиний унікальний номер справи 195/296/26 (провадження 3/195/149/26).
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру мінімальної заробітної плати, що становить 665 грн. 60 коп., які підлягають стягненню з правопорушника.
Керуючись ст. 33-35, 36, 40-1, 172-6, 347, 280, 283, 284 КУПАП, суд
У Х В А Л И В :
об`єднати в одне провадження адміністративні матеріали за №195/296/26 (3/195/149/26), №195/297/26 (№ 3/195/150/26 ), відносно громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП в одне провадження, присвоївши їм єдиний унікальний номер справи №195/296/26 (3/195/149/26).
Громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до вимог ч.2 ст.36 КУпАП н00акласти на громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто в сумі 1700,00 грн. в дохід держави.
Реквізити для сплати штрафу: отримувач ГУК у Дніп-кій обл/ОТГс Томаків/21081100; код отримувача 37988155; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); номер рахунку UA028999980314030542000004503; код класифікації доходів бюджету 21081100; призначення платежу (адміністративні штрафи).
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу в 15-денний термін з дня повідомлення про винесення вказаної постанови, у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Стягнути з громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто в сумі в розмірі 665 /шістсот шістдесят п`ять / гривень 60 копійок.
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106; призначення платежу: судовий збір, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці з дня її винесення.
Повний текст судового рішення (постанови) виготовлено 25.03.2026 року.
Відповідно до вимог ч.1 ст.285 КУпАП копію постанови вручити або надіслати особі, щодо якої її винесено.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через Томаківський районний суд Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення постанови.
Суддя: Л. В. Колодіна