Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 496/7717/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2026 року Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Козирський Є.С.
за участю секретаря Лепешенкової В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду, в смт. Овідіополь, в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою Маяківської сільської ради Одеського району Одеської області, заінтересована особа Управління містобудування, архітектури, землевпорядкування, екології, житлово-комунального господарства та комунальної власності Маяківської сільської ради про передачу безхазяйної нерухомої ручі у власність територіальної громади, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернувся в суд із заявою про передачу безхазяйного нерухомого майна у власність територіальної громади, мотивуючи її тим, що в серпні 2023 року Маяківською сільською радою Одеського району Одеської області на території с. Надлиманське Одеського району Одеської області було виявлено безхазяйне нерухоме майно, а саме, житловий будинок садибного типу який знаходиться на території Маяківської сільської територіальної громади за адресою: АДРЕСА_1 . Земельна ділянка, на якій розташований об`єкт нерухомого майна не сформована, перебуває в комунальній власності Маяківської сільської територіальної громади. Виконавчим комітетом Маяківської сільської ради прийнято рішення № 18/18-20236 від 24.08.2023 року «Про виявлення безхазяйного майна та взяття його на облік». 14.09.2023 року нерухоме майно за адресою: : АДРЕСА_1 взято на облік як безхазяйне майно. З метою пошуку власника зазначеного майна сільською радою направлені запити та отримані відповіді: Архівна довідка Овідіопольської селищної ради Одеської області №02-06/210/3981/3176 від 25.12.2023 року, щодо надання інформації про реєстрацію права власності на нерухоме майно, яке розташоване за адресою: : АДРЕСА_1 , повідомлено, що станом на 31.12.2012 року, відповідно до даних архіву інвентаризаційна справа відсутня, в зв`язку з чим надати інформацію про реєстрацію права власності за даною адресою неможливо. Після реєстрації заяви сільською радою розміщено відповідне повідомлення яке надруковано у газеті «Чорноморські новини» 30.11.2023 року у №49.Станом на 14.09.2024 року сплив рік з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі. На підставі викладеного, просить передати вказане безхазяйне нерухоме майно у власність Маяківської сільської територіальної громади в особі Маяківської сільської ради Одеського району Одеської області.
Представник заявника в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, заявлені вимоги підтримує повністю та просить заяву задовольнити.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі, якщо відповідно до положень Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється. У зв`язку з чим, на підставі ст. 247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового процесу.
Вивчивши матеріали справи та дослідивши докази, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню.
Відповідно до статей 12, 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків, передбачених цим кодексом.
За зальним правилом, окреме провадження - це самостійний вид цивільного судочинства, у якому суд при розгляді безспірних справ встановлює юридичні факти або обставини з метою захисту охоронюваних законом інтересів громадян і організацій.
Частиною першою статті 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Пунктом 7 частини другої статті 293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
Відповідно до ст.13 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють від імені Українського народу права власника в межах визначених Конституцією.
Частиною 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Статтею 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Відповідно до ст.329 ЦПК України, заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених ЦК України, подається до суду за місцем знаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади.
У відповідності до ч.1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, корпоративні права в юридичних особах, у тому числі банках, страхових компаніях чи інших господарських товариствах, майно житлового фонду, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Частиною 2 ст.60 Закону Украйни «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Встановлено, що в серпні 2023 року Маяківською сільською радою Одеського району Одеської області на території с. Надлиманське Одеського району Одеської області було виявлено безхазяйне нерухоме майно, а саме, житловий будинок садибного типу який знаходиться на території Маяківської сільської територіальної громади за адресою: АДРЕСА_1 .
Земельна ділянка, на якій розташований об`єкт нерухомого майна не сформована, перебуває в комунальній власності Маяківської сільської територіальної громади.
Виконавчим комітетом Маяківської сільської ради прийнято рішення № 18/18-20236 від 24.08.2023 року «Про виявлення безхазяйного майна та взяття його на облік».
14.09.2023 року нерухоме майно за адресою: : АДРЕСА_1 взято на облік як безхазяйне майно.
З метою пошуку власника зазначеного майна сільською радою направлені запити та отримані відповіді: Архівна довідка Овідіопольської селищної ради Одеської області №02-06/210/3981/3176 від 25.12.2023 року, щодо надання інформації про реєстрацію права власності на нерухоме майно, яке розташоване за адресою: : АДРЕСА_1 , повідомлено, що станом на 31.12.2012 року, відповідно до даних архіву інвентаризаційна справа відсутня, в зв`язку з чим надати інформацію про реєстрацію права власності за даною адресою неможливо.
Після реєстрації заяви сільською радою розміщено відповідне повідомлення яке надруковано у газеті «Чорноморські новини» 30.11.2023 року у №49.
Станом на 14.09.2024 року сплив рік з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі.
Відповідно до ч.1-2 ст. 335 Цивільного кодексу України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих медіа. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Статтею 333 ЦПК України передбачено, що суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
Суд зауважує, що для вирішення судом питання передачі безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність необхідним є: наявність підстав вважати, що нерухома річ є безхазяйною та дотримання заявником усіх передбачених законом умов для передачі цієї речі у власність територіальної громади.
Системний аналіз ст.335 ЦК України та ст.333 ЦПК України дає підстави дійти висновку, що такими умовами є: взяття безхазяйної нерухомої речі на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно; поміщення оголошення у друкованих засобах масової інформації про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік; сплив одного року з дня взяття на облік нерухомої речі.
Суд зазначає, що матеріали справи не містять фактичних даних, які б вказували на наявність власника житлового будинку садибного типу який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ., а відтак наявні обґрунтовані підстави вважати цю нерухому річ безхазяйною, оскільки зазначену безхазяйну нерухому річ 14.09.2023 взято на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, про що 30.11.2023 розміщено оголошення у друкованому засобі масової інформації та з дня взяття на облік вказаної вище нерухомої речі минуло більше одного року.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що є підстави для передачі безхазяйного нерухомого майна у власність територіальної громади.
Керуючись ст.335 ЦК України, ст. 12, 81, 89, 333 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Заяву Маяківської сільської ради Одеського району Одеської області, заінтересована особа Управління містобудування, архітектури, землевпорядкування, екології, житлово-комунального господарства та комунальної власності Маяківської сільської ради про передачу безхазяйної нерухомої ручі у власність територіальної громади - задовольнити.
Передати у комунальну власність Маяківської сільської територіальної громади в особі Маяківської сільської ради Одеського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04377747) об`єкт нерухомого майна, житловий будинок садибного типу загальною площею 50,6 кв.м., житлова площа 29,1кв.м., розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 30 днів з дня його проголошення.
У випадку, якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: Є. С. Козирський