Постанова № 135145526, 24.03.2026, Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
24.03.2026
Номер справи
335/1886/26
Номер документу
135145526
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

1Справа № 335/1886/26 3/335/627/2026

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2026 року м.Запоріжжя

Суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя Новасардова І.В., за участю секретаря судового засідання Печерей О.С., прокурора Мордовченко К.А., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженця Запорізької області, Пологівського району, с-ще Залізничне, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за частиною 1 статті 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи особою, яка 06.09.2021 року припинив виконання обов`язків поліцейського взводу №2 роти №2 батальйону №4 УПП в Запорізькій області ДПП, тобто діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування та відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону № 1700-VII, примітки до ст. 172-6 КУпАП є суб`єктом відповідальності за порушення вимог п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України № 1700-VII «Про запобігання корупції», 30.12.2025 року, несвоєчасно подав без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік після припинення діяльності, тобто за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, визнав та, не оспорюючи факт несвоєчасного подання декларацій пояснив суду, що декларацію «при звільненні» подав після спливу встановленого законом строку.

Прокурор в судовому засіданні протокол підтримала, просила визнати ОСОБА_1 винним в інкримінованому правопорушенні та визначити мінімальне покарання в межах санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Заслухавши учасників справи, дослідивши в сукупності всі докази, які мають значення для правильного вирішення даної справи, суд дійшов висновку що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, виходячи з наступного.

Відповідно до п.1 примітки до ст. 172-6 КУпАП суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до ч.ч.1, 2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з п.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу зазначену у пунктах «а», «в» «г» п.2 ч.1 ст.3 цього Закону, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першої цієї статті порядку декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Згідно з п.п.«3» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є поліцейські.

Відповідно до п.п.1, 2 п.1 Закону України «Про захист інтересів суб`єктів податкової звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни», у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов`язку подати документи. У період дії воєнного стану або стану війни, а також протягом трьох місяців після його завершення до фізичних осіб, фізичних осіб - підприємців, юридичних осіб не застосовується адміністративна та / або кримінальна відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання звітності та / або документів, визначених п.п.1 п.1 вказаного закону.

Проте, 12.10.2023 року набрав чинності Закон України №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», згідно з яким особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31.01.2024 року.

10.03.2021 наказом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України № 210 о/с Незнамова Д.В. призначено на посаду поліцейського взводу № 2 роти № 2 батальйону № 4 управління патрульної поліції в Запорізькій області ДПП.

10.03.2021 ОСОБА_1 прийняв присягу на вірність українському народові, дотримуватись Конституції та Законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов`язки.

Перед призначенням на посаду, а також під час проходження служби в Національній поліції України до ОСОБА_1 під особистий підпис доводились: пам`ятка для поліцейських, державних службовців та працівників Національної поліції України з обмеженнями пов`язаними зі службою в поліції, та вимогами антикорупційного законодавства, а саме вимогами Законів України «Про Національну поліцію», «Про запобігання корупції», Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення від 23.02.2021, де окремим пунктом вказані вимоги ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», щодо подання декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також вид відповідальності за порушення вимог антикорупційного законодавства; рекомендації для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб`єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при прийнятті на службу/роботу», в яких окремими пунктом вказані вимоги ст. 45 вказаного Закону;

01.09.2021 наказом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України № 931 о/с, відповідно до пункту 5 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» з 06.09.2021 ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції з посади поліцейського взводу № 2 роти № 2 батальйону № 4 управління патрульної поліції в Запорізькій області ДПП.

Під час звільнення зі служби в поліції, 30.08.2021 до останнього доведено рекомендації для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб`єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільнені зі служби/роботи», в яких окремими пунктом вказано, що відповідно до абзацу другого частини 2 ст. 45 вказаного Закону встановлено, що суб`єкти декларування, які припинили діяльність в органах та підрозділах поліції, зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою указаної статті порядку декларацію за минулий рік. Вказана рекомендація засвідчена особистим підписом ОСОБА_1 .

Відповідно до вимог п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31.01.2024 року.

Враховуючи вищевказане, з моменту набрання чинності Закону України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», тобто з 12.10.2023 року, у ОСОБА_1 виник обов`язок до 06.09.2021 року подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік.

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що щорічна декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, подана 30.12.2025 року 22:48 годині, тобто несвоєчасно, та останній присвоєно унікальний ідентифікатор. Вказане підтверджується послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» наданих НАЗК, які вчиняв ОСОБА_1 у період часу з 31.12.2020 14.01.2026.

Виходячи з вищевикладеного, ОСОБА_1 будучи особою, який станом на 06.09.2021 року припинила виконання обов`язків поліцейського взводу № 2 роти № 2 батальйону № 4 управління патрульної поліції в Запорізькій області ДПП, тобто діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, обов`язок подання декларації у якого настав до 12.10.2023 року, тобто до дати вступу Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», в порушення вимог п.2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України №1700-VII «Про запобігання корупції», 30.12.2025 року, тобто несвоєчасно, без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік.

Для кваліфікації діяння за частиною першою статті 172-6 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом, та поважності причин такого несвоєчасного подання.

У той же час, переліку поважних причин у розумінні ч.1 ст. 172-6 КУпАП законом не встановлено. Отже, поважність несвоєчасного подання декларацій у кожному окремому випадку має визначатись залежно від конкретних обставин кожної справи.

Заслухавши думку прокурора, пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, вивчивши матеріали справи, суд доходить висновку про те, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

При накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан. Обставиною, що пом`якшує відповідальність ОСОБА_1 суд враховує щире розкаяння винного. Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 суд не вбачає.

Враховуючи визначене, суд вбачає за доцільне накласти стягнення у виді штрафу, обмежившись мінімальним розміром визначеним у санкції статті.

Адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, не може бути визнано малозначним, оскільки є корупційним правопорушенням, тяжкість якого обумовлена ступенем недовіри суспільства до осіб, уповноважених на виконання функцій місцевого самоврядування. Даних про те, що вчинене ОСОБА_1 правопорушення, пов`язане з корупцією, є малозначним, матеріали справи не містять.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Керуючись ч.1 ст.172-6 КУпАП, ст.ст.33, 40-1, 247, 283, 284 КУпАП, п.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір», суд,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 копійок в дохід держави (отримувач: ГУК у Запорізькій області/ТГ м. Запоріжжя/21081100; код отримувача: (ЄДРПОУ) 37941997; номер розрахунку (IBAN): UA558999980313060106000008479; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код класифікації доходів бюджету: 21081100).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок в дохід держави (отримувач: ГУК у м.Києві/ м.Київ/22030106; код отримувача: (ЄДРПОУ) 37993783; номер розрахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Роз`яснити ОСОБА_1 положення ст.ст. 307, 308 КУпАП, відповідно до яких, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у такий строк, в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя І.В. Новасардова