Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №-613/267/26 Провадження №-3/613/197/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2026 року м. Богодухів
Суддя Богодухівського районного суду Харківської області Сеник О.С., за участю представника потерпілих - Векленка В.І., розглянувши матеріали, що надійшли від Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, зареєстрованого за адресою : АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою : АДРЕСА_2 ,
за ч. 1 ст. 184 КУпАП,-
ВСТАНОВИВ:
20.01.2026 близько 11:00 год. ОСОБА_1 ухилився від виконання вимог, передбачених ч. 2 ст. 150 Сімейного кодексу України та ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме, за адресою : АДРЕСА_2 умови проживання не відповідають вимогам санітарно-гігієнічних норм, а саме : у помешканні значне забруднення підлоги, меблевих поверхонь, брудний посуд, сміття виноситься несвоєчасно, шпалери на стінах порвані, стіни забруднені, відсутня готова їжа, запас продуктів харчування є недостатнім, відсутні окремі спальні місця, постільна білизна на перебуває у забрудненому стані, відсутня простирадла на ліжках.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. У поданому письмовому клопотанні просив розглянути справу за його відсутності, зазначив, що з правопорушенням згоден, вину визнає, щиро розкаюється.
Враховуючи, що ОСОБА_1 належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, в судове засідання повторно не прибув, просив розглянути справу за його відсутності, беручи до уваги, що згідно з вимогами ст. 268 КУпАП адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст.184 КУпАП, не відноситься до правопорушень, по яким присутність у судовому засіданні особи є обов`язковою, суддя вважає, що розгляд справи слід провести за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Вислухавши думку представника потерпілих, дослідивши наявні матеріали справи про адміністративні правопорушення, оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суддя приходить до таких висновків.
Відповідно до статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Статтею 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч. 2 ст. 150 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Частиною 1 статті 184 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов`язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.
Вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами в їх сукупності, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ВБА № 202771 від 30.01.2026, який складений уповноваженою посадовою особою у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП;
- копіями свідоцтв про народження серії НОМЕР_1 від 14.09.2010, від серії НОМЕР_2 від 10.08.2012, серії НОМЕР_3 від 24.07.2014, відповідно до яких ОСОБА_1 є батьком неповнолітніх ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
- довідкою-характеристикою Крисинського старостинського округу виконавчого комітету Богодухівської міської ради від 27.01.2026, згідно з якою ОСОБА_1 проживає як ВПО за адресою : АДРЕСА_2 разом із дружиною ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , донькою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , сином ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , разом із ними проживають ОСОБА_6 разом із донькою ОСОБА_7 та онуком ОСОБА_8 .. Скарг від сусідів та жителів села відносно порушення громадського і правового порядку ОСОБА_1 не надходили. Іншими компрометуючими матеріалами старостат не володіє;
- листом начальника Служби у справах дітей Богодухівської міської ради від 21.01.2026 № 01-32/53 «Про притягнення до адміністративної відповідальності батьків дітей», за змістом якого працівниками Служби спільно з працівниками поліції, КЗ «Центр надання соціальних послуг» Богодухівської міської ради Харківської області, діловодом Крисинського старостинського округу, фельдшером ФП с. Петропавлівка проведено обстеження умов проживання сім`ї ОСОБА_5 та ОСОБА_1 батьків неповнолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , за результатами якого було встановлено, що умови за місцем проживання дітей є незадовільними, не відповідають санітарно-гігієнічним та побутовим нормам, необхідним для належного виховання, розвитку та навчання дітей (незадовільний санітарно-гігієнічний стан приміщення; мати на момент візиту мала зовнішні ознаки алкогольного сп`яніння, була дезорієнтована, на запитання відповідала невпевнено, з її слів, вживання алкогольних напоїв не є поодиноким випадком);
- довідкою від 03.02.2026 про результати розгляду звернення начальника Служби у справах дітей;
- актом обстеження умов проживання від 20.01.2026 за адресою : АДРЕСА_2 , з фототаблицею до нього, якими зафіксовано незадовільні умови проживання дітей за вказаною адресою, зокрема, у кімнатах та на кухні брудно, у помешканні значне забруднення підлоги, меблевих поверхонь, брудний посуд, сміття виноситься несвоєчасно, шпалери на стінах порвані, стіни забруднені; відсутня готова їжа, запас продуктів харчування є недостатнім для повноцінного харчування дітей; у міжкімнатному проході знаходиться електричний подовжувач, розміщений з порушенням вимог безпеки. Для виховання та розвитку дітей не створені належні умови, а саме: окремі спальні місця для дітей відсутні, на ліжках немає простирадл, постільна білизна у забрудненому стані. На час візиту діти не були залучені до навчальної діяльності; організація режиму дня дітей належним чином не забезпечена;
- письмовими поясненнями головного спеціаліста Служби у справах дітей Богодухівської міської ради ОСОБА_9 , діловода Крисинської сільської ради ОСОБА_10 , провідного фахівця соціальної роботи КЗ «Центр надання соціальних послуг Богодухівської міської ради» ОСОБА_11 , які зазначили, що 20.01.2026 близько 11:00 год. ними був здійснений виїзд в родину ОСОБА_5 , ОСОБА_1 , в якій проживають неповнолітні діти ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , а також ОСОБА_6 разом із донькою ОСОБА_7 та онуком ОСОБА_8 .. Під час обстеження було виявлено, що в домоволодінні дуже брудно, відсутня готова їжа та запаси харчування, на момент перевірки 11:00 год. діти ще не снідали; умови проживання незадовільні, не відповідають санітарно-гігієнічним та побутовим нормам, які необхідні для належного виховання, розвитку та навчання дітей, не створено належних умов для сну і відпочинку дітей, відсутні окремі спальні місця; мати дітей ОСОБА_5 на момент обстеження мала зовнішні ознаки вживання алкогольних напоїв, була дезорієнтована, відповідала на запитання невпевнено, контакт встановлювала з труднощами, з її слів, уживання алкогольних напоїв не є поодиноким випадком;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 , який зазначив, що проживає разом з дружиною та дітьми, після перевірки Службою у справах дітей вони не встигли прибратися, крім того, він фізично не міг прибратися, оскільки працює неофіційно на тимчасових заробітках.
За таких обставин, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП ухилення від виконання обов`язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітньої дитини.
Відповідно до ч. 1 ст. 184 КУпАП ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов`язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей - тягне за собою попередження або накладення штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За приписами ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Обставиною, що пом`якшує покарання, є щире розкаяння винного.
Обставин, які обтяжують покарання, судом не встановлено.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, його наслідки, а також особу правопорушника, який раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, офіційно не працює, ступінь його вини, обставину, що пом`якшує відповідальність щире каяття, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, суд вважає за необхідне застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст.184 КУпАП 50 прожиткових мінімумів доходів громадян, яке в даному випадку є необхідним та достатнім для виправлення порушника та запобігання вчиненню нових правопорушень.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 665,60 грн.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 40-1, ч. 1 ст. 184, ст.ст.251, 268, 279, 280, 283-291 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, та застосувати щодо нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) грн. 00 коп. на користь держави (отримувач коштів ГУК Харківськ обл./МТГ Богодух/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37874947, Банк отримувач - Казначейство України (ел.адм..подат.), Номер рахунку (IBAN) UA038999980314030542000020587, Код класифікації доходів бюджету 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованого як ВПО за адресою : АДРЕСА_2 , судовий збір на користь держави (Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувач Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106) в розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) грн. 60 коп.
Роз`яснити, що штраф, відповідно до ст. 307 КУпАП, має бути сплачений не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження та може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя О.С. Сеник