Рішення № 135120827, 11.09.2025, Подільський районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
11.09.2025
Номер справи
405/3160/25
Номер документу
135120827
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 405/3160/25

Провадження №2-о/405/75/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 вересня 2025 року Подільський районний суд міста Кропивницького у складі:

головуючого судді Іванової Л.А.

при секретарі Тарасенко Р.П.

за участю учасників справи:

представника Кропивницьої окружної прокуратури прокурора Стамат А.А.

та представника заявникаУправління комунальної власності

Кропивницької міської ради - Лакатош В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кропивницькому в порядку окремого провадження цивільну справу № 405/3160/25 за заявою керівника Кропивницьої окружної прокуратури (м. Кропивницький, вул. Є. Чикаленка, буд.11) в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Управління комунальної власності Кропивницької міської ради (м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41), заінтересована особа: Кропивницька міська рада (м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41) про визнання спадщини відумерлою, -

В С Т А Н О В И В:

Керівник Кропивницької окружної прокуратури В.Рубан в інтересах держави в особі Управління комунальної власності Кропивницької міської ради звернувся до Подільського районного суду міста Кропивницького з заявою, в якій просить:

визнати відумерлою спадщину, а саме: квартиру АДРЕСА_1 , що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

передати квартиру АДРЕСА_1 , як відумерлу спадщину у власність Кропивницькій міській територіальній громаді в особі Кропивницької міської ради.

На обґрунтування заяви зазначив, що згідно з Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно квартира АДРЕСА_1 належить на праві власності на підставі свідоцтва про право власності на житло від 13.05.1999 № НОМЕР_1 (1/3 ч.) та свідоцтва про право на спадщину від 28.01.2010 №1-24 (1/6 ч.), №1-27 (1/2 ч.) ОСОБА_1 , який відповідно до інформації з Державного реєстру актів цивільного стану громадян помер приблизно 07.09.2023 року, про що складено актовий запис №2361.

Відповідно до інформації КП «Ритуальна служба спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування» Кропивницької міської ради» від 05.12.2023 за №183/5 підприємством здійснено поховання ОСОБА_1 за кошти місцевого бюджету згідно з статтею 16 Закону України «Про поховання та похорону справу», як одинокого громадянина.

При цьому, 20.01.2025 року Управлінням комунальної власності обстежено об`єкт нерухомого майна за вищезазначеною адресою та встановлено, що квартира знаходиться у п`ятиповерховому будинку на четвертому поверсі, вхідні двері зачинені, після смерті власника ніхто не проживає.

Згідно з даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інформація щодо наявних актових записів про шлюб та розірвання шлюбу ОСОБА_1 відсутня, тобто на момент смерті у зареєстрованому шлюбі останній не перебував.

На запит Кропивницької окружної прокуратури про надання інформації зі Спадкового реєстру щодо заведеної спадкової справи та посвідчених заповітів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , Кропивницькою міською державною нотаріальною конторою №1 Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) відмовлено у наданні інформації.

Встановлено, що після смерті ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 у травні 2025 року пройшов 1 рік 8 місяців, при цьому вищенаведені обставини свідчать про відсутність спадкоємців за законом чи за заповітом після смерті ОСОБА_1 або неприйняття ними спадщини.

Враховуючи вищевикладене, вищезазначене нерухоме майно має ознаки відумерлості, що є підставою для виконання Кропивницькою міською радою в особі Управління комунальної власності обов`язку звернення до суду з відповідною вимогою, на підставі чого наявні правові підстави для визнання відумерлою спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , у вигляді квартири АДРЕСА_1 та передачі її у комунальну власність територіальної громади міста Кропивницького.

Вказав, що дана заява є заходом прокурорського реагування з метою захисту інтересів держави в особі Кропивницької міської ради уповноваженим органом якої виступає Управління комунальної власності Кропивницької міської ради, оскільки остання належних заходів щодо визнання спадщини відумерлою з моменту відкриття спадщини після смерті вказаного спадкодавця не вжила, як наслідок житлове приміщення - квартира не перейшла у власність територіальної громади, що є порушенням інтересів держави.

Ухвалою суду від 02 червня 2025 року відкрито окреме провадження у справі за зазначеною заявою та призначено судове засідання з викликом учасників справи.

Крім того, зазначеною ухвалою витребувано у Кропивницької міської державної нотаріальної контори №1 Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) інформацію зі Спадкового реєстру щодо заведеної спадкової справи та посвідчених заповітів щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер приблизно ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Представником Кропивницької окружної прокуратури - прокурором Стамат А.А. в судовому засіданні заяву про визнання спадщини відумерлою підтримано з підстав, зазначених у ній, просила її задовольнити.

Представник Управління комунальної власності Кропивницької міської ради - Лакатош В.І. в судовому засіданні заяву про визнання спадщини відумерлою, яка подана прокурором Кропивницьої окружної прокуратури в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Управління комунальної власності Кропивницької міської ради, підтримав з підстав, зазначених у ній, просив її задовольнити.

Представник заінтересованої особи Кропивницької міської ради в судове засідання направив клопотання, яке сформоване в системі «Електронний суд» 07.07.2025 року та зареєстроване судом 08.07.2025 року за вх. № 21207, в якому просив здійснити розгляд справи за відсутності представника заінтересованої особи Кропивницької міської ради, заяву підтримав та просив задовольнити.

Заслухавши пояснення представника Кропивницької окружної прокуратури - прокурора Стамат А.А., представника Управління комунальної власності Кропивницької міської ради - Лакатош В.І., зваживши доводи, викладені в заяві на її обгрунтування, перевіривши докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення заяви, виходячи з наступного.

Відповідно до вимог ст.131-1 Конституції України, прокуратура України становить єдину систему, на яку покладається, у тому числі, представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.

Відповідно до ч.3 ст.56 ЦПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Згідно з ч.4 ст.56 ЦПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 185 цього Кодексу.

Крім того, згідно з ст. 140 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до ч. 1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно з Положенням про управління комунальної власності Кропивницької міської ради, затвердженого рішенням Кропивницької міської ради 02 лютого 2021 року № 53, Управління комунальної власності Кропивницької міської ради є виконавчим органом Кропивницької міської ради, підзвітне та підконтрольне, підпорядковане Виконавчому комітету Кропивницької міської ради, міському голові та заступнику міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради згідно з розподілом функціональних повноважень та до основних завдань Управління серед іншого, відноситься виявлення безхазяйного майна та відумерлої спадщини, ведення їх обліку та вчинення дій щодо визнання їх такими за рішенням суду.

Крім того, відповідно до п. п. 4, 9 Порядку виявлення безхазяйного майна та відумерлої спадщини на території Кропивницької міської територіальної громади, затвердженого рішенням Кропивницької міської ради № 1697 від 28.09.2023 року виявлення безхазяйного нерухомого майна та відумерлої спадщини на території міста Кропивницького забезпечується шляхом повідомлення, збирання, перевірки та аналізу інформації щодо об`єктів, які містять ознаки безхазяйного майна або відумерлої спадщини. Після отримання інформації про Об`єкти Уповноважений орган бере на облік такі Об`єкти та розпочинає їх перевірку. Ціллю перевірки є збирання та аналіз інформації щодо наявності підстав для визнання Об`єктів безхазяйним майном або відумерлою спадщиною. Облік ведеться Уповноваженим органом в електронній формі. Форма обліку встановлюється Уповноваженим органом. На кожний Об`єкт з моменту отримання інформації про наявність Об`єкта, який містить ознаки безхазяйного майно або відумерлої спадщини, оформлюється окрема справа.

З огляду на зазначене вище та з наданих до заяви письмових доказів, судом встановлено, що відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 403833391 від 14.11.2024 року, в Реєстрі є наявною актуальна інформація про об`єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 28917226 за адресою: АДРЕСА_2 ; загальна площа (кв.м): 45,17; Житлова площа (кв.м): 27,14; Загальна вартість нерухомого майна (грн): 10470; технічний опис майна: коридор 6,61кв.м, ванна 2,62кв.м, кухня 5,9 кв.м, кімнати 16,43кв.м, 10,71кв.м, кладова 2,18кв.м, балкон (з урахуванням знижувального коефіцієнту) 0,72 кв.м.3агальна площа вказана з урахуванням знижувального коефіцієнту балкону. Номер запису: 33374 в книзі 116. Зазначене майно на праві приватної власності за даними Реєстру зареєстроване за ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право власності на житло від 13.05.1999 року № НОМЕР_1 (1/3 ч.) та свідоцтв про право на спадщину, посвідчених Першою кіровоградською державною нотаріальною конторою 28.01.2010 року та зареєстрованих в реєстрі за № 1-24 (1/6 ч.) та за № 1-27 (1/2 ч.) відповідно, що також підтверджується інформацією ОКП «Кіровоградське обласне об`єднане бюро технічної інвентаризації» від 22.01.2025 року № 59-17/20.

Відповідно до Акту обстеження безхазяйного майна/відумерлої спадщини від 20 січня 2025 року, складеного постійно діючою комісією з обстеження безхазяйного майна та відумерлої спадщини у складі Голови Комісії Житньої В.А., за участю секретаря Лакатош В.І. та членів комісії: Поповічевої Т.О., Храпак О.В., Шпильової Т.В., Щербини С.В., у присутності ОСОБА_2 , мешканки квартири АДРЕСА_3 , за яким здійснено обстеження об`єкта відумерлої спадщини, яке знаходиться на території Кропивницької міської територіальної громади квартира знаходиться в 5-ти поверховому будинку, в 3-му під`їзді на 4-му поверсі. Квартира зачинена навісним замком. Зі слів ОСОБА_2 після смерті власника в квартирі ніхто не проживає та не навідується до неї. Інформація про спадкоємців відсутня.

Як вбачається з копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого Ленінським РВ УМВС України в Кіровоградській області 30 січня 1998 року, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в м. Хмельницький та з 05 липня 1985 року був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , про що також свідчить інформація ЦПМУ ДМС № 3501.1.3.1-153/35.3-25 від 08.01.2025 року.

При цьому, відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого повторно 07 травня 2025 року Кропивницьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер приблизно ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що 05 жовтня 2023 року складено відповідний актовий запис № 2361.

Відповідно до інформації КП «Ритуальна служба спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування» Кропивницької міської ради» № 183/5 від 05.12.2023 року, у листопаді 2023 року Підприємством здійснено поховання 4-х осіб, які належать до категорії померлих одиноких громадян, осіб без певного місця проживання та громадян від поховання яких відмовились рідні та, зокрема, ОСОБА_1 , який проживав за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідно до інформації Кропивницького РУП ГУ НП в Кіровоградській області вих № 33688/111-24 від 24.12.2024 року, 14.09.2023 року о 15:45 год. в ЧЧ Кропивницького РУП надійшло повідомлення про те, що за адресою: АДРЕСА_2 виявлено труп чоловіка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (ЄО № 38080 від 14.09.2023). Огляд місця події було проведено слідчим СВ Кропивницького РУП та внесено відомості в ЄРДР № 12023121010002618 від 15.09.2023 року.

Крім того, Кропивницьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на виконання запиту керівника Кропивницької окружної прокуратури В.Рубана було проведено перевірку наявності актових записів про шлюб та розірвання шлюбу щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та за результатами перевірки вказані актові записи не виявлено, про що свідчить відповідь від 09.01.2025 року № 1558-33.8-12.

Окрім того, КП «Житлово-експлуатаційна організація № 2» Кропивницької міської ради» на виконання запиту керівника Кропивницької окружної прокуратури В.Рубана надано відповідь за вих. № 172 від 09.05.2025 року, згідно з якою відповідно до форми 16 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 з 09.04.1976 року. Документів щодо підстав реєстрації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 за вищевказаною адресою на підприємстві не має. Склад сім`ї ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 : батько ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , помер ІНФОРМАЦІЯ_7 ; мати ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , померла ІНФОРМАЦІЯ_9 . Особовий рахунок на квартиру за адресою: АДРЕСА_4 відкритий на ОСОБА_1 . Оплата за послуги з управління багатоквартирним будинком за адресою: АДРЕСА_4 на сьогоднішній день не проводиться. Борг станом на 01.05.2025 року року становить 10030 грн.06 коп., за період з грудня 2020 року по травень 2025 року.

Відповідно до Інформаційних довідок зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 81833742 від 11.07.2025 року, (заповіти/спадкові договори) № 81933705 від 21.07.2025 року, наданими Кропивницькою міською державною нотаріальною конторою № 1 на виконання ухвали суду від 02 червня 2025 року, встановлено, що за даними Спадкового реєстру, після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер приблизно ІНФОРМАЦІЯ_4 , за вказаними параметрами запиту у Спадковому реєстрі інформація відсутня, тобто, спадкова справа не заводилася, заповіти, посвідчені від імені ОСОБА_1 в Спадковому реєстрі, - відсутні.

Відповідно до ст.ст.1220, 1270 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно зі ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Відповідно до ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням нерухомого майна, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходженням основної частини рухомого майна зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.

Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.

Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцезнаходженням нерухомого майна, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходженням основної частини рухомого майна.

Відповідно до ст.338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

З огляду на викладене вище, приймаючи до уваги, що після смерті спадкодавця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер приблизно ІНФОРМАЦІЯ_4 , належна йому спадщина, яка складається з квартири АДРЕСА_1 , - не прийнята, з часу відкриття спадщини сплив термін більше одного року, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для визнання зазначеної спадщини відумерлою та передачі її у власність Кропивницької міської територіальної громади в особі Кропивницької міської ради.

При вирішенні питання про розподіл судових витрат в порядку ст.141 ЦПК України, приймаючи до уваги, що заявник відповідно до п.15-1 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, судові витрати по справі слід компенсувати за рахунок держави.

На підставі вищевикладеного, відповідно до ст.ст.1216, 1218, 1220, 1270, 1277 ЦК України, керуючись ст.ст.141, 293, 294, 334- 338, 353 ЦПК України, Законом України «Про прокуратуру» суд,-

В И Р І Ш ИВ :

Заяву керівника Кропивницьої окружної прокуратури в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Управління комунальної власності Кропивницької міської ради, заінтересована особа: Кропивницька міська рада про визнання спадщини відумерлою, - задовольнити.

Визнати відумерлою спадщиною квартиру АДРЕСА_1 , яка відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_4 після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Передати квартиру АДРЕСА_1 , як відумерлу спадщину, у комунальну власність Кропивницької міської територіальної громади в особі Кропивницької міської ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної cкарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його оголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження з підстав, передбачених ч.ч.2, 3 ст.354 ЦПК України.

Суддя Подільського

районного суду

міста Кропивницького Лілія Андріївна Іванова