Постанова № 13509203, 17.01.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2011
Номер справи
2а-28073/10/0570
Номер документу
13509203
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 січня 2011 р. справа № 2а-28073/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Галатіної О.О.

при секретаріМичак О.С.

за участю:

представників позивачаКрасильникової С.О.,

представника відповідача Удода М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державного підприємства «Селидіввугілля» до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції про визнання неправомірними дій по розподілу сплачених поточних податкових зобовязань з земельного податку на погашення податкового боргу та пені, зобовязання внести зміни до картки особового рахунку платника податків, -

В С Т А Н О В И В:

ДП «Селидіввугілля» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції про визнання неправомірними дій по розподілу сплачених поточних податкових зобовязань з земельного податку на погашення податкового боргу та пені, зобовязання внести зміни до картки особового рахунку платника податків.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним 30.07.2010 було здійснено сплату поточних зобовязань із земельного податку. У серпні 2010р. позивач отримав від Красноармійської ОДПІ повідомлення від 02.08.2010 № 105160012573462, від 02.08.2010 № 105160012573461 від 02.08.2010, № 105210010350921 від 04.08.2010, № 105210010350925 від 04.08.2010, № 105210010350927 від 04.08.2010, № 105210010350928 від 04.08.2010, № 105210010350929 від 04.08.2010, якими позивача було сповіщено про зарахування сплачених позивачем сум поточних податкових зобовязань із земельного податку на погашення податкового боргу та пені. Вказані повідомлення були сформовані відповідачем на підставі абз. 2 п.п. 16.3.3 п. 16.3 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі за текстом Закон № 2181), Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби України, затвердженої наказом ДПА України від 11.06.2003 № 290, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.06.2003 за № 522/7843.

Позивач не погоджується із цими податковими повідомленнями, оскільки вважає, що податковим органом безпідставно змінене призначення платежу, вказаного у платіжних дорученнях. Жодними нормами Закону № 2181 та іншими нормативно-правовими актами не встановлено таке право або обовязок контролюючого органу змінювати податкові зобовязання, в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти.

Просив визнати неправомірними дії Красноармійської ОДПІ по розподілу сплачених позивачем 30.07.2010 у сумах 275,05 грн., 1637,34 грн., 4979,26 грн., 8015,60 грн., 4725,72 грн., 3513,80 грн., 27347,20 грн. податкових зобовязань з земельного податку на погашення податкового боргу та пені, зобовязати Красноармійську ОДПІ внести зміни до картки особового рахунку платника податків ДП «Селидіввугілля» шляхом скасування (виключення) з картки особового рахунку пені з плати із земельного податку у розмірі 3847,25 грн.

Представники позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснивши, що черговість погашення узгоджених податкових зобовязань платника податків чітко визначена п. 7.7 ст. 7 Закону № 2181, згідно з яким податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення за різними податками, зборами (обовязковими платежами) у рівних пропорціях. Визначений порядок сплати та зарахування податків є єдиним для всіх платників податків та органів державної податкової служби і не передбачає можливість направлення грошових коштів у рахунок погашення податкових зобовязань, що мають більш пізні строки виникнення. Після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму погашеного податкового боргу відповідно до ст. 16 зазначеного Закону нараховується пеня. Сплачені зазначеними позивачем платіжними дорученнями суми збору за забруднення навколишнього природного середовища згідно п. 7.7 ст. 7, п.п. 16.3.3 п. 16.3 ст. 16 Закону № 2181 були зараховані по особовому рахунку позивача в погашення наявного податкового боргу минулих періодів та пені. Іншого механізму сплати платником податків податкових зобовязань поточного періоду до погашення податкових зобовязань минулого періоду Законом № 2181 не передбачено. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Позивач державне підприємство «Селидіввугілля» зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Селидівської міської ради Донецької області 06.06.2005, включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 33426253, здійснює діяльність відповідно до Статуту, затвердженого наказом Міністра вугільної промисловості України № 130/1 від 27.12.2005.

Відповідач Красноармійська обєднана державна податкова інспекція є субєктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.

Платіжними дорученнями № 119 від 30.07.2010 на суму 275,05 грн., № 120 від 30.07.2010 на суму 1637,34 грн., № 126 від 30.07.2010 на суму 4979,26 грн., № 125 від 30.07.2010 на суму 8015,60 грн., № 115 від 30.07.2010 на суму 4725,72 грн., № 129 від 30.07.2010 на суму 3513,80 грн., № 127 від 30.07.2010 на суму 27347,20 грн. ДП «Селидіввугілля» перерахувало до бюджету податкове зобовязання з податку на землю за травень, червень 2010р. по строку 30.07.2010.

Красноармійською ОДПІ були складені наступні податкові повідомлення:

№ 105160012573462 від 02.08.2010, яким здійснено розподіл сплаченої 30.07.2010 згідно з платіжним документом № 119 від 30.07.2010 суми податкового боргу у розмірі 275,05 грн. на погашення податкового боргу у розмірі 101,42 грн. та пені у розмірі 1,23 грн.,

№ 105160012573461 від 02.08.2010, яким здійснено розподіл сплаченої 30.07.2010 згідно з платіжним документом № 120 від 30.07.2010 суми податкового боргу у розмірі 1637,34 грн. на погашення податкового боргу у розмірі 225,28 грн. та пені у розмірі 20,52 грн.,

№ 105210010350921 від 04.08.2010, яким здійснено розподіл сплаченої 30.07.2010 згідно з платіжним документом № 126 від 30.07.2010 суми податкового боргу у розмірі 4979,26 грн. на погашення податкового боргу у розмірі 4522,85 грн. та пені у розмірі 456,41 грн.,

№ 105210010350925 від 04.08.2010, яким здійснено розподіл сплаченої 30.07.2010 згідно з платіжним документом № 125 від 30.07.2010 суми податкового боргу у розмірі 8015,60 грн. на погашення податкового боргу у розмірі 7690,01 грн. та пені у розмірі 325,59 грн.,

№ 105210010350927 від 04.08.2010, яким здійснено розподіл сплаченої 30.07.2010 згідно з платіжним документом № 115 від 30.07.2010 суми податкового боргу у розмірі 4725,72 грн. на погашення податкового боргу у розмірі 4256,14 грн. та пені у розмірі 469,58 грн.,

№ 105210010350928 від 04.08.2010, яким здійснено розподіл сплаченої 30.07.2010 згідно з платіжним документом № 129 від 30.07.2010 суми податкового боргу у розмірі 3513,80 грн. на погашення податкового боргу у розмірі 3499,90 грн. та пені у розмірі 13,90 грн.,

№ 105210010350929 від 04.08.2010, яким здійснено розподіл сплаченої 30.07.2010 згідно з платіжним документом № 127 від 30.07.2010 суми податкового боргу у розмірі 27347,20 грн. на погашення податкового боргу у розмірі 24787,18 грн. та пені у розмірі 2560,02 грн.

Зазначені повідомлення прийняті відповідачем на підставі абз.2 п.п. 16.3.3 ст. 16 Закону № 2181.

У відповідності до зазначеного підпункту якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.

Порядок нарахування пені встановлено ст. 16 вказаного Закону. Згідно з п.п. 16.1.1, п.п. 16.1.2 п. 16.1 цієї статті після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;

б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

Аналогічні положення містяться у п.п. 3.1-3.2 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами ДПС, затвердженої наказом ДПА України від 11.06.2003 № 290, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.06.2003 за № 522/7843 (далі за текстом Інструкція № 290).

Отже, законодавство повязує початок нарахування пені саме із моментом здійснення погашення узгодженого податкового зобовязання.

Як вбачається з платіжних доручень, по яким відповідач здійснив перерозподіл спірними податковими повідомленнями, державним підприємством «Селидіввугілля» здійснювалася сплата поточних зобовязань із земельного податку, а саме за травень та червень 2010 року, про що позивач зазначив у призначенні платежу в платіжних документах.

Відповідач спірними повідомленнями здійснив розподіл сплачених вказаними платіжними дорученнями сум у рахунок погашення податкового боргу та пені попередніх податкових періодів, що також підтверджується даними зворотного боку облікової картки платника податку.

Разом з тим, відповідач, здійснюючи такий розподіл, не врахував, що вимоги абз. 2 п.п. 16.3.3 п. 16.3 ст. 16 Закону № 2181 застосовуються тільки у разі, якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції). У даному випадку не мала місце сплата позивачем податкового боргу.

Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону № 2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

З оскаржуваних повідомлень взагалі не вбачається, з яких підстав відповідач зробив висновок про наявність податкового боргу в позивача. У повідомленнях не зазначено, за який період цей борг виник та погашається, не розрахована відповідним чином сума цього боргу.

П. 7.7 ст. 7 Закону № 2181, на який посилається представник відповідача, передбачено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях. Тобто, ця норма взагалі не визначає коло осіб, на яких розповсюджується її дія, чи то контролюючі органи, чи платники податків. Зазначена норма не визначає, хто зобовязаний здійснювати погашення у встановленому нею порядку, такий обовязок нею взагалі не визначений. У будь-якому випадку, ця норма не встановлює право чи обовязок саме контролюючого органу (у даному випадку органу державної податкової служби) якимось чином змінювати податкові зобовязання, в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти. Не передбачено таке право податкового органу і будь-якими іншими нормами Закону № 2181 та іншими законами з питань оподаткування.

Як визначено підпунктом 7.1.1 пункту 7.7 статті 7 Закону № 2181, джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.

Згідно з пунктом 6 статті 7 Закону України «Про Національний банк України» Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.

Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року №22, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу». Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.

Отже, право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику.

Крім того, Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 № 276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за № 843/11123 (далі за текстом Інструкція № 276), встановлюється порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства (п. 1.2 Інструкції).

Пунктом 1.4 Інструкції встановлено, що облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, здійснюється органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи, що забезпечує єдиний технологічний процес уведення, контролю інформації обробки документів.

Разом із тим, як встановлено п.п. 3.11 та 3.11.1 Інструкції № 290, документами, що є підставою для здійснення нарахування пені у картці особового рахунку платника податків, являються акт перевірки з питань правильності нарахування, своєчасності та повноти внесення до бюджету прибуткового податку з громадян; акт перевірки дотримання банком строків перерахування платежів, що надходять до бюджету, встановлених Законом України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні". Документами, що підтверджують суму податкових зобов'язань платника податків та граничний строк їх сплати, є: податкова декларація (у тому числі уточнююча) з позитивною сумою податкових зобов'язань; податкове повідомлення; договір про розстрочення (відстрочення) податкових зобов'язань; рішення суду. Відповідач у спірних повідомленнях, а також під час судового засідання не зазначив жодного із документів, перелічених у п.п. 3.11 та 3.11.1 Інструкції № 290, які б могли підтвердити законність здійснення розподілу сплачених сум податку на додану вартість на погашення податкового боргу та пені.

На підставі ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки відповідач не довів суду правомірність своїх дій щодо здійснення розподілу сум податкових зобовязань із земельного податку, сплачених позивачем згідно платіжних доручень, на погашення податкового боргу та пені, суд визнає такі дії відповідача неправомірними.

Суд вважає за можливе поновити порушені права позивача шляхом зобовязання Красноармійської ОДПІ внести зміни до особового рахунку ДП «Селидіввугілля» із земельного податку шляхом виключення з картки особового рахунку пені з плати із земельного податку у розмірі 3847,25 грн.

З урахуванням викладеного, суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.

У відповідності до ст. 94 КАС України суд стягує з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3,40 грн.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов державного підприємства «Селидіввугілля» до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції про визнання неправомірними дій по розподілу сплачених поточних податкових зобовязань з земельного податку на погашення податкового боргу та пені, зобовязання внести зміни до картки особового рахунку платника податків задовольнити.

Визнати неправомірними дії Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції по розподілу сплачених позивачем податкових зобовязань з земельного податку платіжними дорученнями № 119 від 30.07.2010 на суму 275,05 грн., № 120 від 30.07.2010 на суму 1637,34 грн., № 126 від 30.07.2010 на суму 4979,26 грн., № 125 від 30.07.2010 на суму 8015,60 грн., № 115 від 30.07.2010 на суму 4725,72 грн., № 129 від 30.07.2010 на суму 3513,80 грн., № 127 від 30.07.2010 на суму 27347,20 грн. на погашення податкового боргу та пені.

Зобовязати Красноармійську обєднаної державної податкової інспекції внести зміни до картки особового рахунку платника податків державного підприємства «Селидіввугілля» шляхом виключення з картки особового рахунку пені з плати із земельного податку у розмірі 3847,25 грн.

Стягнути з державного бюджету України на користь державного підприємства «Селидіввугілля» витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 17 січня 2011 року. Повний текст постанови складений та підписаний 22 січня 2011 року.

Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Галатіна О.О.