Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 грудня 2010 р. справа № 2а-25623/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 13год. 15хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мозгової Н. А.
при секретаріСметана М.В.
за участю
представника позивача Ялтиченко О.П.
представника відповідача не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні за адресою: м. Донецьк, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17 адміністративну справу за позовом Закритого акціонерного товариства «Продовольча спілка» до Державної податкової інспекції у м. Дружківка Донецької області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.06.2010 року № 0000892330,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Закрите акціонерне товариство «Продовольча спілка», звернулось до адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у м. Дружківка Донецької області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.06.2010 року за №0000892330 в розмірі 545274,95грн.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилався на неправомірність висновків податкового органу щодо порушення позивачем п.1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та відсутність підстав для застосування фінансових санкцій за рішенням від 23.06.2010 року за №0000892330 в розмірі 545274,95грн. за не проведення через реєстратор розрахункових операцій у період з 04.07.2008р. по 28.12.2009р. суми готівкових коштів в розмірі 109054,99грн.
Однак, п.4.5 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України від 01.22.2000р. за №614, передбачає можливість видачі готівки, не пов'язаної з проведенням розрахунків, з місця проведення розрахунків без проведення через реєстратор розрахункових операцій: така операція дозволяється у разі здійснення видачі після виконання Z-звіту до реєстрації першої розрахункової операції та (або) до виконання операції "Службове внесення".
Сума коштів в розмірі 109054,99грн. була оприбуткована у касі магазину "опт №1" на підставі прибуткових касових ордерів, що підтверджується витягом з книги обліку розрахункових операцій позивача.
Позивач зазначає, що під час перевірки податківцям були надані контрольні стрічки за 04.07.2008р., 31.07.2008р., 27.10.2009р. та 28.12.2009р., за якими загальна сума прийнятих коштів відповідає сумам, переданим за прибутковими ордерами до каси як торгівельна виручка, що беззаперечно підтверджує факт проведення через РРО розрахункових операцій на ці суми та спростовує висновки про правопорушення.
Крім того, позивач посилається на ст.250 Господарського кодексу України, в якій зазначено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності. Оскільки, на думку податкового органу правопорушення здійснено 04.07.2008р. та 31.07.2008р., то застосування до позивача за дане порушення санкцій, суперечить ст.250 Господарського кодексу України.
Відповідач по справі надав до суду заперечення на адміністративний позов, вважав, що спірне рішення прийнято у відповідності до діючого законодавства за порушення позивачем норм Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР.
Так, позивачем не проведено через реєстратор розрахункових операцій у період з 04.07.2008р. по 28.12.2009р. суми готівкових коштів в розмірі 109054,99грн., чим порушено п.1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Вказані готівкові кошти оприбутковані у касі магазину "опт №1" на підставі прибуткових ордерів.
Податковий орган зазначає, що у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій або використання розрахункової книжки, оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Відповідач зауважує, що в даному випадку платником податків не доведено, що торгівельна виручка в розмірі 109054,99грн., яка була оприбуткована у касовій книзі ЗАТ "Продовольча спілка" 04.07.2008р., 31.07.2008р., 27.10.2009р., 28.12.2009р. на підставі прибуткових касових ордерів №1333, №1352, №1679, №1724, є саме тією готівкою, яка була проведена через реєстратор розрахункових операцій.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне:
Закрите акціонерне товариство «Продовольча спілка» зареєстровано у якості юридичної особи 20.10.1995р. відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію.
На підставі направлень №74 від 15.04.2010р., №97 від 19.05.2010р. посадовими особами Державної податкової інспекції у м. Дружківка була проведена планова виїзна перевірка Закритого акціонерного товариства «Продовольча спілка» з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.07.2007р. по 31.12.2009р.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України та частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України органи державної влади зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України “Про державну податкову службу в Україні”.
Серед прав, наданих податковим органом, передбачено здійснення планових та позапланових виїзних перевірок. Підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових та позапланових виїзних перевірок визначені статтею 11-1 цього Закону.
Отже, статтею 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що органам державної податкової служби надано право здійснювати контроль за додержанням субєктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
З аналізу зазначених норм вбачається, що органи державної податкової служби, у тому числі державні податкові інспекції, є уповноваженими державними органами для здійснення функцій контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів, порядку розрахунків із споживачами з використанням електронних контрольно-касових апаратів, компютерних систем.
Податковим органом під час проведення планової перевірки позивача встановлено порушення ним п.1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995р., а саме: не проведення через реєстратор розрахункових операцій у період з 04.07.2008р. по 28.12.2009р. суми готівкових коштів в розмірі 109054,99грн.
За наслідками перевірки працівниками податкового органу був складений акт від 09 червня 2010 року № 218/2300/23779799, який був підписаний посадовими особами підприємства з запереченнями.
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято спірне рішення від 23.06.2010 року за №0000892330 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 545274,95грн.
Позивач, не погодившись з прийнятим рішенням №0000892330 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 545274,95грн., направив до ДПА у Донецькій області скаргу (вх.№3752/10 від 23.07.2010р.), в якій просив скасувати рішення №0000892330 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 545274,95грн. Рішенням ДПА у Донецькій області від 09.08.2010р. за №13704/10/25-013-5 скаргу підприємства залишено без задоволення.
30.08.2010р. позивач звернувся до ДПА України зі скаргою вх.№8068/6, в якій просив скасувати рішення №0000892330 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 545274,95грн. Рішенням ДПА України від 12.10.2010р. за №10558/6/25-0415 скаргу підприємства залишено без задоволення.
Правовою підставою застосування штрафних (фінансових) санкцій наведені норми пункту 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» - проведення розрахункової операції без застосування реєстратора розрахункових операцій.
В розумінні статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі, зобовязані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Судом встановлено, що сума коштів від торгової виручки підприємства в розмірі 109054,99грн. позивачем проведена через реєстратор розрахункових операцій, що підтверджується Z-звітами №1352 від 31.07.2008р. на загальну суму 38564,16грн., №1679 від 27.10.2009р. на загальну суму 17162,00грн., №1724 від 28.12.2009р. на загальну суму 17683,07грн., №1333 від 04.07.2008р. на загальну суму 37467,38грн.
Згідно п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затверджене Постановою Правління НБУ від 15.12.2004р. за №637 сума коштів в розмірі 109054,99грн. була оприбуткована підприємством в Книзі обліку розрахункових операцій №0510000443р/708/5, що зазначено в графі "5": за 28.12.2009р. в розмірі 17683,07грн. згідно Z-звіту №1724, за 04.07.2008р. в розмірі 37467,38грн. згідно Z-звіту №1333, за 27.10.2009р. на загальну суму 17162,00грн. згідно Z-звіту №1679, за 31.07.2008р. в розмірі 38564,16грн. згідно Z-звіту №1352.
Судом були досліджені прибуткові касові ордери №397 від 04.07.2008р. на суму 28787,21грн., №396 від 04.07.2008р. на суму 137,00грн., №398 від 04.07.2008р. на суму 8678,80грн., №454 від 31.07.2008р. на суму 1820,25грн., №455 від 31.07.2008р. на суму 27792,18грн., №456 від 31.07.2008р. на суму 8951,73грн., №580 від 27.10.2009р. на суму 7893,36грн., №581 від 27.10.2009р. на суму 9268,64грн., №670 від 28.12.2009р. на суму 8300,74грн., №671 від 28.12.2009р. на суму 9382,33грн., які також свідчать про оприбуткування позивачем готівкових коштів в розмірі 109054,99грн. в касу підприємства.
П.4.5 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000р. за №614, передбачає можливість видачі готівки, не пов'язаної з проведенням розрахунків, з місця проведення розрахунків без проведення через реєстратор розрахункових операцій: така операція дозволяється у разі здійснення видачі після виконання Z-звіту до реєстрації першої розрахункової операції та (або) до виконання операції "службове внесення".
Відповідно до Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000р. за №614 , записи про операції службового внесення та службової видачі коштів вносяться до граф 3 та 4 розділу 2 книги обліку розрахункових операцій. Згідно із п.7.7 зазначеного Порядку ці графи заповнюються, якщо фіскальний звітний чек не містить дані про операції службового внесення та службової видачі коштів. Таким чином, саме Книга обліку розрахункових операцій є допустимим доказом здійснення операцій "службова видача" та розміру сум, на які ці операції були проведені.
У відповідності до зазначеної норми операції виведення готівкових коштів з реєстратора розрахункових операцій до каси у кожному випадку були відображені у книзі обліку розрахункових операцій №0510000443р/708/5: за відповідні дати суми, вказані у графі 4 "службова видача", дорівнюють сумам, оприбуткованим в касі як торгівельна виручка.
Згідно ч. 1 ст.241 Господарського кодексу України адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.
Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Відповідно до ст. 250 Господарського кодексу України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Так, податковим органом, як субєктом владних повноважень, до позивача застосовані фінансові санкції за порушення п.1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", що виразилось в не проведенні через реєстратор розрахункових операцій 04.07.2008р., 31.07.2008р, 27.10.2009р., 28.12.2009р. суми готівкових коштів в розмірі 109054,99грн.
З наведеного вбачається, що фінансові санкції за не проведення через реєстратор розрахункових операцій 04.07.2008р. та 31.07.2008р. суми готівкових коштів в розмірі 76031,54грн., застосовані до позивача з порушенням строків, передбачених для застосування адміністративно господарських санкцій, тобто у строк більш ніж один рік.
Відповідно до статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено порушення позивачем п.1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідач не довів правомірність дій щодо прийняття рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій з огляду на недоведеність факту правопорушення відповідно до пункту 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, внаслідок чого позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Закритого акціонерного товариства «Продовольча спілка» до Державної податкової інспекції у м. Дружківка Донецької області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.06.2010 року № 0000892330 задовольнити.
Скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Дружківка Донецької області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.06.2010 року № 0000892330, відповідно до якого визначено суму штрафної (фінансової) санкцій у розмірі 545274,95 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Закритого акціонерного товариства «Продовольча спілка» (84205, Донецька область,м. Дружківка, вул. Леніна, буд.30, код ЄДРПОУ 23779799) судовий збір в сумі 3 (три) грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 денний строк з дня отримання постанови апеляційної скарги з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанову прийнято у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 27.12.2010 року.
Повний текст постанови у відповідності з вимогами ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України виготовлений та підписаний 31.12.2010 року.
Суддя Мозговая Н. А.