ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
20 січня 2011 р. (18:06)Справа №2а-11447/10/17/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Папуші О.В., за участю секретаря судового засідання Суконнової Г.В., представників сторін:
позивача - Сейдасанова Л.Н., довіреність від 23.11.10 № 023;
відповідача - Шиліна В.С., довіреність від 16.04.10р. № 94/10, Винятинського М.С., довіреність від 30.11.10р. № 127/10-0, Лукянець О.Ю., довіреність від 24.12.10 № 130/10-0, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Крим Агро-Альянс"
доДержавної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим
про скасування рішення та поновлення свідоцтва про реєстрацію,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим 03.09.10р. надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Крим Агро-Альянс» до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим, у якій позивач просив визнати протиправними дії відповідача та скасувати прийняте ним рішення на підставі акта №302/15-2 від 16.04.10р. та поновити свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість №00964787, видане 01.02.06р. з 16.04.10р.
В обґрунтування заявлених вимог, позивач посилається на те, що відповідне рішення прийнято відповідачем усупереч п.9.8 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість", за відсутності на те повноважень, визначеним чинним законодавством.
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою суду від 06.10.10р. відкрито провадження в адміністративній справі та у справі розпочато підготовче провадження.
Зясувавши питання про склад осіб, які братимуть участь у розгляді справи, визначивши факти, які необхідно встановити для вирішення спору, вивчивши документи, надані суду позивачем, постановлено ухвалу про закінчення підготовчого провадження та справу призначено до судового розгляду в судовому засіданні 23.11.10р.
Представник позивача позов в судовому засіданні підтримав та просив його задовольнити.
Відповідач у справі Державна податкова інспекція в м. Сімферополі АР Крим у запереченні на позов заявлені вимоги відхиляє і просить у задоволенні позову відмовити. Відповідач вказує, що спірне рішення прийнято ним у відповідності з пп."ґ" п.9.8 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість". При цьому, відповідач вказує, що при перевірці виявлено, що позивач за юридичною адресою не знаходиться.
Представник відповідача за довіреністю у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у запереченні.
Заслухавши представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, судом зясовано, що позивач з підстав, передбачених п.1 ч.2 ст. 17 КАС України, звернувся з позовними вимогами до відповідача субєкта владних повноважень, яким просить визнати протиправним дії щодо анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, оформлені актом від 16.04.10р. №302/15-2.
Позивач субєкт господарювання, юридична особа; діє на підставі статуту, затвердженого рішенням засновників від 03.10.05р. (зареєстрований 18.12.07р. державним реєстратором Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради №1882105002007277); ідентифікаційний код 34057657; зареєстрований 19.01.06р. виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради Автономної Республіки Крим.
Відповідач субєкт владних повноважень входить до системи органів державної податкової служби, діє на підставі Положення про державну податкову інспекцію в районі, місті без районного поділу, районі в місті, міжрайонну, обєднану державну податкову інспекцію, іншу спеціалізовану державну податкову інспекцію, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 25.06.08р. № 412 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.07.08р. за № 633/15324), у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень.
Позивач був зареєстрований як платник податку на додану вартість, про що йому видано свідоцтво №00964787 від 01.02.06р. та присвоєно індивідуальний податковий номер №340576501295.
Судом встановлено, що спірним рішенням відповідача, оформленим актом №302/15-2 від 16.04.10р., який затверджено начальником Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим, анульовано реєстрацію позивача ТОВ «Крим Агро-Альянс» як платника податку на додану вартість.
Прийняте рішення мотивовано не знаходженням товариства за юридичною адресою: м. Сімферополь, вул. Козлова, 45; відсутністю у товариства основних засобів, що не надає можливості йому здійснювати господарську діяльність згідно статуту.
У вищевказаному рішенні як підстава для його прийняття зазначено пп. "ґ" п.9.8 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість", Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців", пп.5, 14, 16 Положення про Реєстр платників податку на додану вартість, затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 01.03.00р. №79, Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 19.02.98р. №80.
Предметом спору у цій справі є законність дій відповідача з прийняття оскарженого рішення, яке позивач просить скасувати.
Заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Закону України "Про систему оподаткування", норми якого є загальними і визначають основні принципи оподаткування в Україні, загальні права та обовязків платників податку тощо, до обовязків платників податків і зборів (обовязкових платежів), віднесені, зокрема, такі зобовязання, як: подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обовязкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни (ст.9 Закону).
Податок на додану вартість, в силу п.1 ч.1 ст.14 Закону, віднесено до загальнодержавного податку, порядок зарахування якого, згідно ч.3 цієї норми, визначається законами України.
Таким законом є Закон України "Про податок на додану вартість", норми якого є спеціальними по відношенню до Закону України "Про систему оподаткування" у спірних правовідносинах, і визначать платників відповідного податку, обєкти оподаткування, порядок обліку, звітування та внесення відповідного податку до бюджету, а також порядок реєстрації платників відповідного податку, підстави анулювання відповідної реєстрації особи як платника відповідного податку тощо.
Так, пунктом 9.3 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість" (у редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення), встановлено, що особи, які підпадають під визначення п.2.3. ст.2 Закону, зобовязані зареєструватися як платники податку у податковому органі за їх місцезнаходженням (місцем проживання). При цьому, в силу п.9.2 ст.9 Закон, особі, яка реєструється як платник податку на додану вартість, присвоюється індивідуальний податковий номер, який використовується для справляння цього податку; згідно п.9.8 Закону, реєстрація діє до дати її анулювання.
Підстави анулювання реєстрації визначено п.9.8 ст.9 Закону і в залежності від ініціатора анулювання їх можна поділити на ті, ініціатором, яких є виключно платник податку і ті, за якими анулювання здійснюється за рішенням податкового органу або іншого уповноваженого органу.
У спірному рішенні в якості підстави анулювання реєстрації ТОВ «Крим Агро-Альянс» як платника податку на додану вартість зазначено п. "ґ" п.9.8 вказаної норми, відповідно до якого анулювання реєстрації може здійснюватись за рішеннями податкового органу, якщо особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації субєктів господарювання.
Однак, факт неподання декларацій з відповідного податку як і факт відсутності оподатковуваних поставок протягом дванадцяти послідовних місяців не зазначений як підстава прийняття спірного рішення і на нього не посилається відповідач, відхиляючи заявлені вимоги.
Крім того, самостійною підставою для анулювання реєстрації особи як платника податку на додану вартість згідно з вищевказаним підпунктом, є визначені законодавством випадки стосовно порядку реєстрації субєктів господарювання.
Між тим, судом наявність відповідних обставин, які б могли бути підставою для анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість що існували на момент прийняття спірного рішення, не встановлено.
При цьому, згідно ч.11 ст.19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців", юридична особа зобовязана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу відповідну реєстраційну картку.
Відповідно до ч.12 ст.19 Закону, у разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобовязаний надіслати рекомендованим листом протягом пяти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки. Також, вказаною нормою визначено, що, у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобовязаний надіслати рекомендованим листом протягом пяти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
В силу ч.14 ст.19 Закону, у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей; якщо державному реєстратору повернуто рекомендований лист з відміткою відділення звязку про відсутність юридичної особи за зазначеною адресою, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Між тим, суду не надано доказів внесення до Єдиного державного реєстру в установленому законом порядку запису про відсутність позивача за місцем його реєстрації; факт набуття у користування відповідного приміщення, адреса якого є юридичною адресою позивача, підтверджений ним відповідним договором оренди від 01.10.05р. та актом прийому-передачі до нього.
За таких обставин, дії Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим щодо анулювання реєстрації ТОВ "Крим Агро-Альянс" як платника податку на додану вартість є протиправними і відповідне свідоцтво підлягає поновленню.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, судові витрати, понесені позивачем зі сплати судового збору у розмірі 3,40грн., факт понесення яких підтверджено квитанцією №2193010044 від 03.09.10р., підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України.
У судовому засіданні 20.01.11р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови, повний її текст виготовлено 24.01.11р.
Керуючись ст.ст. 159, 160, 161, 162, 163, 186, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість видане Товариству з обмеженою відповідальністю "Крим Агро-Альянс" та поновити свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість видане Товариства з обмеженою відповідальністю "Крим Агро-Альянс" 01.02.06р. № 00964787, з 16.04.10р.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Крим Агро-Альянс", в рахунок відшкодування витрат понесених у звязку зі сплатою судового збору, - 3,40 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частини постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частин постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів від дня отримання постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.В. Папуша