ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
20 січня 2011 р.Справа №2а-11871/10/2/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Дрягіні В.П.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Красноперекопського міськрайонного центру зайнятості
до ОСОБА_1
про стягнення 3940,43 грн.
за участю представників:
від позивача Ліпай Е.Е.- представник, довіреність № 09/00-3348 від 01.11.2010 року;
від відповідача не зявився;
Суть спору: Красноперекопський міськрайонний центр зайнятості (далі позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до ОСОБА_1 (далі відповідач), в якому просив стягнути з відповідача незаконно отримані кошти в сумі 3940,43 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, перебуваючи на обліку в Красноперекопському міськрайонному центрі зайнятості як безробітний отримував допомогу по безробіттю та в стой самий час знаходився в трудових відносинах з ТОВ «УНТ-Восток», без повідомлення про те центру зайнятості.
Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 20.01.2011 року, наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про час, дату та місце його проведення був повідомлений належним чином, клопотання про розгляд справи за його відсутності, а також заперечення на позовну заяву до суду не надав, про причини неявки суд не повідомив.
Представник позивача наполягав на розгляді справи за наявними в ній матеріалами.
Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості його участі у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі його представника, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно зі ст. 25 Закону України «Про зайнятість населення» держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм такі види компенсацій:
а) надання особливих гарантій працівникам, вивільнюваним з підприємств, установ, організацій;
б) виплата матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації;
в) виплата в установленому порядку допомоги по безробіттю.
Розміри та умови надання матеріального забезпечення на випадок безробіття визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі Закон).
Згідно зі ст.7 Закону видами забезпечення, зокрема, є допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного
Відповідно до п.1 ст.22 Закону застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.
Згідно з п.3 ст. 22 Закону допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 21.02.2008 року подано заяву до Красноперекопського міськрайонного центру зайнятості про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, в якій було зазначено про те, що на даний час ОСОБА_1 не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує, у тому числі на пільгових умовах. Крім того, відповідач взяв на себе зобовязання у випадку працевлаштування, укладення договору цивільно-правового характеру (трудової угоди), підприємницької діяльності та іншої діяльності, яка надає прибуток, невідкладно повідомити про це Красноперекопський міськрайонний центр зайнятості.
У витягу з наказів «Про прийняття рішень службою зайнятості, передбачених Законами України «Про зайнятість населення», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та нормативними актами щодо їх застосування» від 02.02.2010 року зазначено, що наказом від 21.02.2008 року № НТ080221 відповідачеві надано статус безробітного, з 21.02.2008 року наказом № НТ080221, призначено допомогу по безробіттю як застрахованій особі залежно від страхового стажу відповідно до п.п.1,3,4 ст.22, п.1 ст.23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п.2.1 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності», розпочато виплати допомоги по безробіттю з 21.02.2008 року.
Наказом від 31.03.2008 року № НТ 080331 припинено виплату допомоги по безробіттю, у звязку з проходженням безробітним професійної підготовки перепідготовки та підвищення кваліфікації за направленням ДСЗ відповідно до п.п. 4 п. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» з 27.03.2008 року та призначено матеріальну допомогу у період професійного навчання, у звязку із зарахуванням на навчання, виплату якої розпочато з 27.03.20089 року.
Наказами від 06.05.2008 року № НТ080506 та від 02.06.2008 року № НТ080602 виплата матеріальної допомоги у період професійного навчання скорочена, у звязку з пропусками безробітним занять більше трьох годин протягом учбового дня.
Відповідно до наказу від 14.11.2008 року № НТ081114 припинено виплату матеріальної допомоги у період професійного навчання, у звязку з закінченням навчання та поновлено виплату допомоги по безробіттю.
Наказом від 01.12.2008 року № НТ081201 відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю та ОСОБА_1 знято з обліку відповідно до п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, у звязку з працевлаштуванням безробітного.
Частинами 2, 3 ст. 36 Закону передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення в наслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Позивачем 02.02.2010 року виданий наказ №НТ100202 про повернення ОСОБА_1 коштів у встановленому порядку відповідно до п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» з 15.04.2008 року по 01.12.2008 року. У наказі Красноперекопського міськрайонного центру зайнятості № 05 зазначено про стягнення з ОСОБА_1 суми незаконно отриманих коштів в розмірі 3940,43 грн.
Головним спеціалістом відділу взаємодії з роботодавцями Будьонівсько-Пролетарської міжрайонної філії Донецького міського центру зайнятості 14.01.2010 року проведено перевірку обґрунтування видачі довідок про середню заробітну плату та достовірностей зазначених у ній відомостей Товариства з обмеженою відповідальністю «УТН-Восток», за результатами якої складений акт № 1 від 14.01.2010 року.
В ході перевірки встановлено, що ОСОБА_1 працював на підприємстві ТОВ «УТН-Восток» на посаді бригадний оператор АЗК № 08/08 з 19.07.2007 року (наказ № 00241/к від 19.07.2007 року) по 01.02.2008 року. Звільнений з найманої посади за угодою сторін наказом № 23 від 01.02.2008 року. ОСОБА_1 працював на посаді продавця АЗК № 08/08 з 15.04.2008 року (наказ № 67/к від 15.04.2008р.) по 04.02.2009 р. Звільнений з найманої посади за угодою сторін наказом № 13/к від 04.02.2009 року.
Також, до матеріалів справи додано копію трудової книжки ОСОБА_1, яка свідчить про його працевлаштування у ТОВ «УТН-Восток» з 19.07.2007 року по 01.02.2008 року.
Таким чином, в порушення ст. 36 Закону відповідач не повідомив позивача про працевлаштування та отримання прибутку.
Відповідно до абз. 1 п. 3 ст. 36 Закону сума виплаченого забезпечення відповідачу внаслідок умисного невиконання ним своїх обов'язків та зловживання ними підлягає стягненню з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з п 6, та п.7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2006 року №357 (далі Порядок) у разі встановлення центром зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених з дня призначення виплат стягуються з такої особи відповідно до пункту 7 цього Порядку. Рішення про повернення коштів особою та відшкодування приймається директором центру зайнятості і оформляється наказом. Повернення коштів особою здійснюється протягом 10 робочих днів після ознайомлення під особистий підпис з прийнятим рішенням про повернення коштів. У разі відмови особи повернути кошти або у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Суд зазначає, що відповідно до п.1 ч.1 ст.31 Закону виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.
Судом встановлено, що Наказом від 01.12.2008 року № НТ081201 відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю та його знято з обліку відповідно до п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, у звязку з працевлаштуванням безробітного.
Відповідно до відомостей про отримання допомоги відповідачем та розрахунку позовних вимог, ОСОБА_1 за період з 01.09.2008 року по 13.11.2008 року було отримано 2136,67 грн. матеріальної допомоги у період професійного навчання, за період з 14.11.2008 року по 24.11.2008 року отримано 183,33 грн. допомоги по безробіттю та за період з 15.04.2008 року по 13.11.2008 року отримано витрати на навчання у розмірі 1620,43 грн.
Загальна сума незаконно отриманих коштів відповідачем, яка відповідно до наказу Красноперекопського міськрайонного центру зайнятості № 05 підлягає стягненню на користь позивача, складає 3940,43 грн.
Відповідно до п.7 Порядку у разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Можливість вирішення спорів, які виникають у звязку зі застосуванням Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» саме у судовому порядку, визначена також статтею 39 зазначеного Закону.
Судом встановлено, що станом на день розгляду справи кошти в сумі 3940,43 грн. відповідачем до Красноперекопського міськрайонного центру зайнятості не повернені.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що належить задовольнити у повному обсязі.
У судовому засіданні, яке відбулось 20.01.2011 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова оформлена та підписана 25.01.2011 року.
На підставі зазначеного вище, керуючись ст. 160-163, 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) на користь Красноперекопського міськрайонного центру зайнятості (96000, АР Крим, м. Красноперекопськ, вул. Чапаєва,2; р/р 37178001000265 в Управлінні Держказначейства в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 20708600) незаконно отримані кошти у розмірі 3940,43 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.