Постанова № 13509065, 16.11.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
16.11.2010
Номер справи
2а-11844/10/5/0170
Номер документу
13509065
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

16.11.10Справа №2а-11844/10/5/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., при секретарі Мородецькій Ю.В., розглянувши за участю представників позивача - Гришина Р.Ю., довіреність № 3 від 17.06.2010 року; Антілогова Н.В., довіреність № 78 від 01.11.2010 року,

у судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції в АР Крим

до Підприємства «Ширак»

про стягнення заборгованості в сумі 123505,53 грн.,

Обставини справи: Феодосійська міжрайонна державна податкова інспекція в АР Крим (далі позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції в АР Крим (далі відповідач) заборгованості в сумі 123505,53 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем несплачена сума узгодженого зобовязання з орендної плати за земельні ділянки.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 14.09.2010 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні, яке відбулось 16.11.2010 року, представники позивача наполягали на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.

Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином - рекомендованою кореспонденцією, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення № 0006752.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначає Закон України «Про державну податкову службу в України», відповідно до ст.4 якого Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, якому підпорядковуються зокрема Державна податкова інспекція в АРК .

Відповідно до ст.8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» Державна податкова адміністрація України здійснює функції, зокрема щодо здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів; обліком платників податків, інших платежів; виявленням і веденням обліку надходжень податків, інших платежів.

Враховуючи обсяг повноважень, наданих державній податковій службі законодавством, суд дійшов висновку, що Феодосійська міжрайонна державна податкова інспекція в АР Крим у відносинах з фізичними та юридичними особами є субєктом владних повноважень та даний спір належить до розгляду у порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.

Судом встановлено, що Підприємство «Ширак» 01.04.1997 року зареєстровано Сімферопольською районною державною адміністрацією АР Крим у якості юридичної особи, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А00 № 690732 від 27.05.1999 року, довідкою Головного управління статистики в АР Крим № 56-59/49/150 від 07.06.2006 року.

Згідно з довідкою № 140 від 01.07.1999 року відповідач з 08.04.1997 року взятий на облік як платник податків та зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування».

Згідно зі статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування», платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є, зокрема, юридичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обовязок сплачувати податки і збори.

Пунктом 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку вказує у податковій декларації.

Згідно з пунктом 5.3.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.

Статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування» встановлено, що платники податків зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Порядок, підстави та строки сплати орендної плати за землю передбачені Законом України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року № 2535 ХІІ (далі по тексту Закон).

Відповідно до ст. 2 Закону використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) і землекористувачі згідно з ч.2 ст. 2 Закону України «Про плату за землю» сплачують земельний податок. Статтею 15 даного нормативно-правового акту передбачено, що власники землі і землекористувачі платять земельний податок з дня виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою.

Згідно зі ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.

Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.

Судом встановлено, що між позивачем та Феодосійською міською радою укладені договори оренди земельної ділянки з земель комунальної власності від 29.11.2001 року, від 23.11.2006 року, від 29.12.2006 року, від 29.11.2007 року.

У звязку з зазначеним, враховуючи вимоги чинного податкового законодавства відповідачем до Феодосійської МДПІ в АР Крим були надані податкові декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності:

№ 2450 від 29.01.2009 року за 2009 рік, відповідно до якої сума орендної плати, що підлягає сплаті у звітному році становить 119966,59 грн., у тому числі 9997,22 грн. щомісячно, починаючи з січня по листопад 2009 року та 9997,17 грн. у грудні 2009 року.

№ 9700 від 26.03.2010 року, відповідно до якого сума, що підлягає сплаті у звітному році становить 127044,50 грн., у тому числі 10587,06 грн. за січень 2009 року та 10587,04 грн. щомісячно, починаючи з лютого по грудень 2010 року.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем сума узгоджених зобовязань з орендної плати за 2009-2010 роки у повному обсязі сплачена не була, у звязку з чим за ним утворилась заборгованість у розмірі 123505,53 грн., з них 59983,27 грн. за липень-грудень 2009 року та 63522,26 грн. за січень-червень 2010 року.

Відповідачем в порядку ст. 71 КАС України не було надано доказів сплати у повному обсязі заборгованості з орендної плати за 2009-2010 роки, у звязку з чим станом на день розгляду справи сума заборгованість відповідача з орендної плати становить 123505,53 грн.

Пунктом 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами.

Враховуючи зазначене вище, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити та стягнути з відповідача 123505,53 грн. заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

У судовому засіданні, яке відбулось 16.11.2010 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Відповідно до вимог ст. 163 КАС України постанова оформлена та підписана 22.11.2010 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Підприємства «Ширак» (97570, АР Крим, сімферопольський район, с. Чистеньке, вул. Севастопольське шосе, 4; ЄДРПОУ 24697613; відомості про відкриті рахунки в установах банків в матеріалах справи відсутні) на користь місцевого бюджету м. Феодосія АР Крим (р/р № 33211812700024 в ГУДКУ в АР Крим, ЄДРПОУ 34740709; код платежу 13050205) 123505,53 грн. заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Сидоренко Д.В.