ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
25.11.10Справа №2а-8946/10/5/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., при секретарі Мородецькій Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції в Ленінському районі АР Крим
до Акціонерного товариства відкрито типу «Ітог»
про стягнення заборгованості в сумі 15952,74 грн.,
Обставини справи: Державна податкова інспекція в Ленінському районі АР Крим (далі позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Акціонерного товариства відкрито типу «Ітог» (далі відповідач) заборгованості в сумі 12644,74 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем несплачена сума узгодженого податкового зобовязання з земельного податку за 2009-2010 роки та нарахованих за несвоєчасну сплату земельного податку штрафним санкціям.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 13.07.2010 року відкрито адміністративне провадження, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Позивачем 25.10.2010 року до суду було надано заяву про зміну позовних вимог, в якій він просив суд стягнути з відповідача 15952,37 грн. заборгованості. Зава про збільшення позовних вимог обґрунтована тим, що сума позовних вимог була визначена з урахуванням суми заборгованості відповідача з земельного податку станом на 09.06.2010 року, проте станом на 22.10.2010 року сума заборгованості зросла та становить 15952,37 грн.
У судове засідання, яке відбулось 25.11.2010 року, позивач явку свого представника не забезпечив, про час, дату та місце його проведення був повідомлений належним чином, 25.11.2010 року від нього надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, у звязку з неможливістю явки, та підтримання позовних вимог у повному обсязі.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином.
Так, на адресу відповідача (98213, АР Крим, Ленінський район, м. Щолкіне, 60а, кв.56), зазначену у довідці з ЄДРПОУ, була направлена рекомендованою кореспонденцією повістка з зазначенням часу, дати та місця судового засідання. Проте, вказаний документ повернувся до суду з відміткою Укрпошти: «за зазначеною адресою не знаходиться».
Згідно з ч. 11 ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Враховуючи зазначене вище, суд вважає, що відповідача належним чином повідомлено про дату, час та місце судового розгляду.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначає Закон України «Про державну податкову службу в України», відповідно до ст.4 якого Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, якому підпорядковуються зокрема Державна податкова інспекція в АРК .
Відповідно до ст.8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» Державна податкова адміністрація України здійснює функції, зокрема щодо здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів; обліком платників податків, інших платежів; виявленням і веденням обліку надходжень податків, інших платежів.
Враховуючи обсяг повноважень, наданих державній податковій службі законодавством, суд дійшов висновку, що Державна податкова інспекція в Ленінському районі АР Крим у відносинах з фізичними та юридичними особами є субєктом владних повноважень та даний спір належить до розгляду у порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.
Судом встановлено, що Акціонерне товариство відкрито типу «Ітог» 02.06.1993 року зареєстроване Ленінською районною державною адміністрацією як юридична особа, що підтверджується довідкою Головного управління статистики в АР Крим № 178/2 від 27.04.2010 року.
Згідно з довідкою № 560 від 21.03.2000 року відповідач 02.06.1993 року взятий на облік як платник податків та зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування», ДПІ в Ленінському районі АР Крим за № 20.
Згідно зі статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування», платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обовязок сплачувати податки і збори.
Пунктом 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку вказує у податковій декларації.
Згідно з пунктом 5.3.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.
Статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування» встановлено, що платники податків зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку передбачені Законом України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року № 2535 ХІІ.
Відповідно до ст. 2 Закону використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) і землекористувачі згідно з ч.2 ст. 2 Закону України «Про плату за землю» сплачують земельний податок. Статтею 15 даного нормативно-правового акту передбачено, що власники землі і землекористувачі платять земельний податок з дня виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 13 Закону підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно зі ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
Судом встановлено, що відповідач має на праві постійного користування земельну ділянку площею 0,98 га, що знаходиться в межах населеного пункту с. Азовське та належить Мисівській сільській раді відповідно до державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-к М № 001189 від 05.01.1995 року.
Відповідачем в порядку податкової звітності 23.01.2009 року до ДПІ в Ленінському районі було надано податковий рахунок земельного податку, який зареєстровано за № 183.
Відповідно до вказаного рахунку, сума, що підлягає сплаті у 2009 році становить 10025,40 грн., у тому числі 835,45 грн. щомісячно.
Крім того, згідно з податковим розрахунком № 1096 від 28.01.2010 року, сума земельного податку, що підлягає сплаті відповідачем у 2010 році становить 10025,40 грн., у тому числі 835,45 грн. щомісячно.
Як вбачається з даних облікової картки платника податків, відповідачем не було проведено своєчасно та у повному обсязі сплату самостійно узгоджених податкових зобовязань з земельного податку за 2009-2010 роки, у звязку з чим станом на 22.10.2010 року за ним утворилась заборгованість у розмірі 14184,22 грн.
Посадовими особами ДПІ в Ленінському районі АР Крим було проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питань дотримання граничних термінів сплати земельного податку за січень-квітень 2009 року.
За результатами перевірки було складено акт № 3185/1503/20684012 від 15.09.2009 року, у висновку якого зазначено про порушення відповідачем п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», що виявилось у несвоєчасній сплаті узгоджених податкових зобовязань з земельного податку за період з січня по квітень 2009 року.
На підставі вказаного акту перевірки позивачем 15.09.2009 року були прийняті податкові повідомлення - рішення № 0003131503/0 про нарахування штрафних санкцій відповідно до п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у розмірі 1567,23 грн. та № 0003141503/0 про нарахування штрафних санкцій відповідно до п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у розмірі 25,18 грн.
Зазначені податкові повідомлення-рішення отримані представником відповідача 15.09.2009 року, що підтверджується його підписом на корінцях цих рішень.
У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів того, що податкові повідомлення-рішення прийняті з порушенням вимог діючого законодавства.
Підпунктом 6.2.1. пункту 6.2. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. У звязку з чим позивачем на адресу відповідача були направлені перша податкова вимога № 1/30 від 04.02.2009 року та друга податкова вимога № 2/102 від 30.03.2009 року, які отримані останнім відповідно 27.02.2009 року та 13.05.2009 року, що підтверджується підписом представника відповідача на корінцях цих вимог.
Підпунктом 16.4.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
За несвоєчасну сплату відповідачем сум узгодженого податкового зобовязання ДПІ в Ленінському районі АР Крим була нарахована пеня у розмірі 126,17 грн. та штрафні санкції у розмірі 49,57 грн.
Таким чином, станом на день розгляду справи загальна сума заборгованості відповідача з земельного податку становить 15952,37 грн., у тому числі 14184,22 грн. за основним платежем, 1641,98 грн. штрафні санкції та 126,17 грн. пеня.
Згідно статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» однією із задач органів податкової служби є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, повною і своєчасною сплатою до бюджетів податків і зборів.
Пунктом 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Приймаючи до уваги те, що відповідач у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів сплати заборгованості в сумі 15952,37 грн., суд вважає, що позовні вимоги належить задовольнити у повному обсязі.
У судовому засіданні, яке відбулось 25.11.2010 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Відповідно до вимог ст. 163 КАС України постанова оформлена та підписана 30.11.2010 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Акціонерного товариства відкрито типу «Ітог» (98213, АР Крим, Ленінський район, м. Щолкіне, 60А, кв.56; ЄДРПОУ 28684012; р/р № 26001301391828 в філії ПАТ ПІБ в м. Керч АР Крим, МФО 324548) на користь місцевого бюджету Щолкінської міської ради Ленінського району АР Крим (р/р 33212811700165 в ГУ ДКУ в АР Крим, МФО 824026, ЄДРПОУ 32722426, код бюджетної класифікації 13050100) 15952,37 грн. заборгованості з земельного податку.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Сидоренко Д.В.