Постанова № 13509022, 25.11.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
25.11.2010
Номер справи
2а-12520/10/16/0170
Номер документу
13509022
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

25.11.10Справа №2а-12520/10/16/0170 (11:24) Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Александрова О.Ю. , при секретарі Габрись П.С., розглянувши за участю

представника позивача Меметова Т.Р., довіреність від 28.07.2010р.,

представника відповідача Отаршинової К.Л., довіреність від 17.06.2010р.,

у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

Комунального підприємства "Екосервіс-Кіровське"

до Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим

про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство "Екосервіс-Кіровське" звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим про скасування рішення про застосування штрафних санкцій № 0000532301 від 21.06.2010р. у сумі 199837,0грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що рішення № 0000532301 від 21.06.2010р. відповідачем прийнято з порушенням строку, який передбачений ст. 250 Господарського кодексу України.

У судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, зазначених у письмових запереченнях на адміністративний позов.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Комунальне підприємство "Екосервіс-Кіровське" (код ЄДРПОУ 33176356) зареєстровано Кіровської районної державної адміністрацією АР Крим 09.12.2004р. як юридична особа.

На підставі витягу з акту ревізії фінансово - господарської діяльності № 32-21/12 від 09.04.2010р. сектору в Кіровському районі Східного об'єднаного контрольно-ревізійного відділу (вих. № 32-14/276 від 22.04.2010р., вих № 787/9 від 23.04.2010р.) відповідачем проведено невиїзну документальну перевірку Комунального підприємства "Екосервіс-Кіровське" та прийнято рішення про застосування штрафних санкцій № 0000532301 від 21.06.2010р. у сумі 199837,00грн. за порушення п.2.6 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", а саме, за не оприбуткування у повній сумі в день одержання та надходження до каси, суми у загальному розмірі 39967,40грн., з яких: у вересні 2007р. - 31267,40грн., у жовтні 2007р. - 8700,00грн.

Постановою Правління НБУ № 637 від 15.12.2004р. затверджено Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні ( далі Положення № 637). Зазначена Постанова зареєстрована в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 р. за № 40/10320.

Положення № 637 визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями).

Пунктом 7.50 Положення № 637 встановлено, що контроль за встановленням і дотриманням підприємствами встановлених лімітів каси та строків здавання готівкової виручки з каси здійснюють органи державної податкової служби України.

Підпунктом 2.6. Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів..

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Судом встановлено, що позивачем не надано доказів оприбуткування готівки у касі підприємства у загальному розмірі 39967,40грн., з яких: за вересень 2007р. - 31267,40грн., за жовтень 2007р. - 8700,00грн.

Абзацем 2 п.1 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” від 12 червня 1995 року N 436/95 у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Таким чином, суд дійшов висновку, що розмір штрафних санкцій розрахований відповідно до чинного законодавства.

Рішення про застосування фінансових санкцій за неоприбуткування у касі готівки в 2007 році № 0000532301 у сумі 199837,00грн. прийнято відповідачем 21.06.2010р.

Відповідно до ст.238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Згідно ст.241 Кодексу адміністративно - господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.

За змістом положень статті 239 Господарського кодексу України штраф є видом адміністративно-господарських санкцій.

Таким чином, фінансові санкції, які застосовані позивачем до відповідача рішенням № 0000532301, а саме, штрафу за не оприбуткування готівкових коштів у касі підприємства з розрахункових рахунків є адміністративно - господарськими санкціями.

Відповідно до ст.250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Таким чином, суд дійшов висновку, що штрафні санкції за порушення, які відбулися у 2007р., до відповідача застосовані більш ніж через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, тобто, враховуючи ст. 250 Господарського кодексу України строк для застосування адміністративно-господарських санкцій до відповідача позивачем не дотриманий.

Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України (частина 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України).

За таких обставин, оскаржуване рішення є протиправним.

Відповідно до п.1 ч.2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.

З наведеного випливає, що скасування рішення субєкта владних повноважень є наслідок визнання цього рішення протиправним.

У позовній заяві позивач просить суд рішення № 0000532301 від 21.06.2010р. скасувати без вимоги про визнання оскаржуваного рішення протиправним.

В свою чергу, частиною 2 ст.11 КАС України передбачено право суду вийти за межі позовних вимог, тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи необхідність повного захисту прав та інтересів Комунального підприємства "Екосервіс-Кіровське"суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним і скасувати рішення Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим № 0000532301 від 21.06.2010р. у сумі 199837,00грн.

Під час судового засідання, яке відбулось 25.11.2010р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. У повному обсязі постанову складено та підписано 29.11.2010р.

Керуючись ст.ст.11,94, 98, 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим № 0000532301 від 21.06.2010р. у сумі 199837,00грн.

3. Стягнути на користь Комунального підприємства "Екосервіс-Кіровське" з Державного бюджету України витрати зі сплати судового збору у розмірі 03 (три) гривні 40 копійок.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Александров О.Ю.