Постанова № 13509019, 10.01.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
10.01.2011
Номер справи
2а-12828/09/8/0170
Номер документу
13509019
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 січня 2011 р.Справа №2а-12828/09/8/0170 (16:20 год.) м. Сімферополь

Окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О. , при секретарі Гнатенко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в АРК

до Приватного підприємства "Кримська цукрова компанія"

про стягнення

за участю представників сторін:

представник позивача - Демчук Т.В.,

представник відповідача - не з'явився

Суть спору:

Державна інспекція з контролю за цінами в АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Кримська цукрова компанія" про стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін у сумі 507843,00 грн., у тому числі економічних санкцій у розмірі 169281,00 грн. та штрафу за порушення державної дисципліни цін у розмірі 338562,00 грн.

Представник позивача у судовому засіданні 10.01.11 підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про місце, день та час його проведення повідомлений належним чином (а.с. 30), клопотань про розгляд справи за його відсутності суду не надіслав. Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Державною інспекцією з контролю за цінами в АРК 12.08.2009 року було проведено перевірку Приватного підприємства "Кримська цукрова компанія" (код ЄДРПОУ 36393577) з питання дотримання порядку суб'єктами господарювання порядку формування та застосування цін на окремі види продовольства відповідно до вимог нормативних актів Кабінету Міністрів України, Ради Міністрів АРК, місцевих державних адміністрацій, ухвалених на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 року № 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)", за результатами якої був складений Акт № 0304 від 12.08.2009 року (а.с. 5-6). Перевіркою встановлено, що ПП "Кримська цукрова компанія" в порушення вимог п. 4, п. 9 Постанови КМ України від 17.10.2007 р. № 1222 (зі змінами, внесеними Постановою КМ України від 06.08.2008 р. № 709) в період з 18.06.2009 р. до 07.08.2009 р. підвищувало оптово-відпускні ціни на цукор-пісок, щодо якого запроваджено державне регулювання, без декларування таких цін.

В результаті даних порушень державної дисципліни цін ПП "Кримська цукрова компанія" в період з 18.06.2009 р. до 07.08.2009 р. необґрунтовано отримало виручку в розмірі 169280,50 грн. На підставі зазначеного акту та відповідно до ст. 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 03.12.1990 р. № 507 до підприємства були застосовані економічні санкції та прийняте Рішення № 86 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін від 17.08.2009 року (а.с. 3).

Згідно ст. 192 Господарського Кодексу України від 16.03.2003 року № 436 політика ціноутворення, порядок встановлення та застосування цін, повноваження органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо встановлення та регулювання цін, а також контролю за цінами і ціноутворенням визначаються законом про ціни і ціноутворення, іншими законодавчими актами.

В ст. 12 Закону України «Про ціни та ціноутворення» № 507 від 03.12.1990 року вказано, що координація роботи по здійсненню політики цін, проведення економічного аналізу рівня та динаміки цін і вжиття заходів щодо регулювання цін і тарифів здійснюються відповідними державними органами управління України та їх структурними підрозділами. Відповідно до п. 1 Положення про державну інспекцію з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, затвердженого Наказом Державної інспекції з контролю за цінами 29.03.2009 року (а.с. 11-12) Державна інспекція з контролю за цінами в АРК є територіальним органом Державної інспекції з контролю за цінами у складі Міністерства економіки України і підпорядковується їй. Пунктом 5 зазначеного Положення Держцінінспекція має право проводити в органах виконавчої влади, підприємствах, установах, організаціях, незалежно від форм власності, перевірки, повязані з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів, а також приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою та організацією суми виручки. Крім того, звертатись до суду про стягнення зазначених коштів у разі невиконання ними рішень державних інспекцій з контролю за цінами.

Ст. 240 ГК України встановлює, що прибуток (доход), одержаний суб'єктом господарювання внаслідок порушення встановлених законодавством правил здійснення господарської діяльності, а також суми прихованого (заниженого) прибутку (доходу) чи суми податку, несплаченого за прихований об'єкт оподаткування, підлягають вилученню в доход відповідного бюджету в порядку, встановленому законом.

Відповідно до п. 4 Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, затвердженого ПКМ України від 17.10.2007 року № 1222 (із відповідними змінами і доповненнями), що визначає механізм декларування суб'єктами господарювання зміни оптово-відпускних цін на борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці (тушка), ковбасні вироби варені, крім вищого сорту, молоко коров'яче питне з вмістом жиру до 2,5 відсотка, сир кисломолочний з вмістом жиру до 9 відсотків, сметану з вмістом жиру до 20 відсотків, масло вершкове з вмістом жиру до 72,5 відсотка, яйця курячі, цукор-пісок, олію соняшникову, суб'єкти господарювання, які провадять діяльність з реалізації продовольчих товарів, у разі зміни їх оптово-відпускних цін подають до територіальних органів Держцінінспекції необхідні документи, що засвідчуються підписом керівника суб'єкта господарювання, скріплюються печаткою і подаються не пізніше ніж за три робочих дні до запровадження оптово-відпускних цін на продовольчі товари.

Пункт 9 цього Порядку визначає, що оптово-відпускні ціни на продовольчі товари вважаються задекларованими на день набрання чинності розпорядженням (рішенням) уповноваженого органу щодо здійснення повноважень, наданих постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 р. № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)». Пунктом 12 зазначеної Постанови встановлені повноваження Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій щодо врегулювання (встановлення) оптово-відпускних цін на борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, яйця курячі, цукор, олію соняшникову шляхом декларування їх зміни.

Згідно п.2. Порядку, затвердженого ПКМ від 17.10.2007 року № 1222 декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, зазначені у пункті 1 цього Порядку, у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця більш як на 1 відсоток.

Як слідує з акту Державної інспекції з контролю за цінами в АРК № 0304 від 12.07.2009 року (а.с. 5-6) гранична оптово-відпускна ціна без обовязкового декларування становить 5,05 грн./1 кг з ПДВ цукру-піску. Натомість Розрахунок суми необґрунтовано отриманої виручки при реалізації цукру-піску за період з 18.06.09 р. по 07.08.2009 р. ПП «Кримська цукрова компанія» за даними реєстру реалізації цукру-піску свідчить про незаконно отриману виручку ПП «Кримська цукрова компанія» в розмірі 169280,50 грн. при реалізації цукру-піску встановленим контрагентам (Додаток № 7 до Акту перевірки, а.с.7-8).

Статтею 238 ГК України визначено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Згідно ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін № 86 від 17.08.2009 року (а.с. 3) було оскаржено відповідачем в судовому порядку, однак Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 20.07.2010 р. у справі № 2а-12079/09/7/0170 у задоволенні позову було відмовлено. Вказана постанова набрала законної сили 06.08.2010 р. у зв'язку з закінченням строків на її оскарження в апеляційному порядку.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, частина 1 якої встановлює, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, порушення законодавства в галузі державної дисципліни цін ПП "Кримська цукрова компанія" не були спростовані; приписи законодавства, що встановлюють відповідальність суб'єкта господарювання за вчинення порушення Державною інспекцією з контролю за цінами в АРК були застосовані правомірно, порушень з її боку судом не встановлено.

Приймаючи до уваги, що стосовно спірних правовідносин є судове рішення, що набрало законної сили, детально вивчивши матеріали справи у співвідношенні останніх з вимогами відповідних нормативно-правових актів України, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 160-163 КАС України суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Приватного підприємства "Кримська цукрова компанія" (адреса місцезнаходження: 95000, АРК м. Сімферополь, пр. Кірова, 54; код ЄДРПОУ 36393577, банківські реквізити: р/р 26001300004828 в АКБ "Форум", м. Сімферополь, МФО 384890) в дохід державного бюджету р/р 31112106700002, МФО 824026, код ЄДРПОУ 34740405 відділення Держказначейства, банк одержувача Управління Державного казначейства в АРК, м. Сімферополь, код платежу 21081100 економічні санкції у розмірі 169281,00 грн. та штраф за порушення державної дисципліни цін у розмірі 338562,00 грн. в загальній сумі 507843,00 грн.

Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Кушнова А.О.