Рішення № 135057903, 20.03.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2026
Номер справи
380/24974/25
Номер документу
135057903
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 березня 2026 рокусправа № 380/24974/25м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та зобов`язання вчинити певні дії,

Обставини справи.

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку пенсії на підставі довідки Головного управління ДСНС України у Львівській області від 10.03.2025 №54-ДВ/5807 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок пенсії у порядку і розмірах, визначених відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-ХІІ, положень постанови №704 з обов`язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а також довідки Головного управління ДСНС України у Львівській області від 10.03.2025 року №54-ДВ/5807 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в територіальному органі Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-XII (далі Закон № 2262-XII). Позивач зазначає, що у 2018 році його пенсія була перерахована на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, у зв`язку з чим під час обчислення розміру пенсійної виплати не були враховані щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Проте, як наголошує Позивач, у зв`язку із набранням 05.03.2019 законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким було визнано протиправними та скасовано пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, а також зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, відновилася дія попередніх правових норм. Відтак, починаючи з 05.03.2019, у Позивача виникло беззаперечне право на перерахунок пенсії з урахуванням повноцінного складу грошового забезпечення, включаючи всі щомісячні додаткові види грошового забезпечення (зокрема, надбавку за особливості проходження служби) та премію, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704.

З метою реалізації свого права на належне пенсійне забезпечення, Позивач звернувся до уповноваженого органу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, яке на виконання вимог чинного законодавства виготовило та видало Позивачу оновлену довідку від 10.03.2025 № 54-ДВ/5807 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019. У вказаній довідці відображено всі передбачені законом складові для обчислення пенсії.

Позивач 06.03.2025 звернувся до Відповідача із заявою, у якій просив здійснити перерахунок та виплату його пенсії на підставі вказаної довідки, починаючи з 01.04.2019 (першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому виникли підстави для перерахунку). Проте Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 20.03.2025 № 5858-5464/П-52/8-1300/25 відмовило у проведенні такого перерахунку.

Позивач вважає таку відмову Відповідача протиправною, формальною та такою, що порушує його конституційні права на належний соціальний захист та мирне володіння своїм майном.

Ухвалою від 24 грудня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, відповідно до положень статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України. Цєю ж ухвалою Відповідачу встановлено строк для подання відзиву на адміністративний позов.

Відповідач скористався своїм процесуальним правом та подав до суду відзив на позовну заяву, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог. Свою позицію пенсійний орган обґрунтував тим, що він діє виключно в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством. Відповідач зазначив, що масовий перерахунок пенсій військовослужбовцям та прирівняним до них особам проводиться виключно централізовано у разі прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення.

На виконання Постанови № 103 Позивачу вже проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018. При цьому Відповідач наголошує, що саме по собі скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103 рішенням суду у справі № 826/3858/18 не є автоматичною та достатньою підставою для здійснення нового перерахунку. На переконання Відповідача, оскільки після 05.03.2019 Уряд не приймав жодних нових нормативно-правових актів щодо зміни складових грошового забезпечення військовослужбовців чи проведення масового перерахунку пенсій, у територіальних органів Пенсійного фонду відсутні законні повноваження проводити такі перерахунки самостійно. Крім того, Відповідач вказав, що довідка від 10.03.2025 № 54-ДВ/5807 видана на особисте індивідуальне звернення Позивача, а не отримана Відповідачем за списками згідно з процедурою, визначеною Порядком № 45. Відтак, на думку органу ПФУ, така довідка сама по собі не породжує права на перерахунок пенсії, у зв`язку з чим у задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги Позивача та заперечення Відповідача, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 (далі Позивач) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області (далі Відповідач) та з 23.07.2008 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до імперативних норм Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-XII (далі Закон № 2262-XII).

Як встановлено з матеріалів пенсійної справи, у 2018 році на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 Відповідачем здійснено перерахунок пенсії Позивача з 01.01.2018. Проте, під час обчислення нового розміру пенсії враховано лише три складові грошового забезпечення:

посадовий оклад (у розмірі 3170,00 грн),

оклад за військовим званням (у розмірі 1020,00 грн)

відсоткову надбавку за вислугу років (у розмірі 1885,50 грн).

Будь-які додаткові види грошового забезпечення, що мали постійний щомісячний характер, а також премії, до оновленого розрахунку включені не були, що призвело до фактичного обмеження розміру належних Позивачу виплат.

З метою відновлення свого права на отримання пенсії у розмірі, що відповідає реальному складу грошового забезпечення за аналогічною посадою, Позивач звернувся до уповноваженого органу за отриманням оновлених відомостей. На це звернення Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області підготовлено та видано довідку № 54-ДВ/5807 від 10.03.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року.

У вказаній довідці, окрім базових величин, уповноваженим органом було вперше відображено відомості про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які набрали чинності згідно з Постановою № 704, а саме:

надбавку за особливості проходження служби (50%) у сумі 3037,75

премію (70%) у сумі 2219,00 грн.

Загальний підсумок грошового забезпечення для перерахунку пенсії за цією довідкою склав 11 332,25 грн.

Позивач 06.03.2025 звернувся до Відповідача із письмовою заявою, до якої долучив згадану довідку, та просив провести відповідний перерахунок його пенсії з 01.04.2019 (першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому судовим рішенням було скасовано обмеження щодо складових грошового забезпечення).

Листом від 20.03.2025 № 5858-5464/П-52/8-1300/25 Головне управління ПФУ у Львівській області офіційно відмовило Позивачу у проведенні перерахунку пенсії. Свою відмову Відповідач мотивував виключно формальними міркуваннями: по-перше, посиланням на відсутність нових рішень Кабінету Міністрів України про проведення масового перерахунку після 05.03.2019; по-друге, твердженням про те, що індивідуальна довідка, видана на запит особи, не може бути законною підставою для перерахунку в розумінні механізму, визначеного Порядком № 45.

Вважаючи таку відмову суб`єкта владних повноважень неправомірною, а власні конституційні права на соціальний захист порушеними, Позивач звернувся до суду за захистом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, перевіряючи обґрунтованість доводів Позивача та законність заперечень Відповідача, суд виходить із наступного та зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Основного Закону, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб (зокрема, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, ДСНС), є Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-XII (далі Закон № 2262-XII).

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб (далі Постанова № 704), якою не лише збільшено розміри посадових окладів, а й встановлено оновлену структуру грошового забезпечення, до якої увійшли нові щомісячні додаткові види виплат та премії.

Однак, 21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб (далі Постанова № 103), пунктами 1 та 2 якої було встановлено обмежений перелік складових для перерахунку пенсій, а саме: лише розмір окладу за посадою, військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років.

Одночасно Постановою № 103 було внесено зміни до Порядку № 45 та затверджено нову форму довідки про розмір грошового забезпечення (Додаток 2), яка фактично виключала можливість відображення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій. Саме на підставі цих дискримінаційних норм Відповідач провів перерахунок пенсії Позивача у 2018 році, що призвело до отримання ним пенсії у значно меншому розмірі, ніж це передбачено законом.

Суд наголошує на тому, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Відповідно до частини другої статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. Надання судом статусу нечинного нормативному акту означає, що він перестає створювати правові наслідки з моменту набрання рішенням суду законної сили.

Таким чином, з 05 березня 2019 року (з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18) відновила свою дію попередня редакція пункту 5 та Додатку 2 Порядку № 45, яка передбачає обов`язок врахування при перерахунку пенсій усіх складових грошового забезпечення, включаючи щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, передбачені Постановою № 704.

Суд відхиляє аргументи Відповідача про те, що скасування пунктів Постанови № 103 не є автоматичною підставою для перерахунку за відсутності нового масового рішення Кабінету Міністрів України. При вирішенні цього питання суд керується принципом верховенства права та сталою, обов`язковою до застосування судовою практикою.

Зокрема, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у рішенні від 17 грудня 2019 року за результатами розгляду зразкової справи № 160/8324/19 (залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року) дійшов висновку: з 05.03.2019 (з дня набрання чинності рішенням у справі № 826/3858/18) у пенсіонерів, які отримують пенсію за Законом № 2262-XII, виникло право на перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій, визначених Постановою № 704.

Верховний Суд констатував, що відсутність спеціального алгоритму дій або нового рішення Уряду не може нівелювати право особи на отримання належного пенсійного забезпечення, оскільки обов`язок щодо перерахунку прямо випливає із норм статі 63 Закону № 2262-XII. Юридична природа перерахунку пенсії полягає у її приведенні у відповідність до грошового забезпечення діючих військовослужбовців.

Суд також зауважує, що право на перерахунок пенсії є майновим правом у розумінні статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відмова у перерахунку на підставі довідки, що містить законні складові грошового забезпечення, є непропорційним втручанням у право особи на мирне володіння своїм майном. Помилки або недоліки в урядуванні, зокрема несвоєчасне прийняття Кабінетом Міністрів України нових порядків після судового скасування попередніх, не можуть бути використані державою як виправдання для невиплати коштів пенсіонеру (принцип належного урядування).

Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Оскільки дана справа за своїми ознаками та правовим регулюванням є повністю ідентичною зразковій справі № 160/8324/19, висновки Верховного Суду щодо обов`язку пенсійного органу здійснити перерахунок на підставі оновленої довідки із включенням додаткових видів грошового забезпечення є обов`язковими для застосування Львівським окружним адміністративним судом.

Крім того, суд наголошує, що згідно з частиною другою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У ході судового розгляду Відповідач не надав суду жодних належних та законних обґрунтувань своєї відмови, обмежившись посиланням на відсутність нового урядового нормативного акта, що прямо суперечить принципу пріоритетності закону над підзаконним актом та ігнорує факт набрання законної сили судовим рішенням про скасування обмежень.

Визначаючи дату, з якої має бути проведений перерахунок, суд керується положеннями частини другої статті 51 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки рішення суду про скасування пунктів 1, 2 постанови № 103 набрало законної сили 05.03.2019, обставини для перерахунку виникли саме у березні 2019 року, а отже, Позивач має право на отримання оновленого розміру виплат з 01 квітня 2019 року.

Також суд зазначає, що згідно з частиною третьою статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження будь-яким строком.

Таким чином, посилання на тривалий час, що минув з 2019 року до моменту звернення Позивача із заявою у 2025 році, не може бути підставою для відмови у виплаті заборгованості, оскільки обов`язок діяти правомірно та враховувати зміни в законодавстві лежить саме на державному органі.

З огляду на викладене, суд дійшов переконання, що дії Відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії Позивачу є протиправними, а обраний Позивачем спосіб захисту - зобов`язання здійснити перерахунок та виплату - є ефективним та таким, що забезпечує повне відновлення порушеного права.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Судом встановлено та підтверджено наявною у матеріалах справи квитанцією, що Позивачем при поданні позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн. Враховуючи повне задоволення позовних вимог, зазначена сума підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 .

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки Головного управління ДСНС України у Львівській області від 10.03.2025 № 54-ДВ/5807 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у порядку і розмірах, визначених відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, на підставі довідки Головного управління ДСНС України у Львівській області від 10.03.2025 № 54-ДВ/5807 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, з обов`язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, та провести виплату з урахуванням виплачених сум.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 20 березня 2026 року.

Суддя Коморний О.І.