Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №-613/525/26 Провадження №-3/613/273/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2026 року м. Богодухів
Суддя Богодухівського районного суду Сеник О.С., розглянувши матеріали, що надійшли від Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого монтером колії, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ст.173 КУпАП,-
ВСТАНОВИВ:
04.03.2026 о 19:36 год. ОСОБА_1 , перебуваючи у стані алкогольного сп`яніння, у громадському місці біля будинку № 63 по вул. Харківській с. Максимівка Богодухівського району Харківської області, висловлювався нецензурною лайкою в бік працівників поліції, зухвало спілкувався із оператором служби 102, посилав оператора екстреної лінії, чим порушував громадський порядок і спокій громадян, за що відповідальність передбачена ст.173 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, визнав у повному обсязі, у вчиненому щиро розкаявся. Підтвердив фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення. Пояснив, що вчинив правопорушення на грунті сварки з дружиною. Зобов`язався в подальшому не допускати подібних вчинків.
Вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши наявні матеріали справи про адміністративне правопорушення та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суддя приходить до таких висновків.
Згідно з ч. 2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У відповідності до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративне правопорушення (проступок) - це протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов`язаний повно, всебічно та об`єктивно з`ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Положеннями ст.173 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність, зокрема, за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Згідно з п. 3 постанови Пленуму Верховного суду України №10 від 22 грудня 2006 року «Про судову практику у справах про хуліганство» дрібне хуліганство - це умисне порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, яке не супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом.
Відповідно постанови Великої Палати Верховного Суду від 03 липня 2019 року у справі № 288/1158/16-к підтримання громадського порядку є одним із важливих чинників захисту честі, гідності, здоров`я, безпеки громадян, їх спокійного відпочинку та безперешкодної праці, втілення інших природних, соціальних і культурних прав членів людської спільноти. При цьому хуліганські дії завжди посягають на громадський порядок.
Громадський порядок - це обумовлена потребами суспільства система врегульованих правовими та іншими соціальними нормами система відносин, що складаються у громадських місцях в процесі спілкування людей, і яка має на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя, нормальних умов для праці і відпочинку людей, для діяльності державних органів, підприємств, установ та організацій.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами в їх сукупності:
протоколом про адміністративне правопорушення серії ВБА № 202793 від 04.03.2026, складеним у відповідності до вимог ст.ст. 256, 266 КУпАП уповноваженою посадовою особою, яким зафіксовано факт вчинення ОСОБА_1 дрібного хуліганства, а саме, що він 04.03.2026, перебуваючи у громадському місці, висловлювався нецензурною лайкою в бік працівників поліції, а також на адресу оператора лінії 102 ОСОБА_2 ;
електронним рапортом помічника чергового Богодухівського РВП ГУ НП в Харківській області від 04.03.2026 про надходження повідомлення зі служби 102 про те, що 04.03.2026 о 19:42 год. та о 20.00 год. за адресою : Харківська область, Богодухівський район, с-ще Максимівка, вул. Харківська, 63 заявник неадекватний, агресивний, грубо висловлюється в бік працівників поліції, зухвало спілкується з оператором служби 102, посилає оператора екстреної лінії після запитання про адресу, вимагає прибуття екіпажу протягом 15 хвилин, та просить зайняти собою психлікарню, кинув слухавку під час розмови;
письмовими поясненнями потерпілої ОСОБА_2 , інспектора І категорії відділу служби «102» УОА ЗОР ГУНП в Харківській області, згідно яких 04.03.2026 вона заступила на добове чергування. 04.03.2026 о 19:36 год. на екстрену лінію служби «102» надійшов дзвінок з телефону НОМЕР_1 , під час якого чоловік повідомив про сварку з дружиною. Заявник одразу спілкувався агресивно, зухвало, грубо висловлювався в бік працівників поліції, посилав оператора екстреної лінії, на запитання про адресу вимагав прибуття поліції протягом 15 хвилин;
аудіозаписом повідомлення, яке надійшло на спецлінію «102» 04.03.2026, з якого вбачається, що ОСОБА_1 спочатку виражався нецензурною лайкою на адресу дружини, а потім ображав нецензурною лайкою оператора служби «102»;
відеозаписом з нагрудної камери поліцейського, яким зафіксовано виїзд працівників поліції за викликом ОСОБА_1 за фактом сімейної сварки з дружиною, спілкування працівників поліції з ОСОБА_1 , в ході якого останній тривалий час висловлювався на їх адресу та на адресу дружини нецензурною лайкою, поводив себе агресивно, зухвало, погрожував, відмовлявся виконувати вимоги працівників поліції.
Враховуючи викладене, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП України, а саме дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян , що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Відповідно до ст. 23 КУПАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами.
Згідно зі ст.173 КУпАП дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян, - тягне за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п`ятнадцяти діб.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Відповідно до повідомлення Крисинського старостинського округу виконавчого комітету Богодухівської міської ради від 13.03.2026, ОСОБА_1 проживає за адресою : АДРЕСА_2 без реєстрації, разом з дружиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , донькою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , скарг на нього не надходило, компрометуючих матеріалів стосовно нього виконавчий комітет не має.
Обставиною, що пом`якшує відповідальність ОСОБА_1 , є щире розкаяння винного.
Обставин, як обтяжують відповідальність, згідно ст.34 КУпАП, судом не встановлено.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення, відповідно до положень ст. 33 КУпАП, враховуються характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, ступінь його вини, обставини, які пом`якшують і обтяжують відповідальність, у зв`язку з чим суд накладає на порушника ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу, передбачене санкцією ст.173 КУпАП, у виді штрафу в розмірі трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, яке є необхідним та достатнім стягненням для запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 665,60 грн.
Керуючись ст.ст. 7, 8, 33, 40-1, 173, 245, 251, 252, 268, 280, 283-285, 294 КУпАП, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, та застосувати щодо нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави (отримувач коштів ГУК Харківськ обл./МТГ Богодух/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37874947, Банк отримувач - Казначейство України (ел.адм..подат.), Номер рахунку (IBAN) UA038999980314030542000020587, Код класифікації доходів бюджету 21081100) у розмірі 3 (трьох) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51,00 грн. (п`ятдесят одну грн. 00 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави (Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувач Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106) в сумі 665 (шістсот шістдесят п`ять) грн. 60 коп.
Роз`яснити, що штраф, відповідно до ст. 307 КУпАП, має бути сплачений не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
Суддя О.С. Сеник