Постанова № 13496334, 13.01.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2011
Номер справи
2а-27546/10/0570
Номер документу
13496334
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 січня 2011 р. справа № 2а-27546/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Буряк І. В.

при секретаріБеспалько Г.Г.

за участю представників сторін:

позивача:Перець В.С. (дов. від 29.12.2010р. №8700/10/10-013)

відповідача:Толмакової І.Є. (дов. від 12.01.2011р.)

розглянувши у відкритому судовому засіданні

позовну заяву Відділу освіти Шахтарської міської ради

до Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 18.08.2010р. №0004531543/0

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Відділ освіти Шахтарської міської ради (надалі позивач) звернувся до суду з позовом до Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції (надалі відповідач, Шахтарська ОДПІ) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 18.08.2010р. №0004531543/0 та податкового повідомлення-рішення від 18.08.2010р. №0004521543/0 .

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2010р. провадження у справі було відкрито.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01 грудня 2010р. позовні вимоги були розєднані у самостійні провадження.

Відповідно до протоколу розподілу справи між суддями від 03.12.2010р. справа в частині позовних вимог Відділу освіти Шахтарської міської ради до Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 18.08.2010р. №0004531543/0 передано на розгляд судді Буряк І.В. за № 2а-27546/10/0570.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неправомірний перерозподіл відповідачем платежів на погашення податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, внаслідок чого до відповідача застосовані штрафні санкції за несвоєчасне погашення узгодженого податкового зобовязання.

У судовому засіданні від 21.12.2010р. оголошувалось про відкладення розгляду справи до 13.01.2011р. через неявку представника відповідача.

В судовому засіданні від 13.01.2011р. представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити у повному обсязі.

У судовому засіданні від 13.01.2011р. представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував.

Відповідач надав заперечення на позовну заяву за змістом яких проти вимог позивача заперечував вважаючи, що відповідно до вимог пп. 7.7. ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», при наявності податкового боргу він погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а тому Шахтарська ОДПІ правомірно, на підставі діючого законодавства, здійснила нарахування штрафних (фінансових) санкцій згідно норми пп. 17.1.7. п.17 ст. 17 вказаного вище Закону України.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.

Шахтарською ОДПІ проведена невиїзна документальна перевірка позивача з питань дотримання граничних термінів сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища за період 2006р. по строку 19.007р., перший квартал 2007 року по строку 21.05.2007р., 9 місяців 2009 року по строку 19.11.2009р., за наслідками якої складений відповідний Акт від 03.08.2010р. №968/15/02142968.

Згідно висновку вказаного акту, встановлено порушення граничних термінів сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 4986,32 грн.

На підставі Акту від 03.08.2010р. №968/15/02142968, Шахтарською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 18.08.2010р. №0004531543/0, яким, на підставі підпункту 17.1.7. пункту 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, за затримку граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 4986,32 грн. до позивача застосовано штраф у розмірі 2493,18 грн.

Підставами для встановлення порушення граничних термінів сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 4986,32 грн. стали наступні обставини.

Згідно платіжних доручень від 17.04.2009р. №2135, 2137, 2138 позивач перерахував 6,37 грн., 1906,96 грн., 6,38 грн. з призначенням платежу податок за забруднення навколишнього середовища за перший квартал 2009 року по строку.

Із наданих представниками сторін пояснень та Акту від 03.08.2010р. №968/15/02142968 вбачається, що із зазначених платежів відповідач направив 4,77 грн., 1820,74 грн., 4,76 грн. на погашення заборгованості за податковим розрахунком № 27630 від 31.01.2007р.

Згідно платіжних доручень від 22.07.2009р. №4766, 4767, 4765, 4764 позивач перерахував 7,29 грн., 9,71 грн., 220,22 грн., 491,21 грн. з призначенням платежу податок за забруднення навколишнього середовища за другий квартал 2009 року по строку.

Із наданих представниками сторін пояснень та Акту від 03.08.2010р. №968/15/02142968 вбачається, що із зазначених платежів відповідач направив 5,80 грн., 7,72 грн., 175,06 грн., 390,11 грн. на погашення заборгованості за податковим розрахунком № 27630 від 31.01.2007р.

Згідно платіжного доручення від 14.09.2009р. №5853 позивач перерахував 2402,72 грн., з призначенням платежу стягнення податкового боргу за забруднення навколишнього середовища згідно ухвали суду 2-а-6160/09/0570 від 30.07.2009р. до бюджету по строку.

Згідно наявної у матеріалах справи копії ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 30.07.2009р. № 2-а-6160/09/0570, Відділу освіти Шахтарської міської ради розстрочене виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 25.06.2009р. строком на 16 місяців із щомісячним платежем у розмірі перерахував 2402,72 грн.

Із наданих представниками сторін пояснень та Акту від 03.08.2010р. №968/15/02142968 вбачається, що із зазначеного платежу відповідач направив 1524,05 грн. на погашення заборгованості за податковим розрахунком № 27630 від 31.01.2007р. та 386,24 грн. на погашення заборгованості за податковим розрахунком № 7791 від 08.05.2007р.

Згідно платіжного доручення від 23.04.2010р. №2191 позивач перерахував 2094,47 грн., з призначенням платежу податок за забруднення навколишнього середовища за перший квартал 2010 року по строку.

Із наданих представниками сторін пояснень та Акту від 03.08.2010р. №968/15/02142968 вбачається, що із зазначеного платежу відповідач направив 667,07 грн. на погашення заборгованості за податковим розрахунком № 26492 від 04.11.2009р.

Тобто відповідач самостійно змінив призначення платежу за вказаними платіжними дорученнями, та спрямував сплачені позивачем грошові кошти всупереч встановленого у вказаних платіжних дорученнях призначення платежу.

Вказані обставини сторонами у справі не спростовуються.

Копії зазначених документів наявні у матеріалах справи.

Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що, податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до підпункту 5.3.1. п. 5.3 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону для подання податкової декларації. При цьому, відповідно до підпункту 5.4.1 пункту 5.1 статті 5 наведеного Закону, узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Згідно пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обовязковими платежами) у рівних пропорціях.

Згідно підпункту 17.1.7. пункту 17.1, ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, визначених зазначеним Законом, такий платник податку зобовязаний сплатити штраф у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, у розмірі пятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Таким чином, на підставі викладеного, вбачається обовязок платника податків здійснювати погашення податкового боргу у разі його виникнення у порядку черговості.

Вказаному обовязку кореспондує передбачене названим законом зобовязання платника податків сплатити штраф за непогашення протягом граничних строків узгодженої суми податкового зобовязання, який наступає тільки після самостійного погашення таким платником суми податкового боргу.

Законом України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р., № 509-XII, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що саме ним визначається статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності.

Так, зокрема ст.ст. 8, 11 даного Закону наведено вичерпний перелік прав та функцій податкових органів, за змістом яких право самостійно погашати податкові зобовязання платника податків шляхом зміни призначення платежу, у податкових органів - відсутнє.

Таким чином, суд приходить до висновку, що зміна призначення платежу за наданими до матеріалів справи платіжними дорученнями здійснена податковим органом поза межами наданих законодавством повноважень, а тому, Шахтарська ОДПІ протиправно нараховані штрафні (фінансові) санкції відповідно до норми підпункту 17.1.7. пункту 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Відділу освіти Шахтарської міської ради до Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції по збору за забруднення навколишнього природного середовища від 18 серпня 2010 року №0004531543/0.

2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

3. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 13 січня 2011 року, повний текст виготовлено 18 січня 2011 року.

4. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягомдесяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Буряк І. В.