Постанова № 13496329, 17.12.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2010
Номер справи
2а-25529/10/0570
Номер документу
13496329
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 грудня 2010 р. справа № 2а-25529/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 13.40

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Михайлик А.С.

при секретаріГончар О.О.

розглянув відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю

«Лікеро-горілчаний завод Альтера»

доРегіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів державної податкової адміністрації в Донецькій області

про стягнення грошових коштів, сплачених за марки

акцизного збору в сумі 799372,33 грн.

за участю:

від позивача: Єрмоленко В.В. (за дов. б/н від 26.11.2010 року)

від відповідача: Степанова Я.В. (за дов. № 2365/10/32-413 від 17.08.2010 року)

Товариство з обмеженою відповідальністю «Артемівський лікеро-горілчаний завод плюс» (надалі позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Донецькій області про зобовязання обміняти марки акцизного збору на алкогольні напої та тютюнові вироби та повернути грошові кошти на загальну суму 799 372,33 грн., стягнути з Міністерства фінансів України сплачені грошові кошти в сумі 799372,33 грн. за невикористані марки акцизного збору. В судовому засіданні позивач надав заяву про зміну позовних вимог, в якій просив суду стягнути з Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Донецькій області кошти в сумі 799372,00 грн. Позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що станом на 30 червня 2010 року за даними підприємства позивача обліковується сума дебіторської заборгованості Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації в Донецькій області в сумі 799732,33 грн. Посилаючись на положення Постанови Кабінету міністрів України № 567 від 23 квітня 2003 року, Постанови Кабінету міністрів № 179 від 12 березня 2008 року, позивач зауважував на наявності в відповідача обовязків забезпечення безоплатної видачі марок акцизного збору нового зразку в строк до 01 жовтня 2008 року в обмін на повернуті марки акцизного збору старого зразку, забезпечення та продажу марок акцизного збору українським виробникам алкогольних напоїв та тютюнових виробів, виходячи з планових щомісячних обсягів їх виробництва (реалізації) відповідно до заявок-розрахунків на необхідну кількість марок. Проте, відповідачем не було здійснено дій, направлених на обмін марок акцизного збору старого зразку на марки акцизного збору нового зразку та не був виконаний належним чином обовязок щодо продажу марок за наданими позивачем попередніми заявками-розрахункам на необхідну кількість марок акцизного збору, внаслідок чого позивач не отримав марки акцизного збору на загальну суму 799372,33 грн.

В судовому засіданні 23 листопада 2010 року від представника позивача надійшло клопотання про заміну позивача у звязку із тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Артемівський лікеро-горілчаний завод - Плюс» змінило назву та місцезнаходження. На день судового розгляду позивача має назву - Товариство з обмеженою відповідальністю «Лікеро-горілчаний завод Альтера». Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду було замінено позивача Товариство з обмеженою відповідальністю «Артемівський лікеро-горілчаний завод Плюс» на Товариство з обмеженою відповідальністю «Лікеро-горілчаний завод Альтера».

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2010 року були поновлені строки звернення позивача до суду.

Представник відповідача, Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Донецькій області проти задоволення позову заперечував, посилаючись на безпідставність заявлених позивачем вимог.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Лікеро-горілчаний завод Альтера» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 31049491 року, що підтверджуються наявними в матеріалах справи документами. Згідно преамбули Статуту ТОВ «Лікеро-горілчаний завод Альтера», зареєстрованого 09 листопада 2010 року ТОВ «Лікеро-горілчаний завод Альтера» є правонаступником Товариства з обмеженою відповідальністю «Артемівський лікеро-горілчаний завод Плюс», зареєстрованого 28 листопада 2000 року Виконавчим комітетом Артемівської міської ради Донецької області.

Позивач є виробником алкогольних напоїв, має ліцензію на виробництво алкогольних виробів серії АГ № 15286 зі строком дії до 1 березня 2012 року та згідно статті 2 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» є платником акцизного збору на алкогольні напої.

Станом на 01 січня 2008 року за позивачем обліковувалася переплата за марки акцизного збору в сумі 198 268,20 грн. Протягом періоду з січня 2008 року по червень 2009 року позивачем було перераховано суму коштів у розмірі 1622 218,96 грн. в рахунок сплати марок акцизного збору (т. 1 арк. справи 224-240). Загальна сума вартості отриманих від відповідача марок акцизного збору за період з січня 2008 року по 30 червня 2009 року складає 1074898,06 грн., що підтверджується відміткою про кількість отриманих марок акцизного збору на заявках-розрахунках на придбання марок акцизного збору, копії яких наявні в матеріалах справи (т. 1 арк. справи 71-223) Крім цього, 03 вересня 2008 року позивач передав відповідачу марки акцизного збору у кількості 1091709 шт. загальною вартістю 40393,24 грн., що підтверджується Актом приймання-передачі марок акцизного збору № 4 від 03 вересня 2008 року, копія якого наявна в матеріалах справи (т. 1 арк. справи 17). Згідно Акту № 1 від 27 жовтня 2008 року, позивач повернув відповідачу марки акцизного збору у кількості 60000,00 шт. загальною вартістю 6180,00 грн. (т. 1 арк. справи 22). Згідно Акту від 13 травня 2009 року, позивач повернув відповідачу марки акцизного збору у кількості 40000,00шт. загальною вартістю 4120,00 грн. (т. 1 арк. справи 26). Згідно Акту № 4 від 02 червня 2009 року, позивач повернув відповідачу марки акцизного збору у кількості 30000,00шт. загальною вартістю 3090,00 грн. (т. 1 арк. справи 27). Таким чином, станом на 30 червня 2009 року загальна сума коштів, сплачених позивачем в рахунок сплати марок акцизного збору, які не були видані відповідачем складає: 799372,34 грн., з яких 40393,24 грн. сума вартості марок старого зразку, переданих відповідачу для обміну на акцизні марки нового зразку, 13390,00 грн. сума вартості невикористаних та повернутих позивачем марок, 745589,10 грн. сума вартості сплачених, але не отриманих позивачем марок.

Марка акцизного збору є спеціальним знаком, яким маркуються алкогольні напої та тютюнові вироби. Її наявність на цих товарах підтверджує сплату акцизного збору, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Пунктом 1 статті 7 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби передбачено, що виробники алкогольних напоїв проводять маркування кожної пляшки (упаковки) алкогольних напоїв та таке маркування здійснюється марками акцизного збору, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Продавцем марок акцизного збору за місцезнаходженням позивача є Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Донецькій області на підставі п.6.4. Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом ДПА України №71 від 10 лютого 2007року (далі - Положення про Департамент).

З 01 липня 2003 року Постановою Кабінету міністрів України від 23 квітня 2003 року № 567 «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів» були запроваджені марки акцизного збору з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв.

Згідно пунктів 8 та 9 цієї постанови марки продаються суб'єктам підприємницької діяльності, які відповідно до законодавства є платниками акцизного збору з алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Продаж марок українським виробникам алкогольних напоїв та тютюнових виробів проводиться виходячи з планових щомісячних обсягів їх виробництва (реалізації) відповідно до заявки-розрахунку на необхідну кількість марок.

Плата за марки зараховується на окремий спеціальний рахунок ДПА і використовується для фінансування витрат, пов'язаних з виробництвом, транспортуванням і створенням матеріально-технічної бази для зберігання марок акцизного збору, та покриття інших пов'язаних з виконанням основних функцій органів державної податкової служби витрат, не забезпечених коштами загального фонду державного бюджету за відповідною бюджетною програмою, за винятком видатків на оплату праці.

Перелік документів, які подаються підприємством виробником для одержання марок визначений пунктом 10 Постанови Кабінет міністрів України № 567 від 24 березня 2003 року.

В судовому засіданні представником відповідача не було визначено будь-яких зауважень щодо повноти наданих позивачем документів для одержання марок акцизного збору. Наявними в матеріалах справи документами підтверджено надання повного пакету документів, визначених пунктом 10 Постанови № 567 підприємством позивача для отримання марок акцизного збору протягом січня 2008 року червня 2009 року.

Як було встановлено судом та не заперечується сторонами, загальна сума вартості марок акцизного збору, які мав на меті отримати позивач згідно попередніх заявок-розрахунків в період з січня 2008 року по червень 2009 року складає 1622 218,96 грн., проте, в період січня 2008 року червень 2009 року включно позивач отримав акцизні марки вартістю1074898,06 грн. із врахуванням суми вартості сплачених та не отриманих марок станом на 01 січня 2008 року (198 268,20грн.), загальна вартість марок, що не були отримані позивачем складає 745589,10 грн.

Як зазначив в судовому засіданні представник позивач, потреба в отримані марок акцизного збору на підставі наданих попередніх заявок-розрахунків відсутня, з огляду на що підприємством позивача було дійдено висновку про доцільність повернення суми сплачених коштів за виготовлення марок акцизного збору.

Відповідно до абзацу 5 пункту 3 Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого постановою № 567 у разі відмови підприємств-виробників та імпортерів алкогольних напоїв та тютюнових виробів від одержання замовлених ними акцизних марок, які вже виготовлено згідно з поданою попередньою заявкою-розрахунком, вартість таких акцизних марок не відшкодовується.

Листом № 2809/10/32-0429-2 від 25 жовтня 2010 року (т. 1 арк. справи 11) відповідач повідомив позивача про виготовлення марок акцизного збору згідно наданих позивачем заявок-розрахунків в повному обсязі.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача в частині повернення сплачених коштів за виготовлені у межах наданих позивачем попередніх заявках-розрахунків марки акцизного збору в сумі 745589,10 грн. не підлягають задоволенню.

Загальна вартість невикористаних та непошкоджених марок акцизного збору повернутих позивачем складає 13390,00 грн.

За вказівкою пункту 29 Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого постановою № 567, непошкоджені та невикористані марки приймаються їх продавцем. При цьому сплачена сума акцизного збору за висновком продавця відшкодовується покупцям або за їх бажанням зараховується в рахунок майбутніх платежів з розрахунку кількості фактично повернутих марок, крім суми акцизного збору, внесеної в рахунок погашення податкового векселя.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача в частині повернення сплачених коштів за повернуті позивачем непошкоджені та невикористані марки акцизного збору в сумі 13390,00 грн. не підлягають задоволенню.

Постановою Кабінету Міністрів України № 179 від 12 березня 2008 року «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв та тютюнових виробів» з 01 серпня 2008 року були запроваджені марки акцизного збору нового зразка для тютюнових виробів.

Відповідно до статті 3 вказаної Постанови Державну податкову адміністрацію зобовязано припинити з 1 серпня 2008 року продаж марок акцизного збору попереднього зразка. А також, відповідно до статті 5 цієї Постанови Державній податковій адміністрації вказано забезпечити проведення інвентаризації станом на 1 вересня 2008 р. залишків невикористаних марок попереднього зразка у продавців марок, на підприємствах - виробниках та в імпортерів алкогольних напоїв та тютюнових виробів, та прийняття залишків невикористаних марок попереднього зразка, повернутих продавцям підприємствами - виробниками та імпортерами алкогольних напоїв та тютюнових виробів відповідно до актів інвентаризації, знищення зазначених залишків на підставі актів інвентаризації, узагальнення за результатами інвентаризації та подання до 15 вересня 2008 року державному спеціалізованому підприємству Міністерства фінансів окремої рознарядки на виготовлення марок акцизного збору нового зразка для обміну на невикористані марки попереднього зразка, виявлені під час інвентаризації, безоплатну видачу до 1 жовтня 2008 року марок акцизного збору нового зразка підприємствам - виробникам та імпортерам алкогольних напоїв в обмін на повернуті марки попереднього зразка залежно від вмісту спирту етилового в горілці чи лікеро-горілчаних виробах або виду виноробної продукції і марок акцизного збору нового зразка для тютюновихвиробів, для маркування яких такі марки були придбані.

Відповідно до статті 6 зазначеної Постанови Міністерство фінансів було зобов'язано забезпечити до 20 вересня 2008 року виготовлення та доставку державним спеціалізованим підприємством Міністерства фінансів Державній податковій адміністрації марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв та тютюнових виробів згідно з окремою рознарядкою, передбачити фінансування витрат зазначеного підприємства, пов'язаних з виготовленням та доставкою марок акцизного збору нового зразка за зазначеною рознарядкою.

Таким чином, згідно із положеннями Постанови Кабінету Міністрів України № 179 від 12 березня 2008 р. позивач 03 вересня 2008 року відповідно до акту прийому-передачі передало до РУ Департаменту САТ ДПА України у Донецькій області для обміну інвентаризаційних залишків марки акцизного збору старого зразка в кількості 1091079 шт. Відповідачем не передано позивачу 1091079 шт. оплачених марок акцизного збору для тютюнових виробів на загальну суму 40393,24 грн. Тобто, станом на 01 вересня 2008 року залишок акцизних марок для маркування тютюнових виробів вітчизняного виробництва, що були замовлені, оплачені та не одержані, і мали бути отримані у вигляді акцизних марок нового зразка підприємством позивача, становив 1091079 шт.

Суд зазначає, що до спірних правовідносин в цій частині мають бути застосовані положення Постанови Кабінету міністрів України від 24 березня 204 року № 567 в частині, що регулює порядок повернення непошкоджених та невикористаних марок акцизного збору. Пунктом 29 цієї постанови визначено пряму заборону на відшкодування непошкоджених та невикористаних марок повернутих продавцю марок.

З огляду на що, вимоги позивача в частині повернення сплачених коштів за повернуті позивачем непошкоджені та невикористані марки акцизного збору в сумі 40393,24 грн. не підлягають задоволенню.

Крім цього, суд вважає за необхідне зауважити на невідповідності обраного позивачем захисту порушеного права в частині визначення стягнення коштів безпосередньо з відповідача. Згідно пункту 9 Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого постановою кабінету Міністрів України № 567, плата за марки зараховується на окремий спеціальний рахунок ДПА і використовується для фінансування витрат, пов'язаних з виробництвом, транспортуванням і створенням матеріально-технічної бази для зберігання марок акцизного збору, та покриття інших пов'язаних з виконанням основних функцій органів державної податкової служби витрат, не забезпечених коштами загального фонду державного бюджету за відповідною бюджетною програмою, за винятком видатків на оплату праці.

Визначений позивачем відповідач Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів державної податкової адміністрації в Донецькій області не є одержувачем сплачених коштів за марки акцизного збору, а тому безпосередньо з визначеного відповідача зазначені кошти не можуть бути стягнутими.

Судові витрати відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України стягненню не підлягають.

З огляду на наведене, на підставі Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби», Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом ДПА України №71 від 10 лютого 2007року, Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого постановою кабінету Міністрів України № 567, Постановою Кабінету Міністрів України № 179 від 12 березня 2008 року «Про запровадження марок акцизного збору нового зразку для алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та керуючись статтями 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю «Лікеро-горілчаний завод Альтера» до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Донецькій області про стягнення в сумі 799372,00 грн.

Вступну та резолютивну частину постанови проголошено в судовому засіданні 17 грудня 2010 року.

Повний текст постанови складений 22 грудня 2010 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Михайлик А.С.