Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
12 березня 2026 року Справа №200/4383/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Троянової О.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання судового рішення у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити ді
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності щодо не здійснення перерахунку розміру пенсії; зобов`язання перерахувати розмір пенсії з 07.10.2009 з компенсацією втрати частини доходу.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2023 року задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком з 07 жовтня 2009 року відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, на підставі документів, що знаходяться в пенсійній справі, з компенсацією втрати частини доходів.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 25 січня 2024 року у справі №200/2696/23 задоволено частково апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2023 року у справі № 200/4383/23. Змінено рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2023 року у справі № 200/4383/23. В абзаці першому резолютивної частини рішення слова «задовольнити повністю» замінено словами «задовольнити частково». В абзаці третьому резолютивної частини рішення слова «з компенсацією втрати частини доходів» - виключено. В іншій частині рішення суду залишено без змін.
24 листопада 2025 року на адресу суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі, яка обґрунтована тим, що рішення суду не є виконаним, оскільки управління має здійснити перерахунок розміру пенсії в порядку передбаченому Законом, із врахуванням всіх постанов КМУ щодо перерахунку пенсій. Просив розглянути заяву без його участі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03 грудня 2025 року задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду. Застосовано судовий контроль за виконанням судового рішення у справі №200/4383/23, шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про повне виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.09.2023 року у справі №200/4383/23 у тримісячний строк з дня набрання цією ухвалою законної сили.
02 березня 2026 року до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2023 року по справі № 200/4383/23.
В обґрунтування звіту відповідач зазначив, що Головним управлінням з 07.10.2009 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ІV у розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, на підставі документів, що знаходяться в пенсійній справі. Головним управлінням пенсію ОСОБА_1 перераховано у відповідності до норм діючого законодавства, а саме: з 01.10.2017 «У зв`язку з осучасненням», «У зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму», з 01.01.2018 «Індивідуальний, ч.2 ст.28 ЗУ № 1058 (65-річні)», з 01.12.2018 «У зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму», з 01.01.2019 «Індивідуальний, ч.2 ст.28 ЗУ № 1058 (65- річні)», з 01.03.2019 «Індексація заробітку», з 01.07.2019 та з 01.12.2019 «У зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму», з 01.01.2020 «Індивідуальний, ч.2 ст.28 ЗУ № 1058 (65-річні)», з 01.05.2020 «Індексація заробітку», з 01.07.2020 «У зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму», з 01.09.2020 «Індивідуальний, ч.2 ст.28 ЗУ № 1058 (65-річні)», з 01.12.2020 «У зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму», з 01.01.2021 «Індивідуальний, ч.2 ст.28 ЗУ №1058 (65-річні)», з 01.03.2021 «Індексація заробітку», з 01.07.2021 «У зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму», з 01.10.2021 «Індивідуально (масовий) 75-річним», з 01.12.2021 «Індивідуальний, ч.2 ст.28 ЗУ № 1058 (65-річні)» та «У зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму», з 01.03.2022 «Індексація заробітку», з 01.07.2022 «У зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму», з 01.10.2022 «Індивідуальний, ч.2 ст.28 ЗУ № 1058 (65-річні)», з 01.12.2022 «У зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму», з 01.03.2023 «Індексація заробітку», з 01.01.2024 «Індивідуальний, ч.2 ст.28 ЗУ № 1058 (65-річні)», з 01.03.2024 «Індексація заробітку», з 01.03.2024 «У зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму», з 01.04.2024 «Індивідуальний, ч.2 ст.28 ЗУ № 1058 (65-річні)», з 16.02.2025 «Індивідуально масовий 80-річним», з 01.03.2025 «Індексація заробітку» та з 01.01.2026 «Індивідуальний, ч.2 ст.28 ЗУ №1058 (65- річні)» та «У зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму». Внаслідок проведених перерахунків з 01.10.2021 ОСОБА_1 встановлено: «компенсаційну виплату 75-ти річним» в розмірі 400,00 грн та «доплату 75-ти річним» в розмірі 246,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2020 №849 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат для окремих категорій осіб у 2021 році та в подальшому» (далі по тексту - Постанова № 849), з 01.03.2023 встановлена «Доплата 75-ти річним» до пенсії в розмірі 451,00 грн (доплата до розміру пенсії 3000,00 грн) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168), з 01.03.2024 встановлена «Доплата 75-ти річним» доплата до розміру пенсії 3240,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі Постанова № 185), з 16.02.2025 встановлена «Компенсаційна виплата 80-ти річним» у розмірі 570,00 грн та «Доплата 80-ти річним» у розмірі 439,00 грн (доплата до розміру пенсії 3370,00 грн) відповідно до постанови № 849, Постанови № 168 та Постанови № 185, з 01.03.2025 встановлена «Доплата 80-ти річним» у розмірі 827,00 грн (доплата до розміру пенсії 3758,00 грн) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році». Доплата за понаднормовий стаж відповідно до статей 27, 28, пункту 4-1 «Прикінцевих положень» Закону № 1058 не встановлена, оскільки в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 відсутня довідка про заробітну плату. Зі свого боку, з урахуванням положень статті 19 та пункту 5 статті 382-3 КАСУ за ініціативи Головного управління/керівника Головного управління на виконання судового рішення у даній справі до Державного архіву Донецької області направлено лист від 31.12.2025 № 0500-0305-6/161049 щодо запиту довідок про заробітну плату ОСОБА_1 , до Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації - лист від 31.12.2025 № 0500-0305-6/161057 щодо запиту пенсійної справи ОСОБА_1 . Відповідно до отриманої відповіді Департаментом соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації повідомлено, що інформація про перебування на обліку як отримувача пенсії за віком ОСОБА_1 в архівах баз даних програмного комплексу автоматизованої системи обробки пенсій та допомог управлінь соціального захисту населення м. Донецька відсутня, направлення запиту щодо наявності паперової пенсійної справи не сьогоднішній день неможливо у зв`язку з тим, що м. Донецьк входить до переліку населених пунктів, тимчасово окупованих російською федерацією. З 01.01.2026 розмір пенсії ОСОБА_1 складає: середньомісячний заробіток 0,00000; коефіцієнт стажу 0,27083; розмір пенсії за віком (ст. 27) (0,00 * 0,27083) 0,00 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 1) (2595 грн) 2595,00 грн; загальний розмір пенсії 2595,00 грн; компенсаційна виплата 80-ти річним (500*1,14) 570,0 грн; доплата 80-ти річним 593,00 грн; Розмір пенсії з надбавками 3758,00 грн. У жовтні 2025 року ОСОБА_1 здійснено виплату пенсійних коштів на поточний рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк», у загальній сумі 261 287,95 грн, з яких: 168913,24 грн доплата, нарахована на виконання рішення суду по справі №200/4383/23; 92374,71 грн заборгованість з пенсії, нарахована на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16.08.2022 по справі № 200/17428/21, яке набрало законної сили 07.03.2023. Додатково нарахована доплата за період з 07.10.2009 по 31.01.2026 в сумі 51065,51 грн виплачена у січні 2026 року шляхом зарахування пенсійних коштів на поточний рахунок ОСОБА_1 , відкритий в АТ «Ощадбанк». Таким чином, Головне управлінням в межах своїх повноважень виконало рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2023 року у справі № 200/4383/23.
Зазначений звіт доставлено представнику позивача в електронний кабінет в системі «Електронний суд».
Законом України від 24 лютого 2022 року N2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», згідно якого, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє й на теперішній час.
Відповідно до ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року N 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.
Згідно п. 4 Рекомендацій Ради суддів України, опублікованих 02.03.2022 року, щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.
Місцезнаходження Донецького окружного адміністративного суду визначено м. Слов`янськ Донецької області.
У зв`язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, виникнення загрози безпеці, здоров`ю та життю людей, головою Донецького окружного адміністративного прийнято наказ «Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи». Наказом запроваджено особливий режим роботи з 26 лютого 2022 року до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.
Враховуючи викладене та з огляду на відсутність можливості проводити судове засідання за участю сторін через існування загрози життю та здоров`ю учасників справи та працівників суду внаслідок широкомасштабної військової агресії російської федерації, суд дійшов висновку розглянути звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2023 року по справі №200/4383/23 в письмовому провадженні.
На підтвердження відповідачем надано розпорядження про перерахунок пенсії, відповідно до якого позивачу нараховано пенсію з 07.10.2009 року в розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, та з урахуванням індивідуальних та масових перерахунків, зокрема, з урахуванням індексації заробітку та компенсаційних виплат.
Так, зокрема, станом на 01.01.2026 року розмір пенсії ОСОБА_1 становить 3758,00 грн, який обраховано з таких складових: середньомісячний заробіток 0,00000; коефіцієнт стажу 0,27083; розмір пенсії за віком (ст. 27) (0,00 * 0,27083) 0,00 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 1) (2595 грн) 2595,00 грн; загальний розмір пенсії 2595,00 грн; компенсаційна виплата 80-ти річним (500*1,14) 570,0 грн; доплата 80-ти річним 593,00 грн.
З метою визначення розміру заробітку позивача Головне управління спрямувало запит до Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної Державної адміністрації запит з метою отримання матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , за наслідками розгляду якого останній повідомив листом від 14.01.2026 року №01-21/169/0/201-26 про відсутність інформації стосовно перебування на обліку як отримувача пенсії за віком ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у вищевказаних архівах. Зробити запит до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення, які знаходяться на тимчасово окупованій російською федерацією території України, та припинили виконання делегованих державою повноважень, стосовно наявності/відсутності паперової пенсійної справи ОСОБА_1 , на даний час, не передбачається можливим.
Отже, відповідач надав суду належні та достатні докази виконання судового рішення по справі №200/4383/23.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов`язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Конституційний Суд України у Рішеннях від 26.06.2013 року №5-рп/2013, від 13.12.2012 року №18-рп/2012, від 25.04.2012 року №11-рп/2012 висловив позицію, що складовою права кожного на судовий захист є обов`язковість виконання судового рішення. Це право охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави. Невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом.
Крім того, у Рішенні від 15.05.2019 року №2-р(II)/2019 Конституційний Суд України з посиланням на практику ЄСПЛ підкреслив, що визначене статтею 6 Конвенції право на суд було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне обов`язкове судове рішення не виконувалося на шкоду одній зі сторін; і саме на державу покладено позитивний обов`язок створити систему виконання судових рішень, яка була б ефективною як у теорії, так і на практиці, і гарантувала б їх виконання без неналежних затримок; ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок; держава та її державні органи відповідальні за повне та своєчасне виконання судових рішень, які постановлені проти них (пункт 84 рішення у справі «Валерій Фуклєв проти України» від 07.06.2005 року, заява № 6318/03; пункт 43 рішення у справі «Шмалько проти України» від 20.07.2004 року, заява № 60750/00; пункти 46, 51, 54 рішення у справі «Юрій Миколайович Іванов проти України» від 15.10.2009 року, заява № 40450/04; пункт 64 рішення у справі «Apostol v. Georgia» від 28.11.2006 року, заява № 30779/04).
На підставі аналізу статей 3, 8, частин першої та другої статті 55, частин першої та другої статті 129-1 Конституції України в системному взаємозв`язку Конституційний Суд України в пункті 2.1 мотивувальної частини Рішення від 15.05.2019 року № 2-р(II)/2019 констатував, що обов`язкове виконання судового рішення є необхідною умовою реалізації конституційного права кожного на судовий захист, тому держава не може ухилятися від виконання свого позитивного обов`язку щодо забезпечення виконання судового рішення задля реального захисту та відновлення захищених судом прав і свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави. Позитивний обов`язок держави щодо забезпечення виконання судового рішення передбачає створення належних національних організаційно-правових механізмів реалізації права на виконання судового рішення, здатних гарантувати здійснення цього права та обов`язковість судових рішень, які набрали законної сили, що неможливо без їх повного та своєчасного виконання.
Відповідно до положень статті 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні положення містяться у статті 370 КАС України.
Отже, обов`язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, статтями 14, 370 КАС України.
З метою забезпечення виконання судового рішення статтею 382 КАС України передбачено дві форми судового контролю за виконанням судового рішення: 1) зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання рішення суду; 2) накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Так, згідно з положеннями частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплати, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно ч. 1 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Враховуючи, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області виконано рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2023 року у справі №200/4383/23, з урахуванням постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 25.01.2024 року у справі №200/4383/23 суд дійшов висновку про прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання судового рішення.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 382 КАС України суд
У Х В А Л И В :
Звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання судового рішення прийняти.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення до Першого апеляційного адміністративного суду з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.В. Троянова