ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-6263/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Супруна Є.Б.,
при секретарі Дубовик О.І.,
за участю представника відповідача - Господарик Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука Полтавської областідо Крюківського відділу державної виконавчої служби Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської областіпро визнання дій неправомірними та скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В:
02 грудня 2010 року Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука Полтавської області (далі УПСЗН Крюківської райради м. Кременчука, позивач)звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Крюківського відділу державної виконавчої служби Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області (далі Крюківський ВДВС, відповідач)про визнання неправомірними дій державного виконавця та скасування постанови про накладення штрафу від 10.11.2010 р. ВП №22242376.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що 10.11.2010 р. державним виконавцем Крюківського ВДВС при примусовому виконанні виконавчого листа №2а-707, виданого 22.10.2010 р., винесено постанову ВП №22242376 про накладення на УПСЗН Крюківської райради м. Кременчука штрафу у розмірі 340,00 грн. за невиконання виконавчого документу у встановлений строк.
На думку позивача вказана постанова державного виконавця є неправомірною та підлягає скасуванню, оскільки до його компетенції не входять повноваження щодо призначення та виплати щорічної разової допомоги до 5 травня, рахунки щодо її виплати в Управлінні відсутні, у зв'язку з чим виконати рішення суду неможливо з незалежних від позивача причин.
Позивач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував посилаючись на те, що постановою державного виконавця від 10.11.2010 р. штраф у розмірі 340,00 грн. накладено в порядку передбаченому ст. 87 Закону України “Про виконавче провадження” у звязку з невиконанням боржником рішення суду в частині проведення виплат.
За таких обставин, суд вважає за можливе провести розгляд справи за даною явкою сторін.
Дослідивши наявні матеріали справи та надані сторонами докази в їх сукупності, суд встановив такі обставини.
Преамбулою Закону України від 21.04.1999 р. №606-XIV "Про виконавче провадження" (далі Закон №606-XIV) встановлено, що цей Закон визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
Відповідно до частини 2 статті 24 Закону №606-XIV державний виконавець у 3-денний строк з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. В постанові державний виконавець встановлює строк для добровільного виконання рішення, який не може перевищувати семи днів, а рішень про примусове виселення - п'ятнадцяти днів, та попереджає боржника про примусове виконання рішення після закінчення встановленого строку зі стягненням з нього виконавчого збору і витрат, пов'язаних з провадженням виконавчих дій, передбачених цим Законом.
На виконання наведеної норми Закону державним виконавцем Крюківського ВДВС на підставі виконавчого листа №2а-707 від 22.10.2010 р. відкрито виконавче провадження з примусового виконання рішення Крюківського районного суду м. Кременчука щодо зобовязання УПСЗН Крюківської райради м. Кременчука здійснити ОСОБА_2 нарахування та виплату щорічної разової допомоги за 2009 рік, як учаснику бойових дій відповідно до ч.5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком з урахуванням проведених виплат.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону №606-XIV державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.
Зміст дій, які повинен вчиняти державний виконавець з приводу примусового виконання судових рішень, передбачений, зокрема статтею 87 зазначеного Закону згідно якої у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконані лише боржником, державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - юридичну особу - від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та призначає новий строк для виконання.
10.11.2010 р. на виконання вимог Закону №606-XIV державним виконавцем Крюківського ВДВС винесено постанову ВП №22242376 про накладення на боржника штрафу у розмірі 340,00 грн.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права та свободи гарантуються. Таким чином, держава взяла на себе зобовязання забезпечити реалізацію громадянам своїх конституційних прав.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіттям з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом.
Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»реалізовано конституційне право на соціальний захист громадян, які мають статус учасника бойових дій, до яких належить право на отримання щорічної допомоги до 5 травня.
Відповідно до ч.1 ст. 171 вказаного Закону щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня здійснюють органи праці та соціального захисту населення.
Таким чином твердження позивача про те, що УПСЗН Крюківської райради м. Кременчука у встановлений для добровільного виконання строк судове рішення не виконано, оскільки Управління не призначає та не виплачує щорічну разову допомогу до 5 травня, судом оцінюється критично.
Відповідно до частини 5 статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обовязковими до виконання на всій території України. Аналогічне правило закріплено і в частині 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чиномсудовий акт, який набрав законної сили, підлягає обовязковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок.
Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
Документів, що засвідчують вчинення УПСЗН Крюківської райради дій на виконання постанови Крюківського районного суду м. Кременчука, окрім направлення розпорядження та розрахунку до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, а також доказів, які б підтверджували поважність причин невиконання вказаної постанови, зокрема в частині непроведення ОСОБА_2 нарахування та виплати щорічної разової допомоги за 2009 рік у розмірі відповідно до вимог ч.5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», суду не надано.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, надаючи оцінку діям та рішенням субєкта владних повноважень, які є предметом оскарження, суд перевіряє чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на приведене суд приходить до висновку, щодержавний виконавець при винесенні спірної постанови діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України "Про виконавче провадження", а тому позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука Полтавської області до Крюківського відділу державної виконавчої служби Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області про визнання дій неправомірними та скасування постанови відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 17 січня 2011 року.
СуддяЄ.Б. Супрун