Постанова № 13476850, 12.01.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.01.2011
Номер справи
2а-28851/10/0570
Номер документу
13476850
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 січня 2011 р. справа № 2а-28851/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11.45

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Михайлик А.С.

при секретаріОкрибелашвілі В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у м. Вугледарі

доПриватного підприємства «Вугледар сигнал експрес»

про стягнення заборгованості в сумі 9722,24 грн.

за участю:

від позивача: Білолуцька Н.М. (за дов. № 5241/10/10-013 від 13.12.2010 року)

від відповідача: не зявився

Державна податкова інспекція у м. Вугледарі звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Приватного підприємства «Вугледар сигнал експрес» про стягнення податкової заборгованості в сумі 9722,24 гривень.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначав, що станом на момент подання позовної заяви до суду за Приватним підприємством «Вугледар сигнал експрес» обліковується сума податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 9722,24 грн., з яких за основним платежем 9017,21 грн., штрафні санкції 286,90 грн., пеня 418,13 грн. Зазначена заборгованість виникла внаслідок несвоєчасної сплати платником податків самостійно узгодженої суми податкових зобовязань та суми податкових зобовязань, нарахованих за податковими повідомленнями рішеннями від 10.08.2010 року, № 0000861540, від 31.08.2010 року № 0000881540, які не оскаржувались відповідачем та не скасовані на час подання позову.

Позивач зазначав, що прийняті ним заходи, направлені на погашення наявної суми боргу відповідача, не призвели до позитивних результатів, що стало підставою для звернення позивача до суду із позовом про стягнення з відповідача наявної суми боргу.

Посилаючись на порушення відповідачем вимог статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», якою на платників податків покладений обовязок щодо своєчасної та повної сплати податків та зборів у встановлені законом терміни, приписи підпункту 3.1.1. пункту 3.1 статті 3, підпункту 5.4.1 пункту 5.4., підпункту 5.3.1. пункту 5.3., статті 5 Закону України «Про порядок погашення заборгованості перед бюджетом та державними цільовими фондами», позивач просив суд стягнути з відповідача суму податкової заборгованості в сумі 9722,24 грн.

В судовому засіданні представник позивача в повному обсязі підтримав заявлені в позовній заяві вимоги.

Представник відповідача до судового засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду заяву про визнання заявлених позивачем позовних вимог про стягнення заборгованості з податку на прибуток у сумі 9722,24 гривень у повному обсязі.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника відповідача.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач Приватне підприємство «Вугледар сигнал експрес» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 33124491, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, копії яких наявні в матеріалах справи (арк. справи 5, 8).

Станом на 05 листопада 2010 року за відповідачем обліковується заборгованість з податку на прибуток у сумі 9722,24 грн., з яких за основним платежем 9017,21 грн., штрафні санкції 286,90 грн., пеня 418,13 грн.

Згідно статті 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Тобто, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні».

Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.

Згідно статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Статтею 14 Законом України "Про систему оподаткування" податок на прибуток підприємств та податок на додану вартість віднесені до загальнодержавних податків та зборів.

Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Підпунктом 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 зазначеного Закону визначено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду.

Пунктом 5.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Пунктом 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» визначені строки погашення податкового зобов'язання. Відповідно до підпункту 5.3.1. платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Підпунктом 5.2.1 пункту 5.2. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту. Згідно частини 3 підпункту 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Щодо виникнення податкового богу відповідача з податку на прибуток підприємств суд зазначає наступне.

Визначення платників податку на прибуток, об'єкти, база та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету визначені Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Відповідно до пункту 11.1. статті 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» для цілей цього Закону використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. Податковий період починається з першого календарного дня податкового періоду і закінчується останнім календарним днем податкового періоду, крім виробників сільськогосподарської продукції, визначених статтею 14 цього Закону, для яких річний податковий період починається з 1 липня поточного звітного (бюджетного) року.

Порядок нарахування та строки сплати податку визначені статтею 16 зазначеного Закону.

Пунктом 16.1. визначено, що платники податку самостійно визначають суми податку, що підлягають сплаті.

Відповідно до пункту 16.4. статті 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.

09 лютого 2010 року відповідачем було надано до Державної податкової інспекції у м. Вугледарі декларацію з податку на прибуток підприємства за звітний податковий період 2009 рік, яким було визначено суму податкових зобовязань з податку на прибуток, що підлягає сплаті у розмірі 12978,00 грн. Як було пояснено представником позивача в судовому засіданні, у звязку із здійсненням відповідачем часткової сплати податкових зобовязань, сума боргу з податку на прибуток за податковий звітний період 2009 рік складає 8795,21 гривень.

11 травня 2010 року відповідачем було надано до Державної податкової інспекції у м. Вугледарі декларацію з податку на прибуток підприємства за звітний податковий період перший квартал 2010 року, яким було визначено суму податкових зобовязань з податку на прибуток, що підлягає сплаті у розмірі 222,00 грн.

10 серпня 2010 року Державною податковою інспекцією у м. Вугледарі було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000861540/0/3088/10/15-01, яким до відповідача було застосовано штрафну санкцію за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкових зобовязань з податку на прибуток в сумі 50,00 грн. Відповідно до наявного в матеріалах справи корінця зазначене податкове повідомлення рішення отримане відповідачем 10.08.2010 року.

31 серпня 2010 року Державною податковою інспекцією у м. Вугледарі було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000881540/0/3579/10/15-01, яким до відповідача було застосовано штрафну санкцію за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкових зобовязань з податку на прибуток в сумі 236,90 грн. Відповідно до наявного в матеріалах справи корінця зазначене податкове повідомлення рішення отримане відповідачем 31.08.2010 року.

Станом на 12 січня 2011 року за відповідачем обліковується загальна сума податкових зобовязань з податку на прибуток у розмірі 9722,24 грн., з яких за основним платежем 9017,21 грн., штрафні санкції 286,90 грн., пеня 418,13 грн. Зазначена обставина не заперечується сторонами.

Наявними в матеріалах справи документами підтверджено здійснення позивачем самостійного узгодження податкових зобовязань з податку на прибуток шляхом надання податкових декларацій від 08.02.2009 року та 11 травня 2010 року до Державної податкової інспекції у м. Вугледарі. Встановлений чинним законодавством строк сплати зазначених податкових зобовязань на день розгляду справи сплив.

Податкові повідомлення - рішення № 0000861540/0 від 10.08.2010 року та № 0000881540/0 від 31.08.2010 року були отримані відповідачем 10 серпня 2010 року та 31 серпня 2010 року відповідно, що підтверджується корінцями податкових повідомлень рішень,копії яких наявні в матеріалах справи (арк. справи 12, 14).

Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону N 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Наявними в матеріалах справи документами підтверджено, що на день розгляду справи сума самостійно узгоджених податкових зобовязань відповідача з податку на прибуток відповідачем не сплачена.

Відповідно до пункту 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податковим боргом (недоїмкою) є зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Відповідно до підпункту "а" підпункту 6.2.3 пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.

Відповідно до підпункту "б" підпункту 6.2.3 пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

На виконання зазначених вимог, позивачем 19 березня 2010 року позивачем було прийнято першу податкову вимогу № 1/1180 на суму 4002,07 грн., яку було отримано відповідачем 19.03.2010 року, про що свідчить підпис відповідача на корінці першої податкової вимоги, копія якої наявна в матеріалах справи (арк. справи 16).

19 квітня 2010 року позивачем було прийнято другу податкову вимогу № 2/1412 на суму 4560,74 грн., яку було отримано відповідачем 19.04 2010 року, що підтверджується підписом відповідача на корінці першої податкової вимоги, копія якої наявна в матеріалах справи (арк. справи 17).

Наявними в матеріалах справи документами підтверджено, що на день звернення позивача до суду із позовом, позивачем були вчинені всі залежні від нього дії, направлені на стягнення наявної суми податкового боргу з відповідача, проте зазначені дії не призвели до позитивних результатів.

Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» встановлено, що підставою для примусового стягнення активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу є виключно рішення суду.

Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача про наявність підстав для стягнення з позивача суми податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 9722,24 грн., з яких за основним платежем 9017,21 грн., штрафні санкції 286,90 грн., пеня 418,13 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву.

Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу

Частиною 3, 4 статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Дослідивши наявні в матеріалах справи документи, враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку про те, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує чиїх-небудь прав, свобод або інтересів, що є підставою для прийняття судом визнання позову та можливості прийняття постанови про задоволення заявлених позивачем вимог.

Згідно приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

З огляду на зазначене, на підставі положень Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про систему оподаткування» та керуючись ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ні вимоги Державної податкової інспекції у м. Вугледарі до Приватного підприємства «Вугледар сигнал експрес» про стягнення заборгованості з податку на прибуток у розмірі 9722,24 гривень задовольнити.

Стягнути з Приватного підприємства «Вугледар сигнал експрес» (код ЄДРПОУ 33124491, адреса: 85670, Донецька область, м. Вугледар, вул. Трифонова, 36/18) на користь Державного бюджету заборгованість з податку на прибуток в розмірі 9722,24 гривень (девять тисяч сімсот двадцять дві гривні 24 копійки) на р/р 31112002700087, банк одержувач ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686762, Державний бюджет м. Вугледар, код платежу 11020100.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 17 січня 2011 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Михайлик А.С.