Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 грудня 2010 р. справа № 2а-27689/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12-40 год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чекменьова Г.А.
при секретаріТокмаковій Є.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області до товариства з обмеженою відповідальністю «Славзерно» про стягнення податкового боргу у розмірі 14702,35 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Словянська обєднана державна податкова інспекція Донецької області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Славзерно» про стягнення податкового боргу у розмірі 14702,35 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що станом на 13.10.2010 року відповідач має податкову заборгованість у загальному розмірі 14702,35 грн., що складається з:
- комунального податку у сумі 520,20 грн.;
- податку з доходів найманих працівників у сумі 14175,0 грн.;
- податку на додану вартість у сумі 7,15 грн..
Станом на теперішній час погашення податкового боргу не здійснено.
Просив стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету зазначену суму податкової заборгованості з комунального податку, з податку з доходів найманих працівників, з податку на додану вартість.
Представник позивача у судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, про що свідчить розписка про отримання судової повістки, надіслав до суду заяву про розгляд справи без його участі. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника позивача на підставі наявних у справі доказів.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, надіслав до суду заяву про розгляд справи без його участі. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Славзерно» зареєстроване 15.06.2009 року рішенням виконавчого комітету Словянської міської ради та знаходиться на обліку у Словянській ОДПІ Донецької області, як платник податків (а.с. 3,5).
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Словянська обєднана державна податкова інспекція Донецької області є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Станом на 13.10.2010 року у відповідача існує податковий борг з комунального податку у сумі 520,200 грн., з податку з доходів найманих працівників у сумі 14175,00 грн., з податку на додану вартість у сумі 7,15 грн., який виник у результаті винесення податкових повідомлень рішень.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобовязання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
У відповідності до ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” податок на додану вартість, податок з доходів фізичних осіб є загальнодержавними податками, згідно ст. 15 Закону України „Про систему оподаткування” комунальний податок є місцевим податком.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Щодо порядку обчислення і спати комунального податку, то відповідно до ст. 15 Декрету Кабінету Міністрів „Про місцеві податки і збори” комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Встановлення і визначення порядку сплати такого податку згідно ст. 18 зазначеного Декрету здійснюють органи місцевого самоврядування відповідно до переліку і в межах установлених граничних розмірів ставок.
Податковий борг з комунального податку у розмірі 10,20 грн. виник на підставі податкового повідомлення рішення № 0002682341 від 20.09.2010 року прийнятого за висновками акту планової виїзної перевірки № 6089/23-3-36368865 від 06.09.2010 року, яке було вручено відповідачу 20.09.2010 року. (а.с. 6,7-15).
Крім того, в даному випадку, в тому числі, ставиться питання про стягнення з відповідача на користь місцевого бюджету штрафних санкцій, які у відповідності до п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” накладаються на платника податків за порушення податкового законодавства у розмірах, визначених цією статтею.
Як передбачено п. 17.3 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Податковий борг по фінансовим санкціям у розмірі 510 грн. виник на підставі податкового повідомлення рішення № 0002682341 від 20.09.2010 року прийнятого за висновками акту планової виїзної перевірки № 6089/23-3-36368865 від 06.09.2010 року (донараховано 358,70 грн. з урахуванням переплати у сумі 8,50 грн.), яке було вручене відповідачу 20.09.2010 року (а.с. 6,7-15).
Штрафні санкції у розмірі 170 грн. були нараховані на підставі податкового повідомлення-рішення форми «Р» № 0003051543 від 20.09.2010 року у вязку з неподанням податкової декларації за другий квартал 2010 року., яке було вручено відповідачу 21.09.2010 року (а.с. 18).
Відповідно до п. 5.2.1 п. 5.1 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобовязання платника податку, нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, коли такі рішення оскаржені у апеляційному або судовому порядку.
Таким чином, з відповідача підлягає стягненню податковий борг з комунального податку у сумі 520,20 грн. (в тому числі 10,20 грн. основний платіж, 510 грн. штрафні санкції).
Щодо податку з доходів фізичних осіб, таким законом є Закон України „Про податок з доходів фізичних осіб”, відповідно до п. 1.13 ст. 1 якого податок - податок з доходів фізичних осіб; оподаткування - порядок, пов'язаний з визначенням об'єкта оподаткування, обчисленням та сплатою (утриманням) податку з доходів фізичних осіб; платник податку (у відповідних відмінках) - платник податку з доходів фізичних осіб; податок з доходів фізичних осіб - плата фізичної особи за послуги, які надаються їй територіальною громадою, на території якої така фізична особа має податкову адресу або розташовано особу, що утримує цей податок згідно з цим Законом.
Згідно п. 2.1 ст. 2 Закон України „Про податок з доходів фізичних осіб”, платниками податку є, у тому числі, резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи. Об'єктом оподаткування резидента, у відповідності до п. 3.1 ст. 3 цього Закону є загальний місячний оподатковуваний дохід; чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального річного оподатковуваного доходу на суму податкового кредиту такого звітного року; доходи з джерелом їх походження з України, які підлягають кінцевому оподаткуванню при їх виплаті; іноземні доходи.
Згідно п. 4.1. ст. 4 Закон України „Про податок з доходів фізичних осіб” загальний річний оподатковуваний дохід складається з суми загальних місячних оподатковуваних доходів звітного року, а також іноземних доходів, одержаних протягом такого звітного року.
Відповідач є податковим агентом і тому у відповідності до п.п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 вищевказаного Закону має утримувати податок від суми доходу за його рахунок, використовуючи встановлену ставку податку. Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом.
Заборгованість у розмірі 4725,00 грн. виникла на підставі податкового повідомлення - рішення № 0001781740 від 20.09.210 року, прийнятого на підставі висновків акту перевірки № 6089/23-3-36368865 від 06.09.2010 року, яке було вручене відповідачу 20.09.2010 року (а.с.7-15,16).
Крім того, в даному випадку, в тому числі, ставиться питання про стягнення з відповідача на користь державного бюджету штрафних санкцій, які у відповідності до п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” накладаються на платника податків за порушення податкового законодавства у розмірах, визначених цією статтею.
Як передбачено п. 17.3 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Штрафні санкції у розмірі 9450,00 грн. нараховані на підставі податкового повідомлення - рішення № 0001781740 від 20.09.210 року, прийнятого на підставі висновків акту перевірки № 6089/23-3-36368865 від 06.09.2010 року, яке було вручене відповідачу 20.09.2010 року (а.с.7-15,16).
Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства з відповідача підлягає стягненню податковий борг з доходів фізичних осіб у розмірі 14 175 грн. ( в тому числі податкове зобовязання 4725,00 грн., штрафні санкції 9450,00 грн.)
Згідно п. 1.6 ст. 1 Закону України „Про податок на додану вартість” податкове зобов'язання - загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, визначена згідно з цим Законом.
Згідно з п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 цього Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового боргу по податковому зобовязанню нараховується пеня.
Оскільки відповідач у встановлений законом строк не сплатив податок на додану вартість, позивачем у відповідності до п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” на суму податкового боргу нарахована пеня.
Залишок несплаченої пені складає 7,15 грн.
Таким чином, з відповідача підлягає стягненню податковий борг з податку на додану вартість (пеня) у сумі 7,15 грн.
Загальна сума податкової заборгованості відповідача перед бюджетом становить 14702,35 грн.
Відповідачем податковий борг сплачено не було.
У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив суми податкового боргу, суд задовольняє позовні вимоги Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області до товариства з обмеженою відповідальністю «Славзерно» про стягнення податкового боргу у розмірі 14702,35 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити позов Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області до товариства з обмеженою відповідальністю «Славзерно» про стягнення податкового боргу у розмірі 14702,35 грн.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Славзерно» (84122, Донецька область, м. Словянськ, пров. Андріївський, буд. 12, код ЄДРПОУ 36368865) заборгованість перед бюджетом у сумі 14702 (чотирнадцять тисяч сімсот дві) грн.35 коп., з яких:
заборгованість з комунального податку у розмірі 520 (пятсот двадцять) грн. 20 коп. на рахунок 33210828700075, код платежу 16010200, одержувач ВДК м. Словянська та Словянського району, ОКПО 34686605, банк УДК в донецькій області, МФО 834016;
заборгованість з податку з найманих працівників у розмірі - 14175 (чотирнадцять тисяч сто сімдесят пять) грн. на рахунок № 33216800700075, код платежу 11010100, одержувач ВДК м. Словянська та Словянського району, ОКПО 34686605, банк УДК в Донецькій області, МФО 834016;
заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 7 (сім) грн. 15 коп. на рахунок № 31118029700075, код платежу 14010100, одержувач ВДК м. Словянська та Словянського району, ОКПО 34686605, банк УДК в Донецькій області, МФО 834016.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 29 грудня 2010 року.
Повний текст постанови складений 04 січня 2011 року.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Чекменьов Г.А.