Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2010 р. справа № 2а-25861/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 13.55
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Наумової К.Г.
при секретаріМельниковій І.І.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Армлит-Донбасс» (м. Харцизьк)
до Державної податкової інспекції у місті Харцизьку (м. Харцизьк)
про визнання неправомірними дій, щодо невизнання податкової декларації з ПДВ за вересень 2010р. у якості податкової звітності, зобов`язання прийняти і врахувати податкову декларацію з ПДВ за вересень 2010р.
за участю сторін
від позивача: Сулімова С.О. за дов.
представник відповідача: Малєєва Т.С. за дов.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Армлит-Донбасс», далі за текстом ТОВ «Армлит-Донбас», звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у місті Харцизьку, далі за текстом ДПІ, про визнання неправомірними дій, щодо невизнання податкової декларації з ПДВ за вересень 2010р. у якості податкової звітності, зобов`язання прийняти і врахувати податкову декларацію з ПДВ за вересень 2010р.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги наступним.
20.10.2010 року позивачем була подана в електронному виді податкова декларація з ПДВ за вересень 2010 року з додатками. Листом від 22.10.2010 року № 23836 відповідач повідомив, що податкова декларація з додатками не визнана ДПІ. Позивач вважає, що подана до ДПІ, податкова декларація з ПДВ за вересень 2010р., заповнена відповідно до вимог чинного законодавства України, про що свідчить відсутність претензії до її оформлення на момент подачі. А також, що у повідомленні від 22.10.2010р. відповідачем не зазначені конкретні порушення в оформленні податкової звітності.
ДПІ проти позову заперечує посилаючись на наступне.
Декларація, що подавалась позивачем за зазначений період дійсно не була визнана як податкова звітність, у звязку з тим, що була заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення.
Посилаючись на зазначені обставини представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи та додатково надані сторонами документи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, суд, -
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Армлит-Донбасс» (ЄДРПОУ 31649644) є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Донецької міської ради, 19.09.2001р., номер запису про державну реєстрацію № 1266105 0003 007314.
ТОВ «Армлит-Донбасс» перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у місті Харцизьку, як платник податку на додану вартість, що підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію платника податку на додану вартість № 06747977 від 23.01.2006р.
Позивач 20.10.2010 року було подано в електронному вигляді декларацію за вересень 2010 року з ПДВ та додаток 1 - «розрахунок коригування сум ПДВ», додаток 2 - «довідка щодо залишку суми від`ємного значення попередніх податкових періодів», додаток 3 - «розрахунок суми бюджетного відшкодування», додаток 4 - «заява про повернення суми бюджетного відшкодування», додаток 5 - «розшифровки податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів».
Позивач отримав Квитанцію № 1 від 20.10.2010р., що подані документи збережено на центральному рівні та Квитанцію № 2 від 20.10.2010р., що документи прийнято на районному рівні.
Листом від 22.10.2010 року № 23836 ДПІ повідомила позивача, що податкова декларація з додатками не визнана ДПІ, як податкова звітність та запропоновано надати нову податкову декларацію оформлену належним чином. ДПІ у цьому листі зазначила, що відповідно до абз. 5 п.п.4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону України № 2181 податкова звітність отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним в супереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов`язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому випадку, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право: надати нову декларацію разом із сплатою відповідного штрафу; оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.
Згідно з п. 1.11 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі за текстом Закон), податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Підпунктом 4.1.1 пунктом 4.1 статті 4 зазначеного Закону передбачено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Абз. 1 п.п. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону визначено, що прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу.
Абз. 5 п.п. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону передбачено, що податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому випадку, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право: надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу; оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 31.12.2008 № 827 були затверджені Методичні рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України (далі за текстом Методичні рекомендації).
Пунктом 4.5 Методичних рекомендацій передбачено, якщо надана органу ДПС платником податків податкова звітність заповнена ним з порушенням правил, зазначених у затвердженому порядку заповнення, то вона може бути не визнана таким органом ДПС як податкова декларація, а саме:
1) у ній не зазначено обов'язкових реквізитів або не проставлено прочерк у показниках, які не заповнюються;
2) її не підписано відповідними посадовими особами (факсиміле не дозволяється);
3) не скріплено печаткою платника податків;
4) відсутні обов'язкові додатки до податкової звітності, передбачені порядком заповнення відповідної звітності;
5) неможливо прочитати текст або цифри внаслідок пошкодження (наприклад, документи, залиті чорнилом або іншою рідиною, потерті);
6) наявні порвані аркуші, підчищення, помарки, виправлення, дописки і закреслювання;
7) подана ксерокопія звітних документів;
8) звітність з податку на додану вартість, подана неплатником ПДВ.
У таких випадках працівники структурного підрозділу ОДПС, до функцій якого належить приймання податкової звітності, в усній формі попереджають платника податків про виявлені недоліки і право невизнання органом ДПС такої податкової звітності відповідно до норм Закону N 2181.
Якщо платник податків наполягає на прийнятті звітності, то звітність приймається, реєструється та разом зі службовою запискою передається до галузевого підрозділу для подальшого зберігання у звітній частині особової справи платника податків. На примірнику, що залишається у платника податків, проставляється штамп «ОТРИМАНО, попереджено про можливість невизнання» (зразок штампа наведено у додатку 1 до Методичних рекомендацій).
Структурним підрозділом ОДПС, до функцій якого належить приймання податкової звітності у триденний термін від дня отримання звітності (але не пізніше наступного дня від граничного строку подання), надсилається платнику податків повідомлення про невизнання ОДПС податкової звітності як податкової декларації із зазначенням підстав неприйняття та пропозицією надати нову податкову декларацію, оформлену належним чином (пп. 4.1.3 п. 4.1 ст. 4 Закону N 2181).
У БДАЗ (Бази даних адресата звітності) ця податкова звітність тільки реєструється (без внесення показників) та отримує статус «Не визнано як податкова декларація» із обов'язковим зазначенням підстав невизнання, а в коментарях проставляється реєстраційний номер повідомлення ОДПС (про невизнання податкової звітності як податкової декларації) та дата його відправки.
Для інформування платників податків про відповідальність та наслідки повернення податкової звітності на дошці об'яв або інших інформаційних стендах в операційних залах розміщується витяг із Закону N 2181 (пп. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4).
Відповідно до п.п. 3.1 п. 3 Порядку «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання» затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року N 166 (далі за текстом Порядок), декларація до органів податкової служби може бути подана: на паперових носіях; на магнітних носіях з роздрукованими копіями файлів; засобами електронної пошти E-mail; поштовими відправленнями.
У п.п. 3.2. п. 3 Порядку зазначено, що вступна частина, службові поля та чотири розділи податкової декларації з податку на додану вартість, податкової декларації з податку на додану вартість (спеціальної), податкової декларації з податку на додану вартість (переробних підприємств) та податкової декларації з податку на додану вартість (скороченої) подаються на двох двосторонніх аркушах формату А-4, скріплених між собою; додатки до декларацій, уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (до декларації з податку на додану вартість (скороченої)/(переробного підприємства)/(спеціальної)) - на аркушах формату А-4.
Відповідачем у листі від 22.10.2010р., яким не визнана дана податкова декларація, не зазначена жодна з підстав передбачених чинним законодавством для невизнання податкової декларації.
Також необхідно зазначати, що квитанцію № 2 від 20.10.2010 року, відповідач підтвердив що звіт прийнято на районному рівні.
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Таким чином, дії Державної податкової інспекції у м. Харцизьку щодо невизнання податкової декларації з ПДВ за вересень 2010 року у якості податкової звітності не можуть вважатися правомірними.
З огляду на зазначене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Враховуючи викладене, витрати позивача по сплаті судового збору у сумі 3 грн. 40 коп. підлягають відшкодуванню за рахунок Державного бюджету.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Наказом Державної податкової адміністрації України від 31.12.2008 № 827 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України», Наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року N 166 «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання»,
ст.ст. 7 12, 69-72, 94, 122-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Харцизьку, щодо відмови в прийнятті податкової декларації з ПДВ за вересень 2010р. від 20.10.2010 року Товариства з обмеженою відповідальністю «Армлит-Донбасс».
Зобовязати Державну податкову інспекцію у м. Харцизьку прийняти та врахувати в обліку податкову декларацію з ПДВ за вересень 2010р. від 20.10.2010 року Товариства з обмеженою відповідальністю «Армлит-Донбасс».
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Армлит-Донбасс» судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3грн. 40коп.
Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Скарга подається на імя Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 27 грудня 2010 року.
Суддя Наумова К.Г.