Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №2.19.8
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 листопада 2010 року Справа № 2а-6910/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого судді Широкої К.Ю.,
при секретарі: Смішливій І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за адміністративним позовом Державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Автобаза» до Управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області про визнання недійсним рішення субєкту владних повноважень, оскарження дій та зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
14 вересня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «ш. Автобаза» до Управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області про визнання недійсним рішення субєкту владних повноважень, оскарження дій та зобовязання вчинити певні дії.
В адміністративному позові позивач зазначив, що рішенням №132 начальника управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську від 15.06.2010р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду у відношення відокремленого підрозділу «Автобаза» ДП Первомайськвугілля». Згідно до вказаного рішення страхувальнику нараховані штраф у розмірі 30079,35 грн. та пеня 92662,74 грн. У оскаржуваному рішенні вказано період нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату страхових виплат та пені з 28.04.2009р. по 01.06.2010 р.
Вказане рішення про застосування штрафних санкцій було винесено до моменту прийняття рішення про списання заборгованості по страховим внескам №8 від 12.07.2010р. згідно до положень ст.57 Закону України «Про державний бюджет України на 2010р.» №2154, який набрав чинності з 30 квітня 2010р. Відтак позивач незгоден з зазначеним рішенням і просив:
- Визнати протиправним Рішення № 132 управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську від 15.06.2010 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду у відношенні відокремленого підрозділу «Автобаза» ДП «Первомайськвугілля» (код 26402776) в частині нарахування фінансових санкцій у вигляді пені у розмірі 84 683,33 грн. (з яких 57713,21 грн. складає пеню на пеню) та штрафу у розмірі 25 225,00 грн., які були нараховані УПФУ у м. Первомайську через одноособове погашення відповідачем шляхом перерозподілу поточної сплати позивача за страховими внесками (33,3%) на недоїмку із страхових внесків березня квітня 2009 р. та за фінансовими санкціями згідно рішень відповідача від 16.06.2009 р. № 161 та № 162, яка підлягала списанню з набранням чинності Законом № 2154 з 30.03.2010 р.
Визнати протиправним Рішення № 132 управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську від 15.06.2010 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду у відношенні відокремленого підрозділу «Автобаза» ДП «Первомайськвугілля» (код ЄДРПОУ 26402776) в частині нарахування фінансових санкцій у вигляді пені у розмірі 2818,30 грн., у звязку з простроченням сплати недоїмки за страховими виплатами у розмірі 2%, що утримуються із працівників, за зобовязаннями червня 2009 р. на підставі рішень відповідача № 161 та № 162 від 16.06.2009 р. про застосування фінансових санкцій, в звязку з тим, що відповідно до розділу 10 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» № 21-1 від 19.12.2003 р., пеня на пеню не нараховується.
Зобов'язати відповідача - управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську вчинити дії, а саме внести зміни до особового рахунку платника страхового збору відокремленого підрозділу «Автобаза» ДП «Первомайськвугілля» - в частині внесення відомостей:
про сплату страхових внесків за зобовязаннями квітня 2010 р., на загальну суму 81018,17 грн., яка проводилася позивачем 01.06.10 р. платіжним дорученням № 244 та скоригувати нарахування пені за прострочення сплати страхових внесків за квітень 2010 р.;
про сплату страхових внесків за зобовязаннями лютого 2010 р., на загальну суму 78855,76 грн., яка проводилася позивачем 31.03.10 р. платіжним дорученням № 510 на суму 2435,76 грн. та скоригувати нарахування пені за прострочення сплати страхових внесків за лютий 2010 р.;
про сплату страхових внесків за зобовязаннями березня 2010 р., на загальну суму 79680,82 грн. яка проводилася позивачем 29.04.10 р. платіжним дорученням № 2712 за зобовязаннями березня 2010 р. в сумі 78470,00 грн. та платіжним дорученням № 263 від 01.06.2010 р. на суму 1210,82 грн. та скоригувати нарахування пені за прострочення сплати страхових внесків за березень 2010 р.;
про сплату страхових внесків у сумі 28278,35 грн., яка у розрахунку до оскаржуваного рішення відповідача значиться зарахованою від проведеної сплати 1 квітня 2010р., відповідно до призначення, вказаного в платіжних документах позивача, та скоригувати нарахування пені за прострочення сплати страхових внесків, згідно за призначенням у платіжних документах;
про зменшення нарахованих штрафних санкцій у вигляді пені у розмірі 84683,33 грн. та штрафу у розмірі 25225,00 грн., за прострочення сплати недоїмки березня-червня 2009 р., яка підлягала з 30.04.2010 р. списанню;
про зменшення нарахованих штрафних санкцій у вигляді пені у розмірі 2818,30 грн., яка нарахована у звязку з простроченням сплати недоїмки за страховими виплатами у розмірі 2%, що утримуються із працівників, за зобовязаннями червня 2009 р., що виникла на підставі рішення відповідача № 162 та № 161 від 16.06.2009 р. про застосування фінансових санкцій та нарахована як пеня на пеню.
У судовому засіданні представник позивача підтримав уточнені позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Відповідач у судове засідання не зявився про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належними чином, надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутністю та проти задоволення позову не заперечує.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Державне підприємство «Первомайськвугілля» засновано на державній власності, згідно з наказом Міністерства палива та енергетики України від 12.02.2003 року № 7 та належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України. Зареєстроване виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області 31 березня 2003 року за № 1 388 120 0000 000004, ідентифікаційний код 32320594.
Відокремлений підрозділ «Автобаза» ДП «Первомайськвугілля» засновано на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України від 12.02.2003 року № 71, створено згідно з наказом Державного підприємства «Первомайськвугілля» від 31.03.2003 р. № 33/1 та зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області як платник страхових внесків до Пенсійного фонду.
В період з березня по квітень 2010 року ДП «Первомайськвугілля» проводило сплату за поточними зобовязаннями ВП «Автобаза» до Управління Пенсійного фонду України в місті Первомайськ Луганської області, що підтверджується платіжними дорученнями:
- за поточними зобов'язаннями лютого 2010 р.
·платіжним дорученням № 510 від 31.03.2010р. у сумі 419 979,30 грн.
·платіжним дорученням № 2620 від 30.03.2010 р. у сумі 5747 091,44 грн.
- за поточними зобов'язаннями березня 2010 р.
·платіжним дорученням № 2712 від 29.04.2010 р. у сумі 5403712,61 грн.
- за поточними зобов'язаннями квітня 2010 р.
·платіжним дорученням № 263 від 31.05.2010 р. у сумі 1210,82 грн.
·платіжним дорученням № 224 від 31.05.2010 р. у сумі 81018,17 грн.
Управлінням Пенсійного фонду України у м. Первомайську віднесено зазначену сплату на погашення недоїмки, яка виникла у період, що підлягав списанню, а саме на недоїмку за зобов'язаннями із страхових виплат червня 2009 р.
12 липня 2010 року УПФУ в місті Первомайську було прийнято рішення № 8 про списання заборгованості по страховим внескам, згідно до положень ст. 57 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 р.», який набрав чинності з 30 квітня 2010 року.
15 червня 2010 р. начальником управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську прийнято рішення № 132 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду у відношенні відокремленого підрозділу ДП «Первомайськвугілля» - «Автобаза» за період з 28.04.2009р. по 01.06.2010 р. Згідно до вказаного рішення страхувальнику нараховані штраф у розмірі 30079,35 грн. та пеня 92662,74 грн.
Зазначене рішення було прийнято відповідачем на підставі п.2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Однак, як вбачається з матеріалів справи та підтверджується доказами, сплата страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування позивачем була здійсненна своєчасно.
Тобто рішення начальника УПФУ в місті Первомайську про застосування фінансових санкцій було прийнято без урахування положень ст. 57 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 р.» та п.2 Положення, затвердженого ПКМУ від 23.06.2010р. № 484 «Про списання заборгованості Пенсійного фонду України за позиками, наданими з єдиного казначейського рахунку, на суму списаної заборгованості вугле - та торфодобувним підприємствам» та без урахування рішення УПФУ від 12.07.2010 року № 8 про списання заборгованості по страховим внескам.
Відтак, рішення Начальника УПФУ в м. Первомайськ від 15 червня 2010 р. № 132 йде усупереч з чинним законодавством.
Так, з огляду на наявні у справі докази суд вважає, що позивач надав достатньо доказів та навів обставин в обґрунтування своїх позовних вимог.
Суд сприяв сторонам, які брали участь у справі, у доказуванні шляхом витребування та надання доказів, уточнення з урахуванням гіпотези норми матеріального права, яка підлягає застосуванню, кола фактів, які необхідно доказати.
Відповідно до частини 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Стаття 86 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює право і обовязок суду оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному і повному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
У звязку з цим, завданням адміністративного суду, як одного з різновидів державної влади в системі розподілу влад є вирішення спору про право, поновлення порушених субєктивних прав громадян і організацій, зміцнення законності в державі.
Вирішуючи дану справу суд виходить з того, що відповідно до ст. 57 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010 р.№ 2154-VI Пенсійний фонд України повинен списати недоїмку із страхових внесків, заборгованість з відшкодування пільгових пенсій (в тому числі витрат на їх доставку) та борг з фінансових санкцій та пені, що не погашені станом на 1 березня 2010 року на вугле- та торфодобувних підприємствах, які входять до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України. На суму списаної заборгованості цих підприємств списати заборгованість Пенсійного фонду України за позиками, наданими за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку, шляхом віднесення усіх сум на взаєморозрахунки з бюджетом з подальшим відновленням єдиного казначейського рахунку у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Період, за який списано недоїмку із страхових внесків, обліковується в системі персоніфікованого обліку внесків як період, за який сплачено страхові внески у повному обсязі.
Відповідно до п.2 Положення, затвердженого ПКМУ від 23.06.2010р. № 484 «Про списання заборгованості Пенсійного фонду України за позиками, наданими з єдиного казначейського рахунку, на суму списаної заборгованості вугле - та торфодобувним підприємствам» органи Пенсійного фонду України визначають суму заборгованості підприємств за даними карток особових рахунків платників. До суми заборгованості включаються також суми штрафів та пені, які були розстрочені, суми страхових внесків, донараховані органами пенсійного фонду за результатами перевірки, та суми фінансових санкцій та пені, неузгоджені з платниками, за якими вимоги щодо їх сплати та рішення про їх застосування прийняті до 1 березня 2010р.
Відтак, наявність законодавчої норми - ст. 57 Закону №2154, що вже діяла в період винесення оскаржуваного рішення, та підзаконного акту - ПКМУ №484, яким встановлено механізм застосування вказаної норми, робить дії Управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області, щодо перерозподілу коштів, сплачених ДП «Первомайськвугілля» за поточними зобовязаннями на погашення недоїмки, яка виникла у період, що підлягав списанню, а саме на недоїмку за зобовязаннями із страхових виплат червня 2009 р. протиправними, бо недоїмка за вказаний період з 30 квітня 2010 року вважається списаною.
Виходячи з вищезазначеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача відповідають вимогам чинного законодавства України, є обґрунтованими, та таким що підлягають задоволенню, оскільки під час винесення рішення УПФУ не прийняло до уваги п.2 Положення, затвердженого ПКМУ від 23.06.2010р. №484 «Про списання заборгованості Пенсійного фонду України за позиками, наданими з єдиного казначейського рахунку, на суму списаної заборгованості вугле - та торфодобувним підприємствам» та безпідставно віднесло сплачені суми поточних заборгованостей в рахунок погашення недоїмки, яка виникла у період, що підлягала списанню, а саме на недоїмку за зобов'язаннями із страхових виплат червня 2009 р.
Щодо обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, з огляду на наступне.
Встановлені статтями 105, 162 Кодексу адміністративного судочинства України способи захисту порушеного права не є вичерпними.
Разом з тим, деякі із встановлених способів захисту порушеного права носять обмежений характер і не можуть бути застосовані при виникненні будь-якого спору у сфері публічних правовідносин.
Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може містити вимоги про скасування або визнання не чинним рішення відповідача - субєкта владних повноважень повністю чи окремих його положень.
У справах щодо оскарження рішень субєкта владних повноважень суд перевіряє, зокрема законність таких рішень, за результатом чого, згідно з пунктом 1 частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення адміністративного позову може прийняти постанову про визнання протиправним рішення субєкта владних повноважень і про скасування або визнання його не чинним.
Тобто, для забезпечення захисту порушених прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб під час розвязання спору, адміністративний суд передусім повинен зробити висновок про протиправність рішення субєкта владних повноважень, наслідком чого є його скасування.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що Рішення №132 управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську від 15.06.2010р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду у відношенні відокремленого підрозділу «Автобаза» ДП «Первомайськвугілля» є протиправним в частині нарахування фінансових санкцій у вигляді пені у розмірі 84683,33 грн. (з яких 57713,21 грн. складає пеню на пеню) та штрафу у розмірі 25225,00 грн., які були нараховані УПФУ у м. Первомайську через одноособове погашення відповідачем шляхом перерозподілу поточної сплати позивача за страховими внесками (33,3%) на недоїмку березня - квітня 2009 р. та за фінансовими санкціями згідно рішень відповідача від 16.06.2009 р. № 161 та № 162, яка підлягала списанню з набранням чинності Законом № 2154 з 30.03.2010р. та в частині нарахування фінансових санкцій у вигляді пені у розмірі 2818,30 грн., яка нарахована у зв'язку з простроченням сплати недоїмки за страховими виплатами у розмірі 2%, що утримуються із працівників, за зобов'язаннями червня 2009 р. - на підставі рішень відповідача №161 та № 162 від 16.06.2009 р. про застосування фінансових санкцій у звязку із чим підлягає скасуванню.
Згідно із частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 11, 14, 15, 17, 160 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Наказом Державної податкової адміністрації України від 14.03.2001 року № 103 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.01.2002 року за № 16/6304, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Уточнені позовні вимоги Державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Автобаза» задовольнити повністю.
Визнати протиправним Рішення № 132 управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську від 15.06.2010 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду у відношенні відокремленого підрозділу «Автобаза» ДП «Первомайськвугілля» (код 26402776) в частині нарахування фінансових санкцій у вигляді пені у розмірі 84 683,33 грн. (з яких 57713,21 грн. складає пеню на пеню) та штрафу у розмірі 25 225,00 грн., які були нараховані УПФУ у м. Первомайську через одноособове погашення відповідачем шляхом перерозподілу поточної сплати позивача за страховими внесками (33,3%) на недоїмку із страхових внесків березня квітня 2009 р. та за фінансовими санкціями згідно рішень відповідача від 16.06.2009 р. № 161 та № 162, яка підлягала списанню з набранням чинності Законом № 2154 з 30.03.2010 р.
Визнати протиправним Рішення № 132 управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську від 15.06.2010 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду у відношенні відокремленого підрозділу «Автобаза» ДП «Первомайськвугілля» (код ЄДРПОУ 26402776) в частині нарахування фінансових санкцій у вигляді пені у розмірі 2818,30 грн., у звязку з простроченням сплати недоїмки за страховими виплатами у розмірі 2%, що утримуються із працівників, за зобовязаннями червня 2009 р. на підставі рішень відповідача № 161 та № 162 від 16.06.2009 р. про застосування фінансових санкцій, в звязку з тим, що відповідно до розділу 10 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» № 21-1 від 19.12.2003 р., пеня на пеню не нараховується.
Зобов'язати відповідача - управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську вчинити дії, а саме внести зміни до особового рахунку платника страхового збору відокремленого підрозділу «Автобаза» ДП «Первомайськвугілля» - в частині внесення відомостей:
про сплату страхових внесків за зобовязаннями квітня 2010 р., на загальну суму 81018,17 грн., яка проводилася позивачем 01.06.10 р. платіжним дорученням № 244 та скоригувати нарахування пені за прострочення сплати страхових внесків за квітень 2010 р.;
про сплату страхових внесків за зобовязаннями лютого 2010 р., на загальну суму 78855,76 грн., яка проводилася позивачем 31.03.10 р. платіжним дорученням № 510 на суму 2435,76 грн. та скоригувати нарахування пені за прострочення сплати страхових внесків за лютий 2010 р.;
про сплату страхових внесків за зобовязаннями березня 2010 р., на загальну суму 79680,82 грн. яка проводилася позивачем 29.04.10 р. платіжним дорученням № 2712 за зобовязаннями березня 2010 р. в сумі 78470,00 грн. та платіжним дорученням № 263 від 01.06.2010 р. на суму 1210,82 грн. та скоригувати нарахування пені за прострочення сплати страхових внесків за березень 2010 р.;
про сплату страхових внесків у сумі 28278,35 грн., яка у розрахунку до оскаржуваного рішення відповідача значиться зарахованою від проведеної сплати 1 квітня 2010р., відповідно до призначення, вказаного в платіжних документах позивача, та скоригувати нарахування пені за прострочення сплати страхових внесків, згідно за призначенням у платіжних документах;
про зменшення нарахованих штрафних санкцій у вигляді пені у розмірі 84683,33 грн. та штрафу у розмірі 25225,00 грн., за прострочення сплати недоїмки березня-червня 2009 р., яка підлягала з 30.04.2010 р. списанню;
про зменшення нарахованих штрафних санкцій у вигляді пені у розмірі 2818,30 грн., яка нарахована у звязку з простроченням сплати недоїмки за страховими виплатами у розмірі 2%, що утримуються із працівників, за зобовязаннями червня 2009 р., що виникла на підставі рішення відповідача № 162 та № 161 від 16.06.2009 р. про застосування фінансових санкцій та нарахована як пеня на пеню.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду подається через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу з дня складення в повному обсязі, а якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 22 листопада 2010 року.
СуддяК.Ю. Широка