Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №2.30
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 січня 2011 року Справа № 2а-9425/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: судді Смішливої Т.В.,
при секретарі Любімовій Г.Ю.
за участю представників сторін:
від позивача: Авалян Є.В., за довіреністю від 15.12.2010.
Суслов О.Є. директор
від відповідача: Губайдуліна Т.В. за довіреністю № 01/13-3/0/39-11 від 04.01.2011
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Алан плюс» до Державного реєстратора виконавчого комітету Луганської міської ради про визнання дій незаконними,-
В С Т А Н О В И В:
У грудні 2010 року товариство з обмеженою відповідальністю «Алан плюс» звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з позовом про визнання дій Державного реєстратора виконавчого комітету Луганської міської ради стосовно внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запису № 13821430010008455 від 06.09.2010 про відсутність юридичної особи - ТОВ «Алан плюс» за її місцезнаходженням незаконними.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що 04 травня 2006 року товариство з обмеженою відповідальністю «Алан плюс» (далі ТОВ «Алан плюс») зареєстровано як юридична особа за № 13821020000008455, 05 травня 2006 року взято на податковий облік Державною податковою інспекцією в Артемівському районі м. Луганська за № 4570.
З 21 червня 2006 року ТОВ «Алан плюс» зареєстроване як платник податку на додану вартість, про що свідчить свідоцтво № 17049406 про реєстрацію платником податку на додану вартість, індивідуальний податковий номер 343862012334.
З моменту державної реєстрації ТОВ «Алан плюс», відповідно до п. 11 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», подавало щорічно державному реєстратору відомості про юридичну особу. Так, 02 квітня 2010 року позивач надіслав державному реєстратору реєстраційну картку з твердженням відомостей про місцезнаходження, що підтверджується листом б/н від 02 квітня 2010 року та журналом реєстрації вихідної кореспонденції. Жодних листів від реєстратора не поступало, у звязку з чим позивач вважав, що реєстраційна картка отримана реєстратором та у реєстрі зроблений відповідний запис. Однак, 06 вересня 2010 року державним реєстратором до державного реєстру внесено запис про відсутність юридичної особи ТОВ «Алан плюс» за місцезнаходженням.
17 вересня 2010 року запис відповідачем в реєстрі було поновленно, однак внаслідок дій відповідача для позивача настали негативні наслідки, оскільки на підставі даних, внесених реєстратором 06 вересня 2010 року, Державна податкова інспекція Артемівського району м. Луганська анулювала, видане ТОВ «Алан плюс» свідоцтво платника податків.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» та ст. 93 ЦК України місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені. Органом управління (керівником), що виступає від імені ТОВ «Алан плюс», відповідно до статуту є Суслов Олександр Євгенович, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (паспорт НОМЕР_1, виданий 19.01.2000 Артемівським РВ ЛМУ УМВС України в Луганській області, ід. номер НОМЕР_2).
У судовому засіданні представник позивача ТОВ «Алан плюс» підтримав позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача адміністративний позов не визнав, надав письмові заперечення та пояснив, що державним реєстратором 06.09.2010 внесено запис № 13821430010008455 про внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців ТОВ «Алан плюс» на підставі ненадіслання державному реєстратору реєстраційної картки з підтвердженням відомостей про місцезнаходження юридичної особи за місцем її державної реєстрації: 91484, м. Луганськ, м. Олександрівськ, вул. Союзна, 11. Просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають з таких підстав.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Алан плюс» зареєстровано виконавчим комітетом Луганської міської ради 04.05.2006 за № 13821020000008455, місцезнаходження товариства: м. Луганськ, м. Олександрівськ, вул. Союзна, буд. 11, ідентифікаційний код 34386201. (а.с. 5-17, 28)
Як вбачається з Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 06.09.2010 державним реєстратором Луганської міської ради вчинено запис № 13821430010008455 про внесення інформації щодо відсутності юридичної особи - ТОВ «Алан плюс» за адресою місцезнаходження: 91484, м. Луганськ, м. Олександрівськ, вул. Союзна, 11. (а.с. 44-47).
Відповідно до ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» відомості про юридичну особу включаються до ЄДР шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору.
Частиною 11 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачено, що юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
У відповідності з положеннями статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» 22.07.2010 державний реєстратор направив керівнику ТОВ «Алан плюс» Суслову О.Є. повідомлення № 01-13/1051 про необхідність подання державному реєстратору реєстраційної картки (форма № 6) про підтвердження відомостей про юридичну особу до 22.08.2010 (а.с.37-38)
Не отримавши протягом місяця, реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу Державний реєстратором виконавчого комітету Луганської міської ради 26.08.2010 вніс до ЄДР запис № 13821440009008455 про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу ТОВ «Алан плюс».
Відправлене державним реєстратором повідомлення № 01-13/1051 від 22.07.2010 про необхідність підтвердження місцезнаходження, направлене на адресу ТОВ «Алан плюс»: м. Луганськ, м. Олександрівськ, вул. Союзна, 11, повернуто поштою 06.09.2010 з відміткою відділення зв'язку «за закінченням терміну зберігання» зазначеного листа (а.с.39-41).
На підставі вказаної відмітки на конверті 06.09.2010 державним реєстратором до ЄДР внесено запис № 13821430010008455 про відсутність юридичної особи ТОВ «Алан плюс» за її місцезнаходженням.
При цьому, відповідно до ч. 14 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», державний реєстратор має право вносити до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням лише у рази, якщо повернуто рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за зазначеною адресою.
Посилання відповідача на те, що листом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 01.12.2006 № 8701 надано розяснення, що у разі повернення до державного реєстратора листа з відміткою відділення зв'язку про закінчення терміну зберігання листа, до ЄДР вноситься запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням суд вважає необґрунтованим, так як зазначений лист суперечить Закону та не зареєстрований у Міністерстві юстиції України.
Позивачем надано до суду супровідного листа на адресу державного реєстратора та копію реєстраційної картки від 02 квітня 2010 року на підтвердження свого місця знаходження. (а.с. 19 20)
При цьому, факт надсилання зазначених документів на адресу державного реєстратора підтверджено журналом реєстрації вихідної кореспонденції, копії сторінок з якого долучено до матеріалів справи. (а.с. 21-22)
Під час розгляду справи суд зобовязував відповідача надати для огляду у судовому засіданні книгу реєстрації вхідної кореспонденції Державного реєстратора виконавчого комітету Луганської міської ради за період з 02.04.2010 (дата заповнення реєстраційної картки) до 06.09.2010 (дата внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запису про відсутність ТОВ «Алан плюс» за місцезнаходженням). Однак, відповідачем книгу реєстрації вхідної кореспонденції за вказаний період так і не було надано.
Довідку щодо відсутності у книзі реєстрації вхідної кореспонденції Державного реєстратора виконавчого комітету Луганської міської ради у період з 02.04.2010 по 06.09.2010 даних про надходження реєстраційної картки від ТОВ «Алан плюс» суд оцінює критично, так як її надано зацікавленою особою.
Статтею 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачено, що документи, які відповідно до вимог цього Закону подаються (надсилаються рекомендованим листом) державному реєстратору, повинні бути викладені державною мовою. Реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору рекомендованим листом, справжність підпису заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинна бути нотаріально засвідчена. Підпис особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), на реєстраційній картці та заяві про втрату (заміну) документів має бути засвідчений відповідною посадовою особою та скріплений печаткою цієї юридичної особи або нотаріально засвідчений.
Тобто, Законом передбачено подання реєстраційної картки або безпосередньо державному реєстратору, або шляхом надсилання рекомендованим листом.
Згідно ч. 6 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» державний реєстратор має право залишити без розгляду реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо реєстраційна картка оформлена з порушенням вимог, які встановлені частинами першою та другою ст.8 цього Закону, або якщо до реєстраційної картки не додано документи, передбачені частиною першою цієї статті, або якщо до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.
При цьому, частиною 7 зазначеної статті Закону передбачено, що якщо документи про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, залишені без розгляду, державний реєстратор видає (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження заявнику відповідне повідомлення із зазначенням підстав залишення без розгляду та подані документи.
Таке повідомлення відповідачем на адресу ТОВ «Алан плюс» не надсилалось, що визнано представником відповідача у судовому засіданні.
Ненадсилання повідомлення про залишення без розгляду неналежним чином оформленої реєстраційної картки позбавило позивача права надати необхідні документи для підтвердження свого місцезнаходження повторно, що, у подальшому, спричинило до негативних для позивача наслідків, а саме до внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запису про відсутність ТОВ «Алан плюс» за місцезнаходженням.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Виходячи з положень ст. 104 КАС України захисту у суді підлягає порушене або оспорювань право.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд враховує, що рішення, дії субєкта владних повноважень не можуть бути упередженими, тобто здійснюватися дискримінаційно через власний, у тому числі фінансовий, корпоративний інтерес. Приймаючи рішення або вчинюючи дію, субєкт владних повноважень зобовязаний діяти добросовісно, з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що представником відповідача у судовому засіданні, відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, не доведено правомірність своїх дій та прийняття рішення щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців інформації про відсутність юридичної особи - ТОВ «Алан плюс» за місцезнаходженням після виконання всіх. передбачених чинним законодавством, дій, а тому позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Алан плюс» до Державного реєстратора виконавчого комітету Луганської міської ради про визнання дій незаконними щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запису № 13821430010008455 від 06.09.2010 стосовно ТОВ «Алан плюс» про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням визнаються судом обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 71, 72, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Алан плюс» задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Державного реєстратора виконавчого комітету Луганської міської ради щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запису № 13821430010008455 від 06.09.2010 стосовно ТОВ «Алан плюс» про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанову у повному обсязі складено та підписано 20 січня 2011 року.
СуддяТ.В. Смішлива