Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 грудня 2010 р. справа № 2а-26478/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12-10 год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чекменьова Г.А.
при секретаріТокмаковій Є.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Тельманівському районі до товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дом «Ігнат-Агро» про стягнення податкового боргу у розмірі 730924, 63 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у Тельманівському районі звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дом «Ігнат-Агро» про стягнення податкового боргу у розмірі 730924, 63 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що станом на 05.11.2010 р. відповідач має податкову заборгованість по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 206682,54 грн. (в тому числі: податкові зобовязання - 68894,18 грн., штрафні санкції -137788,36 грн.), з податку на додану вартість у розмірі 80830,84 грн. (в тому числі: податкові зобовязання 58702 грн., штрафні санкції - 22 043,10 грн., пеня 85,74 грн.), але до теперішнього часу відповідачем не сплачено заборгованість.
Також 23.07.2010 року працівниками ДПІ у Тельманівському районі проведено перевірку відповідача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 10.02.2009 року по 31.03.2010 року.
В ході перевірки встановлені порушення, а саме:
- порушення п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що виразилось у не проведенні розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій на загальну суму 70650 грн.
- порушення п. 2.11 ст. 2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого Постановою Правління Національного баку України 15.12.2004 року № 637, а саме перевищення терміну використання готівки наданої під звіт на загальну суму 360645 грн., про що був складений акт.
На підставі акту перевірки позивачем були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0001292300/0 від 05.08.2010 року про застосування до відповідача штрафних санкцій у сумі 353250 грн. та № 0001332300/0 від 05.08.2010 року про застосування до відповідача штрафних санкцій у сумі 90161,25 грн., але на теперішній час штрафні санкцій не сплачені.
Просили стягнути з відповідача на користь бюджету заборгованість з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 206682,54 грн., з податку на додану вартість у розмірі 80830,84 грн., штрафні санкції за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Положення про ведення касових операцій в національній валюті України у розмірі 443411,25 грн.
Представник позивача у судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, про що свідчить розписка про отримання судової повістки, надіслав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про отримання судової повістки, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності представник відповідача суду не надавав. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дом «Ігнат-Агро» зареєстроване виконавчим комітетом Тельманівської районної державної адміністрації Донецької області 09.02.2009 року (а.с. 4), здійснює свою діяльність на підставі статуту, затвердженого протоколом учасника № 1 від 03.02.2009 року (а.с.5-7). Відповідач перебуває на обліку в ДПІ у Тельманівському районі як платник податків з 10.02.2009 року (а.с. 8).
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Державна податкова інспекція у Тельманівському районі є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобовязання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
Відповідно до п. 1.13 ст. 1 „Про податок з доходів фізичних осіб” податок - податок з доходів фізичних осіб; оподаткування - порядок, пов'язаний з визначенням об'єкта оподаткування, обчисленням та сплатою (утриманням) податку з доходів фізичних осіб; платник податку (у відповідних відмінках) - платник податку з доходів фізичних осіб; податок з доходів фізичних осіб - плата фізичної особи за послуги, які надаються їй територіальною громадою, на території якої така фізична особа має податкову адресу або розташовано особу, що утримує цей податок згідно з цим Законом.
Згідно п. 2.1 ст. 2 Закон України „Про податок з доходів фізичних осіб”, платниками податку є, у тому числі, резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи. Об'єктом оподаткування резидента, у відповідності до п. 3.1 ст. 3 цього Закону є загальний місячний оподатковуваний дохід; чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального річного оподатковуваного доходу на суму податкового кредиту такого звітного року; доходи з джерелом їх походження з України, які підлягають кінцевому оподаткуванню при їх виплаті; іноземні доходи.
Згідно п. 4.1. ст. 4 Закон України „Про податок з доходів фізичних осіб” загальний річний оподатковуваний дохід складається з суми загальних місячних оподатковуваних доходів звітного року, а також іноземних доходів, одержаних протягом такого звітного року.
Ставка податку у період утворення податкової заборгованості у відповідача становила 15 відсотків від об'єкта оподаткування, крім випадків, визначених у пунктах 7.2-7.3 цієї статті.
Відповідач є податковим агентом і тому у відповідності до п.п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 вищевказаного Закону має утримувати податок від суми доходу за його рахунок, використовуючи встановлену ставку податку. Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Позивачем 05.08.2010 року було прийнято податкове повідомлення - рішення форми „Р” № 0006951700/0 (а.с. 23), яким відповідачу визначене податкове зобовязання з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 68894,18 грн. та застосовані штрафні санкції у розмірі 137788,36 грн. Вказане податкове повідомлення рішення було отримано керівником підприємства 06.08.2010 року.
Відповідно до п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобовязання платника податку, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, коли такі рішення оскаржені у апеляційному або судовому порядку.
Зазначене податкове повідомлення оскаржене відповідачем не було.
У відповідності до п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.
Згідно п.п. 5.4.1 п. 5.1. ст. 5 зазначеного Закону узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків в строки, встановлені ст. 5 Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків
Також у судовому засіданні встановлено, що станом на 05.11.2010 року у відповідача існував податковий борг з податку на додану вартість у сумі 80830,84 грн., який виник на підставі поданої платником податків декларацій за квітень 2010 року № 4037 від 20.05.2010 року, прийнятих повідомлень рішень № 0000921501/0 від 01.07.2010 року, № 0001111501/0 від 15.07.2010 року (а.с.11-12,13,14,15,16).
Згідно п. 1.6 ст. 1 Закону України „Про податок на додану вартість” податкове зобов'язання - загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, визначена згідно з цим Законом.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Часткова сплата податкового зобовязання з податку на додану вартість складає 11916 грн., отже до сплати залишилось 17039 грн.
Крім того, в даному випадку, в тому числі, ставиться питання про стягнення з відповідача на користь державного бюджету штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати податку на додану вартість, які у відповідності до п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” накладаються на платника податків за порушення податкового законодавства у розмірах, визначених цією статтею.
Як передбачено п. 17.3 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем були порушені вимоги п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та п.п. 7.7.1 п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» в частині несвоєчасної сплати податку на додану вартість. Такі порушення податкового законодавства є підставою для накладення на відповідача штрафних санкцій відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Згідно податкового повідомлення рішення № 0000921501/0 від 01.07.2010 року позивачем на відповідача були накладені штрафні санкції у розмірі 1211,6 грн., та відповідач має сплатити суму штрафу за порушення граничного строку сплати податку на додану вартість, яке оскаржено не було (а.с.14).
Також за результатами проведеної невиїзної документальної (камеральної) перевірки податкової звітності з податку на додану вартість № 579/15-011-1/36091773 від 15.07.2010 року, наданої ТОВ «ТД «Ігнат-Агро», а саме податкової декларації за 2 квартал 2009 року встановлено порушення п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 та п.п. 7.3.1. п. 7.3. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», а саме не включення до податкових зобовязань з податку на додану вартість операцій по реалізації соняшника контрагенту.
Сума визначеного податкового зобовязання з податку на додану вартість за вищевказане порушення відповідно до винесеного податкового повідомлення-рішення складає 41663 грн.
Окрім того, відповідно до вищевказаного податкового повідомлення-рішення до платника застосовано штрафні санкції у розмірі 20831,5 грн.
Крім того, підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж Закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно з п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 цього Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового боргу по податковому зобовязанню нараховується пеня.
Оскільки відповідач у встановлений законом строк не сплатив податок на додану вартість, позивачем у відповідності до п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” на суму податкового боргу нарахована пеня у розмірі 85,74 грн.
Таким чином, з відповідача підлягає стягненню податковий борг з податку на додану вартість у сумі 80830,84 грн. (в тому числі податкове зобовязання 58 702 грн., штрафні санкції 22043,10 грн., пеня 85,74 грн.).
Крім того, судом встановлено, що на підставі ст. 11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” позивачем 23.07.2010 року проведено перевірку відповідача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 10.02.2009 року по 31.03.2010 року.
В ході перевірки встановлені порушення, а саме:
- порушення п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що виразилось у не проведенні розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій на загальну суму 70650 грн.
- порушення п. 2.11 ст. 2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого Постановою Правління Національного баку України 15.12.2004 року № 637, а саме перевищення терміну використання готівки наданої під звіт на загальну суму 360645 грн., про що був складений акт (а.с.17-20).
Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Згідно ч.1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі вартості проданих товарів.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Відповідно до п. 2.11 ст. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 видача готівкових коштів під звіт або на відрядження (далі - під звіт) здійснюється відповідно до законодавства України.
Видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт.
Якщо підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, так і для вирішення в цьому відрядженні виробничих (господарських) питань (у тому числі для закупівлі сільськогосподарської продукції у населення та заготівлі вторинної сировини), то строк, на який видана готівка під звіт на ці завдання, може бути продовжено до завершення терміну відрядження.
Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми.
Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України
Згідно ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» № 436/95 від 12.06.1995 року у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у таких розмірах:
за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів - у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум.
Передбачені цією статтею штрафи в повному обсязі стягуються до державного бюджету в порядку, встановленому законодавством.
На підставі акту перевірки позивачем були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0001292300/0 від 05.08.2010 року про застосування до відповідача штрафних санкцій у сумі 353250 грн. та № 0001332300/0 від 05.08.2010 року про застосування до відповідача штрафних санкцій у сумі 90161,25 грн. (а.с.21-22), але на теперішній час штрафні санкцій не сплачені.
У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив самостійно суму податкового боргу, суд задовольняє позовні вимоги ДПІ у Тельманівському районі Донецької області про стягнення податкового боргу у повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити позов Державної податкової інспекції у Тельманівському районі до товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дом «Ігнат-Агро» про стягнення податкового боргу у розмірі 730924, 63 грн.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дом «Ігнат-Агро» (87110, Донецька область, Тельманівський район, с. Старогнатівка, вул. Леніна, буд. 53, код ЄДРПОУ 36091773, банківські рахунки № 26008000132465, № 26053000132465 в ПАТ «ЧБРР», МФО № 384577) заборгованість:
- з податку на додану вартість у сумі 80830 (вісімдесят тисяч вісімсот тридцять) грн. 84 коп., в тому числі штрафну санкцію у сумі 22043 (двадцять дві тисячі сорок три) грн. 10 коп. та пеню у сумі 85 (вісімдесят пять) грн. 74 коп. на рахунок № 31113029700371, отримувач УДК у Донецькій області, банк УДК у Донецькій області, МФО 834016, код - 34687279;
- зі штрафної санкції за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого Постановою правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 у розмірі 443411 (чотириста сорок три тисячі чотириста одинадцять) грн. 25 коп. на рахунок № 31113104700371, отримувач УДК у Донецькій області, банк УДК у Донецькій області, МФО -834016, код 34687279;
- з податку з доходів фізичних осіб у сумі 206682 (двісті шість тисяч шістсот вісімдесят дві) грн. 54 коп., в тому числі штрафну санкцію у сумі 137788 (сто тридцять сім тисяч сімсот вісімдесят вісім) грн. на рахунок 33218800700385, отримувач Старогнатівська с/р, банк - УДК у Донецькій області, МФО 834016, код 34687279.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 21 грудня 2010 року.
Повний текст постанови складений 27 грудня 2010 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова в адміністративній справі може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через Донецький окружний адміністративний суд апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Чекменьов Г.А.