Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 грудня 2010 р. справа № 2а-27293/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 16-10 год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чекменьова Г.А.
при секретаріТокмаковій Є.А.
за участю представника позивачаПишневської Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Першотравневому районі Донецької області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу з орендної плати за землю у сумі 1506,80 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у Першотравневому районі Донецької області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу з орендної плати за землю у сумі 1506,80 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що станом на 04.11.2010 р. відповідач має податкову заборгованість з орендної плати за землю у розмірі 1506,80 грн. (в тому числі основний платіж - 1360,41 грн., пеня 146,39 грн.).
Просили стягнути з відповідача на користь держави зазначену суму податкової заборгованості з орендної плати за землю.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, просила задовольнити позов.
Відповідач у судове засідання не зявилася, про дату, час і місце судового розгляду повідомлялася належним чином, причин неявки суду не повідомила. Заяв про відкладення розгляду справи від неї не надходило. За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач була належним чином повідомлена про дату і місце судового засідання, в звязку з чим вважає за можливе розглянути справу за її відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Державна податкова інспекція у Першотравневому районі Донецької області є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) є загальнодержавним податком.
Преамбулою Закону України «Про плату за землю» визначено, що цей Закон визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про плату за землю”, податок - обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками. Платниками земельного податку згідно ст. 2 цього Закону є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції.
Статтею 14 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про плату за землю» контроль за правильністю обчислення і справлення земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрована як фізична особа підприємець виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області, перебуває на обліку в ДПІ у Першотравневому районі Донецької області як платник податків, зокрема є платником земельного податку.
09 червня 2004 року між Мелекінською сільською радою Донецької області, в особі голови сільської ради Кривохатько Анатолія Івановича та громадянкою ОСОБА_2 був укладений договір оренди земельної ділянки. Згідно зазначеного договору орендодавець на підставі рішення Мелекінської сільської ради від 05 травня 2004 року № 330 надає, а орендар приймає в строкове (строком на 20 років) в платне користування земельну ділянку площею 0,0195 га, яка знаходиться по вул. Безуха, у с. Білосорайська Коса (а.с.7-9).
Відповідно до п. 1 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 55,34 грн. за 1 м. кв.
Відповідно до п. 2.3 договору орендна плата за землю вноситься орендарем грошовими внесками на рахунок власника землі у розмірі 1,40 грн. за 1 кв.м. у рік, у тому числі ПДВ. Грошова плата вноситься на рахунок власника землі в розмірі 22,75 грн. у місяць, у тому числі ПДВ.
Договір зареєстрований у Маріупольському міському відділі Донецької регіональної філії - Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру», про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис 10 червня 2004 року № 18
Відповідачем 29.01.2010 року до податкового органу подана податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності № 840 відповідно до якої платником земельного податку самостійно нараховано розмір орендної плати на 2010 рік у загальному розмірі 2896,87 грн. з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями по 241,40 грн. та за січень 2010 року 241,47 грн. (а.с.20).
Станом на 04.11.2010 року відповідачем частково було сплачено оренду плату за землю. Таким чином, борг за 2010 рік складає 1360,41 грн.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Крім того, підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж Закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно з п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 цього Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового боргу по податковому зобовязанню нараховується пеня.
Оскільки відповідач у встановлений законом строк не сплатив орендну плату за землю, позивачем у відповідності до п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” на суму податкового боргу нарахована пеня у розмірі 146,39 грн.
Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства з відповідача підлягає стягненню податковий борг з орендної плати за землю у розмірі 1506,80 грн. (в тому числі основний платіж 1360,41 грн., пеня 146,39 грн.).
У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив орендну плату за землю, суд задовольняє позовні вимоги Державної податкової інспекції у Першотравневому районі Донецької області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу з орендної плати за землю у сумі 1506,80 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167,186,254 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити позов Державної податкової інспекції у Першотравневому районі Донецької області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу з орендної плати за землю у сумі 1506,80 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 (87500, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Мелекінської сільської ради на розрахунковий рахунок № 33218815700336, код платежу 13050500, банк ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 34686851 заборгованість з орендної плати за землю в сумі 1506 (одну тисячу пятсот шість) грн. 80 коп. (в тому числі основний борг 1360, 41 грн., пеня 146,39 грн.).
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 28 грудня 2010 року.
Повний текст постанови складений 04 січня 2011 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова в адміністративній справі може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через Донецький окружний адміністративний суд апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Чекменьов Г.А.