Постанова № 13461606, 11.01.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
11.01.2011
Номер справи
2а-14994/10/4/0170
Номер документу
13461606
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 січня 2011 р.Справа №2а-14994/10/4/0170 о 14:11

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю. , при секретарі судового засідання Антоновій А.В., за участі представників сторін:

від позивача - Чкі Е.Н.;

від відповідача - Антіголова Н.В.;

від третьої особи - не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кримгаз"

до Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим

за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Феодосійської міської ради,

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

Суть спору: Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим із позовом до Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим (далі відповідач) про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення від 10.11.2010 року №0008661503/0. Позовні вимоги мотивовані тим, що в ході проведеної перевірки та при визначенні податкових зобовязань відповідачем порушенні норми чинного законодавства, зокрема позивач зазначив, що ним з органом місцевого самоврядування, відповідно до вимог діючого законодавства, були укладені договори оренди земельних ділянок. Цими договорами визначена сума орендної плати. Зміни щодо розміру орендної плати у період, за який донараховано податкове зобов'язання у договори не вносилися. За таких підстав, позивач вважає, що ним вірно, у період що перевірявся, визначалася сума орендної плати у податкових деклараціях, оскільки суми зазначалися виходячи з умов договору оренди земельної ділянки.

Ухвалами суду від 25.11.2010 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду, залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Феодосійську міську раду.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті справи.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав письмові заперечення, просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що суму податкового зобовязання позивача розраховано на підставі рішень Господарського суду Автономної Республіки Крим від 12.05.2010 року у справах №2-28/1705-2010 і №2-28/1707-2010, які набули законної сили, згідно із якими були внесені зміни до договорів оренди земельних ділянок стосовно розміру орендної плати та стосовно визначення часу, з якого з повинні застосуватись зміни, внесені до договорів за рішенням суду.

Представник третьої особи в судове засідання не зявився, заперечень проти позову або пояснень по суті спору третя особа не надала.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач у справі є юридичною особою, ідентифікаційний код 03348117.

Посадовою особою податкового органу проведено невиїзну документальну перевірку дотримання позивачем вимог податкового законодавства по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності, за наслідками якої складено акт від 25.10.2010 року №1122/15-3/03348117 (а.с. 15, 16), згідно із висновками якого встановлено порушення ст. ст. 13 Закону України від 03.07.1992 року №2535-ХІІ «Про плату за землю», ст. ст. 21, 30 Закону України від 06.10.1998 року №161-ХІV «Про оренду землі», в результаті чого занижено податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності на суму 78281,07 грн.

На підставі цього акту перевірки, відповідно до пп. «б» пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4, пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі Закон №2181) прийняте податкове повідомлення-рішення від 10.11.2010 року №0008661503/0 про визначення суми податкового зобов'язання у розмірі 110392,28 грн., в тому числі за основним платежем 78281,07 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 32111,21 грн. (а.с. 14).

Оцінюючи правомірність прийняття спірних податкових повідомлень-рішень суд встановив наступне.

Позивач є орендарем земельної ділянки загальною площею 4,3661 га, що знаходиться у м. Феодосії, вул. Дружби, буд. №127 зона «Промислово-складська 2», кадастровий номер 01116000000001 60015 та земельної ділянки загальною площею 1,6542 га, що розташована у м. Феодосії, вул. Лісопаркова, буд. №5, зона «Байбуга», кадастровий номер 01116000000001 40005 на підставі догорів оренди від 06.04.2006 року, номери реєстраційних записів в Державному реєстрі земель: 040601900284 (а.с. 21-23) та 040601900064 (а.с. 26-28).

Умовами даних договорів передбачений розмір орендної плати за земельні ділянки (24873,18 грн. та 8269,76 грн. відповідно) та встановлено, що обчислення розміру орендної плати здійснюється із урахуванням індексів інфляції і може переглядатись у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів внаслідок інфляції, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря та в інших випадках, передбачених законом (пункти 9, 10, 12 договорів).

На підставі зазначених умов договору позивачем обчислено суми податкового зобовязання у поданій до податкового органу декларації за 2010 рік (а.с. 79-82).

Рішенням 28 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради від 26.01.2008 року № 1345 «Про міський бюджет на 2008 рік» були внесені зміни до рішення 41 сесії 4 скликання міської ради від 30.09.2005 року № 2299 «Про введення ставок орендної плати за землю», відповідно до яких було встановлено розмір щорічної орендної плати за земельні ділянки, що надаються в оренду, у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки.

Пунктом 4.2 рішення 37 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради від 29.08.2008 року № 1698 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Феодосія», встановлено розмір земельного податку, відповідно до нормативної грошової оцінки земель м. Феодосія та згідно з Законом України «Про оплату за землю».

Пунктом 1 рішення 37 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради від 29.08.2008 року № 1698 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Феодосія» затверджено технічну документацію про нормативну грошову оцінку земель м. Феодосія, відповідно до якої з 01.01.2009 року застосовуються економіко-планувальні зони.

Рішеннями Господарського суду Автономної Республіки Крим від 12.05.2010 року у справах №2-28/1705-2010 і №2-28/1707-2010, які набули законної сили 31.05.2010 року (а.с. 56-59) змінено умови вищевказаних договорів оренди земельних ділянок.

Зокрема, викладено пункти договорів у наступній редакції:

- у пунктах 1 слова «зона «Промислово-складська 2» № 98», змінено на: «з економіко-планувальна зона № 28» (договір №040601900284) та у пункті 1 договору №040601900064 слова зона «Байбуга» № 87» змінено на «економіко-планувальна зона № 27»;

- у пунктах 5 договорів: цифри «2487318,13 гривні» замінити на «7704681,44 гривень за рік» (договір №040601900284); цифри «826976,02 грн.» замінено на «3002553,59 гривень» (договір №040601900064) (тобто збільшено розмір нормативної грошової оцінки земельних ділянок);

- пункти 9 договорів: «Орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється орендарем у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 231140,44 грн. (договір №040601900064) та 90076,61 грн. (договір №040601900064) за рік» (тобто збільшено розмір орендної плати);

- пункти 10 договорів: «Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством»;

- абзаци 2 пунктів 12 договорів: «Зміни розмірів земельного податку, підвищення цін тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством»;

- пункти 32 договорів: «Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, шляхом укладання додаткових угод, які є невідємною частиною основного договору. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.

Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну або розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди, щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк, з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду»;

- доповнено договори пунктами 42 наступного змісту: «Право на оренду земельної ділянки може відчужуватися, у тому числі продаватися на земельних торгах, а також передаватися у заставу, спадщину, вноситися до статутного фонду власником земельної ділянки, крім випадків зазначених законом».

Таким чином, з часу набрання законної сили зазначеними судовими рішеннями збільшено розмір орендної плати та уведено правило, за яким зміни до договорів, внесені згідно із судовим рішенням, починають застосовуватись з часу набрання законної сили таким рішенням суду.

Позивач зазначає, про те, що додаткові угоди до договорів оренди (за якими до договорів оренди було внесено зміни, передбачені рішеннями Господарського суду Автономної Республіки Крим від 12.05.2010 року у справах №2-28/1705-2010 і №2-28/1707-2010) було зареєстровано Феодосійським міським відділом Кримської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» лише у вересні 2010 року. Тому позивач зазначає, що обовязок по сплаті орендної плати у новому розмірі виник для нього лише починаючи з вересня 2010 року, у звязку із чим ним було подано уточнюючу декларацію (а.с. 31-35).

В акті перевірки донарахувано суму податкового зобовязання за відповідні земельні ділянки починаючи з червня 2010 року.

Земельні ділянки можуть надаватися у власність, постійне користування та на умовах оренди (стаття 92 Земельного кодексу України).

Відповідно до статті 2 Закону України «Про плату за землю» (тут і далі: нормативно-правові акти в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) користування землею в Україні є платним. Плата за землю стягується у вигляді земельного податку або орендної плати, яка визначається у залежності від грошової оцінки земель. Згідно зі статтею 1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, яка необхідна орендарю для здійснення підприємницької та інших видів діяльності.

Частиною 1 статті 2 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом (ч. 2 ст. 4 Закону України «Про оренду землі»).

Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Частиною 2 статті 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю»).

Відповідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно із ст. 13 Закону України «Про плату за землю» підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Статтею 19 Закону України «Про плату за землю» встановлено, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).

Таким чином, розмір орендної плати за землю встановлюється сторонами відповідно до умов договору.

При цьому з положень ст. ст. 650, 654 Цивільного кодексу України дійсно слідує, що угода сторін про внесення змін до договору, що підлягає державній реєстрації вважається укладеною після державної реєстрації такої угоди.

Проте вказані положення законодавства не можуть бути застосовані до спірних відносин, оскільки зміни до договорів оренди земельних ділянок було внесено за рішеннями суду, які набрали законної сили і є обов'язковими до виконання на всій території України в силу положень ч. 5 ст. 124 Конституції України.

Відповідно до ч. 3 ст. 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Згідно із ч. 4 статті 21 Закону України «Про оренду землі» (зі змінами внесеними згідно із Законом України від 03 червня 2008 року № 309-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» річна орендна плата за земельні ділянки для категорій земель, інших ніж землі під об'єктами енергетики, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, та землі сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».

У свою чергу, з положень ст. 7 Закону України «Про плату за землю», ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» вбачається, що розмір земельного податку і орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності визначається на підставі нормативної грошової оцінки земель, а технічна документації з оцінки земель у межах населених пунктів підлягає затвердженню відповідною сільською, селищною, міською радою.

Отже, в зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки, змінюється річний розмір орендної плати за землю, а тому усі договори оренди землі мали б бути приведеними у відповідність до вимог чинного законодавства.

За таких обставин, суд вважає, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.

В судовому засіданні 11.01.2011 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 14.01.2011 року.

Керуючись статтями 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання її копії.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Циганова Г.Ю.