Єдиний державний реєстр судових рішень
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.03.2026 Справа №607/4628/26 Провадження №1-кс/607/1777/2026
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 про арешт майна,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про арешт майна, власником якого є підозрюваний ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на автомобіль KIA SOUL, реєстраційний номер НОМЕР_1 , 2011 року випуску, номер кузова: НОМЕР_2 , шляхом заборони користування, відчуження і розпорядження.
Клопотання обґрунтовано тим, що вищевказане майно підлягає арешту з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання та виникла необхідність у вжитті заходів для забезпечення відшкодування шкоди завданої внаслідок даного кримінального правопорушення, а саме накладенні арешту на майно підозрюваного ОСОБА_4 та заборони відчужити майна з метою забезпечення відшкодування шкоди.
У відповідності до частини другої статті 172 КПК України, розгляд клопотання про арешт майна здійснюється без повідомлення власника майна ОСОБА_4 з метою забезпечення збереження майна.
У судове засідання прокурор ОСОБА_3 не з`явився, подав заяву про розгляд клопотання без його участі, зазначив, що вказане клопотання підтримує у повному обсязі та просить його задовольнити.
Дослідивши клопотання та долучені до нього матеріали, слідчий суддя приходить до такого висновку.
Групою слідчих слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Тернопільській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025212060000001 від 03.01.2025, серед іншого, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 366 КК України за наступних обставин.
У клопотанні прокурор зазначає, що ОСОБА_5 , 15 липня 2016 року зареєстрував у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Товариство з обмеженою відповідальністю Будівельна компанія «Вся Україна» (40660354, юридична адреса: Тернопільська область, Тернопільський район, село Ступки, вул. Тернопільська, будинок 83а) з наступними видами господарської діяльності 43.99 (Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.) (основний), 43.12 (підготовчі роботи на будівельному майданчику), 43.39 (інші роботи із завершення будівництва), 43.91 (покрівельні роботи), 46.49 (оптова торгівля іншими товарами господарського призначення) та 46.90 (неспеціалізована оптова торгівля).
Наказом від 24.02.2017 № 09-к «Про прийом на роботу», ОСОБА_5 приступив до виконання обов`язків директора ТОВ БК «Вся Україна» з 27.02.2017.
Відповідно до модельного статуту ТОВ БК «Вся Україна» метою діяльності Товариства є здійснення господарської діяльності для одержання прибутку та наступного його розподілу між учасниками. Одноособовим виконавчим органом товариства є директор. Директор діє без доручення від імені товариства та самостійно, без прийняття та/або погодження рішення Загальними зборами розпоряджається майном та коштами Товариства, укладає від імені Товариства договори, в тому числі про відчуження та/або придбання будь-якого майна, як оборотних так і основних засобів, в тому числі землі, нерухомості, цілісних майнових комплексів, транспортних засобів, укладає кредиті, депозитні угоди, укладає договори застави в т.ч. договори іпотеки.
Згідно ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, ОСОБА_5 являючись керівником вказаного товариства виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські обов`язки, тобто є службовою особою і несе особисту відповідальність за організацію ведення господарської діяльності, правильності ведення бухгалтерського обліку, обчислення податків, зборів, та забезпечення їх своєчасної сплати до бюджету.
Водночас, у ОСОБА_5 , який являючись службовою особою та обізнаним із чинним законодавством, яким встановлено правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад, у тому числі з використанням електронної системи «Prozorro», здійснюючи господарську діяльність та маючи доступ до участі в публічних закупівлях, що проводились на території Тернопільської області за бюджетні кошти, володіючи спеціальними знаннями інженера та вміннями щодо створення проектно-кошторисної документації для будівництва/капітального ремонту об`єктів нерухомості, будучи наділеним організаторськими здібностями, у невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше грудня 2021 року та у невстановленому досудовим розслідуванням місці, виник злочинний умисел на заволодіння коштами бюджетних установ області, за участі інших суб`єктів господарювання та посадових осіб розпорядників бюджетних коштів, на замовлення яких здійснювались будівельні (ремонтні) роботи.
При цьому, ОСОБА_5 , бажаючи мати значне джерело незаконного доходу, використовуючи свої лідерські якості та водночас розуміючи, що самостійно вчинити протиправне діяння спрямоване на заволодіння бюджетними коштами не зможе, вирішив ініціювати утворення стійкого об`єднання організовану групу, з метою власного незаконного збагачення шляхом заволодіння чужим майном на свою та інших суб`єктів господарської діяльності, залучених ним користь.
Окрім того, будучи обвинуваченим у іншому кримінальному провадженні, за вчинення ним, як директором ТОВ БК «Вся Україна» кримінального правопорушення, пов`язаного із привласненням чужого майна, а саме бюджетних коштів, ОСОБА_5 з метою приховування кримінально протиправної діяльності організованої групи, у тому числі власної участі у ній, як організатора, прийняв рішення про залучення іншої юридичної особи (будівельної компанії) під формальним керівництвом іншої особи.
Так, ОСОБА_5 з метою реалізації своїх злочинних намірів, розробив злочинний план заволодіння чужим майном, а саме коштами державного бюджету, який полягав у вчиненні наступних послідовних дій: залучення до злочинної діяльності ОСОБА_6 , шляхом надання його згоди за грошову винагороду на призначення останнього формальним директором ТОВ «БК Люксбудквартал»; надання ОСОБА_6 відповідних документів для призначення його формальним директором ТОВ «БК Люксбудквартал» для формального керівництва; виготовлення факсиміле підпису ОСОБА_6 і електронного цифрового підпису, з метою можливості здійснювати фактичне керівництво та управління ТОВ «БК Люксбудквартал» іншою особою ОСОБА_5 , шляхом підписання документів від імені ТОВ «БК Люксбудквартал» в особі ОСОБА_6 ; складання ТОВ БК «Вся Україна» в особі ОСОБА_5 та особисте виготовлення проєктно-кошторисної документації із заздалегідь завищеними цінами на матеріали та роботи; використання ТОВ «БК Люксбудквартал» в особі ОСОБА_6 при здійсненні закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад, у тому числі з використанням електронної системи «Prozorro» по об`єктах, де проектно-кошторисна документація із заздалегідь завищеними цінами на матеріали та роботи виготовлена ТОВ БК «Вся Україна» в особі ОСОБА_5 ; підшукання співучасників та залучення до складу організованої групи працівника ТОВ «БК Люксбудквартал» ОСОБА_7 для організації та контролю безпосередньо на об`єктах будівельних (ремонтних) робіт; підшукання співучасників та залучення до складу організованої групи ТОВ «БУДІНТЕХ» в особі ОСОБА_8 для здійсненням технічного нагляду по підрядних об`єктах ТОВ «БК Люксбудквартал»; утворення стійкого об`єднання осіб для зайняття злочинною діяльністю та забезпечення взаємозв`язку між діями всіх учасників угрупування та їх взаємодії; залучення до злочинної діяльності інших осіб, які не були обізнані із злочинним планом організованої групи, задля полегшення вчинення кримінального правопорушення пов`язаного із заволодінням бюджетними коштами організованою групою, у тому числі залучення субпідрядних організацій для часткового виконання їх силами робіт на об`єктах підряду задля створення видимості добросовісного виконання ТОВ «БК Люксбудквартал» взятих на себе договірних зобов`язань; підготовка проєктів та забезпечення підписання усіма сторонами та первинних облікових будівельних документів (примірні форми КБ 2в, акти прийому-передачі) із внесеними до них завищеною вартістю виконаних будівельних робіт та вартістю товарів з метою неправомірного перерахування бюджетних коштів на рахунок ТОВ «БК Люксбудквартал»; залучення до злочинної діяльності голови Скориківської сільської ради ОСОБА_9 , задля вчиненням ним дій спрямованих на усунення перешкод у заволодінні ОСОБА_5 бюджетними коштами громади при виконання підрядних робіт; заволодіння незаконним прибутком здобутого в результаті використання первинних облікових будівельних документів (примірні форми КБ 2в) із внесеними до них завищеними обсягами виконаних будівельних робіт та вартості матеріальних цінностей.
Відповідно, на дану пропозицію ОСОБА_6 погодився та за сприяння ОСОБА_5 його 02.12.2021 було призначено директором ТОВ «Будівельна компанія Люксбудквартал» (43388183, юридична адреса: Тернопільська область, Тернопільський район, село Скорики, вул. Б. Хмельницького, будинок 5-А), зареєстрованого 05.12.2019 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань із наступними видами економічної діяльності: 41.20 (будівництво житлових і нежитлових будівель) (основний), 25.11 (виробництво будівельних металевих конструкцій і частин конструкцій), 43.11 (знесення), 43.12 (підготовчі роботи на будівельному майданчику), 43.21 (електромонтажні роботи), 43.22 (монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування), 43.29 (інші будівельно-монтажні роботи), 43.31 (штукатурні роботи), 43.32 (установлення столярних виробів), 43.33 (покриття підлоги й облицювання стін), 43.34 (малярні роботи та скління), 43.39 (інші роботи із завершення будівництва), 46.13 (діяльність посередників у торгівлі деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами), 46.73 (оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням), 47.52 (роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах) та 41.10 (організація будівництва будівель).
Після того, у грудні 2021 року, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_6 діючи за попередньою домовленістю із ОСОБА_5 , у його присутності та за його вказівкою виготовив у невстановленому досудовим розслідуванням підприємстві м. Тернополя факсиміле із зображенням свого підпису, яке одразу передав ОСОБА_5 для його використання останнім у злочинність діяльності при підписанні документів від імені ТОВ «БК Люксбудквартал» з метою здійснення господарської діяльності товариства.
Так, впродовж 2021-2024 років, ОСОБА_5 усвідомлюючи протиправність своїх дій, діючи умисно за попередньої домовленості із ОСОБА_6 , за щомісячну грошову винагороду останньому, здійснював фактичне керівництво та управління ТОВ «БК Люксбудквартал» маючи при цьому своєму у розпорядженні факсиміле із зображенням підпису директора ТОВ «БК Люксбудквартал» ОСОБА_6 та печатку ТОВ «БК Люксбудквартал» виконуючи від його імені усі дії, пов`язані з організацією діяльності товариства, у тому числі щодо здійснення закупівель на виконання підрядних робіт, підготовкою, укладенням та підписанням договорів та іншої документації, організовувавши виконання підрядних робіт на об`єктах, а також розпоряджався грошовими коштами ТОВ «БК Люксбудквартал».
Разом з тим, ОСОБА_5 задля полегшення зайняття злочинною діяльністю та досягнення бажаного результату, переслідуючи мету незаконного збагачення, реалізовуючи злочинний план, за невстановлених обставин, у невстановлений в ході досудового розслідування час, однак не пізніше серпня 2023 року, повідомив про свої злочинні наміри ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з яким перебував тривалий час у дружніх відносинах, зокрема, про необхідність призначення його на посаду виконавця робіт у ТОВ «БК Люксбудквартал» для подальшої організації виконання ним робіт безпосередньо на об`єктах у тих об`ємах та тієї якості, які б сприяли у заволодінні бюджетними коштами.
У свою чергу, ОСОБА_7 , діючи з корисливих мотивів, з метою власного незаконного збагачення, достовірно знаючи в силу значного трудового досвіду у сфері виконання будівельних робіт, про посадові повноваження виконроба та наявні можливості привласнення грошових коштів під час таких робіт, на пропозицію ОСОБА_5 погодився.
Надалі, ОСОБА_5 маючи у своєму розпорядженні факсиміле із зображенням підпису директора ТОВ «БК Люксбудквартал» ОСОБА_6 , у невстановленому досудовому розслідуванням місці, видав від імені ОСОБА_6 наказ № 1/04082023 від 04.08.2023 про прийняття ОСОБА_7 на посаду виконавця робіт ТОВ «БК Люксбудквартал», при цьому підписавши його за допомогою вказаного факсиміле.
Окрім того, ОСОБА_5 розуміючи, що для заволодіння бюджетними коштами при підписанні актів виконаних робіт необхідний інженер технічного нагляду, переслідуючи мету незаконного збагачення, за невстановлених обставин, у невстановлений в ході досудового розслідування час, однак не пізніше грудня 2023 року, повідомив про свої наміри ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з яким перебував у дружніх відносинах, про необхідність здійснення ним технічного нагляду за об`єктами з метою безперешкодного підписання актів виконаних робіт із недостовірними відомостями в частині завищення обсягів виконаних робіт та вартості матеріалів і обладнання.
У свою чергу, ОСОБА_8 , перебуваючи на посаді директора ТОВ «БУДІНТЕХ» (38512886, юридична адреса: Тернопільська область, Тернопільський район, село Біла, провулок Морозенка, будинок 1), діючи з корисливих мотивів, з метою власного незаконного збагачення, маючи в силу займаної посади значний трудовий досвід в організації технічного нагляду за будівництвом, реконструкцією та капітальним ремонтом об`єктів, а також відповідні сертифікати та ліцензії на надання послуг технічного нагляду, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, надав згоду ОСОБА_5 організовувати формальний технічний нагляд під час виконання робіт на об`єктах ТОВ «БК Люксбудквартал» та на безперешкодне підписання ним актів виконаних робіт форми № КБ-2в із неправдивими відомостями щодо об`ємів та вартості виконаних робіт.
Таким чином, ОСОБА_5 довівши до відома членів організованої групи ОСОБА_7 та ОСОБА_8 деталі вище вказаного злочинного плану, створив внутрішньо та зовнішньо організоване стійке об`єднання, члени якого усвідомлюючи наслідки своїх суспільно-небезпечних дій, погодившись та добровільно зорганізувалися для спільної діяльності з метою вчинення особливо тяжких злочинів проти власності у складі організованої групи.
При цьому, для забезпечення стабільності та безпеки функціонування організованої групи, під час підбору вищевказаних осіб враховувалися їх сфера діяльності, їхні можливості, займані посади, особисті якості, навики, здатність до підпорядкування та організації діяльності інших осіб, схильність до вчинення правопорушень, розголошення інформації, їх зв`язки з особами, що займають посади голів об`єднаних територіальних громад, а також з особами, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері будівництва та ремонту і торгівлі будівельними матеріалами на території області.
Організована група характеризувалася наявністю організатора, який був і виконавцем вчинення злочинів, а також наявністю пособників злочинної групи, розробленим єдиним планом вчинення злочинів, відомого всім учасникам групи, стійкими конспіративними зв`язками і розподілом функцій учасників організованої групи спрямованих на досягнення цього плану, стабільністю та стійкістю свого складу, тривалістю злочинної діяльності, наявністю загальних правил поведінки, домовленістю і готовністю до вчинення злочинів кожним із учасників групи та отримання матеріальних благ від такої кримінально-протиправної діяльності.
В свою чергу, ОСОБА_5 будучи зацікавленим в організації даної протиправної діяльності, оскільки займається діяльністю у сфері розробки проектно-кошторисної документації, організації будівництва і реконструкції приміщень тощо, для забезпечення постійної діяльності організованої групи, відповідно до розробленого злочинного плану, відвів собі роль організатора та в частині безпосереднього заволодіння чужим майном на свою користь, роль виконавця.
Так, відповідно до розробленого ОСОБА_5 злочинного плану, ролі та функції учасників організованої групи були розподілені наступним чином.
ОСОБА_8 , як пособник організованої злочинної групи мав забезпечити виконання наступних функцій, за окремою домовленістю залучив до злочинних дій інженера технічного нагляду ТОВ «БУДІНТЕХ» ОСОБА_4 та видав накази, якими призначив його відповідальним за здійснення технічного нагляду на об`єктах; отримував від Виконавця підписані акти виконаних робіт із неправдивими відомостями щодо об`ємів та вартості виконаних робіт, та надав вказівку ОСОБА_4 про їх підписання;
Таким чином, учасники організованої групи діючи умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи протиправність своїх дій та їх наслідки, маючи на меті незаконне особисте збагачення за рахунок чужого майна, а саме бюджетних коштів виділених на капітальні ремонти об`єктів селищних рад, підкорюючись організатору ОСОБА_5 , як керівнику організованої групи та свідомо виконуючи його вказівки, сприяли реалізації його злочинного плану, який був відомий всім учасникам групи, з чітким розподілом функцій кожного учасника групи, що полягав у заволодінні ОСОБА_5 коштами державного бюджету за рахунок збільшення вартості, у тому числі в актах приймання виконаних будівельних (ремонтних) робіт та завищення цін при закупівлі матеріальних цінностей, які надходили на рахунки безпосередньо підконтрольного йому суб`єкта здійснення господарської діяльності ТОВ «БК Люксбудквартал».
Для прикриття злочинної діяльності та перешкоджанню її можливому викриттю правоохоронними органами, ОСОБА_5 уникав та мінімізував особисту участь у активних діях учасників угруповання, пов`язаних з особистою взаємодією з особами, уповноваженими на прийняття юридично значущих рішень. Переважно здійснював зустрічі з учасниками групи та ключовими, на його думку, особами, за допомогою яких реалізовував план злочинної діяльності, у заздалегідь обраних для цього місцях з метою уникнення можливого стороннього спостереження. Орієнтував усіх учасників групи на використання для комунікації між собою мобільних пристроїв з інстальованими на них месенджерами, що передають інформацію захищеними каналами зв`язку, зокрема, «Viber». За необхідності забезпечував знищення (приховання) доказів злочинної діяльності групи, вживав заходи щодо усунення виявлених недоліків та прорахунків під час виконання робіт по договорах підряду.
Відтак, ОСОБА_5 маючи схвалення своїх намірів ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , перейшов до наступного етапу втілення своїх намірів, а саме збору інформації та пошуку об`єктів будівельних (ремонтних) робіт на території Тернопільської області через знайомих голів територіальних громад.
При цьому, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та діє по теперішній час, а тому злочинна діяльність організованої групи здійснювалась в умовах воєнного стану, за наступних обставин.
За невстановлених досудовим розслідуванням обставин та час, однак не пізніше травня 2024 року, ОСОБА_5 отримав інформацію про те, що у Скориківському ліцеї Скориківської сільської ради Тернопільської області, який знаходиться за адресою: вул. Зелена, 26а, с. Скорики Тернопільського району Тернопільської області, заплановано здійснення капітального ремонту харчоблоку базової кухні з впровадженням енергозберігаючого обладнання.
Рішенням першої сесії восьмого скликання Скориківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області від 13.11.2020 № 1 ОСОБА_9 обраний на посаду Скориківського сільського голови Тернопільського району Тернопільської області.
Згідно з п. 1 ст. 12, п.п. 13, 14, 16 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Закон) сільський голова є головною посадовою особою територіальної громади, розпорядником бюджетних коштів, представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради.
Відповідно до ч. 5 ст. 42 Закону сільський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Окрім того, відповідно до посадової інструкції голови Скориківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, затвердженої Рішенням виконавчого комітету Скориківської сільської ради від 02.12.2020 № 3, а саме п. 2.11. сільський голова є розпорядником бюджетних коштів, позабюджетних цільових коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою. Згідно п.2.13 укладає від імені територіальної громади, сільської ради та виконавчого комітету договори відповідно до законодавства; п.4.1. повинен знати загальнотеоретичні основи управлінської діяльності та правничих дисциплін в обсязі, необхідному для здійснення професійного керування у сфері місцевого самоврядування, зміцнення законності та правопорядку, бездоганного виконання своїх службових обов?язків. Пунктом 6.1. посадової інструкції визначено, що сільський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Відтак, у невстановленому досудовим розслідуванням місці та час, ОСОБА_5 діючи узгоджено із ОСОБА_7 та ОСОБА_8 за попередньо розробленим планом, вступив у злочинну змову із Скориківським сільським головою ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , із яким він тривалий час підтримував дружні відносини та який, в силу своїх посадових повноважень є розпорядником бюджетних коштів, домовився із ним щодо вчинення комплексу всіх дій із капітального ремонту харчоблоку базової кухні з впровадженням енергозберігаючого обладнання Скориківського ліцею, при цьому про спільний злочинний умисел організованої групи його не повідомив.
Надалі, ОСОБА_5 з метою реалізації злочинного плану, з відома членів організованої групи та за попередньою домовленістю із ОСОБА_9 , який погодився на участь у спільному вчиненні кримінального правопорушення пов`язаного із заволодінням бюджетними грошовими коштами, 08 травня 2024 року будучи директором ТОВ БК «Вся Україна» та одночасно головним інженером проєкту, на виконання попередньо укладеного між ними договору № 1/112024 від 01.05.2024 «Про виготовлення проектно-кошторисної документації», склав та підписав проектно-кошторисну документацію по об`єкту «Капітальний ремонт харчоблоку базової кухні з впровадженням енергозберігаючого обладнання Скориківського ліцею Скориківської сільської ради Тернопільської області за адресою: вул. Зелена, 26 а, с. Скорики Тернопільського району Тернопільської області» із заздалегідь завищеними цінами на матеріали та роботи, яку того ж дня було затверджено рішенням сесії Скориківської сільської ради № 1558 та підписано сільським головою ОСОБА_9 .
У подальшому, відповідно до попередньої домовленості, 10 жовтня 2024 року між Скориківською сільською радою (надалі Замовник) в особі сільського голови ОСОБА_9 , що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з однієї сторони, та ТОВ «Будівельна компанія Люксбудквартал» (надалі Підрядник), в особі директора ОСОБА_6 , що діє на підставі Статуту, а фактично керівництво та управління яким здійснював ОСОБА_5 , з іншої сторони, був укладений Договір № 591 про закупівлю підрядних робіт на об`єкті «Капітальний ремонт харчоблоку базової кухні з впровадженням енергозберігаючого обладнання Скориківського ліцею Скориківської сільської ради Тернопільської області за адресою: вул. Зелена, 26 а, с. Скорики Тернопільського району Тернопільської області» (далі Договір).
При цьому, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин та у невстановленому місці, вказаний Договір зі сторони Підрядника був підписаний за допомогою факсиміле із зображенням підпису директора ОСОБА_6 та скріплений печаткою ТОВ «БК Люксбудквартал», які перебували у розпорядженні ОСОБА_5 .
Згідно з умовам Договору (п. 1.1 Розділ І), Замовник доручає, а Підрядник забезпечує відповідно до проектно-кошторисної і тендерної документації та умов Договору виконання будівельних робіт з капітального ремонту (код за ДК 021:2015 454530000-7) в межах ціни цього Договору (далі Роботи), склад та обсяги яких визначені вказаними документаціями.
Згідно із п. 1.6 Розділу І Договору, Підрядник повинен виконати передбачені цим Договором Роботи, якість яких відповідає державним стандартам, будівельним нормам і правилам, іншим нормативно-правовим актам, умовам проектно-кошторисної та тендерної документації на Об`єкт.
Водночас, вказана закупівля здійснювалась за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів у рамках Програми з відновлення України (розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2024 року № 763-р «Про розподіл обсягу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання обладнання, створення та модернізацію (проведення реконструкції та капітального ремонту) їдалень (харчоблоків) закладів загальної середньої освіти у 2024 році», із змінами).
Розподіл коштів зазначеної субвенції здійснено на виконання індикатору Плану «Інвестиція 1. Інвестиції в освіту», відповідальним за впровадження вказаної інвестиції є Міністерство освіти і науки України.
Враховуючи вищезазначене, на вказану закупівлю поширюються умови Рамкової угоди, щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування ЄС для України згідно з інструментом Ukraine Facility, яку ратифіковано Законом України від 06.06.2024 № 3786-IХ «Про ратифікацію Рамкової угоди між Україною та Європейським Союзом щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування Союзу для України згідно з інструментом «Ukraine Facility».
З метою реалізації ініціативи Європейського Союзу «Ukraine Facility», запровадженої Регламентом (ЄС) Європейського Парламенту та Ради (ЄС) від 29 лютого 2024 року № 2024/792, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 березня 2024 року № 244-р «Про схвалення Плану України» схвалено План України.
В державному бюджеті на 2024 рік Уряд виділив кошти на покращення доступу до безпечної та якісної освіти, регіональним та місцевим рівням, за відповідними індикаторами, зокрема: якісне харчування; матеріали та обладнання для навчальних закладів, які спрямовані на інвестиційні індикатори (проекти) в рамках бюджетної програми.
Так, відповідно до п. 3.1 Розділу ІІІ Договору, вартість Робіт є твердою і становить 2 406 618,20 грн. (два мільйони чотириста шість тисяч шістсот вісімнадцять гривень 20 коп.), а згідно п. 3.5 цього ж розділу, джерелом фінансування є субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання обладнання, створення та модернізацію (проведення реконструкції та капітального ремонту) їдалень (харчоблоків) закладів загальної середньої освіти та кошти місцевого бюджету.
11 листопада 2024 року між Замовником та Підрядником укладено додаткову угоду № 2 до Договору № 591 на закупівлю підрядних робіт, де сторони внесли зміни до п. 3.5 розділу ІІІ Договору, виклавши його у новій редакції: «п. 3.5. Джерело фінансування робіт (послуг) здійснюється за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання обладнання, створення та модернізацію (проведення реконструкції та капітального ремонту) їдалень (харчоблоків) закладів загальної середньої освіти в сумі 1 923 400,00 грн. (один мільйон дев`ятсот двадцять три тисячі чотириста гривень 00 копійок) та коштів місцевого бюджету в сумі 483 218,20 грн. (чотириста вісімдесят три тисячі двісті вісімнадцять гривень 20 копійок)».
Згідно із п. 4.4 Розділу IV Договору, Підрядник зобов`язується власними силами (або із залученням, на умовах визначених цим Договором, субпідрядних організацій), за власні кошти та з використанням власних матеріалів, якісно та у встановлені цим Договором терміни, відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації виконати Роботи, що є предметом цього Договору, та спільно із Замовником забезпечити введення в експлуатацію Об`єкта у встановлений пунктом 2.2 цього Договору строк до 31 грудня 2024 року; своєчасно, у встановлені цим Договором терміни, виконати Роботи, що є предметом цього Договору, з дотриманням державних будівельних норм, стандартів та правил, що діють в Україні. Оформити відповідно до ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва» виконавчу документацію та інші документи, необхідні для здачі Об`єкта в експлуатацію за цим Договором.
Відповідно до п. 9.1 Розділу ІХ Договору, Підрядник для виконання Робіт на Об`єкті забезпечує необхідну чисельність робітників відповідної кваліфікації відповідно до трудовитрат робітників, визначених у Календарному графіку виконання робіт.
Згідно із п. 12.1 Розділу ХІІ Договору, розрахунки за виконані Роботи на Об`єкті проводяться на підставі «Актів приймання виконаних будівельних робіт» за формою № КБ-2в та «Довідок про вартість будівельних робіт та витрат» за формою № КБ-3, проміжними платежами в міру виконання Робіт за видами Робіт або за повністю завершені Роботи за умови наявності бюджетного фінансування протягом 30 календарних днів.
Замовник зобов`язаний підписати подані Підрядником документи, що підтверджують виконання Робіт, або з урахуванням вимог п. 21.12 Договору обґрунтувати причини відмови від їх підписання протягом 10 календарних днів з дня одержання зазначених документів.
Відповідно до п. 12.10 Розділу ХІІ Договору, при виявленні Замовником або Підрядником у кошторисах виконаних робіт (примірні форми № КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт» та № КБ-3 «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати», які були оформлені та оплачені у попередні періоди) безперечних помилок та порушень чинного порядку визначення вартості будівництва загальна вартість виконаних підрядних Робіт підлягає уточненню з моменту виявлення зазначених помилок з урахуванням термінів позовної давності згідно з законодавством України.
Відповідно до п. 14.2 Розділу ХІV Договору, з метою контролю за відповідністю Робіт та матеріально-технічних ресурсів установленим вимогам Замовник (відповідні посадові особи Замовника, які визначені наказом Замовника) забезпечує здійснення технічного нагляду за виконання робіт на Об`єкті у порядку встановленому законодавством.
Згідно з п. 14.3 Розділу ХІV Договору, Замовник здійснює контроль за ходом, якістю, вартістю та обсягами виконання Робіт відповідно до частини першої статті 849 Цивільного кодексу України та у порядку, передбаченому Договором.
Відповідно до п. 14.5 Розділу ХІV Договору, у разі виявлення невідповідності виконаних робіт установленим вимогам Замовник приймає письмове рішення про усунення Підрядником допущених недоліків або про зупинення виконання Робіт до повного усунення недоліків Підрядником.
Згідно з п. 15.1 Розділу ХV Договору, Підрядник гарантує якість виконаних Робіт і змонтованих конструкцій та обладнання, досягнення показників, визначених у проектній документації, та можливість експлуатації Об`єкта відповідно до Договору.
Відповідно до Розділу ІV Договору, Замовник має право:п. 4.1.1 відмовитися від прийняття результату Робіт, їх частини у разі виявлення недоліків, до фактичного усунення таких недоліків Підрядником; п. 4.1.2 у будь-який час здійснювати контроль та нагляд за ходом і якістю Робіт, що виконуються Підрядником, дотриманням Підрядником термінів та строків їх виконання, якістю матеріалів та обладнання, що надаються Підрядником, не втручаючись при цьому в оперативно-господарську діяльність Підрядника; п. 4.1.3 вносити зміни у проектно-кошторисну документацію за погодженням з Підрядником;п. 4.1.4 достроково розірвати в односторонньому порядку цей Договір у разі, якщо Підрядник порушив державні будівельні норми, стандарти і правила, вимоги проектно-кошторисної документації під час виконання Робіт на Об`єкті та не усунув їх протягом 20 календарних днів з дня їх виявлення Замовником; п. 4.1.6 вимагати від Підрядника своєчасного та якісного виконання Робіт на Об`єкті, передачу Об`єкта відповідно до умов Договору і вимог чинного законодавства України.
Відповідно до Розділу ІV Договору, Замовник зобов`язаний:п. 4.2.2 прийняти результати Робіт за цим Договором у порядку, передбаченому цим Договором та чинним законодавством України;п. 4.2.4 протягом 10 робочих днів з моменту отримання від Підрядника проекту виконання робіт, розглянути та надіслати його із супровідним листом на адресу Підрядника; п. 4.2.6 за умови відповідності Об`єкта проектній документації та умовам Договору своєчасно і згідно з умовами Договору прийняти Об`єкт, що передається для введення в експлуатацію.
Згідно із Розділом ХІІІ Договору: п. 13.1. Приймання-передача закінчених Робіт на Об`єкті проводиться відповідно до чинних нормативних актів, які регламентують прийняття закінчених будівництвом об`єктів в експлуатацію. п. 13.2. Недоліки у закінчених Роботах, виявлені в процесі приймання-передачі закінчених Робіт на Об`єкті, які виникли з вини Підрядника, повинні бути усунуті Підрядником протягом строків, визначених письмово Замовником. Замовник може письмово попередити Підрядника про порушення ним своїх зобов`язань, і, якщо Підрядник без затримки не буде вживати необхідних заходів для виправлення ситуації, Замовник має право усунути недоліки своїми силами або із залученням третіх осіб за рахунок Підрядника.
Одночасно, з метою здійснення технічного нагляду на вказаному об`єкті, за попередньої домовленості ОСОБА_9 з ОСОБА_5 , 01 листопада 2024 року Скориківська сільська рада в особі секретаря ОСОБА_10 , що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (Замовник) та ТОВ «БУДІНТЕХ» (38512886, юридична адреса: Тернопільська область, Тернопільський район, село Біла, провулок Морозенка, будинок 1) в особі директора ОСОБА_8 , що діє на підставі Статуту (Виконавець), уклали договір № 661 надання послуг з технічного нагляду.
Відповідно до Розділу 1 «Предмет договору» Договору № 661, Замовник доручає, а Виконавець зобов`язується здійснювати технічний нагляд на об`єкті «Капітальний ремонт харчоблоку базової кухні з впровадженням енергозберігаючого обладнання Скориківського ліцею Скориківської сільської ради Тернопільської області за адресою: вул. Зелена, 26а, с. Скорики Тернопільського району Тернопільської області».
Згідно із п. 2.1 Розділу 2 Договору № 661, Виконавець зобов`язаний:якісно, та у встановлені Сторонами терміни виконувати дії, передбачені п. 1.1 цього Договору; при організації технічного нагляду контролювати дотримання під час капітального ремонту умов, передбачених Державними будівельними нормами та правилами України; виконувати будь-які інші дії, необхідні для виконання зобов?язань за цим Договором; повідомляти Замовнику на його вимогу всі відомості про результати виконання Договору; забезпечити технічний нагляд за капітальним ремонтом відповідно до вимог затвердженої проектної документації; забезпечити контроль якості об?ємів робіт на Об?єкті капітального ремонту; вести перевірку наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час капітального ремонту Об?єкта, - технічні паспорта, сертифікати, документи, що відображають результати лабораторних випробувань, приладів і технологій відповідно до проектної документації, законодавства і граничних показників вартості робіт, тощо; брати участь в контрольних обмірах, що проводяться, в перевірках органами державного нагляду, відомчими інспекціями, представляти для цього необхідні документи, а також самостійно проводити контрольні обміри виконаних робіт.
Постановою Кабінету Міністрів України № 903 від 11.07.2007 «Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об`єкта архітектури» затверджено Порядок здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури, яким передбачається: підпунктом 1. Цей Порядок визначає механізм здійснення технічного нагляду під час нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд, а також технічного переоснащення діючих підприємств. підпунктом 2. Технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об`єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема шляхом знесення) такого об`єкта. підпунктом 3. Технічний нагляд здійснюють особи, що мають виданий відповідно до законодавства архітектурно-будівельною атестаційною комісією кваліфікаційний сертифікат.
Таким чином, «Акти приймання виконаних будівельних робіт» (форма №КБ-2в) засвідчуються особою, підпис якої завіряється гербовою печаткою, після погодження інспектором технічного нагляду кількості та якості виконаних будівельних робіт у звітному періоді.
Так, форма акта-приймання виконаних будівельних робіт № КБ-2в має статус примірної форми первинних документів з обліку в будівництві, яку наведено в Настанові з визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 №281 «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві».
Під будівельними роботами мають на увазі будівельні, монтажні, ремонтно-будівельні, реставраційно-відновлювальні та пусконалагоджувальні роботи.
Відповідно до п. 1.1 Настанови з визначення вартості будівництва, такає обов`язковою для визначення вартості будівництва об`єктів, що споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії. Застосування цієї Настанови при будівництві об`єктів із залученням інших джерел фінансування обумовлюється договором.
Також п.6.1 передбачено, що при визначенні вартості виконаних обсягів робіт і проведенні взаєморозрахунків за виконані роботи по об`єкту будівництва застосовуються первинні облікові документи «Акт приймання виконаних будівельних робіт» (форма № КБ-2в) і «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати» (форма № КБ-3), які наведено у додатку 36 та додатку 37 цієї Настанови, та при твердій договірній ціні за укрупненими показниками вартості «Акт приймання виконаних будівельних робіт за укрупненими показниками вартості» (форма № КБ2в (УПВ) і «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати» (форма № КБ-3).
При цьому, на виконання плану злочинної групи та з єдиним наміром на вчинення злочину, з метою здійснення технічного нагляду на вказаному об`єкті, директор ТОВ «БУДІНТЕХ» ОСОБА_8 призначив працівника даного товариства інженера технічного нагляду ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що видав наказ № 47 т/н від 01.11.2024 «Про призначення відповідального за технічний нагляд за веденням БМР на об`єкті», який не був обізнаний про існування організованої групи і ОСОБА_8 про протипарвну діяльніть не повідомив.
У відповідності до посадової інструкції інженера технічного нагляду, затвердженої директором ТОВ «БУДІНТЕХ» ОСОБА_8 від 22.03.2013 інженер технічного нагляду веде облік закінчених будівельно-монтажних робіт і готує необхідні дані для складання звітності про виконання планів капітального будівництва; контролює якість усунення будівельними організаціями недоробок, дефектів у встановлені терміни; контролює хід виконання планів капітального будівництва, відповідність об`ємів, термінів і якості будівельно-монтажних робіт, а також якості застосовуваних матеріалів, затвердженій проектно-кошторисній документації, робочим кресленням, будівельним нормам і правилам, стандартам, технічним умовам, нормам охорони праці; здійснює від імені замовника технічний нагляд за виконанням будівельно-монтажних робіт і приймання закінчених об`єктів від підрядних будівельних організації, технічне приймання закінчених будівельно-монтажних робіт і об`єктів; оформлює необхідну технічну документацію.
У свою чергу, являючись активним учасником організованої групи, реалізовуючи єдиний умисел організованої групи та виконуючи відведену йому у її складі роль пособника, виконроб ТОВ «БК Люксбудквартал» ОСОБА_7 , впродовж жовтня-грудня 2024 року, під час організації та контролю виконання будівельних робіт на об`єкті «Капітальний ремонт харчоблоку базової кухні з впровадженням енергозберігаючого обладнання Скориківського ліцею Скориківської сільської ради Тернопільської області за адресою вул. Зелена, 26а, с. Скорики Тернопільського району Тернопільської області», всупереч умовам Договору № 591, умисно, за вказівками ОСОБА_5 не виконав всього об`єму будівельних робіт, а також не встановив всього обладнання та устаткування відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації.
Надалі, ОСОБА_5 , який здійснював фактичне керівництво та управління ТОВ «БК Люксбудквартал» та поєднував у своїй злочинній діяльності ролі організатора та виконавця, з метою заволодіння бюджетними коштами, у невстановленому досудовим розслідуванням місці, у грудні 2024 року (більш точної дати досудовим розслідуванням не встановлено), діючи в умовах воєнного стану, в порушення умов Договору № 591 та вимог ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», склав та вніс до офіційних документів завідомо неправдивих відомості, а також видав завідомо підроблені офіційні документи, форма яких визначена додатком № 36 Настанови визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві».
Завершуючи спільний злочинний умисел організованої групи, направлений на заволодіння чужим майном грошовими коштами, виділеними на виконання робіт по об`єкту «Капітальний ремонт харчоблоку базової кухні з впровадженням енергозберігаючого обладнання Скориківського ліцею Скориківської сільської ради Тернопільської області» за адресою: вул. Зелена, 26а, с. Скорики Тернопільського району Тернопільської області», ОСОБА_5 з метою надання вказаним документам статусу офіційних, тобто таких, які засвідчують факти, що мають юридичне значення, скріпив їх печаткою ТОВ «БК Люксбудквартал» та факсиміле підпису її директора ОСОБА_6 , після чого за невстановлених обставин передав їх директору ТОВ «БУДІНТЕХ» ОСОБА_8 .
У подальшому, ОСОБА_8 , з метою реалізації злочинного плану ОСОБА_5 по заволодінню чужим майном, з відома членів організованої групи, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, за невстановлених досудовим розслідувань обставин, отримав підписані Підрядником акти приймання виконаних будівельних робіт № 1.1 за грудень 2024 року та № 2 за грудень-2 2024 року, форми № КБ-2в, після чого посягаючи на встановлені законодавством України суспільні відносини, які регулюють службову діяльність в сфері здійснення технічного нагляду під час будівництва фактично не здійснюючи нагляд та контроль за виконанням робіт на вищезазначеному об`єкті, достовірно знаючи, що працівники ТОВ «БК Люксбудквартал» не виконали усього об`єму будівельних робіт та не встановили усе обладнання і устаткування згідно із проектною документацією, забезпечив їх підписання найманим працівником ОСОБА_4 , тим самим останній своїм підписом діючи за попередньою змовою із ОСОБА_8 посвідчив відомості про відповідність обсягів та якості робіт проектно-кошторисній документації, затверджуючи таким чином як технічний нагляд факт виконання вказаних будівельних робіт в повному обсязі, надавши їм юридичної сили, чим вніс до офіційних документів завідомо неправдиві відомості та здійснив видачу офіційних документів із завідомо неправдивими відомостями, чим усунув перешкоди у заволодінні бюджетними коштами.
У свою чергу, Скориківський сільський голова ОСОБА_9 , який не був обізнаним із злочинним планом організованої групи, але діяв за попередньою змовою із ОСОБА_5 отримав наприкінці грудня 2024 року від невстановленої досудовим розслідуванням особи акти приймання виконаних будівельних робіт № 1.1 за грудень 2024 року та № 2 за грудень-2 2024 року форми №КБ-2в, із проставленою печаткою ТОВ «БК Люксбудквартал» та нібито підписами його директора ОСОБА_6 в графі «Підрядник», а також підписами та печаткою інженера технічного нагляду ОСОБА_4 в рядку «ТЕХНАГЛЯД».
Усвідомлюючи, що отримані акти № КБ-2в містили завідомо неправдиві відомості щодо об`ємів фактично виконаних будівельних робіт, у тому числі щодо фактично встановленого обладнання та устаткування, ОСОБА_9 всупереч п. 14.3 Розділу ХІV Договору, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_5 та достовірно знаючи, що працівники ТОВ «БК Люксбудквартал» не виконали усього об`єму будівельних робіт та не встановили усе обладнання і устаткування згідно із проєктною документацією, шляхом проставлення власного підпису та відтиску печатки Скориківської сільської ради в рядку «Замовник», в один із днів наприкінці грудня 2024 року (точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлено), зловживаючи своїм службовим становищем, як службова особа орагну місцевого самоврядування, у невстановленому досудовим розслідуванням місці засвідчив вище зазначені акти приймання виконаних будівельних робіт № 1.1 за грудень 2024 року та № 2 за грудень-2 2024 року, форми № КБ-2в, у тому числі щодо фактично встановленого обладнання та устаткування на об`єкті «Капітальний ремонт харчоблоку базової кухні з впровадженням енергозберігаючого обладнання Скориківського ліцею Скориківської сільської ради Тернопільської області за адресою: вул. Зелена, 26а, с. Скорики Тернопільського району Тернопільської області», після чого вчинив їх видачу бухгалтеру Скориківської сільської ради, від якої було приховано свої злочинні наміри, для оформлення платіжних доручень та подальшого проведення Головним управлінням Державної казначейської служби України в Тернопільській області оплати підряднику ТОВ «БК Люксбудквартал».
У результаті та на підставі актів приймання виконаних будівельних робіт № 1.1 за грудень 2024 року та № 2 за грудень-2 2024 року, форми № КБ-2в із зазначеними неправдивими відомостями щодо об`ємів фактично виконаних робіт, у тому числі щодо фактично встановленого обладнання та устаткування на об`єкті «Капітальний ремонт харчоблоку базової кухні з впровадженням енергозберігаючого обладнання Скориківського ліцею Скориківської сільської ради Тернопільської області за адресою: вул. Зелена, 26а, с. Скорики Тернопільського району Тернопільської області», які склав та підписав від імені ТОВ «БК Люксбудквартал» ОСОБА_5 з подальшим погодженням інженера з технічного нагляду ОСОБА_4 та Скориківського сільського голови ОСОБА_9 , Головним управлінням Державної казначейської служби України в Тернопільській області, відповідно до поданих платіжних доручень були перераховані грошові кошти на рахунок ТОВ «Будівельна компанія Люксбудквартал» на загальну суму 2 406 618,20 грн. у тому числі 1 175 328,93 грн. завищеної вартості виконаних будівельних робіт на рахунок ТОВ «Будівельна компанія Люксбудквартал».
Отже, в результаті протиправної діяльності організованої групи та за попередньою змовою їх учасників із ОСОБА_6 , ОСОБА_4 та ОСОБА_9 , директор ТОВ БК «Вся Україна» та фактично володілець ТОВ «БК Люксбудквартал» ОСОБА_5 , шляхом зловживання службовим становищем незаконно заволодів грошовими коштами Скориківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області на суму 1 175 328,93 грн., що станом на 2024 рік становило 776 розмірів неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що в шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, обернувши зазначені грошові кошти на свою користь, внаслідок чого бюджету Скориківської сільської ради завдано збитки в особливо великих розмірах.
Окрім цього, він же, ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_6 та у складі організованої групи, як організатор та виконавець, спільно із пособниками ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , який діяв за попередньою змовою зі ОСОБА_4 в ході здійснення злочинної діяльності, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, не пізніше квітня 2024 року, отримав інформацію про те, що у Мельнице-Подільському закладі загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів, який знаходиться за адресою: вул. І.Франка, 15, смт. Мельниця-Подільська Чортківського району Тернопільської області, заплановано здійснити капітальний ремонт даху корпусу № 2.
Після цього, у невстановленому досудовим розслідуванням місці та час, між директором ТОВ БК «Вся Україна» ОСОБА_5 та Мельнице-Подільською селищною радою в особі голови ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який в силу своїх посадових повноважень є розпорядником бюджетних коштів, укладено договір № 1/062024 від 17.11.2024 на виготовлення проектно-кошторисної документації по об`єкту «Капітальний ремонт даху корпусу № 2 Мельнице-Подільського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів, що знаходиться за адресою: вул. І.Франка, 15, смт. Мельниця-Подільська Чортківського району Тернопільської області», при цьому про свій злочинний намір щодо заволодіння грошових коштів його не повідомив.
В подальшому, 25 квітня 2024 року, ОСОБА_5 , будучи директором ТОВ БК «Вся Україна» та одночасно головним інженером проєкту, склав та підписав проектно-кошторисну документацію по об`єкту «Капітальний ремонт даху корпусу № 2 Мельнице-Подільського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів, що знаходиться за адресою: вул. І.Франка, 15, смт. Мельниця-Подільська Чортківського району Тернопільської області», із заздалегідь завищеними цінами на матеріали та роботи, яку того ж дня, було затверджено рішенням сесії Мельнице-Подільської селищної ради № 1732 та підписано селищним головою ОСОБА_11 .
Після чого, за сприяння ОСОБА_5 , 11 грудня 2024 року між Мельнице-Подільською селищною радою в особі селищного голови ОСОБА_11 , який діє на підставі Регламенту (далі Замовник), з однієї сторони та ТОВ «БК Люксбудквартал» (надалі Підрядник), фактичне керівництво та управління яким здійснював ОСОБА_5 , з іншої сторони, був укладений Договір № 222 про закупівлю робіт на об`єкті «Капітальний ремонт даху корпусу № 2 Мельнице-Подільського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів, що знаходиться за адресою: вул. І.Франка, 15, смт. Мельниця-Подільська, Чортківського району, Тернопільської області» (далі Договір). При цьому, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин та у невстановленому місці, вказаний договір зі сторони Підрядника був підписаний за допомогою факсиміле із зображенням підпису директора ОСОБА_6 та скріплений печаткою ТОВ «БК Люксбудквартал», які перебували у розпорядженні ОСОБА_5 .
Згідно п. 1.1 Розділу 1 Договору, Підрядник бере на себе зобов`язання перед Замовником відповідно до умов цього Договору виконати роботи: Капітальний ремонт даху корпусу №2 Мельнице-Подільського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів, що знаходиться за адресою: вул. І.Франка, 15, смт. Мельниця-Подільська, Чортківського району, Тернопільської області, а Замовник зобов`язується прийняти і оплатити такі Роботи на умовах, визначених цим Договором.
Відповідно до п. 1.5 Розділу 1, передбачені Договором Роботи повинні відповідати проектній документації, будівельним нормам, технічним умовам, державним стандартам і правилам, а матеріальні ресурси, що використовуються для їх виконання, повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів у галузі будівництва, проектній документації та Договору.
Згідно із п. 2.1 Розділу 2 Договору, Підрядник повинен виконати Роботи, якість та склад яких відповідає положенням цього Договору, законодавству України та загальноприйнятим умовам виконання такого роду Робіт.
Відповідно до п. 2.2 Розділу 2 Договору, Підрядник зобов`язується забезпечити виконання обсягів Робіт у відповідності з проектною документацією, державними будівельними нормами та технічними умовами, якісно і в строк, установлений цим Договором, а матеріальні ресурси, що використовуються для їх виконання, повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів у галузі будівництва, проектній документації та Договору.
Відповідно до п. 3.1 Розділу 3 Договору, договірна ціна (ціна Договору) є твердою та складає: 2 421 000 грн. 00 коп. (два мільйони чотириста двадцять одна тисяча гривень 00 копійок), а згідно із п. 3.4 фінансування Робіт по об`єкту здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету.
Відповідно до п. 3.9 Розділу 3 Договору, оплата Робіт (їх частин) здійснюється Замовником шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Підрядника за фактично виконані Роботи на умовах відстрочки платежу до 30 (тридцяти) календарних днів з моменту та на підставі підписаних Сторонами акту приймання будівельних робіт форми № КБ-2в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми № КБ-3, за умови отримання Замовником відповідного бюджетного фінансування.
Відповідно до п. 4.1 Розділу 4 Договору, Підрядник зобов`язаний розпочати Роботи за Договором упродовж 3-х (трьох) днів з дати підписання Договору і завершити виконання Робіт до 20.12.2024.
Згідно із п. 4.3 Розділу 4 Договору, датою закінчення Робіт вважається дата їх прийняття Замовником.
Укладеними між Мельнице-Подільською селищною радою та ТОВ «БК Люксбудквартал» додатковими угодами від 31.12.2024 № 1, від 28.03.2025 № 2 та від 01.04.2025 № 3, внесено зміни до Договору № 222 від 11.12.2024 та строк виконання робіт визначено до 10.04.2025. При цьому, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин та у невстановленому місці, вказані додаткові угоди зі сторони Підрядника були підписані за допомогою факсиміле із зображенням підпису директора ОСОБА_6 та скріплені печаткою ТОВ «БК Люксбудквартал», які перебували у розпорядженні ОСОБА_5 .
Відповідно до Розділу 5 Договору № 222, Підрядник зобов`язаний: п. 5.3.1 виконати Роботи у строки, встановлені цим Договором відповідно до дозвільної документації переданої Замовником або одержати встановлені законом дозволи на виконання окремих видів робіт; п. 5.3.2 гарантувати відповідність будівельних матеріалів, конструкцій та обладнання державним стандартам і технічним умовам, які використовує Підрядник для виконання Робіт передбачених Договором; п. 5.3.3 забезпечити виконання Робіт, якість та комплектність яких відповідає умовам Договору.
Одночасно, з метою здійснення технічного нагляду на Об`єкті, 24 грудня 2024 року, Мельнице-Подільська селищна рада в особі селищного голови ОСОБА_11 , що діє на підставі Регламенту (далі Замовник) та ТОВ «БУДІНТЕХ» в особі директора ОСОБА_8 , що діє на підставі Статуту (далі Виконавець), уклали договір № 222/1 про надання робіт технічного нагляду.
З метою реалізації спільного умислу організованої групи, для здійснення технічного нагляду на даному об`єкті, директор ТОВ «БУДІНТЕХ» ОСОБА_8 призначив працівника даного товариства інженера технічного нагляду ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що видав наказ № 63 т/н від 20.12.2024 «Про призначення відповідального за технічний нагляд за веденням БМР на об`єкті», при цьому про спільний умисел організованої групи його не повідомив.
Реалізовуючи єдиний умисел організованої групи та виконуючи відведену йому у її складі роль пособника, виконроб ТОВ «БК Люксбудквартал» ОСОБА_7 , впродовж грудня 2024 року-березня 2025 року, організовуючи та контролюючи виконання будівельних робіт на об`єкті «Капітальний ремонт даху корпусу № 2 Мельнице-Подільського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів, що знаходиться за адресою: вул. І.Франка, 15, смт. Мельниця-Подільська, Чортківського району, Тернопільської області», всупереч умовам Договору № 222, за вказівкою ОСОБА_5 , умисно не виконав всього об`єму будівельних робіт відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації.
Надалі, ОСОБА_5 , який здійснював фактичне керівництво та управління ТОВ «БК Люксбудквартал» та поєднував у своїй злочинній діяльності ролі організатора та виконавця, з метою заволодіння бюджетними коштами, у невстановленому досудовим розслідуванням місці, у грудні 2024 року та у березні 2025 року (більш точних дат досудовим розслідуванням не встановлено), діючи в умовах воєнного стану, в порушення умов Договору № 222 та вимог ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», склав та вніс до офіційних документів завідомо неправдивих відомості, а також видав завідомо підроблені офіційні документи, форма яких визначена додатком № 36 Настанови визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві», а саме акти приймання виконаних робіт № 1 за грудень 2024 року та № 2 за березень 2025 року, із внесеними неправдивими даними щодо об`ємів фактично виконаних будівельних робіт на об`єкті «Капітальний ремонт даху корпусу № 2 Мельнице-Подільського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів, що знаходиться за адресою: вул. І.Франка, 15, смт. Мельниця-Подільська, Чортківського району Тернопільської області» із завищеною вартістю виконаних робіт, у т.ч. із загальновиробничими витратами, трудозатратами, кошторисним прибутком та адміністративними витратами на завищені об`єми робіт, на загальну суму 1 142 541,87 грн. з ПДВ, включивши відомості, які не відповідають дійсності.
Завершуючи спільний злочинний умисел організованої групи, направлений на заволодіння чужим майном грошовими коштами, виділеними на виконання робіт по об`єкту «Капітальний ремонт даху корпусу № 2 Мельнице-Подільського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів, що знаходиться за адресою: вул. І.Франка, 15, смт. Мельниця-Подільська, Чортківського району, Тернопільської області», ОСОБА_5 , з метою надання вказаним документам статусу офіційних, тобто таких, які засвідчують факти, що мають юридичне значення, скріпив їх печаткою ТОВ «БК Люксбудквартал» та факсиміле підпису його директора ОСОБА_6 , після чого, за невстановлених обставин передав їх директору ТОВ «БУДІНТЕХ» ОСОБА_8 .
У подальшому, ОСОБА_8 з метою реалізації злочинного плану ОСОБА_5 по заволодінню чужим майном, з відома членів організованої групи, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, за невстановлених обставин, отримав підписані Підрядником акти приймання виконаних будівельних робіт № 1 за грудень 2024 року та № 2 за березень 2025 року, форми № КБ-2в, після чого посягаючи на встановлені законодавством України суспільні відносини, які регулюють службову діяльність в сфері здійснення технічного нагляду під час будівництва, фактично не здійснюючи нагляд та контроль за виконанням робіт на вищезазначеному об`єкті, достовірно знаючи, що працівники ТОВ «БК Люксбудквартал» не виконали усього об`єму будівельних робіт згідно із проектною документацією, забезпечив їх підписання найманим працівником ОСОБА_4 , тим самим останній своїм підписом діючи за попередньою змовою із ОСОБА_8 посвідчив відомості про відповідність обсягів та якості робіт проектно-кошторисній документації, затверджуючи таким чином як технічний нагляд факт виконання вказаних будівельних робіт в повному обсязі, надавши зазначеним актам форми № КБ-2в юридичної сили, чим вніс до офіційних документів завідомо неправдиві відомості та здійснив видачу офіційних документів із завідомо неправдивими відомостями, чим усунув перешкоди у заволодінні бюджетними коштами.
Надалі, голова Мельнице-Подільської селищної ради ОСОБА_11 , який не був обізнаний злочинним планом організованої групи та який уповноважений на підписання договорів (контрактів), фінансових та інших документів від імені Мельнице-Подільської селищної ради підписав та завірив відтиском печатки акти приймання виконаних будівельних робіт № 1 за грудень 2024 року та № 2 за березень 2025 року форми № КБ-2в, із зазначеними неправдивими відомостями щодо об`ємів фактично виконаних робіт на об`єкті «Капітальний ремонт даху корпусу № 2 Мельнице-Подільського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів, що знаходиться за адресою: вул. І.Франка, 15, смт. Мельниця-Подільська, Чортківського району, Тернопільської області», що стало підставою Головним управлінням Державної казначейської служби України в Тернопільській області, відповідно до поданих платіжних доручень здійснити перерахунок грошових коштів на загальну суму 2 421 000 грн., у тому числі 1 142 541,87 грн. завищеної вартості виконаних будівельних робіт на рахунок ТОВ «Будівельна компанія Люксбудквартал».
Отже, в результаті протиправної діяльності організованої групи та за попередньою змовою їх учасників із ОСОБА_6 та ОСОБА_4 , директор ТОВ БК «Вся Україна» та фактично володілець ТОВ «БК Люксбудквартал» ОСОБА_5 шляхом зловживання службовим становищем незаконно заволодів грошовими коштами Мельнице-Подільської селищної ради Чортківського району Тернопільської області на суму 1 142 541,87 грн., що становило 774 розмірів неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що в шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, обернувши зазначені грошові кошти на свою користь, внаслідок чого бюджету Мельнице-Подільської селищної ради завдано збитки в особливо великих розмірах.
Крім того, ОСОБА_5 , в ході здійснення злочинної діяльності спрямованої на заволодіння організованою групою на свою користь чужим майном, під час виконання робіт відповідно до договору підряду № 591 від 10.10.2024 «Капітальний ремонт харчоблоку базової кухні з впровадженням енергозберігаючого обладнання Скориківського ліцею Скориківської сільської ради Тернопільської області за адресою: вул. Зелена, 26 а, с. Скорики Тернопільського району Тернопільської області», реалізуючи свій злочинний умисел та усвідомлюючи протиправність своїх дій, будучи службовою особою, зловживаючи своїм службовим становищем, у невстановленому досудовим розслідуванням місці, у грудні 2024 року (більш точної дати досудовим розслідуванням не встановлено), діючи в умовах воєнного стану, в порушення умов Договору № 591 та вимог ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», склав та вніс до офіційних документів завідомо неправдивих відомості, а також видав завідомо підроблені офіційні документи, форма яких визначена додатком № 36 Настанови визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві», а саме акти приймання виконаних будівельних робіт № 1.1 за грудень 2024 року та № 2 за грудень-2 2024 року, із внесеними неправдивими даними щодо об`ємів фактично виконаних будівельних робіт, у тому числі щодо фактично встановленого обладнання та устаткування на об`єкті «Капітальний ремонт харчоблоку базової кухні з впровадженням енергозберігаючого обладнання Скориківського ліцею Скориківської сільської ради Тернопільської області за адресою: вул. Зелена, 26 а, с. Скорики Тернопільського району Тернопільської області», із завищеною вартістю виконаних робіт на загальну суму 1 175 328,93 грн. з ПДВ, включивши відомості, які не відповідають дійсності.
Після чого, ОСОБА_5 з метою надання вказаним документам статусу офіційних, тобто таких, які засвідчують факти, що мають юридичне значення, скріпив їх печаткою ТОВ «БК Люксбудквартал» та факсиміле підпису її директора ОСОБА_6 .
В свою чергу, ОСОБА_4 діючи за попередньою змовою із ОСОБА_8 , посягаючи на встановлені законодавством України суспільні відносини, які регулюють службову діяльність в сфері здійснення технічного нагляду під час будівництва, фактично не здійснюючи нагляд та контроль за виконанням робіт на вищезазначеному об`єкті, достовірно знаючи, що працівники ТОВ «БК Люксбудквартал» не виконали усього об`єму будівельних робіт згідно із проектною документацією, всупереч вимог п. 5 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури затвердженого постановою КМ України № 903 «Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об`єкта архітектури» від 11.07.2007, шляхом проставлення свого підпису посвідчив відомості про відповідність обсягів та якості робіт проектно-кошторисній документації, затвердивши таким чином як технічний нагляд факт виконання вказаних будівельних робіт в повному обсязі, надавши зазначеним актам форми № КБ-2в юридичної сили, чим вніс до офіційних документів завідомо неправдиві відомості та здійснив видачу офіційних документів із завідомо неправдивими відомостями, чим усунув перешкоди у заволодінні бюджетними коштами.
У подальшому, Скориківський сільський голова ОСОБА_9 усвідомлюючи, що отримані акти № КБ-2в містили завідомо неправдиві відомості щодо об`ємів фактично виконаних будівельних робіт, у тому числі щодо фактично встановленого обладнання та устаткування, ОСОБА_9 всупереч п. 14.3 Розділу ХІV Договору, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_5 та достовірно знаючи, що працівники ТОВ «БК Люксбудквартал» не виконали усього об`єму будівельних робіт та не встановили усе обладнання і устаткування згідно із проектною документацією, шляхом проставлення власного підпису та відтиску печатки Скориківської сільської ради в рядку «Замовник», в один із днів наприкінці грудня 2024 року (точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлено) у невстановленому досудовим розслідуванням місці погодив вище зазначені акти приймання виконаних будівельних робіт № 1.1 за грудень 2024 року та № 2 за грудень-2 2024 року, форми № КБ-2в, у тому числі щодо фактично встановленого обладнання та устаткування на об`єкті «Капітальний ремонт харчоблоку базової кухні з впровадженням енергозберігаючого обладнання Скориківського ліцею Скориківської сільської ради Тернопільської області за адресою: вул. Зелена, 26а, с. Скорики Тернопільського району Тернопільської області», які надалі були надані бухгалтеру Скориківської сільської ради для оформлення платіжних доручень та подальшого проведення Головним управлінням Державної казначейської служби України в Тернопільській області оплати грошових коштів на рахунок ТОВ «Будівельна компанія Люксбудквартал» на загальну суму 2 406 618,20 грн. у тому числі 1 175 328,93 грн. завищеної вартості виконаних будівельних робіт, внаслідок чого бюджету Скориківської сільської ради завдано збитків у вказаному розмірі, що є тяжкими наслідками, відповідно до примітки 4 до ст. 364 КК України.
Також, він же, ОСОБА_5 , в ході здійснення злочинної діяльності спрямованої на заволодіння організованою групою на свою користь чужим майном, під час виконання робіт відповідно до договору підряду № 222 від 11.12.2024 «Капітальний ремонт даху корпусу № 2 Мельнице-Подільського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів, що знаходиться за адресою: вул. І.Франка, 15, смт. Мельниця-Подільська Чортківського району Тернопільської області» реалізуючи свій злочинний умисел та усвідомлюючи протиправність своїх дій, будучи службовою особою, зловживаючи своїм службовим становищем, у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи в умовах воєнного стану, в порушення умов Договору № 222 та вимог ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», склав та вніс до офіційних документів завідомо неправдивих відомості, а також видав завідомо підроблені офіційні документи, форма яких визначена додатком № 36 Настанови визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві», а саме акти приймання виконаних робіт № 1 за грудень 2024 року та № 2 за березень 2025 року, із внесеними неправдивими даними щодо об`ємів фактично виконаних будівельних робіт на об`єкті «Капітальний ремонт даху корпусу № 2 Мельнице-Подільського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів, що знаходиться за адресою: вул. І.Франка, 15, смт. Мельниця-Подільська, Чортківського району Тернопільської області» із завищеною вартістю виконаних робіт, у т.ч. із загальновиробничими витратами, трудозатратами, кошторисним прибутком та адміністративними витратами на завищені об`єми робіт на загальну суму 1 142 541,87 грн. з ПДВ, включивши відомості, які не відповідають дійсності.
Після чого, ОСОБА_5 з метою надання вказаним документам статусу офіційних, тобто таких, які засвідчують факти, що мають юридичне значення, скріпив їх печаткою ТОВ «БК Люксбудквартал» та факсиміле підпису її директора ОСОБА_6 .
В свою чергу, ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_8 , посягаючи на встановлені законодавством України суспільні відносини, які регулюють службову діяльність в сфері здійснення технічного нагляду під час будівництва, фактично не здійснюючи нагляд та контроль за виконанням робіт на вищезазначеному об`єкті, достовірно знаючи, що працівники ТОВ «БК Люксбудквартал» не виконали усього об`єму будівельних робіт згідно із проектною документацією, всупереч вимог п. 5 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури затвердженого постановою КМ України № 903 «Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об`єкта архітектури» від 11.07.2007, шляхом проставлення свого підпису посвідчив відомості про відповідність обсягів та якості робіт проектно-кошторисній документації, затвердивши таким чином як технічний нагляд факт виконання вказаних будівельних робіт в повному обсязі, надавши зазначеним актам форми № КБ-2в юридичної сили, чим вніс до офіційних документів завідомо неправдиві відомості та здійснив видачу офіційних документів із завідомо неправдивими відомостями, чим усунув перешкоди у заволодінні бюджетними коштами.
У подальшому, голова Мельнице-Подільської селищної ради ОСОБА_11 , який не був обізнаний злочинним планом організованої групи та який уповноважений на підписання договорів (контрактів), фінансових та інших документів від імені Мельнице-Подільської селищної ради підписав та завірив відтиском печатки акти приймання виконаних будівельних робіт № 1 за грудень 2024 року та № 2 за березень 2025 року форми № КБ-2в, із зазначеними неправдивими відомостями щодо об`ємів фактично виконаних робіт на об`єкті «Капітальний ремонт даху корпусу № 2 Мельнице-Подільського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів, що знаходиться за адресою: вул. І.Франка, 15, смт. Мельниця-Подільська, Чортківського району, Тернопільської області», що стало підставою Головним управлінням Державної казначейської служби України в Тернопільській області, відповідно до поданих платіжних доручень здійснити перерахунок грошових коштів на рахунок ТОВ «Будівельна компанія Люксбудквартал» на загальну суму 2 421 000 грн., у тому числі 1 142 541,87 грн. завищеної вартості виконаних будівельних робіт, що становило 774 розмірів неоподаткованих мінімумів доходів громадян, внаслідок чого бюджету Мельнице-Подільської селищної ради завдано збитків у вказаному розмірі, що є тяжкими наслідками відповідно до примітки 4 до ст. 364 КК України.
25.08.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України та ч. 1 ст. 366 КК України.
19.02.2026 ОСОБА_4 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри на підозру у вчиненні ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України, а саме заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, вчинене в особливо великих розмірах за попередньою змовою групою осіб, та ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 366 КК України, а саме складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів та внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, що спричинило тяжкі наслідки, вчиненому за попередньою змовою групою осіб.
На підставі доручення процесуального керівника, 20.02.2026 стороні захисту (підозрюваним ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_9 , та їх захисникам) повідомлено про завершення досудового розслідування та що відповідно до вимог ст. 290 КПК України вони мають право ознайомитись з матеріалами досудового розслідування. З вказаного дня розпочався процес ознайомлення сторони захисту з матеріалами досудового розслідування.
Прокурор зазначає, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні 2-ох кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України. Відповідно до санкції даної статті передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Окрім того, у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої цієї статті, зазначено, що арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження.
У клопотанні прокурор вказує, що відповідно до матеріалів кримінального провадження, а саме згідно висновків будівельно-технічних експертиз, підтверджено: завищення вартості будівельних робіт на об`єкті «Капітальний ремонт харчоблоку базової кухні з впровадженням енергозберігаючого обладнання Скориківського ліцею Скориківської сільської ради Тернопільської області» за адресою: вул. Зелена, 26 а, с. Скорики Тернопільського району Тернопільської області», на 1 175 328, 93 грн. та завищення вартості будівельних робіт на об`єкті «Капітальний ремонт даху корпусу № 2 Мельнице-Подільського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів, що знаходиться за адресою: вул. І.Франка, 15, смт. Мельниця-Подільська, Чортківського району, Тернопільської області», на 1 142 541,87 грн.
Прокурор зазначає, під час досудового розслідування встановлено, що у власності ОСОБА_4 перебуває автомобіль KIA SOUL, реєстраційний номер НОМЕР_1 , 2011 року випуску, номер кузова: НОМЕР_2 .
Проаналізувавши доводи клопотання суд прийшов до наступних висновків.
Відповідно до пункту 7 частини другої статті 131 КПК України, одним із заходів забезпечення кримінального провадження є арешт майна.
Відповідно до частини першої статті 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Згідно із пунктом 3 частини другої статті 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи.
У випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна (частина п`ята статті 170 КПК України).
Відповідно до ч. 5 ст. 191 КК України є особливо тяжким злочином, за вчинення якого передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Згідно реєстраційної картки ТЗ автомобіль KIA SOUL, реєстраційний номер НОМЕР_1 , 2011 року випуску, номер кузова: НОМЕР_2 належить на праві власності ОСОБА_4 .
Враховуючи вищевикладене, а саме те, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, санкція якого передбачає конфіскацію майна як вид покарання, слідчий суддя вважає, що з метою забезпечення можливої конфіскації майна як виду покарання, клопотання прокурора необхідно задовольнити частково та накласти арешт на майно підозрюваного шляхом позбавленням права розпоряджатися та відчужувати таке.
Слідчий суддя не знаходить підстав для накладення арешту на належний ОСОБА_4 транспортний засіб KIA SOUL, реєстраційний номер НОМЕР_1 , в частині позбавлення права користування ним, оскільки вважає накладення арешту на вказане майно шляхом заборони його відчуження та розпорядження ним достатнім для досягнення завдань та цілей даного кримінального провадження.
При цьому слідчим суддею враховано, що обмеження права власності є розумним та співмірним завданням кримінального провадження.
Надаючи оцінку доводам прокурора в частині необхідності накладення арешту на транспортний засіб, що належить ОСОБА_4 , з метою відшкодування шкоди, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна може бути накладено з метою відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Частиною 6 ст. 170 КПК України визначено, що у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження.
З наданих прокурором матеріалів вбачається, що на момент звернення з клопотанням цивільний позов у межах даного кримінального провадження не подано, а також відсутні інші процесуальні документи, які б свідчили про пред`явлення вимог щодо відшкодування шкоди.
Отже, клопотання сторони обвинувачення про накладення арешту на майно з метою забезпечення відшкодування шкоди не ґрунтується на вимогах КПК України, у зв`язку з чим у цій частині клопотання слід відмовити.
Одночасно роз`яснюю, що згідно із статтею 174 КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково, якщо буде доведено, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
На підставі наведеного та керуючись ст. 167, 170, 172-174 КПК України, слідчий суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотанняпрокурора відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 про арешт майна задовольнити частково.
Накласти арешт на майно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на автомобіль KIA SOUL, реєстраційний номер НОМЕР_1 , 2011 року випуску, номер кузова: НОМЕР_2 , шляхом заборони відчуження і розпорядження.
У задоволенні решти вимог клопотання відмовити.
Роз`яснити, що відповідно до частини першої статті 174 КПК України, особи, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження судом.
Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1