Рішення № 134508325, 02.03.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2026
Номер справи
380/24060/25
Номер документу
134508325
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 березня 2026 рокусправа № 380/24060/25м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Управління Служби безпеки України у Львівській областіта зобов`язання вчинити дії.

Обставини справи

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:

- визнати протиправними дії Управління СБУ у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 18.06.2025 для перерахунку пенсії;

- зобов`язати Управління СБУ у Львівській області (код ЄДРПОУ 20001591), (місцезнаходження: вул. Д. Вітовського 55, м. Львів, 79012) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , встановленого за відповідною (аналогічною) посадою( на день звільнення позивача із служби) станом на 18.06.2025 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що він є пенсіонером Служби безпеки України (полковником у відставці) та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ). Позивач вказує, що 14.11.2025 він звернувся до відповідача із письмовою заявою про підготовку та надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 18.06.2025.

Право на отримання такої довідки позивач безпосередньо пов`язує з набранням 18.06.2025 законної сили судовим рішенням у справі № 320/29450/24. Вказаним рішенням визнано протиправним та нечинним пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481, яким раніше встановлено розрахункову величину для визначення посадових окладів на рівні 1762 грн. На переконання позивача, скасування вказаної норми автоматично відновило дію первинної редакції пункту 4 постанови КМУ № 704, що надає йому беззаперечне право на обчислення посадового окладу та окладу за військовим званням із застосуванням належної розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року (в цьому випадку - 2025 року).

Однак, листом від 27.11.2025 відповідач відмовив у виготовленні запитуваної довідки. Позивач вважає таку відмову проявом протиправної бездіяльності суб`єкта владних повноважень, яка штучно звужує його соціальні гарантії, призводить до виплати пенсії у заниженому розмірі та грубо порушує його конституційне право на належний соціальний захист, гарантоване статтею 46 Конституції України.

Ухвалою від 15 грудня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі. Враховуючи категорію спору та його предмет, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач скористався своїм процесуальним правом та подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Свою правову позицію суб`єкт владних повноважень мотивує тим, що алгоритм дій державного органу суворо регламентований Порядком проведення перерахунку пенсій № 45. Згідно з цим Порядком, перерахунок пенсій та, відповідно, формування довідок здійснюються виключно у разі прийняття Кабінетом Міністрів України системного рішення про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців та надходження від органів ПФУ відповідних списків.

Відповідач акцентує увагу на тому, що після 01.03.2018 Уряд не приймав жодних рішень, які б призвели до фактичного збільшення розміру посадових окладів діючих співробітників СБУ. На думку УСБУ у Львівській області, постанова КМУ № 481 легітимно запровадила сталу розрахункову величину (1762 грн), і визнання її нечинною у справі № 320/29450/24 діє лише на майбутнє, не має ретроактивної дії та само по собі не породжує обов`язку органу самостійно, без прямої вказівки Уряду та без надходження списків від ПФУ, перераховувати розмір грошового забезпечення. Крім того, відповідач посилається на внесення змін до Порядку подання документів № 3-1 (зокрема, виключення пунктів 23 та 24), що, на його переконання, на законодавчому рівні позбавило пенсіонера права ініціювати перерахунок пенсії та вимагати довідку за власною індивідуальною заявою.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно, повно та об`єктивно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги позивача та заперечення відповідача, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, суд

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 є пенсіонером Служби безпеки України (полковник у відставці). У 2011 році позивач звільнений з військової служби у запас за вислугою років з посади помічника начальника Управління - начальника відділу кадрового забезпечення Управління СБ України у Львівській області.

Позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 01.08.2011 отримує пенсію, призначену відповідно до норм та умов Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

Судом встановлено, що 14 листопада 2025 року позивач звернувся до Управління Служби безпеки України у Львівській області із письмовою заявою. У вказаному зверненні позивач просив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 18.06.2025 за відповідною (аналогічною) посадою.

Позивач просив обчислити збільшені розміри посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2025 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ № 704, а також обов`язково зазначити відомості про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для проведення з 01.07.2025 перерахунку основного розміру пенсії.

Листом від 27.11.2025 № 62/21/Т-861/1230-2025 відповідач повідомив позивача про відмову у задоволенні його заяви та виготовленні довідки.

В обґрунтування своєї відмови УСБУ у Львівській області зазначило, що за період з квітня 2018 року по теперішній час Головне управління ПФУ у Львівській області не направляло до Управління списки осіб для підготовки довідок. Також відповідач вказав, що з 20.05.2023 року (дати набрання чинності постановою КМУ № 481) розміри посадових окладів та окладів за військовим званням розраховуються виключно виходячи зі сталої величини 1762 грн. З огляду на ці обставини, орган Служби безпеки резюмував, що довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 18.06.2025 може бути складена лише після прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України та надходження списків, а наразі законні підстави для її видачі відсутні.

Вважаючи такі дії (бездіяльність) та аргументи відповідача протиправними та такими, що порушують право на перерахунок пенсії, позивач звернувся за судовим захистом до адміністративного суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та перевіряючи правомірність дій відповідача як суб`єкта владних повноважень, суд виходить із наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист. Крім того, згідно з частиною п`ятою статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей. Конституційний Суд України неодноразово наголошував, що цей обов`язок держави не може бути знівельований чи невиправдано звужений підзаконними нормативними актами.

Спеціальним законом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).

Згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсії особам офіцерського складу обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ імперативно передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Механізм та алгоритм проведення перерахунку пенсій визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі Порядок № 45).

Умови та розміри грошового забезпечення діючих військовослужбовців (які є базою для перерахунку пенсій) визначені постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова № 704)..

Зокрема, пункт 4 Постанови № 704 (у своїй первинній редакції) передбачав, що розміри посадових окладів та окладів за військовими званнями визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Надалі Кабінет Міністрів України постановою від 21.02.2018 № 103 визначив цю розрахункову величину станом на 01.01.2018. Проте, рішенням суду у справі № 826/6453/18 (яке набрало законної сили 29.01.2020) відповідний пункт постанови № 103 скасовано. Наслідком цього стало автоматичне відновлення дії пункту 4 Постанови № 704 у первинній редакції.

Незважаючи на це, 12 травня 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 481, пунктом 2 якої знову вніс зміни до пункту 4 Постанови № 704, запровадивши сталу розрахункову величину у твердій грошовій сумі 1762 гривні (незалежно від щорічного зростання прожиткового мінімуму в країні). Саме на приписи цієї постанови посилається відповідач, відмовляючи позивачу у видачі оновленої довідки.

Оцінюючи ці доводи суб`єкта владних повноважень, суд враховує обов`язкову для застосування практику Верховного Суду.

Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у своїй постанові від 17 лютого 2026 року у справі № 520/5814/24 здійснила відступ від попередніх правових висновків та вирішила питання щодо неправомірності застосування фіксованої величини 1762 грн, запровадженої Постановою № 481.

Верховний Суд констатував, що відповідно до приписів частини третьої статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України. У разі невідповідності підзаконного акта закону України, суд зобов`язаний застосувати правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум. Цей показник щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Верховний Суд дійшов безапеляційного висновку, що пункт 2 Постанови № 481 (щодо застосування сталої величини 1762 грн замість прожиткового мінімуму) прямо суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу закону про Державний бюджет України на відповідний рік, а тому цей дефектний підзаконний акт не підлягає застосуванню судами.

У цій же постанові Верховний Суд сформував правовий висновок: «До правовідносин, пов`язаних із оформленням та направленням до органу Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача відповідно до Постанови № 704, під час обчислення розмірів посадових окладів має застосовуватися пункт 4 Постанови № 704 в первісній редакції, яка передбачала використання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня відповідного календарного року, а не редакція, змінена Постановою № 481, якою визначено фіксовану розрахункову величину - 1762,00 грн».

Крім того, суд звертає увагу на юридичний факт, з яким позивач пов`язує дату, станом на яку він просить видати довідку. Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 у справі № 320/29450/24, яке набрало законної сили саме 18.06.2025 року (залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду), пункт 2 Постанови КМУ № 481 визнано протиправним та нечинним. Відтак, вимога позивача про формування довідки станом на 18.06.2025 є логічною, обґрунтованою та такою, що повністю ґрунтується на чинному нормативно-правовому регулюванні.

Динамічне зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного року, зумовлює об`єктивне збільшення розміру грошового забезпечення діючих військовослужбовців. Це, у розумінні статті 63 Закону № 2262-ХІІ, є самостійною та безумовною правовою підставою для виникнення у військового пенсіонера права на перерахунок пенсії.

Суд відхиляє доводи відповідача про те, що видача довідки є неможливою до отримання спеціальних списків від Пенсійного фонду або до прийняття Кабінетом Міністрів України окремого рішення про перерахунок.

Як неодноразово зазначав Верховний Суд у своїх постановах, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як ініціатива держави (рішення КМУ), так і відповідна індивідуальна заява пенсіонера. Відсутність відомчого повідомлення від центрального апарату ПФУ, нескладання списків чи формальне скасування окремих пунктів Порядку подання документів № 3-1 не може позбавляти пенсіонера його фундаментального конституційного права на належне пенсійне забезпечення. Зазначені обставини не звільняють державний орган (Управління СБУ), з якого особу було звільнено, від юридичного обов`язку видати оновлену довідку за особистим зверненням особи, права якої об`єктивно порушені.

Органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення. Такий перерахунок здійснюється виключно на підставі довідок, виданих уповноваженими силовими відомствами. Відмова відповідача у видачі довідки створює нездоланні штучні перешкоди для реалізації права позивача на подальший перерахунок пенсії та її отримання у належному розмірі.

Отже, отримавши від позивача заяву від 14.11.2025 про видачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 18.06.2025, відповідач зобов`язаний її скласти, застосувавши для обчислення посадового окладу та окладу за військовим званням базову розрахункову величину прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня 2025 року.

Відмова Управління Служби безпеки України у Львівській області у підготовці такої довідки (викладена у листі від 27.11.2025 № 62/21/Т-861/1230-2025) є необґрунтованою та протиправною.

З метою ефективного, реального та повного захисту порушених соціальних прав позивача, суд вважає за необхідне обрати спосіб захисту шляхом зобов`язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області відповідну оновлену довідку.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн, що підтверджується наявною у матеріалах справи квитанцією від 08.12.2025.

Оскільки позов підлягає задоволенню повністю, вказана сума підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 7, 9, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 18 червня 2025 року для перерахунку пенсії.

3. Зобов`язати Управління Служби безпеки України у Львівській області (вул. Д. Вітовського, 55, м. Львів, 79012, ЄДРПОУ 20001591) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), встановленого за відповідною (аналогічною) посадою на день звільнення зі служби, станом на 18 червня 2025 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2025 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2025 року.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Служби безпеки України у Львівській області (вул. Д. Вітовського, 55, м. Львів, 79012, ЄДРПОУ 20001591) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 1 211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 02 березня 2026 року.

Суддя Коморний О.І.