Справа №2-1399/10
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 червня 2010 року Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Івасишин В.П.,
при секретарі Соловей Ж.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Фастів цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради, філії Фастівського відділення ВАТ „Державний Ощадний банк України” №2877 про перерахунок недоотриманих сум щомісячної доплтати працюючому в зоні посиленого радіологічного контролю.
В С Т А Н О В И В:
Позивачі працюють в філії Фастівського відділення ВАТ „Державний Ощадний банк України” №2877 і відповідно до абз.4 ч.1 ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” отримують щомісячну грошову доплату, як працюючі в зоні посиленого радіологічного контролю. Проте позивачі вважають, що отримують дану доплату в значно меншому розмірі, ніж передбачено Законом, тому звернулись з письмовими заявами до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради з проханням здійснити перерахунок недоотриманих сум, але їм було відмовлено, у зв”язку з чим позивачі звернулись до суду з даним позовом і просять визнати дії управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради щодо обмеження належних їм виплат щомісячної грошової доплати, як працюючим в зоні посиленого радіологічного контролю, відповідно ст.39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними та зобов”язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради здійснити перерахунок та виплату, через філію Фастівського відділення ВАТ „Державний Ощадний банк України” №2877, належних їм сум доплати, як працюючим в зоні посиленого радіологічного контролю, відповідно ст.39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно з доданими до позову розрахунками.
Представник позивачів ОСОБА_7 в судовому засіданні уточнив позовні вимоги та просив визнати дії управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради та філії Фастівського відділення ВАТ „Державний Ощадний банк України” №2877 щодо обмеження виплати належної їм доплати, як працюючим в зоні посиленого радіологічного контролю, відповідно ст.39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними та зобов”язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради перерахувати філії Фастівського відділення ВАТ „Державний Ощадний банк України” №2877 на розрахунковий рахунок №26047909, МФО 320207, код 02761009, отримувач: Фастівське відділення №2877 ВАТ „Ощадбанк”, банк: Фастівське відділення №2877 ВАТ „Ощадбанк”, для проведення подальшого перерахунку та виплати філією Фастівського відділення ВАТ „Державний Ощадний банк України” №2877 доплат, відповідно з доданими до позову розрахунками, згідно ст.39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991р.
Представник відповідача управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради Гапонова А.В. позов не визнала в повному обсязі, просила відмовити в його задоволенні, оскільки всі виплати проводяться відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: ст.62, в якій зазначено, що порядок застосування цього Закону проводиться у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковим для виконання. Порядок затверджений у постанові Кабінету Міністіру України №836 від 26.07.1996 року „Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Представник відповідача філії Фастівського відділення ВАТ „Державний Ощадний банк України” №2877 - Головко О.П. позов визнала повністю та не заперечувала проти його задоволення.
Суд, вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Так в судовому засіданні встановлено, що позивачі працюють в філії Фастівського відділення ВАТ „Державний Ощадний банк України” №2877, що підтверджується довідками філії Фастівського відділення ВАТ „Державний Ощадний банк України” №2877 від 12.03.2010 року №202, №140, №169, №191, №171, №229 з яких вбачається, що ОСОБА_1 займає посаду завідуючої господарством згідно наказу №46/1 від 06.08.1997р.; ОСОБА_2 працює на посаді секретаря згідно наказу №50-ос від 17.04.2006р.; ОСОБА_3 працює на посаді прибиральниці відділення згідно наказу №36-ос від 14.04.2009р.; ОСОБА_4 працює завідуючою ТВБВ 2877/032 згідно наказу №235 від 03.12.1980р.; ОСОБА_5 працює провідним інженером відділу інформатики та автоматизації згідно наказу №54-ос від 11.06.2007р.; ОСОБА_6 працює секретарем згідно наказу №204-ос від 24.09.2008р. Відповідно до абз.4 ч.1 ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” отримують щомісячну грошову доплату, як працюючі в зоні посиленого радіологічного контролю, розмір якої згідно заперечення управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради становить 5,20 грн. Позивачі вважають, що отримують дану доплату в значно меншому розмірі, ніж передбачено Законом, тому звернулись з письмовими заявами до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради з проханням здійснити перерахунок недоотриманих сум, але їм було відмовлено.
Держава стверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, встановила окремими законами України певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави.
Так, зокрема, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено основні засади соціального захисту громадян і встановлено певні гарантії і компенсації цим особам, за шкоду спричинену наслідками Чорнобильської катастрофи.
Абз.4 ч.1 статті 39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ в редакції від 28.02.1991р. передбачено, що громадянам, які працюють в зоні посиленого радіологічного контролю проводиться доплата в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Дія даної статті на 2007 рік була зупинена пунктом 30 статті 71 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” №489-У від 19.12.2006 року, проте рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року дані положення пункту 30 статті 71 визнанні неконституційними та втратили чинність.
Наступна зміна редакції статті 39 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» була внесена підпунктом 9 пункту 28 розділу ІІ Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” № 107-17 вiд 28.12.2008р., відповідно до якого частину першу та другу статті 39 замінено однією частиною такого змісту: "Громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України". Проте, рішенням Контитуційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008р. дану зміну визнано некоституційною.
Оскільки згідно ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні некоституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, то положення пункту 30 статті 71 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” №489-У від 19.12.2006 року та положення підпункту 9 пункту 28 розділу ІІ Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” №107-УІ від 28.12.2007р . втратили чинність відповідно з 09.07.2007р. та з 22.05.2008р.
Крім того, відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України.
Також слід зазначити, що управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради при нарахуванні та виплаті позивачам доплати, як працюючим в зоні посиленого радіологічного контролю керувалось Постановами Кабінету Мінстрів України №836 від 26.07.1996 року „Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, відповідно до якої г ромадянам, які працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю установлено доплату в розмірі 520 тис. карбованців, тобто 5,20 грн.
Пунктом 4.1 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України №9-рп/2001 від 19.06.2001р. зазначено, що в правовій державі, якою являється Україна відповідно до ст.1 Конституції України, існує сувора ієрархія нормативних актів, відповідно до якої постанови та інші нормативні акти виконавчої влади мають підзаконний характер і не повиннні викривляти сутність і зміст законів.
Відповідно до ст.6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу і судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у межах, встановлених Контитуцією України і відповідно до законів України.
В частині 2 пункту 1 рішення Конституційного Суду України №17-рп/2002 від 17.10.2002р. зазначено, що Верховна Рада України за своєю природою є представницьким органом державної влади і здійснює законодавчу владу. Визначення Веховної Ради України єдиним органом законодавчої влади означає, що жоден інший орган державної влади не уповноважений приймати закони.
Кабінет Міністрів Украни відноситься до виконавчого органу влади, а відтак Постанова Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.1996р. являється підзаконним нормативним актом, і тому управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради при проведенні нарахування та виплати позивачам доплати, як працюючим в зоні посиленого радіологічного контролю повинне керуватись нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який має вищу юридичну над Постановою Кабінету Міністрів, в редакції, яка діяла до внесення змін Законом України „Про державний бюджет України на 2007 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” №489-У від 19.12.2006 року та Законом України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” №107-УІ від 28.12.2007р.
Таким чином, внаслідок застосування відповідачем норм Постанови Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.1996р., відбулось звуження прав позивачів на отримання доплати, як працююючим в зоні посиленого радіологічного контролю в розмірі визначеним законом.
Крім того, також слід зазначити, що в 2009 році та в 2010 році не вносились зміни до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Розмір мінімальної заробітної плати щорічно встановлюється Законом України „Про державний бюджет України” на відповідний рік і у відповідності до ст.67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підвищення розміру доплат, передбачених цим Законом, підвищуються відповідно до зростання мінімальної заробітної плати.
При таких обставинах, позов слід задовольнити частково, визнати дії управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради та філії Фастівського відділення ВАТ „Державний Ощадний банк України” №2877 щодо обмеження виплати належної ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 доплати, як працюючим в зоні посиленого радіологічного контролю, відповідно ст.39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними та зобов”язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради перерахувати філії Фастівського відділення ВАТ „Державний Ощадний банк України” №2877 на розрахунковий рахунок №26047909, МФО 320207, код 02761009, отримувач: Фастівське відділення №2877 ВАТ „Ощадбанк”, банк: Фастівське відділення №2877 ВАТ „Ощадбанк”, для проведення подальшого перерахунку та виплати філією Фастівського відділення ВАТ „Державний Ощадний банк України” №2877 доплат, як працюючим в зоні посиленого радіологічного контролю, відповідно до чинної редакції ст.39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991р., ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5 за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. включно та з 22.05.2008р. по 11.06.2010р. включно за виключенням сум фактично проведених виплат доплати, як працюючим в зоні посиленого радіологічного контролю, ОСОБА_6 за період з 24.09.2008р. по 11.06.2010р. включно за виключенням сум фактично проведених виплат доплати, як працюючій в зоні посиленого радіологічного контролю та ОСОБА_3 за період з 14.04.2009р. по 11.06.2010р. включно за виключенням сум фактично проведених виплат доплати, як працюючій в зоні посиленого радіологічного контролю, в іншій частині позову слід відмовити.
На підставі ст.ст.1, 6, 8, 22, 152 Коституції України, рішення Контитуційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007, рішення Контитуційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008р., Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ в редакції від 28.02.1991р., ст.257 ЦК України, керуючись ст.ст.6, 10, 11, 14, 60, 212-215, 294 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради та філії Фастівського відділення ВАТ „Державний Ощадний банк України” №2877 щодо обмеження виплати належної ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 доплати, як працюючим в зоні посиленого радіологічного контролю, відповідно ст.39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними.
Зобов”язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради перерахувати філії Фастівського відділення ВАТ „Державний Ощадний банк України” №2877 на розрахунковий рахунок №26047909, МФО 320207, код 02761009, отримувач: Фастівське відділення №2877 ВАТ „Ощадбанк”, банк: Фастівське відділення №2877 ВАТ „Ощадбанк”, для проведення подальшого перерахунку та виплати філією Фастівського відділення ВАТ „Державний Ощадний банк України” №2877 доплати, як працюючим в зоні посиленого радіологічного контролю, відповідно до чинної редакції ст.39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991р., ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5 за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. включно та з 22.05.2008р. по 11.06.2010р. включно за виключенням сум фактично проведених виплат доплати, як працюючим в зоні посиленого радіологічного контролю, ОСОБА_6 за період з 24.09.2008р. по 11.06.2010р. включно за виключенням сум фактично проведених виплат доплати, як працюючій в зоні посиленого радіологічного контролю та ОСОБА_3 за період з 14.04.2009р. по 11.06.2010р. включно за виключенням сум фактично проведених виплат доплати, як працюючій в зоні посиленого радіологічного контролю.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Київської області через Фастівський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
СУДДЯ: В.П. Івасишин