Рішення № 134444511, 02.03.2026, Деснянський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
02.03.2026
Номер справи
754/17116/25
Номер документу
134444511
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Номер провадження 2/754/3255/26

Справа №754/17116/25

РІШЕННЯ

Іменем України

02 березня 2026 року Деснянський районний суд міста Києва у складі головуючої судді Гринчак О.І., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Київські енергетичні послуги» про зобов`язання підписати договір,

В С Т А Н О В И В:

Зміст позовних вимог

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Київські енергетичні послуги», в якій просить зобов`язати відповідача підписати договір, проєкт якого надав позивач.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 633 ЦК України позивач повинен мати договір як особа, яка має пільгу в оплаті за житлово-комунальні послуги, але у нього як пільговика такого договору з Товариством з обмеженою відповідальністю «Київські енергетичні послуги» немає.

Позивач вкотре звернувся з листом до директора цього ТОВ з приводу надання проєкту договору для його вивчення та підписання. На електронну адресу був надісланий проєкт договору, який виявився публічним, а не для особи, яка має пільгу в оплаті за ЖКП, відповідно до вимог ч. 2 ст. 633 ЦК України.

Позивач представив директору вищевказаного ТОВ своє бачення, яким повинен бути договір з особою, яка має пільгу в оплаті за ЖКП. За твердженням позивача цей договір складений відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист».

Окрім того, 09.10.2025 позивач додав доповнення до договору на електронну пошту відповідачу, та просив внести таке доповнення у договір, а саме: після ч. 2 ст. 625 ЦК України внести: ст. 626, 633 ЦК України у такі пункти: 1.1., 5.1., 5.9., 6.1б., 6.2.1., 6.2.8., 7.1.1., 7.2.2., 7.2.9.

Відзив на позовну заяву

У відзиві на позовну заяву відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог, вважає заявлені позовні вимоги такими, що суперечать чинному законодавству України, у тому числі статтям 633, 634 ЦК України, положенням Закону України «Про ринок електричної енергії», а також нормативним актам НКРЕКП, які встановлюють єдині та обов`язкові умови публічного договору постачання універсальних послуг. Зазначені вимоги спрямовані на встановлення умов, які не передбачені чинним законодавством і які відповідач не має права ані встановлювати, ані змінювати. Надання окремому споживачу знижки 50% шляхом зміни умов публічного договору виходить за межі компетенції як відповідача, так і суду.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи та має пільги, установлені законодавством України для ветеранів військової служби, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 01.03.2018 та посвідченням № НОМЕР_2 від 03.04.2003.

ТОВ «КИЇВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ» створене відповідно до пункту 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії», та здійснює свою діяльність на підставі ліцензії з постачання електричної енергії споживачу, виданої згідно з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 14.06.2018 № 429.

У своїй діяльності ТОВ «КИЇВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ» керується чинним законодавством України, зокрема Правилами роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 14.03.2018 № 312, а також іншими нормативно-правовими документами у сфері електроенергетики.

ТОВ «КИЇВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ» є постачальником універсальної послуги у м. Києві.

24.09.2025 ТОВ «КИЇВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ» надіслало ОСОБА_1 лист у відповідь на його електронне звернення від 18.09.2025 щодо договірних відносин за адресою: АДРЕСА_1 , до якого додано договір споживача про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (о/р12001700805) (а.с. 6-15).

03.10.2025 ОСОБА_1 звернувся до ТОВ «КИЇВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ» зі своїм проєктом «договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг з особою, якій за законом надані відповідні пільги (50 % сплати за ел.енергію відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби …») згідно з вимогами ч. 2 ст. 633 Цивільного кодексу України (o/p НОМЕР_3 )» (а.с. 22-27). У вказаному проєкті договору позивач не лише вніс зміни до пунктів 1.1, 1.2, 2.2, 3.3, 5.1, 5.8, 5.9-5.14, 5.16, 5.17, 6.1, 6.2, 7.1, 7.2, 8.1-8.3, 9.2, 11.1, 11.2 договору, але й виклав свої доводи і міркування, зокрема:

«5.1. Споживач розраховується з Постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією з урахуванням пільг наданих законодавством України, а саме: ст.6 ЗУ «Про статус ветеранів військової служби …» (у т.ч. і переплату з мого боку за спожиту ел.енергію), ч.2 ст.625, 626, 633 ЦПКУ … якщо підраховувати мою заборгованність ви права маєте, то чого ж я не маю права підраховувати вашу заборгованність переді-мною, яка підрахована згідно чинного законодавства, бо ми ж рівні у своїх правах - ст.24 КУ? … тощо). У разі надання у встановленому порядку Постачальником або Споживачем повідомлення про зміни умов цього Договору: якщо Постачальник не є одноосібним постачальником ел.енергії - монополістом!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - цей Договір вважається із зазначеної в повідомленні дати зміни його умов (але не раніше ніж через 20 днів від дня надання Споживачу повідомлення):

1) розірваним (без штрафних санкцій) за ініціативою Споживача у разі надання Постачальнику письмової заяви Споживача про незгоду/неприйняття змін, які відповідають законодавству України, протягом 5 робочих днів з дня отримання такого повідомлення, але не пізніше ніж за 10 днів до зазначеної в повідомленні дати зміни умов договору;

2) зміненим на запропонованих Постачальником умовах якщо Споживач не надав Постачальнику письмову заяву про незгоду/неприйняття змін у термін, зазначений у повідомленні».

5.8. Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць, а не 5 діб з дати отримання рахунку за спожиту ел.енергію).

5.9. Розрахунки Споживача за цим Договором (з урахуванням пільг наданих законодавством України, а саме: ст.6 ЗУ «Про статус ветеранів військової служби …» (у т.ч. і переплату з мого боку за спожиту ел.енергію), ч.2 ст.625, 626, 633 ЦПКУ … якщо підраховувати мою заборгованність ви права маєте, то чого ж я не маю права підраховувати вашу заборгованність переді-мною, яка підрахована згідно чинного законодавства, бо ми ж рівні у своїх правах - ст.24 КУ? … тощо) здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника (далі - спецрахунок). При цьому, Споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим Договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу Постачальника (за наявності), та в інший не заборонений чинним законодавством спосіб. Оплата вартості електричної енергії за цим Договором здійснюється Споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок Постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок Постачальника надійшла вся сума коштів. Спецрахунок Постачальника зазначається у платіжних документах Постачальника, у тому числі у разі його зміни.

5.16. У разі отримання субсидії та/або пільг з оплати електричної енергії Споживач повинен здійснити оплату згідно вимог ст.6 ЗУ «Про статус ветеранів військової служби …» (50 % оплати за спожиту ел.енергію). Інформація про наявність пільг станом на дату укладення цього Договору повинна бути зазначена в заяві-приєднанні (я «Ветеран військової служби» - копію посвідчення я зараз додаю).

5.17. Цей пункт до мене не приємлемий, бо для отримання 50 % знижки за спожиту ел.енергію і копії цього посвідчення досить.

6.1. Споживач має право:

1) права та обов`язки Споживача отримувати електричну енергію на умовах, визначених у цьому Договорі;

1а) вносити зміни у ДОГОВІР, які не протирічать укр.законодавству і ставити до відома у 10-денний термін про це ПОСТАЧАЛЬНИКА;

1б) оплачувати електричну енергію тільки з урахуванням пільг наданих законодавством України, а саме: ст.6 ЗУ «Про статус ветеранів військової служби …» (у т.ч. і переплату з мого боку за спожиту ел.енергію), ч.2 ст.625, 626,633 ЦПКУ … якщо підраховувати мою заборгованність ви права маєте, то чого ж я не маю права підраховувати вашу заборгованність переді-мною, яка підрахована згідно чинного законодавства, бо ми ж рівні у своїх правах - ст.24 КУ? … тощо), яка використовується на об`єкті побутового споживача;

2) купувати електричну енергію із забезпеченням рівня комерційної якості послуг, відповідно до вимог діючих стандартів якості надання послуг, затверджених Регулятором, а також на отримання компенсації за порушення таких вимог, розмір якої визначено в комерційній пропозиції.

3) безоплатно отримувати всю інформацію стосовно його прав та послуг, що надаються Постачальником, та інформацію про ціну, порядок оплати за спожиту електричну енергію, а також іншу інформацію, що має надаватись Постачальником відповідно до чинного законодавства та/або цього Договору;

4) безоплатно отримувати інформацію про обсяги та інші параметри власного споживання електричної енергії;

5) звертатися до Постачальника для вирішення будь-яких питань, пов`язаних з виконанням цього Договору;

6) вимагати від Постачальника надання письмової форми цього Договору;

7) вимагати від Постачальника пояснень щодо отриманих рахунків і у випадку незгоди з порядком розрахунків або розрахованою сумою вимагати організації та проведення звіряння (за необхідності із залученням постачальника послуг комерційного обліку та/або оператора системи) розрахункових даних та/або оскаржувати їх в установленому цим Договором та чинним законодавством порядку;

8) на проведення звіряння фактичних розрахунків в установленому ПРРЕЕ порядку підписанням відповідного акта;

9) вільно обирати іншого електропостачальника або достроково розірвати цей Договір відповідно до процедури, встановленої цим Договором;

10) оскаржувати будь-які несанкціоновані, неправомірні чи інші дії Постачальника, що порушують права Споживача, та брати участь у розгляді цих скарг відповідно до порядку, визначеного чинним законодавством, а саме: у суді;

11) отримувати відшкодування збитків від Постачальника (за рішенням суду, бо це юридичне питання - див. ст.124 КУ), що понесені Споживачем у зв`язку з невиконанням або неналежним виконанням Постачальником своїх зобов`язань перед Споживачем, відповідно до умов цього Договору та чинного законодавства;

12) мати і інші права, передбачені чинним законодавством і цим Договором».

09.10.2025 ТОВ «КИЇВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ» надіслало ОСОБА_1 лист (а.с. 4, 5) у відповідь на його електронні звернення від 03.10.2025, 07.10.2025 та 09.10.2025 щодо договірних відносин та розрахунків за електроенергію за адресою: АДРЕСА_1 , в якому йдеться, зокрема, про те, що:

- нормами чинного законодавства передбачено, що постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг має здійснюватися на підставі публічного договору приєднання; згідно з ч. 1 ст. 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору;

- запропонований позивачем проєкт договору не відповідає вимогам чинного законодавства та правилам роздрібного ринку, а тому не може бути укладений між сторонами, в силу положень ч. 1 ст. 639 ЦК України і відхиляється ТОВ «КИЇВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ»;

- запропонований позивачем спосіб реалізації права на пільги, зокрема в частині часткової оплати є неприйнятним для Товариства. Постановою Кабінету Міністрів України № 373 від 17.04.2019 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг...» (далі -Постанова № 373) затверджено і врегульовано механізм щодо реалізації прав громадянами на надані законодавством пільги. Відповідно до п. 3 Постанови № 373 (зі змінами та доповненнями) пільги на оплату житлово-комунальних послуг із січня 2023 року нараховуються виключно у грошовій готівковій формі органами Пенсійного фонду України. Тобто, механізм компенсації витрат електропостачальника, на постачання пільговим категоріям у виді отримання компенсації від держави був змінений. Наразі держава надає такі пільги у виді виплати грошових коштів безпосередньо пільговику, а не надавачам послуг. Отже, враховуючи монетизацію пільг, ніяких виключень для пільговиків, у т.ч. ветеранів війни, в частині постачання електроенергії не передбачено.

Норми права та мотиви суду

Відповідно до ч. 1 ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Згідно з ч.1, 2 ст. 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.

Частиною першою статті 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

За приписами частини четвертої статті 63 Закону України «Про ринок електричної енергії» постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, та на умовах договору постачання універсальних послуг. Договір про постачання універсальних послуг є публічним договором приєднання та розробляється постачальником універсальної послуги на підставі типового договору, форма якого затверджується Регулятором. Постачальник універсальних послуг розміщує договір постачання універсальних послуг на своєму офіційному веб-сайті.

Пунктом 6 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» ветеранам військової служби надаються такі пільги: 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги), користування квартирним телефоном ветеранами військової служби, ветеранами органів внутрішніх справ, ветеранами Національної поліції, ветеранами податкової міліції, ветеранами державної пожежної охорони, ветеранами Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранами служби цивільного захисту, ветеранами Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України і членами їх сімей, які проживають разом з ними, в жилих будинках усіх форм власності в межах норм, передбачених законодавством, або 50-відсоткова знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.

Статтею 9 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» встановлено, що витрати, пов`язані з реалізацією цього Закону, здійснюються за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі (далі - Порядок).

Згідно з п. 1 Порядку цей Порядок визначає механізм надання громадянам у грошовій формі таких пільг: комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.

Пунктом 3-1 Порядку для призначення пільг пільговики, які перебувають на обліку в Реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), що є структурною підсистемою Єдиного соціального реєстру, або їх законні представники, або дієздатні повнолітні члени сім`ї пільговика, на яких поширюються пільги і відомості про якого наявні в Реєстрі, звертаються з відповідною заявою про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу за формою згідно з додатком (далі - заява), до якої додається у разі потреби довідка про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі:

до 30 листопада 2022 р. включно - до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) за зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання (або фактичним місцем проживання - у разі перебування на обліку в Реєстрі за фактичним місцем проживання);

починаючи з 1 грудня 2022 р. - до органів Пенсійного фонду України.

Відповідно до п. 4 Порядку право на отримання пільг, встановлених законами України, з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім`ї визначається, зокрема, органами Пенсійного фонду України - відповідно до Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім`ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. № 389.

За приписами п. 7 Порядку пільговики, яким надається пільга у грошовій формі, зобов`язані сплачувати щомісяця вартість фактично спожитих житлово-комунальних послуг з урахуванням суми пільги, виплаченої таким пільговикам готівкою.

Відповідно до п. 14 Порядку виплата пільг у грошовій готівковій формі здійснюється шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок пільговика, відкритий в установі уповноваженого банку, або через відділення організації, що здійснює виплату та доставку пенсій та грошової допомоги, за місцем фактичного проживання одержувача пільг.

Пунктом 15 Порядку фінансування та виплата пільг здійснюється уповноваженими органами у грошовій готівковій формі в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2023 р. № 1404 "Деякі питання виплати житлових субсидій та пільг громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу".

Отже, для отримання відповідної пільги позивач має звернутися з відповідною заявою та необхідними документами до органів Пенсійного фонду України.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Київські енергетичні послуги» не має повноважень на призначення громадянам пільг на оплату комунальних послуг з постачання та розподілу електричної енергії.

Тому, позовна вимога ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Київські енергетичні послуги» про зобов`язання підписати договір із встановленням 50% пільги на оплату комунальних послуг з постачання та розподілу електричної енергії не відповідає вищенаведеним вимогам чинного законодавства, і, як наслідок, не може бути задоволена судом.

Керуючись ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 258-268, 273-279, 352-355 Цивільного процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Київські енергетичні послуги» про зобов`язання підписати договір відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості щодо учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Київські енергетичні послуги», код ЄДРПОУ 41916045, місцезнаходження: м. Київ, вул. Юрія Іллєнка, 31.

Повний текст рішення складено та підписано 02.03.2026.

Суддя Деснянського

районного суду міста Києва Оксана Гринчак