Єдиний державний реєстр судових рішень Cправа № 2а-1747/10/0770
Ряд стат. звіту № 6.19
Код - 05
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2010 р. м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилка С.Є.
при секретарі судового засідання Скуби В.І.
за участю сторін:
представника позивача Савицького Сергія Ігоровича;
відповідача Державного реєстратора виконавчого комітету Чопської міської ради Закарпатської області Ясінко Марії Юріївни;
відповідача Державного реєстратора виконавчого комітету Запорізької міської ради Запорізької області не зявився;
з участю третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідачів Товариства з обмеженою відповідальністю «Тейдколормет»не зявився;
з участю прокурора Стойки Петра Михайловича,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду позовну заяву Ужгородського міжрайонного прокурора Закарпатської області в інтересах держави в особі позивача Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції у Закарпатській області до Державного реєстратора виконавчого комітету Чопської міської ради Закарпатської області та Державного реєстратора виконавчого комітету Запорізької міської ради Запорізької області з участю третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідачів Товариства з обмеженою відповідальністю «Тейдколормет»про визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації щодо зміни місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Тейдколормет»,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 14 грудня 2010 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 21 грудня 2010 року.
Ужгородський міжрайонний прокурор Закарпатської області в інтересах держави в особі позивача Ужгородська міжрайонна державна податкова інспекція у Закарпатської області звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного реєстратора виконавчого комітету Чопської міської ради Закарпатської області та Державного реєстратора виконавчого комітету Запорізької міської ради Запорізької області з участю третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідачів Товариства з обмеженою відповідальністю «Тейдколормет», якою просить відмінити державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи від 21 жовтня 2009 року за номером запису № 1103107 0014 009308, зроблену державним реєстратором виконкому Запорізької міської ради і відкликати справу від державного реєстратора виконавчого комітету Чопської міської ради.
Позовні вимоги мотивовані наступним. Товариство з обмеженою відповідальністю «Тейдколормет»(надалі ТзОВ), згідно запису № 1-15 довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, змінило місцезнаходження з Запорізької області, м. Запоріжжя, вул. Рекордна, 20 «а» /214 на Закарпатську область, м. Чоп, вул. Берег, 2. 18 грудня 2009 року працівниками Ужгородського МВПМ ДПІ у м. Ужгороді було здійснено виїзд за юридичною адресою ТзОВ (юридична адреса: м. Чоп, вул. Берег, 2) та встановлено, що за вищевказаною адресою знаходиться Чопська міська рада, будь-яке майно, документи, які б свідчили про ведення будь-якої фінансово-господарської діяльності ТзОВ, відсутні. В результаті - складено акт незнаходження товариства за юридичною адресою. Згідно пояснень ОСОБА_3, який працює юристом-консультантом Чопської міської ради встановлено, що за адресою м. Чоп, вул. Берег, 2 знаходиться приміщення Чопської міської ради. ТзОВ за даною адресою приміщень не орендує. Державний реєстратор Чопської міської ради вчинив запис про підтвердження місцезнаходження ТзОВ за адресою м. Чоп, вул. Берег, 2 без перевірки його місцезнаходження. Вказані обставини вказують на те, що ТзОВ (керівник Чесняк С.М.) при зміні юридичної адреси, зокрема перереєстрації до м. Чоп, вул. Берег, 2 подало державному реєстратору виконавчого комітету Запорізької міської ради недостовірні дані - зокрема відносно зміни своєї юридичної адреси, оскільки за новою адресою ніколи не знаходилося, внаслідок чого реєстратор вніс до Держаного реєстру неправомірні записи № 1-15 в реєстраційній справі ТзОВ, а тому в порушення статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»№ 755-ІV (далі по тексту Закон України № 755-ІV), відомості, що містяться в державному реєстрі є недостовірними. Вищевказані обставини свідчать про те, що ТзОВ «Трейдколормет»не змінювало юридичної адреси, а тому записи державних реєстраторів виконавчого комітету Запорізької міської ради та Чопської міської ради по зміні юридичної адреси ТзОВ «Трейдколормет»є незаконними та підлягають скасуванню.
Під час судового розгляду даної справи представник позивача та прокурор позовні вимоги підтримали повністю з мотивів, які викладені в позовній заяві та просили суд задовольнити їх в повному обсязі. Крім того, в судовому засіданні додатково пояснили суду, що державні реєстратори перед проведенням реєстраційних дій повинні були перевірити інформацію щодо зміни ТзОВ місцезнаходження.
Відповідач Державний реєстратор виконавчого комітету Запорізької міської ради Запорізької області надіслав суду письмові заперечення, відповідно до яких позовні вимоги заперечує повністю. Зокрема, вказав наступне. 21 жовтня 2009 року державним реєстратором Виконавчого комітету Запорізької міської ради було проведено реєстраційну дію №1 103 107 0014 009308 «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах»в частині зміни місцезнаходження ТзОВ (ідентифікаційний код 33836908) з адреси: 69037 Запорізька область, місто Запоріжжя, вулиця Рекордна, будинок 20-А, кімната 214 на адресу: 89500, Закарпатська область, місто Чоп, вулиця Берег, будинок 2. Для проведення вищезазначених змін юридична особа надала державному реєстратору наступні документи: реєстраційна картка на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців; свідоцтвопро державну реєстрацію юридичної особи; документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи. Частиною першою статті 19 Закону України № 755-ІV визначено: у разі, якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не повязана із змінами до установчих документів юридичної особи або не підлягає державній реєстрації, виконавчий орган юридичної особи або уповноважена ним особа зобовязаний подати (надіслати рекомендованим листом) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі. У разі, якщо подається (надсилається) реєстраційна картка про внесення змін до відомостей про місцезнаходження юридичної особи, до неї додається свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи. Статтею 19 частиною 2 Закону України № 755-ІV державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо вони не передбачені частиною першою цієї статті. У звязку з цим просить у задоволенні адміністративного позову відмовити. Також у вказаному запереченні містится клопотання про розгляд справи без присутності державного реєстратора Виконавчого комітету Запорізькоїміської ради.
Відповідач Державний реєстратор виконавчого комітету Чопської міської ради Закарпатської області надіслав суду письмові заперечення, відповідно до яких позовні вимоги заперечує повністю. Зокрема, вказав наступне. Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців регулює Закон України № 755-ІV. 20 жовтня 2009 року державним реєстратором Запорізького міськвиконкому було проведено державну реєстрацію змін до установчих документів по юридичній особі ТзОВ «Трейдколормет», однією із змін була зміна юридичної адреси ТзОВ «Трейдколормет»з адреси: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Рекордна, 20-А, кімната 214 на адресу Закарпатська область, м. Чоп, вул. Берег, 2. Внаслідок чого, відповідно до Закону України № 755-ІV (стаття 14 пункти 1 та 5) державним реєстратором Запорізького міськвиконкому було знято з обліку справу ТзОВ «Трейдколормет»та переслано за новим місцезнаходженням юридичної особи. 12 листопада 2009 року у звязку із зміною юридичної адреси ТзОВ «Трейдколормет»з адреси Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Рекордна, 20-А, кімната 214 на адресу Закарпатська область, м. Чоп, вул. Берег, 2, до державного реєстратора Виконавчого комітету Чопської міської ради від державного реєстратора Виконавчого комітету Запорізької міської ради поштою надійшли документи реєстраційної справи ТзОВ «Трейдколормет»(код ЄДРПОУ 33836908). На підставі отриманої реєстраційної справи з описом документів по ТзОВ «Трейдколормет», державним реєстратором Чопського міськвиконкому 13 листопада 2009 року було внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про зміну місцезнаходження реєстраційної справи ТзОВ «Трейдколормет»(стаття 104 пункт 6 Закону України № 755-ІV). Тобто держаним реєстратором Чопського міськвиконкому було здійснено тільки технічну функцію «Взяття на облік»реєстраційної справи в електронному вигляді за новою юридичною адресою. Слід зазначити, що відповідно до Закону України № 755-ІV та листа-розяснення Представництва Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва у Закарпатській області від 11 березня 2009 року №59/01-12 «Про передачу реєстраційної справи юридичної особи»підстав для відмови у прийнятті реєстраційної справи юридичної особи державним реєстратором за новим місцезнаходженням не встановлено. Твердження позивача, що державний реєстратор Чопського міськвиконкому вчинив запис про підтвердження місцезнаходження ТОВ «Трейдколормет»за адресою м.Чоп, вул. Берег,2 без перевірки його місцезнаходження є безпідставним, так як: по-перше, внесення запису до ЄДР про «Взяття на облік»не є записом про підтвердженням місцезнаходження юридичної особи (підтвердження місцезнаходження юридичної особи, тобто підтвердження відомостей по юридичну особу, що значаться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців проводиться відповідно до статті 19 Закону України № 755-ІV); по-друге, за адресою м.Чоп, вул Берег, 2 знаходиться 3-ох поверхова будівля, в якій приміщення 2-го поверху використовується Чопською міською радою, а приміщення 1-го та 3-го поверху - юридичними та фізичними особами-підприємцями для офісів та іншої діяльності. При надходженні реєстраційної справи до державного реєстратора у звязку із зміною місцезнаходження юридичної особи, Законом України № 755-ІV для внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про «Взяття на облік»не передбачено здійснення державним реєстратором перевірки місцезнаходження юридичної особи за новою адресою. Отже, виходячи з вищенаведеного, при внесенні запису до ЄДР про зміну місцезнаходження реєстраційної справи ТзОВ «Трейдколормет», тобто, при взятті на облік реєстраційної справи ТзОВ «Трейдколормет»державним реєстратором Виконавчого комітету Чопської міської ради жодної норми Закону порушено не було, всі дії та записи до Єдиного державного реєстру, проведені державним реєстратором Чопського міськвиконкому стосовно ТзОВ «Трейдколормет»здійснені згідно статті 14 Закону України № 755-ІV. Державні реєстратори, відповідно до статті 17 пункту 1 Закону України № 755-ІV включають відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України. Відповідальність за подання державному реєстратору недостовірних відомостей несе заявник. І, відповідно до статті 53 пункту 4 Закону України № 755-ІV особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, які подаються державному реєстратору, завідомо неправдивих відомостей, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом.
Під час судового розгляду даної справи відповідач Державний реєстратор виконавчого комітету Чопської міської ради Закарпатської області позовні вимоги визнав та просив суд їх задовольнити.
Відповідно до статті 136 частини 3 КАС України судове рішення у звязку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Відповідно до статті 112 частини 4 КАС України суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Зясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх належними та допустимими доказами суд дійшов до висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити з огляду на наступне.
В судовому засіданні встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Трейдколормет», 10 листопада 2005 року було зареєстроване у виконавчому комітеті Запорізької міської ради Запорізької області як юридична особа, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 20).
21 жовтня 2009 року державним реєстратором Виконавчого комітету Запорізької міської ради Запорізької області було проведено реєстраційну дію № 1 103 107 0014 009308 «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах»в частині зміни місцезнаходження ТзОВ (ідентифікаційний код 33836908) з адреси: 69037 Запорізька область, місто Запоріжжя, вулиця Рекордна, будинок 20-А, кімната 214 на адресу: 89500, Закарпатська область, місто Чоп, вулиця Берег, будинок 2 (а.с. 17).
13 листопада 2009 року державним реєстратором Виконавчого комітету Чопської міської ради Закарпатської області було проведено реєстраційну дію «Взяття на облік» ТзОВ (ідентифікаційний код 33836908) місцезнаходження якого є: 89500, Закарпатська область, місто Чоп, вулиця Берег, будинок 2 (а.с. 18).
Товариство з обмеженою відповідальністю «Трейдколормет»Ужгородською міжрайонною державною податковою інспекцією у Закарпатській області було взято на облік як платника податків, про що свідчить дублікат довідки № 12/29-00 від 28 січня 2010 року форми № 4-ОПП (а.с. 9).
Відповідно до статті 1 абзацу 6 Закону України № 755-ІV місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган);
Відповідно до статті 4 частин 1 та 2 Закону України № 755-ІV державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру.
Відповідно до статті 14 частини 1 абзацу 2, частин 2, 4 та 6 Закону України № 755-ІV передача реєстраційних справ здійснюється в разі зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці. Передача реєстраційних справ у випадку, який передбачено абзацом другим частини першої цієї статті, здійснюється на підставі державної реєстрації відповідних змін до установчих документів юридичної особи або державної реєстрації зміни місця проживання фізичної особи - підприємця. За наявності підстави, що передбачена абзацом другим частини першої цієї статті, державний реєстратор протягом десяти робочих днів з дати державної реєстрації зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця зобов'язаний передати за описом реєстраційну справу державному реєстратору за новим місцезнаходженням юридичної особи або за новим місцем проживання фізичної особи - підприємця. Державний реєстратор, який отримав реєстраційну справу, зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дати її прийому повідомити рекомендованим листом юридичну особу або фізичну особу - підприємця про зміну місцезнаходження реєстраційної справи та внести до Єдиного державного реєстру запис про зміну місцезнаходження реєстраційної справи.
Відповідно до статті 31 Закону України № 755-ІV у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи. Державний реєстратор у строк, що не перевищує двох робочих днів з дати надходження судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, вносить до Єдиного державного реєстру запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо інше не встановлено судовим рішенням, та в той же день повідомляє органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування про внесення такого запису.
Тобто, лише після того, як судовим рішенням буде визнано повністю або частково недійсними зміни до установчих документів юридичної особи, то лише тоді державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Відповідно до статті 38 частини 2 Закону України № 755-ІV наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням є підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи.
Тобто лише при наявності в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням суд може постановити рішення щодо саме припинення юридичної особи взагалі.
Відповідно до статті 3 частини 1 пункту 8 КАС України позивачем є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також субєкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду. Отже позивачем у даній адміністративній справі є саме Ужгородська міжрайонна державна податкова інспекція у Закарпатській області.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 10 пунктів 11 та 111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»державні податкові інспекції, в тому числі, виконують такі функції: подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна; подають до судів позови про застосування санкцій, повязаних із забороною організації і проведення азартних ігор на території України.
Відповідно до статті 11 частини 1 пунктів 17 та 18 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, в тому числі, звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності; звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про застосування санкцій, повязаних із забороною організації і проведення азартних ігор на території України.
Отже, вказаним вище Законом передбачені виключні випадки, при настанні яких органи державної податкової служби мають право звернення до суду.
Враховуючи те, що відповідачі діяли виключно в межах повноважень, що передбачені Законом України № 755-ІV, не уповноважені здійснювати перевірку даних, що надаються юридичними особами і які вносяться до Єдиного державного реєстру, а також те, що законодавством не передбачено право позивача звертатися до суду з позовом саме про відміну державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, то у задоволенні позовної заяви слід відмовити.
Керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовної заяви Ужгородського міжрайонного прокурора Закарпатської області в інтересах держави в особі позивача Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції у Закарпатській області до Державного реєстратора виконавчого комітету Чопської міської ради Закарпатської області та Державного реєстратора виконавчого комітету Запорізької міської ради Запорізької області з участю третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідачів Товариства з обмеженою відповідальністю «Тейдколормет»про визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації щодо зміни місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Тейдколормет»відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У випадках, встановлених статтею 167 частиною 4 цього Кодексу десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
ГоловуючийГаврилко С.Є.