Єдиний державний реєстр судових рішень
ЄУН 193/145/26
Провадження № 3/193/74/26
П О С Т А Н О В А
іменем України
25 лютого 2026 року сел. Софіївка
Суддя Софіївського районного суду Дніпропетровської області Кащук Д.А.,за участю секретаря судового засідання Губи О.А., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Управління державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Дніпропетровській області стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонера, РНОКПП: НОМЕР_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
05.12.2025 о 04 год 30 хв. в Дніпропетровській області, Криворізький район, поблизу с.Андріївка, Макортівське водосховище, гр. ОСОБА_1 спільно з гр. ОСОБА_2 здійснював лов водних біоресурсів з човна Kolibru на заборонені знаряддя лову: сітка жилкова 4 шт загальною довжиною 300 м, виловлена риба: карась сріблястий 10 шт вагою 5 кг, судак 2 шт вагою 1,5 кг, щука 1 шт вагою 0,9 кг, плоскирка 1 шт 0,2 кг, рак 1 шт 0,05 кг, чим спричинив збитки рибному господарству держави на суму 31348 грн.. Своїми діями порушив вимоги п.п.1 п.1 розділ 4 «Правил любительського і спортивного рибальства», затверджених Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 19 вересня 2022 року №700, ст. 63 ЗУ «Про тваринний світ», чим вчинив правопорушення, передбачене ч.4 ст.85 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину визнав повністю та підтвердив обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Вивчивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин справи, вирішення її в точності відповідності з законом.
Згідно ст.251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність або відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, яка використовується при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст.252 КУпАП висновок про наявність вини ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Так, згідно зі ст. 63 Закону України «Про тваринний світ» порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу тягне за собою адміністративну, цивільно-правову чи кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Відповідно до п.п.1 п.1 розділу 4 «Правил спортивного та любительського рибальства», затверджених Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 19 вересня 2022 року №700, забороняється добування (вилов) такими знаряддями, зокрема сітками та пастками усіх типів та конструкцій, а також іншими сітковими знаряддями добування (вилову), за винятком раколовок конструкції «хапка», підсак та ручних драг, встановлених цими Правилами розмірів.
Частиною 4 статті 85 КУпАП передбачена відповідальність за грубе порушення правил рибальства (рибальство із застосуванням вогнепальної зброї, електроструму, вибухових або отруйних речовин, інших заборонених знарядь лову, промислових знарядь лову особами, які не мають дозволу на промисел, вилов водних живих ресурсів у розмірах, що перевищують встановлені ліміти або встановлену правилами любительського і спортивного рибальства добову норму вилову).
Вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаного правопорушення підтверджується наступними письмовими доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення від 05.12.2025 серії ДП № 003149, складеним уповноваженою на те посадовою особою, у якому відображені обставини і подія вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП та у якому останній поставив свій підпис (а.с.1,2);
- описом знарядь незаконного добування водних живих ресурсів, плавучих, транспортних засобів, зброї та боєприпасів, спеціальних документів, водних живих ресурсів від 05.12.2025, згідно якого вбачається, що у ОСОБА_1 було вилучено човен гумовий Kolibru у кількості 1 шт. довжиною 2,5 м, шириною 1,5 м, висотою 0,4 м зеленого кольору, весло у кількості 2 шт довжиною 1,35 м сріблясто - чорного кольору, карась сріблястий 10 шт вагою 5 кг, судак 2 шт вагою 1,5 кг, щука 1 шт вагою 0,9 кг, плоскирка 1 шт вагою 0,2 кг, рак 1 шт вагою 0,05 кг, сітку жилкову у кількості 1 шт L-50 м H-2 м Q-45 мм білого кольору, сітку жилкову у кількості 1 шт L-50 м H-3 м Q-55 мм жовтого кольору, сітку жилкову у кількості 1 шт L-50 м H-3 м Q-55 мм жовтого кольору, сітку жилкову у кількості 1 шт L-150 м H-3 м Q-60 мм жовтого кольору (а.с. 3);
- розрахунком збитків до протоколу серії ДП №003149 від 05.12.2025 відповідно до якого сума збитків складає 31348 грн. (а.с.4).
Таким чином, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП, тобто грубе порушення правил рибальства (лов риби забороненим знаряддям лову).
При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом також не встановлено.
Із врахуванням вищезазначених обставин справи, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, відсутність обставин, що пом`якшують та обтяжують відповідальність, суд дійшов висновку, що до ОСОБА_1 слід застосувати стягнення в межах санкції ч.4 ст.85КУпАП у виді штрафу в розмірі двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.
Щодо заподіяної ОСОБА_1 державі майнової шкоди у розмірі 31348 грн. 00 коп. суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 КУпАП, якщо у результаті вчинення адміністративного правопорушення заподіяно майнову шкоду громадянинові, підприємству, установі або організації, то адміністративна комісія, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про відшкодування винним майнової шкоди, якщо її сума не перевищує двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а суддя районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду - незалежно від розміру шкоди.
Згідно ч. 3 ст. 40 КУпАП, в інших випадках, питання про відшкодування майнової шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням, вирішується в порядку цивільного судочинства.
Тобто, зазначена норма статті передбачає у даному випадку право суду, а не його обов`язок, вирішити питання про відшкодування винним майнової шкоди.
Оскільки правопорушенням було завдано шкоду саме державі, а не громадянинові, підприємству, установі або організації, то збитки за цією постановою стягненню не підлягають; питання про стягнення з порушника заподіяної ним шкоди рибним ресурсам держави, відповідно до вимог ч. 3 ст.40 КУпАП, може бути вирішено судом в порядку цивільного судочинства.
Таким чином, відповідно до ч. 3 ст. 40 КУпАП, питання про відшкодування майнової шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням, повинно вирішуватися в порядку цивільного судочинства.
Згідно ст.40-1 КУпАП з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, стягується судовий збір у розмірі 665,60 грн.
Керуючись ст.40-1, 85, 251, 252, 256, 283-285 КУпАП, суддя
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 (триста сорок) гривень 00 копійок (отримувач ГУК у Дн-кій обл/м. Дніпро/21081100 ЄДРПОУ 37988155, банк отримувача Казначейство України (ел. Адм. подат.) номер рахунку IBAN UA 948999980313000106000004569, код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу «Адміністративні штрафи та інші санкції. Водні біоресурси), з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення: човен гумовий Kolibru у кількості 1 шт. довжиною 2,5 м, шириною 1,5 м, висотою 0,4 м зеленого кольору, весло у кількості 2 шт довжиною 1,35 м сріблясто - чорного кольору, сітку жилкову у кількості 1 шт L-50 м H-2 м Q-45 мм білого кольору, сітку жилкову у кількості 1 шт L-50 м H-3 м Q-55 мм жовтого кольору, сітку жилкову у кількості 1 шт L-50 м H-3 м Q-55 мм жовтого кольору, сітку жилкову у кількості 1 шт L-150 м H-3 м Q-60 мм жовтого кольору, яку вилучено у ОСОБА_1 , згідно опису знарядь незаконного добування водних живих ресурсів, плавучих, транспортних засобів, зброї та боєприпасів, спеціальних документів, водних живих ресурсів, згідно протоколу серії ДП №003149 від 05.012.2025 року, які знаходиться на зберіганні за адресою вул. Набережна Перемоги, буд. 81, м. Дніпро.
Карась сріблястий 10 шт вагою 5 кг, судак 2 шт вагою 1,5 кг, щука 1 шт вагою 0,9 кг, плоскирка 1 шт вагою 0,2 кг, рак 1 шт вагою 0,05 кг, які передані на зберігання ФОП « ОСОБА_3 » (РНОКПП НОМЕР_2 ), згідно накладної №87 від 05.12.2025 реалізувати, а кошти від реалізації конфіскувати на користь держави.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 коп. (Отримувач: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, розрахунковий рахунок UA908999980313111256000026001, код ЄДРПОУ одержувача 37993783, МФО банку 899998, банк одержувача Казначейство України (ЕАП)).
Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанову суду може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Софіївський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Д.А.Кащук