Постанова № 13434317, 23.12.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2010
Номер справи
15384/10/2070
Номер документу
13434317
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

23.12.2010 р. №2а- 15384/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бартош Н.С.,

при секретарі судового засідання Чупікової О.С.,

за участю представника позивача Семенченка В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Краснокутському районі Харківської області до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -

встановив:

Позивач, Державна податкова інспекція у Краснокутському районі Харківської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2, в якому просить суд стягнути з відповідача на користь державного бюджету заборгованість з земельного податку в сумі 382,81 грн. на р/р 33212813700328, МФО 851011, код 24134395, банк ГУДК в Харківській області, одержувач УДК у Краснокутському районі, обґрунтовуючи свої вимоги наступним.

Відповідач має у власності земельну частку (пай) в розмірі 4,6743 га, що підтверджено державним актом № 002486 серії ХР.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про плату за землю»об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.

Субєктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Відповідно до ч. 5 ст. 7 Закону України «Про плату за землю»ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки, але не вище ніж у два рази від середніх ставок податку з урахуванням коефіцієнтів, встановлених частинами другою і третьою цієї статті.

Пунктом 1 Рішення ХХХXIV сесії V скликання Рябоконевської сільської ради Краснокутського району Харківської області від 21 травня 2010 року затверджені ставки земельного податку за земельні ділянки, отримані в рахунок земельних частик (паїв) в розмірі за 1 га ріллі - 13,76 грн.

Відповідно до ч. 3 ст. 14 Закону України «Про плату за землю»нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.

Згідно з вимогами ст. 15 вище вказаного Закону власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

У відповідності з вимогами ст. 17 зазначеного Закону земельний податок, а також орендна плата і земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.

Відповідачу відповідно до вимог чинного законодавства України податковим органом нараховане податкове зобов'язання зі сплати за землю в розмірі 42,07 грн., про що 13.07.2010 року винесене рішення №0026661700. 13 липня 2010 року рішення було вручене боржнику. Сума податкового боргу є узгодженою.

Податковий борг відповідача, як зазначає позивач, з земельного податку становить 382,81грн.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Представник позивача в судовому засіданні надав заяву в якій відкликав частину позовних вимог на суму 340,74 грн., та просив стягнути з ОСОБА_2 суму в розмірі 42,07 грн.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Згідно довідки Державної податкової інспекції у Краснокутському районі Харківської області ОСОБА_2 має у власності земельну частку (пай) в розмірі 4,6743 га. (а.с. 8).

Рішенням ХХХXIV сесії V скликання Рябоконевської сільської ради Краснокутського району Харківської області від 21 травня 2010 року затверджені ставки земельного податку за земельні ділянки, отримані в рахунок земельних частик (паїв) в розмірі за 1 га ріллі - 13,76 грн. (а.с.11-12).

Відповідачу Державною податковою інспекцією у Краснокутському районі Харківської області нараховане податкове зобов'язання з плати за землю в розмірі 42,07 грн., про що 13.07.2010 року винесене рішення №0026661700, яке було вручене боржнику, а тому сума податкового боргу є узгодженою.

На час розгляду справи заборгованість відповідачем не була сплачена.

Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04 грудня 1990 року № 509-XII до функцій органів державної податкової служби входить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів обов'язкових платежів).

Відповідно до п. 1.1 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року № 2181-III платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про плату за землю»від 03 липня 1992 року№ 2535-XII об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про плату на землю»від 03 липня 1992 року №2535 використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Згідно із ч.4 ст.7 Закону України «Про плату на землю»ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки, але не вище ніж у два рази від середніх ставок податку з урахуванням коефіцієнтів, встановлених частиною другою і третьою цієї статті.

Згідно із ч.3 ст.14 Закону України «Про плату на землю»нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.

Відповідно до ст.ст. 26, 27 Закону України «Про плату на землю» за порушення Закону України «Про плату на землю»платники несуть відповідальність, передбачену Земельним кодексом України та законами України. Контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

Згідно з п.11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу»органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до п.п. 17.1.7. п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу, при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Згідно із п.п. 5.2.1. п.5.2. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Приписами абзацу 3 п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»встановлено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах «а»-«в»підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Згідно з п.п.16.1.1 п.16.1 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Згідно п.п.16.4.1 п. 16.4 ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»встановлено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Відповідно до п.п.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Податковим органом було додержано процедуру визначення суми податкового зобовязання, здійснено заходи щодо погашення податкового боргу у встановленому законодавством порядку. Рішення про визначення суми земельного податку та податкові вимоги про сплату боргу відповідачем отримані та оскаржені не були.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 155 КАС України, у випадку надходження від позивача заяви про відкликання адміністративного позову, суд залишає зазначену позовну заяву без розгляду.

Згідно із ч. 3 ст. 155 КАС України, особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.

Із врахуванням вищевикладених обставин суд адміністративний позов в частині в частині стягнення земельного податку в сумі 340,00 грн. залишає без розгляду, а в частині стягнення заборгованості в сумі 42.07 грн. вважає, що позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 72, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Краснокутському районі Харківської області до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості в частині стягнення земельного податку в сумі 340,00 грн. залишити без розгляду.

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Краснокутському районі Харківської області до ОСОБА_2 в частині стягнення заборгованості в сумі 42.07 грн. - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) заборгованість з земельного податку на користь державного бюджету, шляхом перерахування вказаної суми на р/р 33212813700328, МФО 851011, код 24134395, банк: ГУДКУ в Харківській області, одержувач УДК у Краснокутському районі Харківської області у сумі 42.07 грн. (сорок дві гривні 07 копійок) 42.07 грн. (сорок дві гривні 07 копійок).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

У повному обсязі постанова виготовлена 30.12.2010 року.

Суддя Бартош Н.С.