ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а-2784/10/1970
"09" листопада 2010 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Осташа А.В. при секретарі Твердохліб Н.В.
за участю:
представників позивача - ОСОБА_1. та ОСОБА_2.;
представника відповідача 1: відділу державних реєстраторів Тернопільської міської ради Мелех О.Р.;
представника відповідача 2: Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції Жукевич Л.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні залі суду місті Тернополі адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ілона»
до відділу державних реєстраторів Тернопільської міської ради та Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції
про скасування актів індивідуальної дії та зобов»язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ілона»звернулося до суду з адміністративним позовом до відділу державних реєстраторів Тернопільської міської ради та Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції про зобовязання державного реєстратора анулювати запис до ЄДР №16461430004000963 від 4 червня 2007 року щодо відсутності ТОВ «Ілона»за місцезнаходженням і визнання його недостовірним та скасувати акт Тернопільської ОДПІ №284/29-15/21167036 від 15 липня 2010 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість і поновити ТОВ «Ілона»як платника податку на додану вартість.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що товариство з обмеженою відповідальністю «Ілона»станом на 8 червня 2007 року знаходилось за адресою яка на той час була внесена до Єденого державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців. Позивач пояснює це тим, що ТОВ «Ілона»повністю і своєчасно виконує всі покладені на нього податковим законодавством обовязки, а саме вчасно подає звіти, декларації про доходи, відповідає на всі надіслані Тернопільською ОДПІ листи та кореспонденцію, в товариства відсутня заборгованість за ПДВ станом на 5 липня 2010 року. Крім того, підтвердженням місцезнаходження ТОВ «Ілона»за адресою вказаною в єдиному державному реєстрі є те, що згідно довідки ТОВ «Міське бюро технічної інвентаризації»квартира за адресою АДРЕСА_2 в м. Тернопіль станом на червень 2007 року належала на праві власності одному із учасників товариства.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю та додатково пояснили, що державним реєстратором відділу державних реєстраторів Тернопільської міської ради при внесені запису до єдиного державного реєстру про відсутність ТОВ «Ілона» за вказаною адресою не було дотримано вимог ст..19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», оскільки повідомлення рекомендованим листом про підтвердження реєстраційних відомостей від державного реєстратора на адресу товариства не надсилалось. Представники позивача наголосили на тому, що ні на їх запит ні в судовому засіданні відділ державних реєстраторів не надав листа з конвертом та корінцем повідомлення яке б повернулось на його адресу.
Крім того, представники позивача пояснили, що податковий орган приймаючи рішення про анулювання дії свідоцтва платника ПДВ зобовязаний був провести через податкову міліцію перевірку по встановленню місцезнаходження товариства.
Представник відповідача 1. відділу державних реєстраторів Тернопільської міської ради позов не визнала, позицію виклала в письмовому запереченні. Згідно заперечення, позов не підлягає до задоволення, оскільки вносячи запис до єдиного державного реєстру про відсутність ТОВ «Ілона»за вказаною адресою державний реєстратор діяла у відповідності до вимог ст..19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців». Крім того, пояснила, що у державного реєстратора немає обовязку зберігати конверт з корінцем повідомлення який надійшов з поштового відділення з відміткою про відсутність юридичної особи за вказаною адресою.
З врахуванням викладеного, представник відповідача 1. просить відмовити в задоволенні позовних вимог ТОВ «Ілона».
Представник відповідача 2. Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції також заперечили проти позовних вимог, посилаючись на те, що єдиною підставою для прийняття оспорюваного акту про анулювання реєстрації ТОВ «Ілона» як платника податку на додану вартість відповідно до п.п. «е»п.9.8. ст..9 Закону України «Про податок на додану вартість»послужила наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про відсутність товариства за його місцезнаходженням. Крім того, представник відповідача 2. пояснила, що ніяких перевірок по встановленню місцезнаходження ТОВ «Ілона»податковою міліцією не проводилось.
З врахуванням викладеного, представник відповідача 2 вважає позовні вимоги безпідставними та просить відмовити в їх задоволенні.
Крім пояснень представників сторін судом досліджені письмові докази, наявні у матеріалах справи, які подані позивачем та відповідачем.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників позивача та відповідачів, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково, з наступних міркувань.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Ілона»ЛТД було зареєстровано 1 лютого 1995 року виконавчим комітетом Тернопільської міської ради з присвоєнням ідентифікаційного коду №21167036, про що йому було видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО №329982.
11 липня 1997 року Державною податковою адміністрацією у місті Тернополі товариству було видано свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість.
15 липня 2010 року Тернопільською обєднаною державною податковою інспекцією складено акт №284/29-15/21167036 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Ілона».
Підставою для складення такого акту послужив запис № 16461430004000963 від 8 червня 2007 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб про відсутність товариства за його місцезнаходженням.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» від 17 травня 2003 року №755-ІV (далі по тексту Закон 755), місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи. які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
ТОВ «Ілона»згідно установчих документів знаходилось на момент державної реєстрації за адресою: АДРЕСА_1- по адресі одного із засновників, який одночасно і являється керівником даного товариства ОСОБА_1.
Рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 18 жовтня 1995 року №840 було перейменовано назву АДРЕСА_1 на АДРЕСА_2
Відповідно до ч.7 ст.19 Закону 755 із змінами та доповненнями станом на 1 липня 2007 року, не пізніше тринадцяти місяців з дня подачі (надіслання рекомендованим листом) останньої реєстраційної картки, що містить відомості про юридичну особу, юридична особа зобов'язана подати (надіслати рекомендованим листом) державному реєстратору реєстраційну картку встановленого зразка про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Частиною 8 статті 19 Закону 755 в редакції станом на 1 липня 2007 року, регламентовано, що, якщо до Єдиного державного реєстру не внесено запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, то в разі неодержання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу в установлений частиною сьомою цієї статті строк, а також у разі одержання державним реєстратором від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний у строк, що не перевищує десяти робочих днів з дати, яка встановлена для подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу, або з дати одержання повідомлення від органу державної податкової служби, направити рекомендованим листом юридичній особі повідомлення про необхідність подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
У повідомленні зазначаються підстава його надіслання, остання дата одержання державним реєстратором реєстраційної картки від юридичної особи або найменування органу державної податкової служби, який надіслав повідомлення про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, та дата цього повідомлення.
Державний реєстратор залишає реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу без розгляду та повідомляє про це заявника у випадках і в порядку, встановлених частиною п'ятою цієї статті.
У разі повернення до державного реєстратора рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за вказаною адресою або неподання юридичною особою протягом місяця з дати направлення їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
З оглянутої в судовому засіданні реєстраційної справи ТОВ «Ілона»вбачається, що серед документів які зібрані в ній відсутній рекомендований лист з відміткою відділення звязку про відсутність ТОВ «Ілона»за місцезнаходженням.
Судом не приймаються до уваги твердження представника відповідача 1 з приводу того, що доказами того, що правомірно було внесено запис про відсутність товариства «Ілона»за вказаною адресою є реєстр відправлених повідомлень, а також відмітка в журналі вихідної кореспонденції, оскільки такі документи можуть підтверджувати тільки факт надіслання листа на адресу позивача, але жодним чином не можуть доводити того факту, що ТОВ «Ілона»було відсутнє за місцемзнаходження.
Інших доказів правомірності внесення запису до Єдиного державного реєстру про відсутність ТОВ «Ілона»за вказаною адресою відповідачам 1 у відповідності до ст.71 КАС України, не надано, а судом таких не здобуто.
З врахуванням викладеного, суд вважає, що внесення державним реєстратором до Єдиного державного реєстру запису про відсутність ТОВ «Ілона»за вказаною адресою, є необґрунтованим та неправомірним.
Що стосується позовних вимог в частині скасування акту Тернопільської ОДПІ від 15 липня 2010 року про анулювання реєстрації платника ПДВ, суд вважає за необхідне зазначити наступне:
З набранням чинності 01.07.2010 р. Законом України від 20 травня 2010 року N 2275-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", яким, зокрема, було доповнено новими нормами пункт 9.8 статті 9 Закону України від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" (далі Закон 168) та відповідно надано право органам державної податкової служби здійснювати анулювання реєстрації платників ПДВ, у разі якщо по платнику ПДВ в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців зроблено запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, а також якщо установчі документи особи, зареєстрованої як платник ПДВ, за рішенням суду визнані недійсними.
Відповідно до пункту 9.8 статті 9 Закону реєстрація платника ПДВ діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, визначених у підпунктах цього пункту Закону.
Зокрема, підпунктом "е" пункту 9.8 статті 9 Закону передбачено анулювання реєстрації платника ПДВ у разі, якщо по платнику ПДВ в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців зроблено запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням.
Порядок проведення процедури анулювання реєстрації платника ПДВ регулюється Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 1 березня 2000 року N 79, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 3 квітня 2000 року за N 208/4429 (далі - Положення).
Крім того, Державна податкова адміністрація України зобов'язує забезпечити належний рівень взаємодії між структурними підрозділами органів державної податкової служби при проведенні процедури анулювання реєстрації платників ПДВ, по яких в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців зроблено запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням, враховуючи вимоги, визначені "Алгоритмом організації роботи органів державної податкової служби щодо відпрацювання платників ПДВ, які відсутні за зареєстрованим місцезнаходженням, з метою анулювання реєстрації платників ПДВ згідно із підпунктом "е" пункту 9.8 статті 9 Закону", доведеним на регіональні ДПА телеграмою від 09.07.2010 р. N 13694/7/29-1017.
Згідно вищенаведеного Алгоритму, підрозділи інформатизації формують переліки платників ПДВ, які відсутні за зареєстрованим місцезнаходженням, окремо по кожному реєстраційному стану та передають їх підрозділам оподаткування для підготовки запитів. Підрозділи оподаткування готують запити на встановлення місцезнаходження та передають їх підрозділам податкової міліції (максимальний строк підготовки запитів - 5 днів*). Підрозділи податкової міліції за результатами проведених заходів у разі невстановлення місцезнаходження готують службові записки про відсутність платників податків за місцезнаходженням та передають їх підрозділам реєстрації та обліку платників податків та підрозділам оподаткування (максимальний строк відпрацювання запитів - 10 днів*). Підрозділи реєстрації та обліку платників податків щодо платників ПДВ, які відсутні за зареєстрованим місцезнаходженням, направляють державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою N 18-ОПП (максимальний строк підготовки повідомлень - 5 днів*). Підрозділи реєстрації та обліку платників податків здійснюють постійний моніторинг платників податків, щодо яких направлено повідомлення за формою N 18-ОПП, та відомостей, які надходять від державного реєстратора. У разі отримання відомостей щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про відсутність платника ПДВ за зареєстрованим місцезнаходженням невідкладно подають пропозиції щодо анулювання реєстрації платника ПДВ комісії, утвореній відповідно до розпорядження керівника податкового органу згідно з Положенням про реєстрацію платників ПДВ, затвердженим наказом ДПАУ від 01.03.2000 р. N 79 та зареєстрованим у Мін'юсті України 03.04.2000 р. за N 208/4429 (максимальний строк розгляду питання комісією та складання акта - 10 днів*), складають акти про анулювання реєстрації платників ПДВ. Юридичні підрозділи у встановленому порядку направляють до суду позови про визнання недійсним запису про державну реєстрацію з моменту реєстрації, припинення юридичної особи та визнання недійсним свідоцтва платника ПДВ з моменту його видачі щодо платників, які задіяні в схемах мінімізації податкових зобов'язань з ПДВ та відповідно є "вигодоформуючими" або "транспортуючими" суб'єктами господарювання.
Як вбачається з матеріалів справи Тернопільською ОДПІ при складенні акта про анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ «Ілона»даного алгоритму дотримано не було. При складанні акта комісія Тернопільської ОДПІ обмежилась тільки даними з Єдиного державного реєстру.
Крім того, незважаючи на присутність у формі акту графи про дані від податкової міліції про факт відсутності чи неможливості установити місцезнаходження юридичної особи, комісією такі дані з податкової міліції не витребовувалися.
Таким чином, судом встановлено, що при складанні акту про анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ «Ілона»Тернопільською ОДПІ не дотримано Алгоритму організації роботи органів державної податкової служби щодо відпрацювання платників ПДВ, які відсутні за зареєстрованим місцезнаходженням, з метою анулювання реєстрації платників ПДВ згідно із підпунктом "е" пункту 9.8 статті 9 Закону, який був доведений до ТОДПІ телеграмою ДПА України від 9 липня 2010 року №13694/7/29-1017.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Аналізуючи дії державного реєстратора по внесенню запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб про відсутність ТОВ «Ілона»за вказаною адресою та акт Тернопільської ОДПІ про анулювання реєстрації платника ПДВ, суд прийшов до висновку, що вони прийняті з порушенням вимог закону, та необґрунтовано тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, та є такими, що порушують права та інтереси позивача.
Приходячи до висновку про часткове задоволення позовних вимог, та обираючи спосіб захисту порушених прав позивача, суд користуючись повноваженнями наданими ч.2 ст.11 КАС України, виходить за межі позовних вимог, і приходить до переконання про захист порушених прав позивача шляхом скасування (відмінити) з моменту реєстрації в Єдиному державному реєстрі запису № 16461430004000963 з приводу внесення інформації про відсутність юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Ілона»за її місцезнаходженням та визнання нечинним з моменту прийняття акту Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції №284/29-15/21167036 від 15 липня 2010 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Разом з тим, суд вважає, що позовні вимоги в частині поновлення ТОВ «Ілона»як платника ПДВ до задоволення не підлягають, оскільки визнання нечинним з моменту прийняття акту Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції №284/29-15/21167036 від 15 липня 2010 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість має наслідком відновлення дії свідоцтва платника ПДВ.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України судові витрати понесені позивачем стягуються з Державного бюджету України.
Керуючись статтями 19 Конституції України, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», ст.ст. 11, 71, 94, 160-163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Скасувати (відмінити) з моменту реєстрації в Єдиному державному реєстрі запис № 16461430004000963 з приводу внесення інформації про відсутність юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Ілона» за її місцезнаходженням.
Визнати нечинним з моменту прийняття акт Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції №284/29-15/21167036 від 15 липня 2010 року про аналювання реєстрації платника податку на додану вартість.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України в користь ТОВ «Ілона»3 гривні 40 копійок судових витрат.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу (оголошення вступної та резолютивної частини постанови), а також: прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подасться протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 15 листопада 2010 року.
Головуючий суддяОсташ А. В.
копія вірна
СуддяОсташ А. В.