Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/34578/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 лютого 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Радчука А.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом Фермерського господарства "Полепродукт" (вул. Транспортна, 3, м. Болград, Одеська обл., 68705, код ЄДРПОУ 31728516) до Болградської міської ради Одеської області (вул. Шпитальна, 45, м. Болград, Одеська обл., 68702, код ЄДРПОУ 04057008) про визнання протиправним та скасувати рішення, -
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Фермерського господарства "Полепродукт" до Болградської міської ради Одеської області, у якій позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Болградської міської ради Одеської області "Про проведення інвентаризації земель комунальної власності Болградської територіальної громади" від 29.04.2021 року за № 334-VIII, в частині зміни цільового призначення земельної ділянки, площею 0,3344 га, яка розташована за адресою: Одеська область, м. Болград, вул. Училищна, 120, кадастровий номер: 5221410100:02:006:0069 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
Адміністративний позов поданий за допомогою системи Електронний суд.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Фермерське господарство "Полепродукт" є власником нежитлової будівлі, яка розташована за адресою: Одеська область, м.Болград, вул.Училищна, 120, на підставі Договору купівлі-продажу № 03-12-24 від 24.12.2003 року. Зазначена нежитлова будівля знаходиться на земельній ділянці площею 0,3344 га, якою позивач користується на підставі Договору оренди землі від 16.02.2007 року, укладеному з Болградською міською радою. Згідно з рішенням Болградської міської ради Одеської області від 14.02.2007 року № 264-У "Про надання в оренду ФГ "Полепродукт" земельної ділянки під власними будинками і спорудами, розташованого по вул. Училищній, 120", зазначена земельна ділянка була переведена в землі запасу житлової та громадської забудови м.Болград. Отже, відповідно Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженого Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 р. за № 1011/18306, відносилась до Секції В"Землі житлової та громадської забудови". З моменту укладання зазначеного Договору оренди землі позивач сплачував орендну плату, передбачену договором. 01.11.2021 року вказана земельна ділянка була сформована з присвоєнням кадастрового номеру: 5221410100:02:006:0069. Згідно з Державним реєстром речових прав на нерухоме майно, право власності на зазначену земельну ділянку належить відповідачу. Відповідно до рішення Болградської міської ради від 28.07.2022 року за № 1214-VIII зазначена земельна ділянка була повторно передана позивачу в оренду.
У позові зазначено, що у липні 2025 року голова Фермерського господарства "Полепродукт" у спілкуванні з посадовою особою відповідача довідався, що відповідно до рішення "Про проведення інвентаризації земель комунальної власності Болградської територіальної громади" № 334-VIII від 29.04.2021 року вищезазначеній земельній ділянці, площею 0,3344 га, яка розташована за адресою: Одеська область, м.Болград, вул.Училищна, 120, визначено цільове призначання для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
Не погоджуючись з рішенням Болградської міської ради Одеської області "Про проведення інвентаризації земель комунальної власності Болградської територіальної громади" від 29.04.2021 року за № 334-VIII, в частині зміни цільового призначення земельної ділянки, площею 0,3344 га, яка розташована за адресою: Одеська область, м. Болград, вул. Училищна, 120, кадастровий номер: 5221410100:02:006:0069 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, позивач звернувся до суду з даним позовом.
У своїх доводах позивач посилається на те, що зазначена земельна ділянка з 2003 року не використовувалась позивачем за таким цільовим призначенням, отже його зміна не відповідає фактичному використанню земельної ділянки. У свою чергу, невірне встановлення цільового призначання землі, призвело до невірного розрахування орендної плати за землю, а саме її надмірного нарахування. При цьому, позивач стверджує, що відповідачем порушено процедуру зміни цільового призначення земельної ділянки, передбачену ст.20 Земельного кодексу України, а саме проведено без погодження із землекористувачем, тобто ФГ "Полепродукт".
Ухвалою суду від 20.10.2025 року відкрито провадження по справі та повідомлено сторін, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України.
Також цією ухвалою суд витребував від Болградської міської ради Одеської області копію рішення "Про проведення інвентаризації земель комунальної власності Болградської територіальної громади" від 29.04.2021 року за № 334-VIII та всі матеріали, які були підставою для його прийняття.
31.10.2025 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач проти задоволення позову заперечує. Відповідач у відзиві стверджує, що згідно Додатку до рішення № 334-VIII, в якому наведено перелік земельних ділянок, інвентаризацію яких планував зробити на той час відповідач, відсутня земельна ділянка за адресою: Одеська область, м. Болград, вул. Училищна, 120, з огляду на що позовна вимога про визнання протиправним та скасування рішення від 29.04.2021 року за № 334-VIII не може бути виконана, оскільки вказане рішення не стосується позивача і не порушує будь-які його права чи інтереси.
Разом із відзивом відповідач надав до суду копію рішення Болградської міської ради Одеської області Про проведення інвентаризації земель комунальної власності Болградської територіальної громади від 29.04.2021 року за № 334-VIII та додатку до нього.
25.11.2025 року представником позивача подано клопотання про витребування доказів, обґрунтоване тим, що позивач не був ознайомлений з відповідним рішенням відповідача, яким було призначено проведення інвентаризації земельної ділянки за адресою: Одеська область, м. Болград, вул. Училищна, 120, яка знаходиться у користуванні позивача, із зміною її цільового призначення, та навіть не знав про його існування, а тому вважав, що саме рішенням відповідача від 29.04.2021 року за № 334-VIII були порушені його права. У зв`язку з викладеним, для надання можливості змінити позовні вимоги з метою оскарження належного рішення відповідача (яким порушено право позивача) про проведення інвентаризації земельної ділянки за адресою: Одеська область, м. Болград, вул. Училищна, 120, із зміною її цільового призначення, позивач просить витребувати у Болградської міської ради Одеської області рішення із додатками та документами, які послугували підставою для винесення рішення, яким було призначено проведення інвентаризації земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , та змінене цільове призначення зазначеної земельної ділянки.
Ухвалою суду від 26.01.2026 року витребувано від Болградської міської ради Одеської області інформацію у вигляді належним чином засвідчених письмових доказів щодо прийняття Болградською міською радою Одеської області рішення про проведення інвентаризації та зміну цільового призначення земельної ділянки площею 0,3344 га, яка розташована за адресою: Одеська область, м. Болград, вул. Училищна, 120, кадастровий номер: 5221410100:02:006:0069 на для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, надавши його копію до суду з доказами доведення цього рішення до відома Фермерського господарства "Полепродукт", а також документів, які послугували підставою для винесення такого рішення.
02.02.2026 року представником Болградської міської ради Одеської області за допомогою системи Електронний суд подані додаткові пояснення у справі щодо витребуваних судом доказів.
Відповідач зазначив, що відповідно до п. 1 рішення Болградської міської ради Одеської області від 28.05.2020 № 2371-VII вирішено провести інвентаризацію земель комунальної власності (із земель житлової та громадської забудови, не наданих у власність, користування, без кадастрових номерів, які використовуються без документів на такі земельні ділянки) згідно з переліком, що додається до цього рішення. Рішенням від 08.07.2021 № 533-VIIІ були внесені зміни до рішення від 28.05.2020 № 2371-VII, якими було викладено додаток до рішення в новій редакції.
Щодо доказів доведення рішень №2371-VII та №533-VIIІ до відома позивача, відповідач пояснював, що земельна ділянка з кадастровим номером 5121410100:02:006:0069 сформована після державної реєстрації Відповідачем права власності 23.02.2022 на цю ділянку та державної реєстрації свого права користування (зокрема, права оренди) у відповідності до ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Тобто, до 23.02.2022 вказана земельна ділянка не могла бути об`єктом цивільних прав, а до формування (присвоєння їй кадастрового номера) вона взагалі не існувала в розумінні положень ЗКУ. До формування цієї земельної ділянки землі за адресою: Одеська обл., м. Болград, вул. Училищна, 120, перебували лише у комунальній власності Відповідача, як суб`єкта права власності на землі комунальної власності згідно ст. 80, 83 ЗКУ. А тому, оскільки на час прийняття рішення 2371-VII Позивач не мав ніяких прав на землі за вказаною адресою (тобто, не був землекористувачем), то і ніяких зобов`язань Відповідача щодо доведення до відома Позивача про прийняття рішення 2371-VII не існувало.
Щодо зміни цільового призначення земельної ділянки відповідач пояснював, що земельна ділянка з кадастровим номером 5121410100:02:006:0069 з цільовим призначенням: 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (у відповідності до рішення 2371-VII зі змінами) була зареєстрована у Державному земельному кадастрі 01.11.2021 року на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель 26.08.2021, розроблену ТОВ «ЄВРОЕКСПЕРТ», ОСОБА_1 . Тобто, цільове призначення для земельної ділянки 5121410100:02:006:0069 було встановлено з 01.11.2021 року, до цього ніякого іншого цільового призначення згідно чинного законодавства України для цієї ділянки не існувало. Також повідомлено, що після формування 01.11.2021 року земельної ділянки 5121410100:02:006:0069 з цільовим призначенням 11.02 «Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості» Відповідачем ніяких рішень про зміну цільового призначення цієї ділянки не приймалось.
Разом із поясненнями відповідач надав до суду копії рішень Болградської міської ради Одеської області від 28.05.2020 № 2371-VII Про проведення інвентаризації земель комунальної власності територіальної громади м. Болград, а також від 08.07.2021 № 533-VIIІ Про внесення змін до рішення Болградської міської ради Одеської області № 2371-VII від 28.05.2020 року Про проведення інвентаризації земель комунальної власності територіальної громади м. Болград.
29.10.2025 року відповідачем подано клопотання про залишення позову без розгляду з підстав пропуску позивачем строку звернення до суду.
Ухвалою суду від 23.02.2026 року відмовлено у задоволенні клопотання Болградської міської ради Одеської області про залишення без розгляду позовної заяви.
Інші заяви по суті справи та додаткові докази учасниками справи не надавались.
З огляду на заявлені позивачем вимоги, справу розглянуто у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.
Як встановлено судом, Фермерському господарству «Полепродукт» на праві власності належить нежитлова будівля, розташована за адресою: Одеська область, м.Болград, вул.Училищна, 120, згідно Договору купівлі-продажу № 03-12-24 від 24.12.2003 року, що підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно № 298572684 від 09.02.2022 року.
Зазначена нежитлова будівля знаходиться на земельній ділянці площею 0,3344 га, яка знаходиться за адресою: Одеська область, м.Болград, вул.Училищна, 120. Згідно Договору оренди землі від 16.02.2007 року, укладеного між Фермерським господарством «Полепродукт» та Болградською міською радою, земельну ділянку площею 3349 кв.м. за адресою: Одеська область, м.Болград, вул.Училищна, 120, на якій знаходяться об`єкти нерухомого майна складські приміщення, передано в оренду Фермерському господарству «Полепродукт».
01.11.2021 року вказана земельна ділянка була сформована з присвоєнням кадастрового номеру: 5221410100:02:006:0069.
За даними Державного земельного кадастру, по земельній ділянці з кадастровим номером: 5221410100:02:006:0069 наявна наступна інформація: Форма власності: Комунальна власність; Категорія земель: Землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення; Код цільового призначення: 11.02; Вид цільового призначення: 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості; Вид використання земельної ділянки; Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості; Площа: 0.3344 га.
У позові зазначено, що у липні 2025 року голова Фермерського господарства "Полепродукт" у спілкуванні з посадовою особою відповідача довідався, що відповідно до рішення "Про проведення інвентаризації земель комунальної власності Болградської територіальної громади" № 334-VIII від 29.04.2021 року вищезазначеній земельній ділянці, площею 0,3344 га, яка розташована за адресою: Одеська область, м.Болград, вул.Училищна, 120, визначено цільове призначання для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
Не погоджуючись з рішенням Болградської міської ради Одеської області від 29.04.2021 року за № 334-VIII, в частині зміни цільового призначення земельної ділянки, площею 0,3344 га, яка розташована за адресою: Одеська область, м. Болград, вул. Училищна, 120, кадастровий номер: 5221410100:02:006:0069 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 19 Земельного кодексу України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
Земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим.
Стаття 20 Земельного кодексу України регулює питання щодо встановлення та зміни цільового призначення земельних ділянок.
У відповідності з ч. 1 ст. 20 Земельного кодексу України, при встановленні цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення.
При зміні цільового призначення земельних ділянок здійснюється зміна категорії земель та/або виду цільового призначення.
За приписами ч. 2 ст. 20 Земельного кодексу України, віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок здійснюється щодо:
земельних ділянок, якими розпоряджаються Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, - за рішенням відповідного органу;
земельних ділянок приватної власності - їх власниками.
Зміна цільового призначення земельних ділянок державної та комунальної власності, віднесених до категорій земель житлової та громадської забудови, земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, а також земельних ділянок (крім земельних ділянок, розташованих на територіях, об`єктах природно-заповідного фонду, та земельних ділянок лісогосподарського призначення), на яких розташовані будівлі, споруди, що є у приватній власності землекористувача, який використовує земельні ділянки на правах постійного користування, оренди, емфітевзису, суперфіцію, може здійснюватися землекористувачем. У такому разі зміна цільового призначення земельної ділянки не потребує прийняття рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади та органу місцевого самоврядування, який здійснює розпорядження відповідною земельною ділянкою.
Зміна землекористувачем цільового призначення земельної ділянки державної, комунальної власності, наданої йому в користування (крім постійного користування) без проведення земельних торгів для провадження певної діяльності, не повинна призводити до провадження ним на такій земельній ділянці іншої діяльності (крім випадків розташування на земельній ділянці будівель, споруд, що перебувають у власності землекористувача).
Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 20 Земельного кодексу України, при внесенні до Державного земельного кадастру відомостей про встановлення або зміну цільового призначення земельної ділянки належність земельної ділянки до відповідної функціональної зони визначається за даними Державного земельного кадастру.
Відомості про цільове призначення земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру.
Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок, видів функціонального призначення територій та співвідношення між ними, а також правила його застосування з визначенням категорій земель та видів цільового призначення земельних ділянок, які можуть встановлюватися в межах відповідної функціональної зони, затверджуються Кабінетом Міністрів України. Зазначені класифікатор та правила використовуються для ведення Державного земельного кадастру і містобудівного кадастру.
Віднесення земельних ділянок до певних категорії та виду цільового призначення земельних ділянок має відповідати класифікатору та правилам, зазначеним в абзаці першому цієї частини.
Відповідно до ч. 6 ст. 20 Земельного кодексу України, зміна цільового призначення земельної ділянки не потребує:
розроблення документації із землеустрою (крім випадків формування земельної ділянки із земель державної та комунальної власності, не сформованих у земельні ділянки);
прийняття рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади та органу місцевого самоврядування (крім рішень про встановлення і зміну цільового призначення земельних ділянок, розпорядження якими здійснюють такі органи).
Згідно абз. 2 ч. 7 ст. 20 Земельного кодексу України, зміна цільового призначення земельних ділянок погоджується у разі, якщо земельна ділянка перебуває у користуванні на правах постійного користування, оренди, емфітевзису, суперфіцію, у заставі - із землекористувачем, заставодержателем (підпис якого на погодженні посвідчується нотаріально).
Згідно з ч. 10 ст. 20 Земельного кодексу України, включення земельної ділянки із визначеним видом цільового призначення до меж функціональної зони не тягне за собою обов`язковості зміни виду її цільового призначення незалежно від того, чи належить цей вид до переліку видів цільового призначення, визначення яких є можливим у межах такої зони.
Аналіз викладених законодавчих положень дозволяє дійти висновку, що віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок, якими розпоряджаються органи місцевого самоврядування, здійснюється за рішенням відповідного органу. Віднесення земельних ділянок до певних категорії та виду цільового призначення земельних ділянок має відповідати класифікатору видів цільового призначення земельних ділянок. При цьому зміна цільового призначення земельних ділянок комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, що є у приватній власності землекористувача, який використовує земельні ділянки на правах постійного користування, оренди, емфітевзису, суперфіцію, здійснюється за погодженням з землекористувачем.
Предметом позову є оскарження позивачем рішення Болградської міської ради Одеської області "Про проведення інвентаризації земель комунальної власності Болградської територіальної громади" від 29.04.2021 року за № 334-VIII, в частині зміни цільового призначення земельної ділянки, площею 0,3344 га, яка розташована за адресою: Одеська область, м. Болград, вул. Училищна, 120, кадастровий номер: 5221410100:02:006:0069 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
Відповідно до змісту позову, позивач вважав, що зміна цільового призначення земельної ділянки відбулась на підставі рішення Болградської міської ради Одеської області Про проведення інвентаризації земель комунальної власності Болградської територіальної громади від 29.04.2021 року за № 334-VIII, однак з його змістом позивач не був ознайомлений.
Згідно обставин цієї справи, Фермерському господарству «Полепродукт» на праві власності належить нежитлова будівля, розташована за адресою: Одеська область, м.Болград, вул.Училищна, 120, на земельній ділянці комунальної власності.
Згідно Договору оренди землі від 16.02.2007 року, укладеного між Фермерським господарством «Полепродукт» та Болградською міською радою, земельна ділянка площею 3349 кв.м. за адресою: Одеська область, м.Болград, вул.Училищна, 120, передана в оренду Фермерському господарству «Полепродукт».
Сторонами не надано доказів розірвання, припинення цього договору.
Позивач вказує, що є землекористувачем вищевказаної земельної ділянки, проте відповідач змінив її цільове призначення без погодження із ним.
Дійсно, суд погоджується, що у випадку, коли позивач є діючим землекористувачем земельної ділянки, площею 0,3344 га, яка розташована за адресою: Одеська область, м. Болград, вул. Училищна, 120, то відповідач, в силу вимог абз. 2 ч. 7 ст. 20 Земельного кодексу України, мав погодити з ним зміну цільового призначення.
Проте, відповідач вказує, що цільове призначення для земельної ділянки 5121410100:02:006:0069 було встановлено з 01.11.2021 року, до цього ніякого іншого цільового призначення згідно чинного законодавства України для цієї ділянки не існувало. Тобто, зміна не відбулась.
Водночас, вирішуючи спір судом встановлені обставини, які є підставою для відмови у задоволенні цього позову без дослідження правомірності процедури встановлення/зміни цільового призначення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер: 5221410100:02:006:0069.
Так, разом із відзивом відповідач надав до суду копію рішення Болградської міської ради Одеської області Про проведення інвентаризації земель комунальної власності Болградської територіальної громади від 29.04.2021 року за № 334-VIII та додатку до нього.
Дослідивши зміст цього рішення, судом встановлено, що у додатку до рішення № 334-VIII відсутня земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 .
На виконання ухвали суду про витребування доказів від 26.01.2026 року відповідач надав до суду копії рішень Болградської міської ради Одеської області від 28.05.2020 № 2371-VII Про проведення інвентаризації земель комунальної власності територіальної громади м. Болград, а також від 08.07.2021 № 533-VIIІ Про внесення змін до рішення Болградської міської ради Одеської області № 2371-VII від 28.05.2020 року Про проведення інвентаризації земель комунальної власності територіальної громади м. Болград.
Дослідивши зміст цих рішень, судом встановлено, що Болградська міська рада Одеської області вирішила провести інвентаризацію земель комунальної власності, згідно з переліком, що додається, зокрема земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі рішення від 28.05.2020 № 2371-VII Про проведення інвентаризації земель комунальної власності територіальної громади м. Болград. Рішенням від 08.07.2021 № 533-VIIІ Про внесення змін до рішення Болградської міської ради Одеської області № 2371-VII від 28.05.2020 року Про проведення інвентаризації земель комунальної власності територіальної громади м. Болград визначено перелік земельних ділянок в межах міста Болград без кадастрового номеру, серед яких земельна ділянка за адресою: Одеська область, м. Болград, вул. Училищна, 120, з цільовим призначенням: «Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості».
Відповідач пояснює, що цільове призначення для земельної ділянки 5121410100:02:006:0069 було встановлено з 01.11.2021 року, до цього ніякого іншого цільового призначення згідно чинного законодавства України для цієї ділянки не існувало
На підставі викладеного судом встановлено, що визначення цільового призначення земельної ділянки, кадастровий номер: 5221410100:02:006:0069, яка розташована за адресою: Одеська область, м. Болград, вул. Училищна, 120, відбулось на підставі рішень Болградської міської ради Одеської області від 28.05.2020 № 2371-VII Про проведення інвентаризації земель комунальної власності територіальної громади м. Болград, а також від 08.07.2021 № 533-VIIІ Про внесення змін до рішення Болградської міської ради Одеської області № 2371-VII від 28.05.2020 року Про проведення інвентаризації земель комунальної власності територіальної громади м. Болград.
Разом із тим, суд констатує, що позивач не оскаржує рішення Болградської міської ради Одеської області від 28.05.2020 № 2371-VII Про проведення інвентаризації земель комунальної власності територіальної громади м. Болград, а також від 08.07.2021 № 533-VIIІ Про внесення змін до рішення Болградської міської ради Одеської області № 2371-VII від 28.05.2020 року Про проведення інвентаризації земель комунальної власності територіальної громади м. Болград.
При цьому, суд звертає увагу, що питання стосовно того, яким саме рішенням встановлено/змінено цільове призначення для земельної ділянки 5121410100:02:006:0069 досліджувалось в ухвалі суду про витребування доказів від 26.01.2026 року.
25.11.2025 року представником позивача подано клопотання про витребування доказів, обґрунтоване тим, що позивач не був ознайомлений з відповідним рішенням відповідача, яким було призначено проведення інвентаризації земельної ділянки за адресою: Одеська область, м. Болград, вул. Училищна, 120, яка знаходиться у користуванні позивача, із зміною її цільового призначення, та навіть не знав про його існування, а тому вважав, що саме рішенням відповідача від 29.04.2021 року за № 334-VIII були порушені його права. У зв`язку з викладеним, для надання можливості змінити позовні вимоги з метою оскарження належного рішення відповідача (яким порушено право позивача) про проведення інвентаризації земельної ділянки за адресою: Одеська область, м. Болград, вул. Училищна, 120, із зміною її цільового призначення, позивач просить витребувати у Болградської міської ради Одеської області рішення із додатками та документами, які послугували підставою для винесення рішення, яким було призначено проведення інвентаризації земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , та змінене цільове призначення зазначеної земельної ділянки.
Ухвалою суду від 26.01.2026 року витребувано від Болградської міської ради Одеської області інформацію у вигляді належним чином засвідчених письмових доказів щодо прийняття Болградською міською радою Одеської області рішення про проведення інвентаризації та зміну цільового призначення земельної ділянки площею 0,3344 га, яка розташована за адресою: Одеська область, м. Болград, вул. Училищна, 120, кадастровий номер: 5221410100:02:006:0069 на для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, надавши його копію до суду з доказами доведення цього рішення до відома Фермерського господарства "Полепродукт", а також документів, які послугували підставою для винесення такого рішення.
02.02.2026 року представником Болградської міської ради Одеської області за допомогою системи Електронний суд подані додаткові пояснення у справі щодо витребуваних судом доказів. Разом із поясненнями відповідач надав до суду копії рішень Болградської міської ради Одеської області від 28.05.2020 № 2371-VII Про проведення інвентаризації земель комунальної власності територіальної громади м. Болград, а також від 08.07.2021 № 533-VIIІ Про внесення змін до рішення Болградської міської ради Одеської області № 2371-VII від 28.05.2020 року Про проведення інвентаризації земель комунальної власності територіальної громади м. Болград.
Позивачу ухвала суду про витребування доказів від 26.01.2026 року доставлена до електронного кабінету представника адвоката Сокалюк Всеволод Петрович в його електронний кабінет 27.01.2026 о 12:34 год.
Враховуючи, що витребувані ухвалою суду від 26.01.2026 року докази подані відповідачем за допомогою системи Електронний суд, то представник позивача має доступ до них в електронному кабінеті.
Однак, станом на дату прийняття судом рішення жодних заяв, клопотань від позивача до суду не надходило.
Таким чином, оскаржуване, згідно прохальної частини позовної заяви від 13.10.2025 року, рішення Болградської міської ради Одеської області "Про проведення інвентаризації земель комунальної власності Болградської територіальної громади" від 29.04.2021 року за № 334-VIII не стосується земельної ділянки за адресою: Одеська область, м. Болград, вул. Училищна, 120, а отже й прав та інтересів позивача.
Враховуючи наведене, суд виходить із того, що оскарженим рішенням не порушене право позивача та, як наслідок, відсутні підстави для задоволення заявлених позовних вимог у заявленій редакції.
Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Верховний Суд у постановах від 13 квітня 2023 року у справі № 757/30991/18-а, від 12 жовтня 2023 року у справі № 160/21190/21, від 15 лютого 2024 року у справі № 520/27906/21, від 17 квітня 2024 року у справі № 300/3779/23 та інших неодноразово наголошував, що в адміністративному судочинстві діє принцип диспозитивності, який покладає на суд обов`язок вирішувати лише ті питання, про вирішення яких його просять сторони у справі (учасники спірних правовідносин). Під час розгляду справи суд зв`язаний предметом і обсягом заявлених позивачем вимог. Цей принцип також передбачає, що особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Формування змісту та обсягу позовних вимог є диспозитивним правом позивача.
Велика Палата Верховного Суду, зокрема у постановах від 29 травня 2018 року у справі № 800/341/17 та від 12 листопада 2019 року у справі № 9901/21/19 зазначила, що вказаний принцип знайшов своє відображення у частині другій статті 9 КАС України, якою визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до КАС України, у межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин, про захист яких вони просять, від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У постанові від 22 лютого 2024 року у справі № 990/150/23 Велика Палата Верховного Суду нагадала усталені підходи, сформовані судовою практикою, що за змістом зазначеної норми це право (вийти за межі позовних вимог) суд може здійснити за результатом розгляду справи за наявності на це підстав. Тобто процесуальний закон надає право (не обов`язок) суду вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів.
Суд не може вийти за межі позовних вимог та в порушення принципу диспозитивності самостійно обирати правову підставу та предмет позову. Відповідно, право особи звернутися до суду із самостійно визначеними позовними вимогами узгоджується з обов`язком суду здійснити розгляд справи в межах таких вимог (постанови Верховного Суду від 13 квітня 2023 року у справі № 757/30991/18-а, від 12 жовтня 2023 року у справі № 160/21190/21, від 17 квітня 2024 року у справі № 300/3779/23, від 15 лютого 2024 року у справі № 520/27906/21 та інші).
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Застосовуючи вказані висновки до спірних правовідносин, враховуючи, що позивач оскаржує рішення, яке не стосується його прав та інтересів, суд дійшов висновку, що підстави для виходу судом за межі позовних вимог та задоволення позову відсутні.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду не спростовують.
Необхідно зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
З огляду на зазначене, оцінюючи докази, які є у справі, в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог.
У зв`язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову, розподіл судових витрат не здійснюється. Крім того, позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72-77, 90, 139, 242-246, 250, 255-258, 262, 295, 297 КАС України,
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Фермерського господарства "Полепродукт" (вул. Транспортна, 3, м. Болград, Одеська обл., 68705, код ЄДРПОУ 31728516) до Болградської міської ради Одеської області (вул. Шпитальна, 45, м. Болград, Одеська обл., 68702, код ЄДРПОУ 04057008) про визнання протиправним та скасувати рішення - відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку і строки, встановлені ст.ст. 293, 295 КАС України.
Суддя А.А. Радчук
.